Se ha denunciado esta presentación.
Se está descargando tu SlideShare. ×
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio

Eche un vistazo a continuación

1 de 53 Anuncio

LinkedIn_101

Descargar para leer sin conexión

[Slovak] Moja prvá prezentácia vanovaná LinkedIn. Poskytne základy toho, ako si vylepšiť profil, a začať využívať LinkedIn naplno. Či už ako jednotlivec, alebo firma.

[Slovak] Moja prvá prezentácia vanovaná LinkedIn. Poskytne základy toho, ako si vylepšiť profil, a začať využívať LinkedIn naplno. Či už ako jednotlivec, alebo firma.

Anuncio
Anuncio

Más Contenido Relacionado

Similares a LinkedIn_101 (20)

Anuncio

LinkedIn_101

 1. 1. František Borsík
 2. 2. “Facebook pre profesionálov” • Založený 5.mája 2003, za prvý mesiac fungovania 4500 členov. • Dnes má svoj profil na LI viac ako 364M ľudí, rast tempom 2 noví užívatelia za sekundu. • >40% užívateľov je na LI denne, mesačne je to cca 200M. • Budúcnosť? LI by chcel mať 3 miliardy členov!
 3. 3. LinkedIn je u nás stále zaznávaný. • Marketingové firmy predávajú hlavne PPC a FB kampane. • Hovoria, že všetko ostatné (LI, Twitter, G+, Pinterest, Reddit,..) na Slovensku nemá zmysel. • Občas sa výnimočne “zmilujú” nad niektorou zo sietí a dočasne uznajú jej zmysel aj u nás. Ja vám však prezradím tajomstvo…
 4. 4. Samozrejme, že… KLAMÚ! …verím, že ste to tušili .-)
 5. 5. Prečo? • Pretože nechcú, aby ste si veľa vecí robili sami a chcú aby ste na nich boli závislí. Ale my to tak nenecháme a zoberieme im vietor z plachiet. Pripútajte sa. Začíname!
 6. 6. Máte už svoj profil na LinkedIn? • Osobný profil je základ, a firemné: tzv. LI company page a LI showcase page (až 10 možných) sú nadstavbou. • Ak profily nemáte, môžeme si ich v rýchlosti vytvoriť. Vytvorenie profilu je však iba začiatok, podstatnejšia je jeho OPTIMALIZÁCIA.
 7. 7. Najdôležitejšie časti Vášho profilu: 1. Headline (alebo ten priestor pre 120 znakov čo máte pod menom) 2. Fotka (alebo obrázok – je to na Vás, základ je byť ORIGINALNY, no zároveň PROFI) --------------------------------------- 3. Summary (alebo Souhrn – keďže jedným z 20 jazykov na LI je čeština) …prečo je však Summary až na 3.mieste?
 8. 8. Pretože Summary nemám rád :-P Nie, nie – je to o inom, samozrejme .-) Ak nezaujmete headlinom a fotkou, nikto Vaše Summary čítať nebude!
 9. 9. Summary, čo dám do Summary? • Prístupy sú rôzne…treba si nájsť ten svoj, s ktorým budete stotožnení. • Niekto siahana po množstve informácii, ďalší je stručný...a tretí zvolí zlatú strednú cestu. Obecne: je to o vás, o tom čo vás vystihuje, ako sa definujete, ako sa chcete prezentovať 
 10. 10. Summary: Veľa info Takto vyzerá začiatok Summary LinkedIn expertky Melonie Dorado
 11. 11. …a takto stručné Summary má: Michael Moritz, chairman VC fondu Sequoia Capital. Jasné, poviete si, ten si to môže dovoliť. No nie je to tak! I vy sa môžete dokonale vystihúť, a byť pritom struční .-)
 12. 12. Zlatá stredná Summary cesta: …sa nám ponúka v profile Mirky, našej FB pani školiteľky :-)
