Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

Seda Küçük - Bizce Neler Değişmeli?

1.012 visualizaciones

Publicado el

4B Akademi'nin kurumsal sosyal sorumluluk projesi olan 4B Genç Profesyoneller'in birinci yılını tamamlayarak düzenlediği GÖRDÜK, DUYDUK, ANLATIYORUZ! "İş Dünyası ve Hayata İlişkin Vizyon Konferansı" (24 Ekim 2015, Bahçeşehir Üniversitesi)

Publicado en: Liderazgo y gestión
 • Sé el primero en comentar

 • Sé el primero en recomendar esto

Seda Küçük - Bizce Neler Değişmeli?

 1. 1. Bizce Neler Değişmeli? Değişmeyen değişim içinde, her yeni nesil kendisiyle birlikte yeni dinamikler ve öğretiler getirir.
 2. 2. Bizim getirdiklerimiz bizden önce gelen neslin tüm doğru ve yargılarını kökten değiştiren sancılı bir süreçtir ve böyle bir süreç olmasının temel nedeni teknolojinin bizlerin zamanında hızla hayatımıza girmesi ve gelişmesidir.
 3. 3. Aslında temelinde yatan iletişimin domino taşlarının yer değiştirmesidir.
 4. 4. Çalışanlarına yaptıkları motivasyon çalışmaları ile ses getiren firmalar nasıl mı yankılanıyor; Maddi motivasyon İşveren markası çalışmaları Çalışan mutluluğu Çalışan değer önermesi Çalışma ortamını renklendirmek
 5. 5. Peki bütün bu yapılanlar yeterli mi?
 6. 6. Amerika da yapılan bir araştırma sonucunda : Verimlilikte;  Ofis ortamının iyileştirilmesinin %90  Fiziksel ortamın iyileştirilmesi ile çalışan verimlilik oranlarının %5-%10 arasında değişiklik gösterdiğini belirtmişlerdir.
 7. 7. İş özel hayat dengesinin pek sağlanmadığı bu zamanda, çalıştığımız süre içerisinde o firmanın gerçekten bize değer verdiğini, bizi düşündüğünü hissetmek istiyoruz.
 8. 8. Nasıl mı ?
 9. 9. İş hayatında neler değişmeli ?
 10. 10. Yöneticilik sisteminden koçluk sistemine geçiş sağlanmalı, Önce insan değişmeli, Patron değişmeli, iş kültürü değişmeli, Şirketler değişime açık olmalı, Stajyer ve yeni mezun adaylara daha esnek ve yapıcı olunmalı, Şirketler üniversiteler ile daha fazla iletişim içinde olmalı,
 11. 11. Yönetim kademesi daha şeffaf olmalı, Güven esaslı zemin sağlanmalı, ‘’ben bilirim’’ yerine ‘’nasıl yaparız’’a odaklanmalı, Çalışana “değer verme” duygusu gelişmeli, İnsanın insana bakış açısı değişmeli, Ahlaklı, akıllı ve adaletli insanlar etkili olmalı, Değişimden korkmadan, değişimin gelişim getirdiği fark edilmeli.
 12. 12. Geribildirim konusunda ciddi bir yol alınmalı, Korku kültürü bitmeli, İş hayatında ‘’torpil’’ den vazgeçilmeli, işe göre çalışan değil, çalışana göre iş verilmeli, Bilgi kimdeyse o işin yöneticisi o olmalı, yöneticilik belki de seneler boyunca kalıcı olmamalı el değiştirmeli, Daha fazla kadın yönetici olmalı, Toplantı süreleri şirket prosedürleri ile kısıtlanmalı.
 13. 13.  Kurum stratejisi ile bağlantısı net olmayan tüm ezber yöntemler,uygulamalar, prosedürler bu bağlantılar sağlanacak şekilde değişmeli,  Çalışanların görüşlerini alıyormuş gibi yapan tüm yazılı-çizili, çoktan seçmeli, sıralamalı- derecelendirmeli, açık alanlı-kapalı alanlı TÜM anket uygulamaları değişmeli.  Çalışanların kendilerini net, yüz yüze ve rahat bir şekilde ifade edebilecekleri ortamlar yaratılmalı.
 14. 14.  Kullanılan dil TAMAMIYLA değişmeli, sadeleşmeli, netleşmeli, basitleşmeli. “Yapıyor olma” malı ve “toplantı set etme” meli. “Takip edelim” derken, “bu saatten sonra ben mi takip edeceğim, tabi ki sen edeceksin” imasını düşündürtmemeli,  Çalışanların mevcut durumunu ortaya koymakla sınırlı, gelişim rotası çizmekten aciz tüm İnsan Kaynakları uygulamaları değişmeli,  Çalışanın potansiyeli, gelişim alanları, kurum kültür/hedef ve stratejilerine uyumunu ortaya koyacak dinamikler tasarlanmalı.
 15. 15. Özetlemek gerekirse;  Esnek çalışmanın doğru olarak uygulandığı  Stajyer sömürüsünden vazgeçildiği  Yeteneğin keşfedilip, geliştirildiği  “Mobingsiz” bir çalışma ortamının sağlandığı  Korku kültürünün son bulduğu  Eğlenceli hale getirilen çalışma ortamının gün içinde de rahat kullanımının sağlandığı
 16. 16. Kurumların değer sistemini kendi içlerinde sindirdiği Üst düzey yöneticilerin verimli üretimi teşvik ederek sürdürülebilirliğin sağlandığı Etik değerlere bağlı değişimin gerçekleştiği Çalışanının gelişiminin önemsendiği ‘’DEĞİŞİM’’ istiyoruz.
 17. 17. Çalışanına değerli olduğunu hissettiren unvanlardan, konumlardan bağımsız insana insan olduğu için değer veren bir profesyonel gelişim istiyoruz.

×