50 ANYS FENT ESCOLA
TREBALL 50 ANYS FENT ESCOLA
1. Presentació
2.) Història de la nostra escola:
❖ Des dels inicis fins l’any 1975
❖ Des de l’...
Hola! Som les alumnes de l'Associació Power in our hands:
Aquesta activitat la fem perquè
aquest any celebrem els 50 anys
...
HISTÒRIA DE LA NOSTRA ESCOLA
● La nostra escola va començar l’any 1965 en un xalet.
● Poc a poc, l’escola va anar creixent...
El dimecres 6 d’octubre del 1965 van començar les classes de l’Escola Montagut al xalet del carrer Menéndez y
Palayo situa...
DES DE L’ANY 1975 FINS EL 1985
❖ Hi hagueren tres directors: la senyora Ventura Morera (1974-1979) ,en Joaquim Puig (1979-...
Des de l’any 1985 fins al 1995❖ El director del 1985 va ser Joan Sabaté.
❖ I el director del 1992 va ser Rafael Alcalde .
...
DES DE L’ANY 1995 FINS AL 2005
❖ Quan Rafael Alcalde va deixar de ser director la directora va ser Carme Gallemí
❖ Quan Ca...
DES DE L’ANY 2005 FINS A L’ACTUALITAT❖ S’ha construït l’edifici nou.
❖ La senyora Charo Iega va ser directora fins el 2007...
Inicis de
l’escola.
Aules dels
anys 80
Profes
any
2000
El pati
d’abans
Françoise Morin
Josep
Maria
Mateu
Josep Besolí
Indalecio Pereda
ENTREVISTA Sr. NIL PALAU
Hola bona tarda! Som els alumnes de l'Associació Power in our hands :
l'Anabel, la Regina, la Mar...
2- Creus que l’escola d’avui en dia és molt diferent que la de fa uns anys?
Sí, molt diferent. Començant per l’edifici que...
5- Hi havia els mateixos edificis i instal.lacions que ara?
L’edifici nou no existia. I veig que s’han fet moltes reformes...
8-Quins bons records tens de l'escola?
En tinc molts de bons, tant dels alumnes com dels professors.A les hores de pati er...
10- Quina crítica en faries d'aquest tipus de programes?
No us el recomano, ni a vosaltres ni a ningú. Penseu que tornar-h...
11- Després del Montagut, quins estudis vas fer?
Vaig fer el Batxillerat en un altre centre i després vaig fer una Grau Su...
VÍDEO NIL PALAU
Reportatge
Cinquanta anys d’escola han passat
entre vinyes, pins i Vilafranca.
Aquells pares amb valentia i coratge,
d’una idea, vam ...
A l’escola aprenem, juguem i riem.
Gràcies a l’escola tindrem un bon futur,
a l’ ESO i al Batxillerat arribarem i ens esfo...
CLOENDA
GENERAL:
ANNA:m’ha agradat molt perquè hem tingut l’oportunitat de poder saber i experimentar el
passat de la nost...
50 anys Power in our hands
Próxima SlideShare
Cargando en…5
×