 13. 13. Summary naposledy! 1. Nájsť si formu (prístup), ktorý nám bude vyhovovať a budeme s ním stotožnení (druh jazyka, opis v prvej / tretej osobe…) 2. Nebáť sa ukázať aj svoju osobnosť, nie iba výpočet doterajších úspechov (napr.,“mám rada kávu”, “rád maľujem” a pod.) 3. Možnosť vložiť prílohu: video, obrázok, prezentáciu, CV, odkaz na stránku… (výborný spôsob ako sa zviditeľniť!)
 14. 14. Experience – vaše pracovné pozície • Opäť o voľbe prístupu (veľa info, stručne, zlatá stredná cesta) ktorý vám bude vyhovovať. • Rovnako ako v prípade Summary, možnosť vložiť prílohy, odkazy. • Ak má firma kde pracuje svoju LinkedIn Company page, neváhajte si ju pridať do profilu. Ak nie, môžete ju vytvoriť ---> Pozrieme sa na to neskôr :-)
 15. 15. …na poradí nezáleží, alebo: Všetky sekcie vo vašom LinkedIn profile sa dajú usporiadať v nastaveniach podľa poradia, ktoré Vám bude vyhovovať. Čiže, sekcia Experience môže byť kľudne až na konci. Je to na vás.
 16. 16. Skills & Endorsements 1 • …vaše schopnosti, vlastnosti a ich povrdenie. Fakty: Skills sú len a iba keywords (podobne ako v PPC v Google AdWords) ktoré Vám môžu priniesť umiestnenie na výsledkovej strane (SERP) vyhľadávača na LinkedIn. Endorsements (počet “plusiek”, ktoré dostanete) rozhodujú o relevancii, tj.vašom umiestnení vo vyhľadávaní pre dané slovo.
 17. 17. Skills & Endorsements 2 …a pokračovanie Faktov: Poradie “Skills” je možné meniť (posunúť ich vyššie / nižšie v poradí) jednoduchým potiahnutým kurzom myši. Počet “Skills” ktoré si môžete do profilu pridať je 50  voľba je aj tu o prístupe: veľa (zameranie na kvantitu) alebo menej (takých, ktorými si je človek skutočne istý a je v nich 100%-ný.)
 18. 18. Skills & Endorsements 3 Mýtus: Nie, určite sa nedá spoliehať na to, že ak mám 99+ naklikaných pri skill-och “Empathy” a “LinkedIn”, som skutočne empatický a LinkedIn expert 
 19. 19. Skills & Endorsements 4 Možnosti prístupu: 1. “Endorsujem” iba toho, koho poznám osobne, a viem mu jeho schopnosti dosvedčiť. 2. “Endorsujem” preto, lebo viem, že sú to skutočne iba “kľúčové slová”, ktoré môžu dotyčnému pomôcť sa posunúť vyššie vo vyhľadavaní. A nebudem sa brániť, ak niekto budem recipročne pomáhať aj mne 
 20. 20. Doplnkové sekcie vášho profilu 1 • Languages alebo jazyky, ktoré ovládate a ich úroveň – ktorú ale nemusíte uviesť. • Education, klasicky neuvádzate základnu školu . • Interests sú vaše záujmy, ktoré ale tiež nemusíte uviesť. No môžu vám pomôcť odprezentovať ďalšiu časť vašej osobnosti, ktorá môže zaujať! A povedať o vás veľa…
 21. 21. Doplnkové sekcie vášho profilu 2 • Personal Details sú vaše osobné údaje. Ja si uvádzam napr. deň a mesiac svojho narodenia. Sú ľudia, čo uvedú aj rok – no to vám určite neodporúčam! • Honors & Awards - ak nejaké máte, môžete sa pochváliť. • Volunteer Experience & Causes – pracujete a ko dobrovoľník? Zaujímate sa o niečo (napr. práca s postihnutými deťmi, Green Peace atď,)
 22. 22. Doplnkové sekcie vášho profilu 3 Background – je skvelý priestor ako o sebe niečo povedať. Príklad ako na to? Nech sa páči --->
