Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.
Projecte 50 anys de
escola
PAU PONS
ROBERT SÁNCHEZ
ASSOSACIÓ: OKAY JORDI PONS
JOAN CORTADELLA
LOGO:
1.-Presentació.
2.-Història de la nostra escola:
2.a)Des dels inicis fins l’any 1975.
2.b)Des de l’any 1975 fins l’any 198...
ENTREVISTA Sra. MARGARITA CORTADELLA
Hola, bona tarda, som alumnes de 6è de Primària de l’Escola Montagut de la
promoció C...
Entrevista
● A quin any va començar a anar a l’escola Montagut?
Al 1966.Anava al carrer ¨Menendez i Pelayo¨. Era l'escola ...
● Quin o quins professors li van agradar més? Per què?
Molts professors com el senyor Besolí, una persona molt alta i
gros...
● Encara té relació amb alguns companys de classe?
Sí, penseu que jo vaig començar als 3 anys i vaig
plegar als 18. Encara...
● Vostè té la carrera de Blioteconomia i Documentació. Ens podria dir
en què consisteix la seva feina?
La biblioteconomia ...
● Creu que l’anglès és una assignatura tan important com diuen? Per
què?
Sí. L’anglès s'ha transformat en una llengua inte...
● Durant aquests últims anys hi ha hagut molts avenços tecnològics.
Creu que la informàtica substituirà el llibres? Ens po...
Poema :
Per molt anys,Montagut!!!!
Cinquanta anys d’escola han passat
entre vinyes, pins i Vilafranca.
Aquells pares amb valentia i coratge,
d’una idea, vam ...
A les classes de l’escola Montagut
els nens s’ho passaven i s’ho passen d’allò més bé,
a vegades tenen un dia molt agitat
...
A l’escola aprenem, juguem i riem.
Gràcies a l’escola tindrem un bon futur,
a l’ ESO i al Batxillerat arribarem i ens esfo...
A l’escola Montagut hi ha nens i nenes de tot el Penedès
des dels més menuts fins als més grans,
tots nosaltres sempre et ...
-L’escola Montagut va començar en un petit xalet al carrer Menéndez
Pelayo.
- La directora va ser Monserrat Sarries.
- Con...
L’any 1975 fins 1985.
- Montserrat Sàrries havia deixat la direcció de l’ escola i la nova
directora va ser Ventura Morera...
Des del 1985 al 1995
1-Xavier Ureta va ser el nou director.
2- S'havia fet un projecte pedagògic molt important..
3-Tant d...
Des de l’any 1995 fins 2005
1-L’any 1997 l’arquitecte Josep Rubio va ser responsable de crear un
nou edifici.. El del rell...
1- Anna Sabaté va cessar com a directora.
2- Charo Igea Catalan va ser nomenada nova directora del centre.
3- Roser Figuer...
Valoració del projecte
A tot el grup ens ha semblat interessant saber com era l’ escola abans i
en el llarg de la seva his...
gràcies per la vostra
atenció
esperem que
us
 50 anys Okay
Próxima SlideShare
Cargando en…5
×

