Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

Trabzonda İkinci Yarı Başlıyor - Proje Kataloğu

2.271 visualizaciones

Publicado el

Trabzonda İkinci Yarı Başlıyor.
2015 Genel Seçimler, Proje Kataloğu

Publicado en: Noticias y política
 • Sé el primero en comentar

Trabzonda İkinci Yarı Başlıyor - Proje Kataloğu

 1. 1. Yeşille mavinin kucaklaştığı eşsiz doğası, insanı gibi dik ve kararlı dağları, hayat veren denizi ve coşkulu dereleri ile sonsuz bir kardeşlik ve bir- liktelik şehridir Trabzon. 4000 yıllık tarihi geçmişiyle, Roma ve Bizans dönemlerini yaşayan bir imparatorluk kentidir. Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği, Yavuz Sultan Selim’in yönettiği, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğup büyüdüğü şehzadeler şehridir. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 kez ziyaret ettiği; Geleceği geçmişinin mirası olan bir vizyon şehirdir Trabzon. Avrasya ticaret koridoru ve İpek Yolunun en önemli merkezlerinden biri olan şehrimizi; 2023, 2053 ve 2071 vizyonu doğrultusunda hazırladığımız projelerle geleceğe taşıyoruz. Yeni Türkiye yolunda daha güçlü Trabzon için ikinci yarıyı başlatıyoruz
 2. 2. YOLLARIN KESİŞME NOKTASI TRABZON YENİ HAVALİMANI Trabzon’un Avrasya ticaret koridorunun ve ipek yolunun en önemli ulaşım noktası haline gelmesi için mevcut projeler tamamlanacak, yeni projeler hayata geçirilecektir. Turizmin ve ticaretin yükselen değeri Trabzon’da mevcut havalimanının yetersizliği nedeniyle dolgu alan üzerine yeni bir havalimanı inşa edilecektir. Yeni Uluslararası Havalimanı yolcu ve kargo taşımacılığındaki oluşturacağı kapasiteyle Trabzon’un küresel ticari merkez rolünü güçlendirecektir. Yeni Uluslararası Havalimanı sosyal, kültürel ve doğal değerler de dikkate alınarak planlanacaktır.
 3. 3. TRABZON - ERZİNCAN DEMİRYOLU Trabzon - Erzincan demiryolu hattı ile bölgemizin, İç Anadolu, Ege, Marmara, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine bağlantısı kurulacaktır. Trabzon - Erzincan arasında 247 km’lik tren hattıyla bölge ticaretinin canlanması ve Trabzon limanına yük taşımacılığının artması sağlanacaktır. 247 KM HAT UZUNLUĞU 34 KÖPRÜ-VİYADÜK 58 TÜNEL 4 İSTASYON 160 KM (YOLCU İÇİN HIZ) 90 KM (YÜK İÇİN HIZ) GÜNEY ÇEVRE YOLU Karadeniz sahil yolundaki trafiğin ve transit geçişlerin rahatlatılması amacıyla Güney Çevre Yolu projesi hazırlanmıştır. 31 km uzunluğundaki Güney Çevre yolu ile daha hızlı ve verimli bir şekilde seyahat sağlanırken transit trafik ve dikey bağlantı yollarıyla da mahalli trafik rahatlatılacaktır. Güney Çevre Yolu; Birinci etap Darıca-Yıldızlı, İkinci etap Değirmendere-Kaşüstü, Üçüncü etap Yıldızlı-Değirmendere olmak üzere üç etapta yapılacaktır. Gümüşhane - Trabzon arasında yapılacak olan 12,9 km’lik yeni “Zigana Tüneli” ile aradaki mesafenin daha kısa süreye indirilmesi, daha verimli ve güvenli bir seyahat sağlanması hedeflenmektedir. Bu tünel sayesinde ilimizin ekonomisi, turizmi ve sanayisi canlanacaktır. ZİGANA TÜNELİ 12.9 Km
 4. 4. KANUNİ BULVARI Şehrimizin trafik probleminin çözümü ve gelişim alanının rahatlatılması amacıyla hazırlanan Kanuni Bulvarı projesi 2017 yılında tamamlanacaktır. Yıldızlı’dan başlayıp Akoluk’ta bitecek 24 km. uzunluğundaki Kanuni Bulvarı, üç gidiş, üç geliş toplam 6 şerit yol, 5 metrelik sağlı sollu yaya kaldırımı, 14 adet köprülü kavşak, 8 adet çift tüp tünel ve bir adet tek tüp tünelden oluşmaktadır. SALMANKAŞ TÜNELLERİ Salmankaş tünellerinin bir tüpü trafiğe açılmış, diğer tüpü de 2015 yılında trafiğe açılacaktır. Yolun tamamının yeniden yapılması için proje çalışmalarına başlanmıştır. ATAPARK KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI Atapark Köprülü kavşak projesi ile Erdoğdu yolunu mevcut tanjant yolunun altından yaklaşık 240 Metrelik tünel ile geçerek kesintisiz ulaşım sağlanacaktır. Yer üstünde oluşturulacak iki adet dönel kavşakla da bütün yönlere dönüş mümkün olacaktır. 24 KM 14 KÖPRÜLÜ KAVŞAK 9 TÜNEL
