Publicidad
Publicidad

Más contenido relacionado

Publicidad

8. Sınıf Sensör nedir?

 1.  Sensör ilk olarak 1987 yılında kullanıldı. Steinel tarafından ilk kez kullanılan bu sensör, aydınlatma amacı ile kullanıldı. Sensörler, aynı zamanda algılayıcı ismi ile de bilinir. Sensörler fiziksel alanlarda elektronik ile elektrik arasında köprü olarak görev yapar  Günümüzde sensörler gereksiz yere enerji harcamayı engellemek için kullanılır. Uygulama alanlarına göre pek çok sensör modeli de bulunur.
 2. Sensör Nedir?  Çevredeki, uzaklık, sıcaklık ya da basınç gibi değişikliklerin ölçümlerini yapan cihazlara sensör adı verilir. Sensörler kullanım alanları dikkate alınarak farklı şekillerde üretilir.
 3. Sensör Nasıl Çalışır?  Sensörlerin dijital ve analog olmak üzere 2 farklı çeşidi bulunuyor. Günümüzde pek çok markanın çıkardığı sensörler bulunur. Bu sensörler ise, ihtiyaca uygun bir şekilde kullanılır. Dijital sinyali bulunan sensörler zamana göre değişken değildir. Sensörlerin 1 ile 0 değerleri bulunur. Eğer hareket sensörü çıkış değeri, 23 vdc olursa sensörün hareketi algılaması halinde çıkış sinyali olarak da 23 vdc gerilimi ortaya çıkar. Bu nedenle de değer 1 olur. Hareket olmadığı zamanlarda ise çıkış sinyali 0 olarak görülür.
 4. Sensör Çeşitleri Nelerdir?  Zamana göre değişkenliği ile bilinen sensörler, analog sensör olarak da biliniyor. Analog sinyaller, dönüştürücü yardımı sayesinde dijital sinyal olabilir. Sensörler günümüzde pek çok çeşitli alanda kullanılıyor. Bunlar ise;  Renk sensörleri  Görüntü sensörleri  Gaz sensörleri  Kızılötesi sensörleri  Basınç sensörleri  Nem sensörü,  Titreşim sensörü
 5. Sensörler Nerelerde Kullanılır?  Sensörler, farklı kullanım alanlarına sahiptir. Bu nedenle de farklı kullanım alanlarına göre üretilmiştir. Günümüz teknolojisinde sensörler pek çok kullanım alanına sahiptir. Aynı zamanda insan yaşamına da büyük kolaylıklar sağlar. Bu nedenle de fiyat performans açısından düşünüldüğü zaman oldukça faydalı ve fonksiyonel ürünlerdir.
 6. Örnekler👉
 7. ►TCS3200 Renk Sensörü Şimdi, robotiğin en popüler renk sensöründen birini inceleyelim. Bu renk sensörü kartının kodu ‘TCS3200’ olup, sensör yuvalı ve sensör yuvasız olarak iki çeşitten oluşur. Sensör yuvalı olan dış ortamdan etkilerini azaltarak daha doğru sonuç dönmesini sağlar. TCS 3200 dört beyaz ışık ledinden ve çipten oluşur. Neredeyse sayılamayacak derecede çok gözle görülebilir renk seçer.
 8. ►Nasıl Çalışır? Kırmızı, yeşil, mavi filtreli ve filtresiz olmak üzere içerisinde dört foto seçici vardır. Bunlar sayesinde her renk için dört farklı değer elde ederiz. Bu dört farklı rengi elde etme işlemi dört saniye alır. S2 ve S3 pinleri yardımıyla foto diyot seçimi yapılır.
