SlideShare una empresa de Scribd logo

shkrimtaret e brezit te humbur

F
F

trgon per veprat, jeten dhe veprimtarin e shkrimtareve te brezit te humbur si: drita como, musine kokalaretj.

shkrimtaret e brezit te humbur

1 de 12
Descargar para leer sin conexión
shkrimtaret e brezit te humbur
 Emërtimi “brez i
humbur” iu dha
fillimisht brezit të
shkrimtarëve të rinj
amerikanë që u takoi
të burrëroheshin në
vitet e Luftës
I Botërore dhe të
bënin emër në letërsi
gjatë viteve njëzet.
ERNEST HEMIGUE
 Ishte një novelist amerikan,
shkrimtar i historve të shkurtëra
dhe gazetar.
 Ikonsideruar si strehë e brezit të
humbur, Heminguej vazhdon të
mbetet shkrimtari më i shquar
amerikan.
 Proza e tij e gjallë shquhet për
nga thjeshtësia mahnitëse,
dialogu i thjeshtë plotë jetë.
 Personazhet janë gjithnjë
luftëtarë të paepur, me dinjitet,
përballë gjendjes së nderë që po
përjetonte padrejtësisht brezi i
humbur.
 Plaku dhe deti
 Dëborërat e Kilimanxharos
 Për kë bien këmbanat
 Të kesh e të mos kesh
 Vërtetë në dritë të parë
 Lamtumirë armë
 Three Stories and Ten Poems
 The Torrents of Spring
 In Our Time
 The Sun Also Rises
 Men without women
ERIH MARIA REMARK
 Erih Maria Remark ishte një
romancier gjerman që krijoi
shumë vepra rreth tmerreve të
luftës.
 Romani i tij më i njohur, "Të
gjithë te qetë në Frontin
Perëndimor " për ushtarët
gjermanë në Luftën e Parë
Botërore.
 Libri i tij e bëri atë një armik të
nazistëve, i cili djeg shumë nga
veprat e tij.
 Harku i Triumfit është një roman nga Erih
Remark botuar në 1945. Në të, ai shkruan për jetën e
refugjatëve pa shtet në Paris përpara Luftës së
Dytë Botërore
 Ky roman është bërë dy herë film: Harku i Triumfit
(1948) dhe Harku i Triumfit (1985)

Recomendados

Te drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve22062002
 
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreXheni Marku
 
Historia e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikesHistoria e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikesXhuliana Haxhiu
 
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europianolinuhi
 
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.ronela hasanaj
 
Shkaqet e ndotjes akustike
Shkaqet e ndotjes akustikeShkaqet e ndotjes akustike
Shkaqet e ndotjes akustikeolinuhi
 

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

Komunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperiElton Gjoka
 
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
 
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutmikaela basha
 
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareKe Keiss
 
Thënie të arta për matematiken
Thënie të arta për matematikenThënie të arta për matematiken
Thënie të arta për matematikenFaton Hyseni
 
Kimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKlarisa Klara
 
Hebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriDonikaLici
 
Kequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjetSindi_haka
 
Figurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtareolinuhi
 
Projekt historie
Projekt historieProjekt historie
Projekt historieS Gashi
 
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)Fleurati
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Xhesiana Muka
 
Lidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjeraLidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjeraolinuhi
 
Numrat e thjeshrte dhe te perbere.
Numrat e thjeshrte dhe te perbere.Numrat e thjeshrte dhe te perbere.
Numrat e thjeshrte dhe te perbere.Tefik Rika
 

La actualidad más candente (20)

Komunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperi
 
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
 
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
 
Djemtë e rrugës Pal
Djemtë e rrugës PalDjemtë e rrugës Pal
Djemtë e rrugës Pal
 
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
 
Thënie të arta për matematiken
Thënie të arta për matematikenThënie të arta për matematiken
Thënie të arta për matematiken
 
Duhani, rreziqet
Duhani, rreziqetDuhani, rreziqet
Duhani, rreziqet
 
Kimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisit
 
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit
 
Hebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në Shqipëri
 
Kequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjet
 
Figurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtare
 
Iris
IrisIris
Iris
 
Projekt historie
Projekt historieProjekt historie
Projekt historie
 
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
 
Shqiperia ne OKB
Shqiperia ne OKBShqiperia ne OKB
Shqiperia ne OKB
 
Mjedisi
MjedisiMjedisi
Mjedisi
 
Lidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjeraLidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjera
 
Numrat e thjeshrte dhe te perbere.
Numrat e thjeshrte dhe te perbere.Numrat e thjeshrte dhe te perbere.
Numrat e thjeshrte dhe te perbere.
 