50 anys Okay

222 visualizaciones

Publicado el

gg

Publicado en: Datos y análisis
 • Sé el primero en comentar

 • Sé el primero en recomendar esto

50 anys Okay

 1. 1. Projecte 50 anys de escola PAU PONS ROBERT SÁNCHEZ ASSOSACIÓ: OKAY JORDI PONS JOAN CORTADELLA LOGO:
 2. 2. 1.-Presentació. 2.-Història de la nostra escola: 2.a)Des dels inicis fins l’any 1975. 2.b)Des de l’any 1975 fins l’any 1985. 2.c)Des de l’any 1985 fins l’any 1995. 2.d)Des de l’any 1995 fins l’any 2005. 2.e)Des de l’any 2005 fins l’actualitat 3.-L’entrevista 4.-Poema 5.-Cloenda ÍNDEX
 3. 3. ENTREVISTA Sra. MARGARITA CORTADELLA Hola, bona tarda, som alumnes de 6è de Primària de l’Escola Montagut de la promoció Castellet. Aquest any estem fent un projecte d’emprenedoria sobre els 50 anys d’escola i una de les activitats que hem proposat, ha estat fer una entrevista a una persona que ha estat vinculada amb la nostra escola al llarg d’aquests 50 anys. Nosaltres formem part de l’ Associació OKAY i som en Pau, en Joan, en Jordi i en Robert. L’hem triat a vostè perquè és la tieta del Joan i ens ha fet gràcia que vingués. Volem agrair-li que hagi vingut avui a l’escola i si li sembla podem començar l’entrevista.
 4. 4. Entrevista ● A quin any va començar a anar a l’escola Montagut? Al 1966.Anava al carrer ¨Menendez i Pelayo¨. Era l'escola Petita. ● Com era l’escola en la seva època? Hi havia molts alumnes per classe? L'escola era molt diferent de l'actual, hi havia menys alumnes per classe. Veig que encara existeixen les portes correderes. Les féiem servir quan venia l'inspector. Separàvem els nens de les nenes.
 5. 5. ● Quin o quins professors li van agradar més? Per què? Molts professors com el senyor Besolí, una persona molt alta i grossa; la Matilde Batalla, que feia moltes activitats a l'aire lliure i , en Joan Sabaté , que em feia classes d'història i més tard fou director de l'escola. ● Quina diferència veu vostè entre les escoles d’ avui en dia i les d'abans? Creu que els nens d’avui dia són diferents dels d’abans? S'han introduït moltes llengües i teniu més ajuda tecnològica. No, els nens són els mateixos, la vida escolar sí que ha canviat.
 6. 6. ● Encara té relació amb alguns companys de classe? Sí, penseu que jo vaig començar als 3 anys i vaig plegar als 18. Encara tenim relació alguns companys i ens veiem de tant en tant. ● Quines eren les seves assignatures preferides? Per què? Les matemàtiques, la física, les llengües en general i la literatura. ● Creu que l’escola ha sigut una bona base per la seva carrera professional? Sí, he tingut la sort de tenir una escola on s´ha respectat la manera de fer i de ser de cadascú, he pogut desenvolupar les meves
 7. 7. ● Vostè té la carrera de Blioteconomia i Documentació. Ens podria dir en què consisteix la seva feina? La biblioteconomia és una disciplina que estudia l'organització i l'administració de les biblioteques, amb particular atenció als mètodes de catalogació i ordenació dels fons bibliogràfics (llibres, publicacions periòdiques, manuscrits,microfilms, etc.) per tal de facilitar-ne l'ús. La meva primera feina va ser a la biblioteca general de l’Ajuntament de Barcelona, després a la Sala de lectura Sant Jordi, al Museu de Zoologia i des de fa 14 anys, treballo com a documentalista del Museu Picasso de Barcelona on, a banda d’un projecte de modernització de la biblioteca, he fet diverses feines relacionades
 8. 8. ● Creu que l’anglès és una assignatura tan important com diuen? Per què? Sí. L’anglès s'ha transformat en una llengua internacional. ● Com veu el nostre futur? Quin consell ens donaria? Moltes professions noves i molta varietat de noves tecnologies. Lluitar per poder fer els estudis que més us agradin. ● Ens pot explicar una anècdota que li vagi passar a l’escola? Quan feia 2n de Primària, vaig pujar a l’autocar de l’escola perquè volia saber on anaven tots els nens i nenes que pujaven a l’autocar. Resulta que el conductor va anar deixant els nens a les parades