 23. 23. Doplnkové sekcie vášho profilu 3.1 Všimnite si, ako využila Viveka priestor “Background” za svojou fotkou. Určite nájdete svoju cestu tiež.
 24. 24. Doplnkové sekcie vášho profilu 4 • Organizations – ste členmi nejakých? Ak sa k nim chcete priznať, nech sa páči  • Certifications – ak máte nejaké certifikáty, môžete ich prezentovať. LinkedIn akceptuje veľké množstvo, napr. certifikáty z Coursera, Udemy, HubSpot, lynda.com, ale i školy potápania ako PADI a ďalšie zaujímavé kurzy.
 25. 25. Doplnkové sekcie vášho profilu 5 • Projects – podieľate sa na nejakých projektoch? • Publications – alebo ste niečo publikovali? Môžete to zazdieľať s ostatnými. • Advice for Contacting XYZ vám zasa umožní odkomunikovať napr. to, akým kanálom či v ktorých hodinách je najlepšie vás kontaktovať.
 26. 26. OK, mohli by ste sa spýtať… ALE prečo vlastne by som si mal/a do svojho profesionálneho profilu na LinkedIn písať, že rád/a pijem kávu alebo štrikujem či hrám šach?!? Veď to nedáva žiadny zmysel! Však?
 27. 27. Odpoveď si ukradnem od yablka ….alias Romana Hraška, ktorého nájdete na: https://medium.com/@yablko Presne tak, dobre čítaš. A bude ešte horšie! Pozri sa na ďalšiu stránku…
 28. 28. Čo dodať?
 29. 29. Proste iba a len…
 30. 30. Ďakujem yablkovi a my ideme ďalej :-) Ktorú sekciu profilu sme zatiaľ trestuhodne opomenuli? Áno, správne: LinkedIn group-y, čiže záujmové skupiny. Každý z nás môže byť členom až 50-tich. …ale načo sú také group-y vlastne dobré?
 31. 31. LinkedIn Group-y 1 • Je možné nájsť skupinu prakticky pre čokoľvek, a ak nejaká chýba, nie je problém ju vytvoriť • V group-ách človek nájde relevantný obsah k témam, ktoré ho zaujímajú Plus: Ak chcete niekoho kontaktovať, nie ste s ním spojený, ani nemáte Premium účet ktorý umožňuje písať InMail správy prakticky komukoľvek*, stačí vstúpiť do rovnakej skupiny ako dotyčný, a napísať mu! *Obmedzenie od 05/2015 (15 správ/mesiac)
 32. 32. LinkedIn Group-y 2 Nespornou výhodou LinkedIn skupiny je aj to, že do nej môžno pozývať ostatných zo svojich kontaktov  takto možno vybudovať komunitu ľudí, ktorých daná téma zaujíma, a angažujú sa pri jej pokrývaní relevantným obsahom. Následne nie je problém preniesť aktivity skupiny aj OFFLINE: viď. “stretká” úspešnej CZ/SK skupiny Czech & Slovak Professional Community (s 10k+ členov!)
 33. 33. Chcem svoju LinkedIn Group-u, ako na to? Jednoducho  …väčšina z vás si ale isto vystačí s výberom skupín, ktoré už existujú.
 34. 34. Haló, a čo tá “firemná” stránka čo si spomínal?! Jasné, ideme na to.
 35. 35. Prečo vlastne tá “firemná LinkedIn stranka”? 1. Určite nie pre “srandu králikov”  2. Je to výborná možnosť prezentácie firmy a jej produktov (dá sa vytvoriť až 10 LinkedIn Showcase page-ov, ktoré budú prezentovať služby, servis alebo produkty firmy) 3. Máte 10 zamestnancov? 10x ste prítomný! Predstavte si firmu s 500 zamestnancami! 4. Tak ako Google dáva veľkú váhu G+ účtu Vašej firmy pre SEO, to isté platí aj pre Vašu LinkedIn firemnú stránku!
 36. 36. Apropos, spomenul som Showcase page-e, však? • Umožnia vám segmentovať, rozdeliť čo komunikujete presne na konkrétny produkt, ku ktorému to patrí. A čo tým chcel básnik povedať?