 9. S0 ve S1 sensörün çıkış frekansını değiştirmekle yükümlüdür Böylece istenilen renk filtrelemesi gerçekleşmiş olur. Her adımda bu filtrelemeler gerçekleştirilir. OUT pininden alınan kırmızı, yeşil ve mavi verileri değerlendirilerek sonuç elde edilir. Böylece her rengin üç temel renk oranını bulmuş oluruz. OUT tan elde edilen değerler başta biraz anlamsız gelse de, birkaç işlem neticesinde 0 ile 255 arasında anlamlı değerler elde edebilirsiniz. Nitekim RGB renk uzayında üç filtre için de 0 değeri siyahı ifade ederken, tüm filtrelerin 255 olması beyazı gösterir. Örneğin; 255-0-0 kırmızıyı ifade eder. İnsan gözü kadar hassas sonuçlar elde edemese de renk sensörleri büyük oranda başarılı sonuçlar döndürür. “Gün gelir robotlardan renkli kişilikler oluşur mu?” sorusu bir muamma olsa da, çalışmalar ilerledikçe robotların renklerle arasının daha iyi olacağı aşikar.
 10. Görüntü Sensörü Nedir?  Görüntü sensörü, kameranın merceğine çarpan ışığı yakalayan ve kameranızı izlerken görüntülediğiniz video olarak kaydedilen elektrik sinyallerine dönüştüren IP kameranızın bir parçasıdır. IP gözetleme kameralarında, yeni CMOS görüntü sensörlerinde ve CCD görüntü algılayıcılarında bulunan iki tip görüntü sensörü vardır.
 11. Görüntü Sensörleri Nasıl Çalışır?  Işık, kamera lensinizden geçerken, görüntü sensörüne çarpar. Sensör birçok küçük fotoğraf için hazırlanmıştır (her bir fotonun video çözünürlüğünde bir piksel haline gelir) ve her bir ayrı fotonun üzerindeki ışık miktarı videonuzun her bir pikselinde ne kadar ışık olacağını belirler. Bununla birlikte, her pikselin açık / koyu bölümleri, son videoda bir birleşik görüntü oluşturur.
 12. IP kameralar için iki tip görüntü sensörü vardır:  CCD (ChargedCouplingDevices) görüntü sensörleri 30 yıldan fazladır ve genellikle eski model kameralarda bulunur.  CMOS (Complimentary Metal OxideSemiconductor) görüntü sensörleri, daha iyi HD çözünürlük ve hızlı hareket eden aktivite kaydetmek için yeni teknolojilerden yararlanır ve IP kameraların çoğunda bulunur.
 13. Görüntü Sensörleri Size Nasıl Yardımcı Olur?  Her IP gözetim kamerasının bir video oluşturmak için bir görüntü sensörüne ihtiyacı vardır. Yüksek kaliteli gözetim videosu için, yeni CMOS görüntü sensörleri, videonuzun yüksek çözünürlüklerde veya nesneler hareket halindeyken bile net kalmasını sağlar.
 14.  Gaz sensörleri, hayatımızın her yanında karşılaştığımız, boyut olarak küçük, işlev olarak büyük sistemlerdir. Evlerimizin mutfağında, iş yerlerimizin çay ocaklarında, alışveriş merkezlerinin kapalı otoparklarında, çalıştığımız endüstriyel tesislerde, kısacası hayatımızın her alanında gaz kaçağı tehlikesi ile karşı karşıyayız.  Bu gazlar patlayıcı ya da zehirleyici özellikleri ile can ve mal güvenliğimizi tehdit etmektedir. Bu sebeple gaz kaçağı tehlikesi olan yerlerde gerekli önlemlerin alınması gereklidir
 15.  Gaz kaçağına karşı alınacak önlemlerin başında gaz dedektörlerinin kullanımı gelmektedir. Gaz dedektörleri söz konusu gazın ortamda bulunduğunu algılar ve gerekli otomasyonları aktive eder. Örneğin kapalı otoparklarda bulunan karbonmonoksit gaz dedektörü algılama yaptığında jet fanların çalıştırılmasını sağlar.  Gaz dedektörlerinin içinde algılama işlevini yerine getiren sensörler bulunmaktadır. Bu sensörler algılanacak gazın özelliğine ve algılama prensibine göre çeşitlilik göstermektedir. Sık kullanılan gaz sensörleri aşağıda belirtilmiştir.
