Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.
Etkili Reklam
Reklamın akılda kalıcı ve etkili olması, markanın
tanınırlığı açısından en önemli faktördür. Bu
sebeple etkili bir reklam ...
Reklamda verilmek istenen mesajın net ve
anlaşılabilir olması, markanın satış ve tanıtım
etkinliklerinin artmasındaki en ö...
Dükkan Ajans olarak yaptığımız araştırmalarda
ise; müşterinin reklam tutumu, bilişsel ve
duygusal olmak üzere ikiye ayrılı...
Bilişsel kısım; reklamın rahatsız ediciliği,
bilgilendirici olması ve eğlendiriciliğinin
değerlendirildiği bölümdür. Her k...
Türkiye’de gülebildiğimiz reklamları görmek, o
markaya olan tutumumuzu olumlu yönde
etkilerken, herhangi bir Avrupa ülkesi...
Türkiye’de en çok sevilen ve hatta sosyal
medyada sıklıkla paylaşılan reklamlarda sevilen
komedyenlerin yer alıyor olması,...
Çok izlenen dizi ve film
oyuncularının da
markaların etkili reklam
yapmasında ciddi payı
olduğu tartışılmaz bir
gerçek.
Peki , reklamın güldürebiliyor olması ve
müşterinin reklama karşı olumlu tavırları,
markanın reklamda güvenilir gözüktüğü
...
Müşterinin özellikle televizyon reklamlarında
dikkat etmesi gereken nokta, markanın ne kadar
güvenilir ve inandırıcı olduğ...
Her kültürün reklam anlayışı ve reklamdan
beklentisi farklıdır. Bu yüzden markalar etkili bir
reklam yapabilmek için kesin...
Próxima SlideShare
Cargando en…5
×

Etkili reklam

635 visualizaciones

Publicado el

 • Inicia sesión para ver los comentarios

 • Sé el primero en recomendar esto

Etkili reklam

 1. 1. Etkili Reklam
 2. 2. Reklamın akılda kalıcı ve etkili olması, markanın tanınırlığı açısından en önemli faktördür. Bu sebeple etkili bir reklam yapabilmek için sıkıcı ve sıradan senaryoların yerine; müşterinin dikkatini çekebilen, yaratıcı senaryoların olması gereklidir. Verilmek istenen mesaj, mümkün olduğunca en basit haliyle müşteriye anlatılmalı ve bu anlatımda abartıya kaçmadan inandırıcı bir dil kullanılmalıdır.
 3. 3. Reklamda verilmek istenen mesajın net ve anlaşılabilir olması, markanın satış ve tanıtım etkinliklerinin artmasındaki en önemli nedendir. Yapılan araştırmalara göre; müşterinin reklamı sevmesi, markayı sevmesine ve müşterinin markayı daha kolay hatırlamasını sağlamaktadır.
 4. 4. Dükkan Ajans olarak yaptığımız araştırmalarda ise; müşterinin reklam tutumu, bilişsel ve duygusal olmak üzere ikiye ayrılıyor.
 5. 5. Bilişsel kısım; reklamın rahatsız ediciliği, bilgilendirici olması ve eğlendiriciliğinin değerlendirildiği bölümdür. Her kültürde değişiklik gösteren bu kısım, her toplum için farklı etkiler yaratmaktadır.
 6. 6. Türkiye’de gülebildiğimiz reklamları görmek, o markaya olan tutumumuzu olumlu yönde etkilerken, herhangi bir Avrupa ülkesinde durum tam tersi şekilde işleyebilir. Bazı topluluklar, reklamlardan daha net ve gerçekçi bir mesaj beklerken, bazı toplumlarda da samimi ve eğlendirici reklamlar daha olumlu sonuçlar verir.
 7. 7. Türkiye’de en çok sevilen ve hatta sosyal medyada sıklıkla paylaşılan reklamlarda sevilen komedyenlerin yer alıyor olması, Türkiye’nin reklam tutumu hakkında oldukça açık bir bilgi veriyor. Cem Yılmaz ve Ata Demirer gibi sevilen komedyenlerin reklamları, en çok beğenilen reklamlar olma başarısı kazandığı gibi markanın da etkili bir reklam yapmasını sağlıyor.
 8. 8. Çok izlenen dizi ve film oyuncularının da markaların etkili reklam yapmasında ciddi payı olduğu tartışılmaz bir gerçek.
 9. 9. Peki , reklamın güldürebiliyor olması ve müşterinin reklama karşı olumlu tavırları, markanın reklamda güvenilir gözüktüğü sonucunu yaratır mı? Sadece güldürebildiği için beğenilen reklamlar, aslında dikkat edilmesi gereken detayları atlamamıza mı neden oluyor?
 10. 10. Müşterinin özellikle televizyon reklamlarında dikkat etmesi gereken nokta, markanın ne kadar güvenilir ve inandırıcı olduğudur. Bu yüzden eğlenirken, gerçek bilgiyi de müşteriye aktarabilip aktaramadığımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Sadece komik olan veya sadece bilgilendirici olan bir reklam başarısız olmaya mahkumdur.
 11. 11. Her kültürün reklam anlayışı ve reklamdan beklentisi farklıdır. Bu yüzden markalar etkili bir reklam yapabilmek için kesinlikle toplumun isteklerini ve beğenilerini dikkate almalıdır. Türkiye’de eğlenceli reklamlar en iyi etkiyi alırken, inandırıcı ve samimi reklamların da müşteri üzerinde oldukça etkili olduğunu unutmamak gerekli.

×