Similar a shkrimtaret e brezit te humbur

Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.
Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.
Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.Mujasera Aliu
 
Koment vepre (1)
Koment vepre (1)Koment vepre (1)
Koment vepre (1)pjetri
 
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuhaPunim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuhaDriton Nuha
 
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeAjlinda Idrizi
 
Letersia nen Diktature
Letersia nen DiktatureLetersia nen Diktature
Letersia nen DiktatureOrnela Keçi
 
Kufizimet e letersise gjate diktatures
Kufizimet e letersise gjate diktaturesKufizimet e letersise gjate diktatures
Kufizimet e letersise gjate diktaturesDarla Evangjeli
 
Biografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadaresBiografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadaresActuallyican
 
Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015Riku Verri
 
Shkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtarDenis Celaj
 
Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir Diana Lamaj
 
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyreprojekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyreFatjon Cane
 

Similar a shkrimtaret e brezit te humbur (20)

Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.
Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.
Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.
 
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareShkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
 
Koment vepre (1)
Koment vepre (1)Koment vepre (1)
Koment vepre (1)
 
Jeronim dhe dritero
Jeronim dhe driteroJeronim dhe dritero
Jeronim dhe dritero
 
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuhaPunim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha
 
Honore de balzak
Honore de balzakHonore de balzak
Honore de balzak
 
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
 
Rubrika : Autorë
Rubrika : AutorëRubrika : Autorë
Rubrika : Autorë
 
Letersia nen Diktature
Letersia nen DiktatureLetersia nen Diktature
Letersia nen Diktature
 
Kufizimet e letersise gjate diktatures
Kufizimet e letersise gjate diktaturesKufizimet e letersise gjate diktatures
Kufizimet e letersise gjate diktatures
 
Biografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadaresBiografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadares
 
Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015
 
Letersi
LetersiLetersi
Letersi
 
Letersi
LetersiLetersi
Letersi
 
Shkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtar
 
Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir
 
Viktor Hygo
Viktor HygoViktor Hygo
Viktor Hygo
 
Projekt
ProjektProjekt
Projekt
 
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyreprojekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre
 
Faik konica
Faik konicaFaik konica
Faik konica
 

Más de FialdoMema

aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneaktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneFialdoMema
 
Shqiperia pas Luftës së Parë Boterore
Shqiperia pas Luftës së Parë BoteroreShqiperia pas Luftës së Parë Boterore
Shqiperia pas Luftës së Parë BoteroreFialdoMema
 
Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]
Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]
Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]FialdoMema
 
Revolucioni i pare industrial
Revolucioni i pare industrialRevolucioni i pare industrial
Revolucioni i pare industrialFialdoMema
 
Pa familje - HEKTOR MALO
Pa familje - HEKTOR MALOPa familje - HEKTOR MALO
Pa familje - HEKTOR MALOFialdoMema
 
Zhvillimi i teknologjise
Zhvillimi i teknologjiseZhvillimi i teknologjise
Zhvillimi i teknologjiseFialdoMema
 
Mikrogjallesat
MikrogjallesatMikrogjallesat
MikrogjallesatFialdoMema
 
Shnderrimet e energjise (uji)
Shnderrimet e energjise (uji)Shnderrimet e energjise (uji)
Shnderrimet e energjise (uji)FialdoMema
 

Más de FialdoMema (9)

aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneaktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
 
Shqiperia pas Luftës së Parë Boterore
Shqiperia pas Luftës së Parë BoteroreShqiperia pas Luftës së Parë Boterore
Shqiperia pas Luftës së Parë Boterore
 
Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]
Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]
Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]
 
Revolucioni i pare industrial
Revolucioni i pare industrialRevolucioni i pare industrial
Revolucioni i pare industrial
 
Pa familje - HEKTOR MALO
Pa familje - HEKTOR MALOPa familje - HEKTOR MALO
Pa familje - HEKTOR MALO
 
Zhvillimi i teknologjise
Zhvillimi i teknologjiseZhvillimi i teknologjise
Zhvillimi i teknologjise
 