 16. Kızılötesi sensörleri ?  Pasif kızılötesi sensör (PIR sensörü), görüş alanındaki nesnelerden yayılan kızılötesi (IR) ışığı ölçen elektronik bir sensör'dür. En çok PIR esaslı hareket dedektörlerinde kullanılır. PIR sensörü, güvenlik alarmlarında ve otomatik aydınlatmalarda yaygın kullanılır. PIR sensörü hareketi algılar ama kimin veya neyin hareket ettiği hakkında bilgi vermez. Bunun için görüntüleme IR sensörü gereklidir. PIR sensörüne "pasif kızılötesi dedektör" ‘ün kısaltılmışı olarak "PIR" denir. Pasif terimi, PIR sensörünün algılamak için enerji yaymadığı gerçeğini ifade eder. Tamamen nesnelerden yayılan veya yansıyan kızılötesi radyasyonu algılayarak çalışır. TCP/IP üzerinden mantık değer taşır. Her dedektör için ayrı ayrı kablo ihtiyacını ortadan kaldırır. Analog mantık sinyallerinin birbirlerini etkilemelerini de önler. Panel kısmında herhangi bir donanım gerektirmez.
 17. Basınç sensörleri ?  Basınç sensörü, gaz veya sıvıların basıncını ölçer. Basınç, birim alana uygulanan kuvvetin büyüklüğüdür. Basınç sensörü genellikle bir transduser gibi çalışır. Basınca bağlı genellikle 4-20 mA büyüklüğünde bir fonksiyon sinyali oluşturur. Bu sinyal dijital basınç ölçerde analog değere dönüştürülür ve değeri ekranda görülür.  Dijital hava basınç sensörü  Kompakt dijital barometrik basınç sensörü  Trafik yoğunluk ölçüm kameraları (Türkiye'de MOBESE olarak bilinir) gibi bazı basınç sensörlerinde, sensöre basınç uygulandığında elektrik devresini açarak veya kapatarak ikili bir fonksiyon oluşturur. Bu da traffiğin yoğunluğunu ölçer. Bu tür sensörler basınç anahtarı olarak bilinir. Ayrıca, sıvı/gaz akışı, hız, su seviyesi ve rakım gibi değişkenleri doğrudan ölçmek için de kullanılır.
 18. Nem sensörü ?  Nem sensörü; araçlarda iç dikiz aynası gövdesinin içinde bulunan ve havadaki nemin yoğunlaşmaya başladığı sıcaklığı hesaplamaya yarayan bir cihazdır. Bu cihaz, klimatronik kontrol ünitesi ve nem-sıcaklık sensörlerinin sağladığı veriler sayesinde havanın yoğunlaşma noktasını belirler.  Ayrıca bir kızılötesi sensör de ön camdaki ısı yayılımını ve buna bağlı olarak cam sıcaklığını ölçer. Böylece klimatronik kontrol ünitesi, camın buğulanmaması için ön cama ulaştırılan hava miktarını ayarlar. Kompresör açık durumdayken de havanın nem oranı optimum seviyeye getirilir.  Nem sensörünün araç için bir başka önemi daha vardır. Bu nem ölçer sayesinde araç iç mekan sıcaklığına bağlı olarak nem seviyesi yolcular için minimum seviyeye getirilir
 19. Titreşim Sensörü nedir?  Titreşim sensörü aynı zamanda piezoelektrik sensör . Bu sensörler, çeşitli süreçleri ölçmek için kullanılan esnek cihazlardır. Bu sensör, piezoelektrik etkiler ivme, basınç, sıcaklık, kuvvet içindeki değişiklikleri ölçerken, aksi takdirde bir elektrik yüküne geçerek gerin. Bu sensör aynı zamanda kalitenin yanı sıra kapasitansı da anında ölçerek havadaki kokulara karar vermek için kullanılır
 20. Titreşim Sensörü Çalışma Prensibi  Titreşim sensörünün çalışma prensibi; bir sensör Gözlemlenen sistem titreşimlerini tespit etmek için farklı optik ve mekanik prensiplere dayalı olarak çalışır.
 21. İzlediğiniz için teşekkür ederim...🥰
Publicidad