 37. 37. LinkedIn Showcase Page-e…. Ak ma nezaujíma “Low-Voltage switching…”, ale zaujímajú ma “Drives and…” môžem sledovať iba túto stránku, a to čo ma nezaujíma ma nebude “otravovať. A z pohľadu firmy: viac kvalitného zabratého priestoru online, sociálny signál I signál pre SEO, ktorý je pre Google veľmi relevantný.
 38. 38. Na pár dôležitých vecí sme skoro zabudli  …ale hneď to napravíme. Mimochodom, čo myslíte, je možné si dať na LinkedIn fotku, ako sedíte na záchode?!
 39. 39. Áno! Iste, ak pracujete v banke, ste právnikom a podobne, tak to asi nie je cesta pre vás. No ak ste napríklad web designer…môže to byť jedna z ciest 
 40. 40. Contact Info …sa nachádza hore v profile, pod fotkou. • Za vzor si tentokrát zvolíme ďalšiu LinkedIn expertku, Viveku von Rosen, ktorá túto sekciu profilu využila na maximum!
 41. 41. Povedali sme na maximum, však? 
 42. 42. Tak už viete, čo to znamená: Na maximum, však! V tomto prípade to znamená napríklad to, že do miesta pre adresu v Contact Info si dáte svoj elevator pitch (alebo po slovensky, tých pár viet čo dokonale vystihujú vás, vašu firmu, váš produkt alebo cieľ…
 43. 43. …a v Contact Info je ešte niečo zaujímavé! Váš osobný, upraviteľný link na váš profil. Neváhajte si ho upraviť, tj.odtrániť všetky tie čísla a lomítka, a za “linkedin.com/in/” neváhajte napísať kľudne svoju prezývku, ak vás podľa nej svet pozná!
 44. 44. Fajn, tak to by sme mali…nie? Profil máme hotový, dokonca sme “postavili” aj firemnú stránku, firemné podstránky (showcase page-e). ALE, ako v každej dobre rozprávke, ani v tej LinkedIn-ovskej to nestačí! :-P
 45. 45. Tá najdôležitejšia vec je…
 46. 46. Presne tak! KOMUNIKÁCIA
 47. 47. Čo to znamená? Znamená to, že môžeš povedať aj…
 48. 48. Alebo prakticky… Neboj sa “networkovať” – napísať i neznámym, ktorí vyzerajú zaujímavo. Neboj sa riskovať, že od nich dostaneš správu typu “a prečo sa so mnou chcete spojiť? veď vás nepoznám!”.
 49. 49. Pretože: …časy LinkedIn-u ako nástroja, kde si človek pridával ľudí, ktorí mu na stretnutí dali vizitku sú už dávno preč! To bol LinkedIn max. 2010, a dnes máme LinkedIn 2015!
 50. 50. Dnes: …si môžete cez LinkedIn násjť prácu na druhom konci zemegule! …spropagovať pekáreň ktorá pečie poctivý chlebík alebo bio obchod ktorý pestuje vlastné jablká! …nájsť skvelých ľudí, ktorí môžu byť vašími mentormi, biznis partnermi – ba kľudne aj priateľmi!
 51. 51. Recept? Ten je jednoduchý… "Be generous and expert, trustworthy and clear, open-minded and adaptable, persistent and present.” Takto svoju teóriu správne prístupu k vecia popísal Bruce Kasanoff, jedna z osobností píšuca na LinkedIn-e. Ja sa podpisujem, a verím že aj vy! Nájdite si ho: www.linkedin.com/in/kasanoff
 52. 52. Na LinkedIn-e je toho ešte čo objavovať, no…. dnes sa s Vami lúčim  a ďakujem vám za pozornosť! Ak vás LinkedIn, ale i networking, marketing alebo startupy zaujímajú, neváhajte sa ozvať: www.linkedin.com/in/frantisekborsik frantisek.borsik@gmail.com

×