 9. 9. ● Durant aquests últims anys hi ha hagut molts avenços tecnològics. Creu que la informàtica substituirà el llibres? Ens podria donar vàries raons per les quals és tan important la lectura? La informàtica substituirà els llibres perquè ja hi ha llibres digitals. Les impremtes estan desapareixent. A les llibreries es venen “ibooks”. Per la part científica, només s'edita per l'ordinador. La història d'un país és escrita, nosaltres ho recopilem i ho llegim. “Si no respires, no pots viure, doncs, si llegeixes, no pots parar de llegir”
 10. 10. Poema : Per molt anys,Montagut!!!!
 11. 11. Cinquanta anys d’escola han passat entre vinyes, pins i Vilafranca. Aquells pares amb valentia i coratge, d’una idea, vam crear una realitat.
 12. 12. A les classes de l’escola Montagut els nens s’ho passaven i s’ho passen d’allò més bé, a vegades tenen un dia molt agitat i altres de més tranquil.litat. L’escola Montagut és tan divertida que aprenem tots junts a llegir i escriure. Cinquanta anys han passat des del primer dia que els pares la van fundar i l’han fet viure.
 13. 13. A l’escola aprenem, juguem i riem. Gràcies a l’escola tindrem un bon futur, a l’ ESO i al Batxillerat arribarem i ens esforçarem. Aquí és on hem crescut i ens hem fet grans. La nostra escola ja ha celebrat 50 anys cinc dècades han passat i s'ha enfortit. Continuem avançant tots plegats seguint el mateix projecte renovat..
 14. 14. A l’escola Montagut hi ha nens i nenes de tot el Penedès des dels més menuts fins als més grans, tots nosaltres sempre et recordarem com la millor escola del món.. PER MOLTS ANYS, MONTAGUT!! Promoció Castellet Curs 2014/2015
 15. 15. -L’escola Montagut va començar en un petit xalet al carrer Menéndez Pelayo. - La directora va ser Monserrat Sarries. - Construcció de l’ escola dels pins. - Arribada de més alumnes per part de l’ escola. - Inicis de la junta directiva . - Nous professors. - A l’ any 1975 va pujar al càrrec de directora Ventura Morera. 2.1 DES DELS INICIS FINS A L’ANY 1975
 16. 16. L’any 1975 fins 1985. - Montserrat Sàrries havia deixat la direcció de l’ escola i la nova directora va ser Ventura Morera. - Fractura social per part d’ unes famílies que volien que l’ escola s’ integrés a la xarxa de escoles públiques. - La gran baixada de alumnes de l’ escola. - Es demostra que l’escola sempre havia tingut un bon nivell. - Renovació de la junta de pares. - A l’ any 1982 es demostra que se van fer diferentes gestions per a entrar en un col..lectiu.. _ A l’ any 1979 es va deixar de fer accions.
 17. 17. Des del 1985 al 1995 1-Xavier Ureta va ser el nou director. 2- S'havia fet un projecte pedagògic molt important.. 3-Tant director com junta directiva estaven molt compenetrats. 4-S'havien aplicat nous sistemes pedagògics com el sistema cromàtic. 5-L'escola Montagut estava assesorada per escoles de Barcelona 6-En Joan Sabaté va ser el nou director 7- Es van començar a fer classes de mecanografia
 18. 18. Des de l’any 1995 fins 2005 1-L’any 1997 l’arquitecte Josep Rubio va ser responsable de crear un nou edifici.. El del rellotge. 2-Anna Sabaté va dirigir 5 anys.Substituint a la senyora Carme Gallemí.. 3-L’any 1998 es va crear la pàgina web oficial de l’escola. 4-És va finalitzar la primera promoció de batxillerat. 5-Carme Roca va cessar com a nova directora durant 7 anys. 6-Es crea montagut assosiació cultural. 7- A partir de 1985 es van començar a fer classes de mecanografia.
 19. 19. 1- Anna Sabaté va cessar com a directora. 2- Charo Igea Catalan va ser nomenada nova directora del centre. 3- Roser Figueras ascent a directora del centre. 4- Directora Carme Roca 5- Pissarra digital i ordinadors portàtils per classe 6- Edifici nou 7- Director Josep Maria Lluró. DES DEL 2005 AL L’ACTUALITAT
 20. 20. Valoració del projecte A tot el grup ens ha semblat interessant saber com era l’ escola abans i en el llarg de la seva història , a més ara, sabem tots els directors i directores que han estat a l’escola Montagut, alguns fundadors de l’escola, també ha estat interessant en altres aspectes com l’ evolució pedagògica de l’ escola al llarg dels seus anys. Volem agrair a totes les persones que han fet l’esforç de venir a les entrevistes i el temps que sen’ s ha donat per fer aquest projecte. Ens ha interessat molt aquest projecte perquè és una cosa nova que no ho havíem provat amb tanta gent i és interessant provar aquesta nova experiència
 21. 21. gràcies per la vostra atenció esperem que us

×