Mikrogjallesat
MikrogjallesatMikrogjallesat
Mikrogjallesat
 
Iluminizmi
IluminizmiIluminizmi
Iluminizmi
 
Shnderrimet e energjise (uji)
Shnderrimet e energjise (uji)Shnderrimet e energjise (uji)
Shnderrimet e energjise (uji)
 

shkrimtaret e brezit te humbur

 • 2.  Emërtimi “brez i humbur” iu dha fillimisht brezit të shkrimtarëve të rinj amerikanë që u takoi të burrëroheshin në vitet e Luftës I Botërore dhe të bënin emër në letërsi gjatë viteve njëzet.
 • 3. ERNEST HEMIGUE  Ishte një novelist amerikan, shkrimtar i historve të shkurtëra dhe gazetar.  Ikonsideruar si strehë e brezit të humbur, Heminguej vazhdon të mbetet shkrimtari më i shquar amerikan.  Proza e tij e gjallë shquhet për nga thjeshtësia mahnitëse, dialogu i thjeshtë plotë jetë.  Personazhet janë gjithnjë luftëtarë të paepur, me dinjitet, përballë gjendjes së nderë që po përjetonte padrejtësisht brezi i humbur.
 • 4.  Plaku dhe deti  Dëborërat e Kilimanxharos  Për kë bien këmbanat  Të kesh e të mos kesh  Vërtetë në dritë të parë  Lamtumirë armë  Three Stories and Ten Poems  The Torrents of Spring  In Our Time  The Sun Also Rises  Men without women
 • 5. ERIH MARIA REMARK  Erih Maria Remark ishte një romancier gjerman që krijoi shumë vepra rreth tmerreve të luftës.  Romani i tij më i njohur, "Të gjithë te qetë në Frontin Perëndimor " për ushtarët gjermanë në Luftën e Parë Botërore.  Libri i tij e bëri atë një armik të nazistëve, i cili djeg shumë nga veprat e tij.
 • 6.  Harku i Triumfit është një roman nga Erih Remark botuar në 1945. Në të, ai shkruan për jetën e refugjatëve pa shtet në Paris përpara Luftës së Dytë Botërore  Ky roman është bërë dy herë film: Harku i Triumfit (1948) dhe Harku i Triumfit (1985)
 • 7. PETRO MARKU  ishte arsimtar, publicist, gazetar, anëtar i Grupit Komunist të Tiranës, interbrigadist e shkrimtar shqiptar.  Krijimin e parë të tij e boton në gazetën “Shqipëria e re”  Shqyrton mundësinë të shkojë në Bashkimin Sovjetik, ku në atë kohë ishte dhe Sejfulla Maleshova, Ali Kelmendi e Tajar Zavalani, por bie poshtë si mundësi.
 • 8.  Hasta la vista  Qyteti i fundit  Një emër në katër rrugë  "Ara në mal  Nata e Ustikës  Shpella e piratëve  Vepra autobiografike  "Horizont  Fantazma dhe plani 3+4  Çuka e shtegtarit
 • 9. Musine Kokalari  Ka qenë një veprimtare politike e kulturore dhe shkrimtare shqiptare e shekullit të XIX.  Së bashku me Selfixhe Ciun dhe Jolanda Kodrën ka qenë ndër shkrimtaret e para në Shqipëri.  E përndjekur nga pushkatimi i vëllezërve dhe duke pasë qenë themeluese e partisë Social-Demokrate dhe organit të shtypit "Zëri i lirisë" u arrestua më 17 janar 1946 dhe e mbajtën 17 ditë në burg.
 • 10. Drita Çomo  Lindi në Tiranë(1958). Në moshën 2-vjeçare internohet së bashku me familjen e saj. Fëmijrinë e kaloi në internim ku mbaroi shkollën e mesme.  Për shkak të një sëmundjeje dhe keqdashjes politike nuk e lejuan të mbaroi maturën.  Vdiq fare e re nga sëmundja ne spitalin onkologjik të Tiranës.  Në vitin 2007 botohet vepra e saj “ Dritë që vjen nga humnera”.
 • 11.  Vepra e saj e parë, “Siç më thotë nënua plakë” bot uar në të përjavshmen politike e letrare “  Seç më thotë nëna plakë,  Rreth vatrës  Sa u tund jeta  Tiranë  Botë e Re
 • 12. Punoi: Fialdo Mema Klasa: VIII Shkolla: Rahma School b Të gjitha të drejtat janë të rezervuara©®