50 anys Power in our hands

208 visualizaciones

Publicado el

50 anys

Publicado en: Educación
 • Sé el primero en comentar

 • Sé el primero en recomendar esto

50 anys Power in our hands

 1. 1. 50 ANYS FENT ESCOLA
 2. 2. TREBALL 50 ANYS FENT ESCOLA 1. Presentació 2.) Història de la nostra escola: ❖ Des dels inicis fins l’any 1975 ❖ Des de l’any 1975 fins al 1985 ❖ Des de l’any 1985 fins al 1995 ❖ Des de l’any 1995 fins al 2005 ❖ Des de l’any 2005 fins l’actualitat. 8.) Entrevista 9.) Poesia 10.) Cloenda Índex
 3. 3. Hola! Som les alumnes de l'Associació Power in our hands: Aquesta activitat la fem perquè aquest any celebrem els 50 anys d'escola i nosaltres volem saber més coses sobre el seu passat i per això estem fent aquest projecte. PRESENTACIÓ ● ANABEL ● JÚLIA S ● ANNA S ● REGINA ● MARINA LOGOTIP
 4. 4. HISTÒRIA DE LA NOSTRA ESCOLA ● La nostra escola va començar l’any 1965 en un xalet. ● Poc a poc, l’escola va anar creixent, fins a l’actualitat, que és on ens trobem ara.
 5. 5. El dimecres 6 d’octubre del 1965 van començar les classes de l’Escola Montagut al xalet del carrer Menéndez y Palayo situat al centre de Vilafranca. L’escola va començar amb 80 alumnes. A l’escola petita hi havien 4 classes i 4 professors. Al cap de dos anys ja no hi cabien més nens a l’escola i un grup de 10 pares van decidir comprar un terreny de pins, allunyat de Vilafranca, que és on ens trobem ara. Els pares volien una escola catalana. El 1974 ja hi havia 640 alumnes i ja havia aconseguit el batxilerat. Les portes correderes es feien servir quan venia l’inspector, havien d’estar nens i nenes separats. Abans els nens que vivien lluny i no es quedaven a dinar els portaven amb autocar. L’escola gran va tardar 1 any en construir-se i després van construir el menjador. DES DELS INICIS FINS EL 1975
 6. 6. DES DE L’ANY 1975 FINS EL 1985 ❖ Hi hagueren tres directors: la senyora Ventura Morera (1974-1979) ,en Joaquim Puig (1979-1983) i en Xavier Ureta (1983-1985): ❖ Carles Puig, membre de la junta en aquells moments, relata el canvi de tendència que s’anava produint. ❖ La Sra Ventura Morera destaca algunes de les seves aportacions més significatives com coordinar el treball conjunt dels mestres durant l’estiu, preparant l’any següent ❖ Al 1975 van aplicar noves tendències pedagògiques i van aconseguir una millor dinàmica i enteniment entre pares, mestres i alumnes. ❖ De bon principi l’escola només tenia una planta i a l’hora de dinar havien d’anar a l’escola petita ❖ Als matins el bus feia vàries parades per recollir a tots els nens. ❖ L’escola tenia 2 línies i amb uns 700 alumnes.
 7. 7. Des de l’any 1985 fins al 1995❖ El director del 1985 va ser Joan Sabaté. ❖ I el director del 1992 va ser Rafael Alcalde . ❖ Per un tema polític l’escola va passar de tenir 700 alumnes a 240. ❖ Per els cursos superiors es van afegir més activitats fora de l’escola. ❖ Escola Montagut, va ser la primera escola de Vilafranca en oferir la natació com a activitat curricular. ❖ El privilegiat marc dels pins ha estat l’escenari de nombrosos sopars de fi de curs. ❖ La pràctica d’esquí es va introduir en les sortides organitzades per l’escola
 8. 8. DES DE L’ANY 1995 FINS AL 2005 ❖ Quan Rafael Alcalde va deixar de ser director la directora va ser Carme Gallemí ❖ Quan Carme Gallemí va deixar de ser directora i ho va ser Anna Sabaté . ❖ Van aparèixer els primers ordinadors a l’escola i es va fer l’accés a parvulari. ❖ En l’arrivada en el canvi de segle, l’escola oferia una educació integral de cualitat. ❖ També disposava d’un gabinet psicopedagògic i oferia: un servei de guarderia, activitats extrescolars, sortides, visites culturals i colònies. ❖ Acadèmicament les dades eren les següents: perquè fa l’accés a l’universitat gaudia d’un 95% d’aprovats. ❖ Al 1997 es va renovar el Consell d’administració. ❖ Al 1997 es va inaugurar la torre del rellotge que incloïa:aules d’ESO i l’aula de mestra de pràctiquesi de taller.
 9. 9. DES DE L’ANY 2005 FINS A L’ACTUALITAT❖ S’ha construït l’edifici nou. ❖ La senyora Charo Iega va ser directora fins el 2007 i la va substituir com a directora provisional la senyora Roser Figueras . ❖ Han anat afegint extra escolars: com la rítmica, la dansa, el bàsquet…. ❖ Han pujat 2 línies des del 2008 ❖ Han fet un espai on els nens de P4 poden disfrutar del joc. ❖ Al 2007 es va escollir una directora provisional dins de la mateixa escola, Roser Figueras (de març a juny) ❖ Van inaugurar, fa poc, la placa dels 50 anys de la nostre escola. ❖ Després de Roser Figueras, va entrar com a directora Carme Roca (2007-2013) i després el 2013-2014 va entrar l’actual director Sr. Lluró que ha introduït una nova pedagogia.
 10. 10. Inicis de l’escola. Aules dels anys 80 Profes any 2000 El pati d’abans
