Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

Viskoelastisite

1.334 visualizaciones

Publicado el

REOLOGY

Publicado en: Salud y medicina
 • Sé el primero en comentar

Viskoelastisite

 1. 1.  Viskoelastik terimi, hem katıların (elasticity) hem de sıvıların (viscosity) davranışını tanımlamaktadır.
 2. 2.  Nemendirici ozellikteki maddelerin etkileri incelenirken cildin viscoelastisitesi ve hidratasyonu degerlendirilir.  Göz ameliyatları sırasında stabiliteyi saglamak ve hücre dokularini korumak icin viskoelastik jeller kullanilir.
 3. 3.  Viskoelastik ozellikli bir polimer olan Hyaluronat sodyum, eklem sivisinin viskoelastikliginin yeniden olusturulmasinda etkili olarak eklem iyilesmesini saglar.  Nanofiber uretim asamasinda çekme işlemi için yapısı bozulmadan kuvvetli biçim değiştirebilen ve aynı zamanda çekme işlemi sırasındaki strese dayanacak kadar koheziv olan viskoelastik bir malzeme gereklidir.
 4. 4.  Mukolitik ozellikteki bazi etken maddeler mukusun vikoelastisitesini azaltarak mukusun klirensini artirir.  Film kaplamada kullanılan maddeler belirli bir viskoelastisiteye sahip olmalıdır.
 5. 5. i) Linear Viskoelastisite: Stres ve gerilim arasında doğrusal bir ilişki bulunur. Linear viskoelastisite genellikle sadece küçük deformasyonlar için geçerlidir. ii) Nonlinear Viskoelastisite: Genellikle buyuk deformasyon oldugu zaman ya da deformasyon altinda materyalin ozellikleri degisiyorsa gorulur.
 6. 6.  Bir kuvvet uygulandiginda, yay kuvvet ile orantili bir sekilde uzar ve durur. Yer degistirme kuvveti geri cekildiginde, yay cok hizli bir sekilde orjinal haline doner ve kalici deformasyon meydana gelmez.
 7. 7.  Dashpot klasik reoloji ile ilgili su durumu temsil eder: Uygulanan bir kuvvetle yer degisimi olur ve kuvvet uygulanmaya devam ettikce bu degisim devam eder. Kuvvet ortadan kalktiginda ise materyal ulastigi pozisyonda kalir, geri donusum gerceklesmez.
 8. 8.  Kelvin modelinde yer degistirme kuvveti uygulandiginda, zamanla azalan viskoz akis gorulur.  Elastik materyalin kararli haline ulasmasi icin zaman unsuruna ihtiyaci vardir.
 9. 9.  Yer degistirme kuvveti uygulandiginda, elastik degisimi devam eden viskoz akis takip eder.  Kuvvet ortadan kalktiginda elastik hareket geri donusu hemen olur ama elastik geri donusten sonra viskoz akis olusmaz. Yay orijinal yapisina geri doner, dashpot yeni lokasyonunda kalmaya devam eder.
 10. 10.  Creep Egrisi  Relaxation test  Dinamik Osilasyon Testi  Broadband viscoelastic spectroscopy (BVS) and Resonant ultrasound spectroscopy (RUS)
 11. 11.  Creep, viskoelastik davranışını karakterize etmek için en basit deney yöntemlerinden biridir.  Deformasyon artisinin zamanin bir fonksiyonu olarak ifade edilmesinde Creep egrisi kullanilir.  Creep eğrisi elde edebilmek icin gerilim, bir zaman periyodu İcinde uygulanır.  Creep testinde gerinim, stresin bir fonksiyonu olarak olculur.
 12. 12.  J (t) = ã (t) / σ    J: komplians, Ã: olculen gerinim, σ: uygulanan stress
 13. 13. AB bolgesi, Maxwell yayın bir sonucu olarak mükemmel elastik harekete karşılık gelir. BC bolgesi gerinim egrisindeki kademeli artisa karsilik gelir ve buradaki viskoelastik davranis kelvin-voigt modeliyle ilgilidir. CD bolgesi, Maxwell dashpotu ile iliskili ideal bir Newtonian akisa karsilik gelir. Anlik elastik bolge tamamen, viscoelastik bolge kismen toparlanir. Viskoz bölge eski haline dönmez. DE bolgesi anlık elastik toparlanmaya tekabül eder ve bu AB bolgesine eşdeğerdir. EF bolgesi elastik toparlanmayi temsil eder ve BC bolgesine eşdeğerdir. Eğrinin kurtarılamaz kısmı viskoz akışa karşılık gelir. Kurtarılamaz viskoz akış, maddenin geri donusumsuz sekilde kopan iç bağıni temsil eder