 11. 11. Françoise Morin Josep Maria Mateu Josep Besolí Indalecio Pereda
 12. 12. ENTREVISTA Sr. NIL PALAU Hola bona tarda! Som els alumnes de l'Associació Power in our hands : l'Anabel, la Regina, la Marina, la Júlia i l'Anna. Volem agrair-te que hagis acceptat la nostra invitació. Aquesta activitat la fem perquè aquest any celebrem els 50 anys d'escola i nosaltres estem fent un projecte sobre l'escola. Si et sembla podem començar l'entrevista. 1- La Roser ens ha dit que l'havies tingut de tutora. Què tal era llavors? A nosaltres ens sembla fantàstica, ens ho explica tot molt bé. Bona professora, exigent. Molt bona com a tutora.
 13. 13. 2- Creus que l’escola d’avui en dia és molt diferent que la de fa uns anys? Sí, molt diferent. Començant per l’edifici que ha canviat molt. Però els nens continuen essent els mateixos d’abans. 3- Conserves amistats de quan anaves a l'escola? Sí, encara ens veiem de tant en tant amb alguns companys. Faig una colla amb els del Montagut. 4- A quin any vas començar a l'escola Montagut? Quants cursos vas fer? Des de P3 a 4t d'ESO
 14. 14. 5- Hi havia els mateixos edificis i instal.lacions que ara? L’edifici nou no existia. I veig que s’han fet moltes reformes en aquest edifici. 6-Quines assignatures t'agradaven més i per què? Informàtica i gimnàstica. 7-Quins són els professors que recordes més? Moltes. La Nati, la Roser Figueras, la Roser Colomé, el Sr. Pereda i el Sr. Besolí.
 15. 15. 8-Quins bons records tens de l'escola? En tinc molts de bons, tant dels alumnes com dels professors.A les hores de pati eren els moments per poder relacionar-nos tots els de la classe i parlar sobre les nostres coses. 9-Has participat en un reality show, veritat? Què t'ha semblat? Sí. Va ser un moment de la meva vida en què em vaig quedar sense feina i vaig voler viure una nova experiència a la tele. Vaig participar en el programa “Mujeres, hombres y viceversa”.
 16. 16. 10- Quina crítica en faries d'aquest tipus de programes? No us el recomano, ni a vosaltres ni a ningú. Penseu que tornar-hi em costaria. Són programes preparats, et diuen tot el que has de fer. Et guien cap on has d’anar. Tot plegat és una mica fals. Jo hi vaig anar perquè volia conèixer una noia, a més, tinc una amiga que em va oferir anar-hi. Hi vaig estar del juny fins el setembre. Feia molts viatges cada setmana. Havia d’ésser a Madrid a les 8:00 del matí, dues hores me les passava als camerins maquillant-me. La gravació dura unes 4 hores, fins les 14:00. Actualment tinc 27 anys i penso que tenir una professió és el més important. Per tant, quan trieu el vostre futur cal que penseu en allò que més us agrada.
 17. 17. 11- Després del Montagut, quins estudis vas fer? Vaig fer el Batxillerat en un altre centre i després vaig fer una Grau Superior d’Informàtica. Em dedico, actualment, a la informàtica. Exalumne de l’Escola Montagut
 18. 18. VÍDEO NIL PALAU
 19. 19. Reportatge
 20. 20. Cinquanta anys d’escola han passat entre vinyes, pins i Vilafranca. Aquells pares amb valentia i coratge, d’una idea, vam crear una realitat. A les classes de l’escola Montagut els nens s´ho passaven i s’ho passen d’allò més bé, a vegades tenen un dia molt agitat i altres de més tranquil.litat. L’escola Montagut és tan divertida que aprenem tots junts a llegir i escriure. Cinquanta anys han passat des del primer dia que els pares la van fundar i l’han fet viure. PER MOLTS ANYS!
 21. 21. A l’escola aprenem, juguem i riem. Gràcies a l’escola tindrem un bon futur, a l’ ESO i al Batxillerat arribarem i ens esforçarem. Aquí és on hem crescut i ens hem fet grans. La nostra escola ja ha celebrat 50 anys cinc dècades han passat i s'ha enfortit. Continuem avançant tots plegats seguint el mateix projecte renovat. A l’escola Montagut hi ha nens i nenes de tot el Penedès des dels més menuts fins als més grans, tots nosaltres sempre et recordarem com la millor escola del món. PER MOLTS ANYS, MONTAGUT!!
 22. 22. CLOENDA GENERAL: ANNA:m’ha agradat molt perquè hem tingut l’oportunitat de poder saber i experimentar el passat de la nostra escola.Hem fet entrevistes a tot tipus de persones relacionades amb aquest projecte. ANABEL::M’ha agradat saber més coses sobre la meva escola i buscar informació i treballar amb grup amb les meves amigues. REGINA: A mi m’ha agradat treballar en grup, som un grup que ens posem molt d’acord. Us recomano treballar en grup, aprens noves experiències. MARINA: Ha sigut molt divertit fer aquest projecte totes juntes treballant com un equip i poder saber més de la nostra escola. I m’ha agradat l’ entrevista al Nil Palau. JÚLIA:A mi m’ha semblat interessant perquè així puc saber una mica més sobre la meva escola i sobre la seva història.També part del que hem après i en sabem ha sigut gràcies a les entrevistes que hem anat elaborant.

×