 14. 14. SONUÇ: Yapılan çalışma maddenin viskoelastik ölçümlerinin yapılabileceğini yani film kaplama kullanılan malzemenin avantajdırkantitatif miktarı ve mekanik özelliği tayin edilebilir. Karışımın artan esnekliği bir avantajdır ve işlemler sırasında daha dayanaklı olur ve daha ince bir kaplamaya olanak verir.
 15. 15.  Relaxation test, creep egrilerine gore daha az kullanilir.  Relaxation testinde numune önceden belirlenmiş bir gerginlige tabi tutulur ve bu gerginligin muhafaza edilmesi için gerekli gerilim, zamanın bir fonksiyonu olarak ölçülür.
 16. 16.  İlk testte stres uygulanır ve gerinimdeki değişiklik belirli bir süre boyunca ölçülür, ikinci testte sabit bir gerilme uygulanır ve stres bir süre boyunca ölçülür.  Zımbanın hızı ve uygulanan gerilim önemli parametrelerdir. Zımbanın mümkün olduğunca çabuk (çatlak granül neden olmadan) bir sabit gerilme ulaşması gerekir.  Gerilmenin lineer viskoelastik bölge içinde olması için oldukça küçük olması gerekir. Microcrystalline cellulose and monohydrate lactose
 17. 17. Ayrıca C, D'den daha düşük bir artık elastik indeks göstermiştir. Ve C en az elastik olandır. Saf selüloz olan D ise en elastik olandır. SONUÇ: Laktozun kademeli olarak azalması, artık elastisiteyi azaltır, ancak bir süre sonra tesine döner. Yani laktozun az ama belirli bir değerde olması lazım.
 18. 18.  Dinamik mekanik analiz (dinamik mekanik spektroskopi olarak bilinir,DMA) materyalleri karakterize etmede ve cesitli calismalarda kullanilan bir tekniktir.  En cok polimerlerin viskoelastik davranışıni incelemek için kullanılir.  Polimerin viskoelastik ozelligi, materyale bir kuvvet (stress σ) uygulanmasiyla ve elde edilen yer degisiminin (gerinim) olculmesiyle degerlendirilir.
 19. 19. Mukozal yolla uygulanan ve kitozan-tiyoglikolik asit konjugasyonunun instu jel oluşumunun fizyollojik ph’da sergilediği özellikler inecelenmiştir. Tiol grubunun azalmasıyla yanı disülfit bağ sayısı artışıyla elastik özellikler artıştır. Fizyolojk ph’daki yüksek elastisiyet ile daha iyi mukoadezif özellikler göstererek biyoyararlanımın artmasına neden olmuştur.
 20. 20.  Ortam sicakliginin altinda ve ustunde calisilmasina olanak saglarlar.  Daha spesifik viskoelastisite olcumleri yapilabilir.
 21. 21.  Modern Farmasötik Teknoloji, Nevin ÇELEBİ  The Theory and Practice of Industrial Pharmacy,L.LACHMAN,H.A. LIEBERMAN, J.L. KANIG, 1986  Industrial Rheology: with particular reference to foods, pharmaceuticals, and cosmetics, Philip SHERMAN,1970  http://sst-web.tees.ac.uk/external/U0000504/  Marco Cespi, Giulia Bonacucina a, Monica Misici-Falzi a, Roberto Golzi b, Luigi Boltri b, Giovanni F. Palmieri, Stress relaxation test for the characterization of the viscoelasticity of pellets, European Journal of Pharmaceutics and Biopharmaceutics 67 (2007) 476–484  S.V. Lafferty, J.M. Newton *, F. Podczeck, Characterisation of the mechanical properties of polymer films formed from aqueous polymer dispersions by creep testing, International Journal of Pharmaceutics 239 (2002) 143–148  Margit D. Hornofa,b, Constantia E. Kasta, Andreas Bernkop-Schnu rch ,̈ In vitro evaluation of the viscoelastic properties of chitosan–thioglycolic acid conjugates, European Journal of Pharmaceutics and Biopharmaceutics 55 (2003) 185–190
 22. 22. TEŞEKKÜRLER 

×