 5. 5. DEĞİRMENDERE KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI VE SAHİL BAĞLANTI YOLU Yeni proje ile Maçka’dan gelen trafik doğrudan sahil yoluna köprülü kavşaklarla bağlanacaktır. Değirmendere Köprülü Kavşağından Kanuni Bulvarı’na iki adet bağlantı yolu da yapılacaktır.
 6. 6. SAĞLIK VE EĞİTİM ÜSSÜ TRABZON Trabzon’un sağlık ve eğitim alanlarında daha ileri seviyeye ulaşması için Şehir Hastanesi ve yeni bir Devlet Üniversitesi kurulacaktır. ŞEHİR HASTANESİ İnsan sağlığını her şeyden çok önemseyen sağlık politikalarımız doğrultusunda Akyazı’da bir şehir hastanesi kuracağız. Son teknolojik tıbbi cihazlarla donatılmış, yüksek konforlu odaları ve nitelikli yataklarıyla tıbbın bütün branşlarında hizmet verecek olan şehir hastanesi Trabzon’u sağlığın merkezi haline getirecektir.
 7. 7. DEVLET ÜNİVERSİTESİ Trabzon’un eğitim üssü haline gelerek, uluslararası öğrenciler ve öğretim üyeleri için çekim merkezi olması amacıyla Akçaabat’ta Sosyal Bilimler, sanat ve spor alanında uzmanlaşacak yeni bir devlet üniversitesinin kurulması sağlanacaktır.
 8. 8. TURİZMİN PARLAYAN YILDIZI TRABZONEşsiz doğası, binlerce yıllık tarihi mirası ve kendine has kültürel değerleri ile Trabzon, gerçekleştireceğimiz projelerle turizmin parlayan yıldızı olacaktır. Sağlık turizmi, yayla turizmi, kış turizmi, inanç turizmi ve ekoturizm gibi alternatif turizm modelleri Trabzon ekonomisi ve istihdamına katkı sağlayacaktır. Doğu Karadeniz Turizm Master Planı ile şekillenen “Yeşil Yol” üze- rinde oluşturulacak bir dizi bakım ve rehabilitasyon merkezi, bilim, sanat, spor kampları, agro-turizm ve eko-turizm olanakları sunan yayla yerleşimi ve köy donanımlarıyla, yeşil yol gerçek anlamıyla bir “yeşil turizm” mekanı haline getirilecektir.
 9. 9. Uzungöl Kış Turizmi ve Kongre Merkezi Turizm etkinliklerinin tüm yıla yayılması ve turizmin Bölge’ye katkısının artırılması için Uzungöl’de Kış Sporları Turizm Merkezi kurulacaktır. Ayrıca turizmin çeşitlendirilmesi için Uzungöl’e Uluslararası Kongre ve Toplantı Merkezi’ kazandırılacaktır.
 10. 10. Yeni Turizm Destinasyonlarının Oluşturulması Sivriburun - Hıdırnebi Turizm Güzergahı, Çakırgöl, Araklı Turup, Pazarcık, Kalınçam Vadisi, Zarha Dağı, Kadıralak Yaylası ve yayla tatil köyleri gibi turizmde çeşitliliği sağlayacak yeni turizm destinasyonları oluşturulacaktır. Tarih ve Medeniyet Yolu Karaca mağarası ve Santa Harabeleri arasındaki güzergah; Altındere Vadisi ve Sümela Manastırı ile diğer tarihi eserleri de kapsayacak şekilde doğal değerleri koruyarak turizme kazandırılacaktır.
 11. 11. Tarihi ve Kütürel Mirasın Korunması ve Geliştirilmesi Trabzon’un eski yerleşim yeri olan tarihi Ortahisar Bölgesi restore edilerek bir cazibe merkezi haline getirilecektir. Kadim medeniyetimizin bugüne kalan değerleri halkımızın hizmetine sunulacaktır. “ORTAHİSAR” Yöresel Ürünlerin Geliştirilmesi ve Tanıtılması Kültürü, geleneği ve üretken insanlarıyla Trabzon kendine has yöresel ürünlerini marka haline getirmeyi başarmış bir şehirdir. Yeni dönemde özellikle kuyumculuk, bakır işleme, telkâri, şal, keşan, sürmene bıçağı, Hamsiköy sütlacı, Akçaabat köftesi, Vakfıkebir Ekmeği, Trabzon Tereyağı gibi ürünlerin üretiminin geliştirilmesi, marka değerlerinin arttırılması ve tanıtımı için gerekli altyapı oluşturulacaktır.
 12. 12. SEKTÖREL GELİŞİM PROJELERİ Trabzon’un ekonomik potansiyelini, katma değerli üretimi ve istihdamı artırmak, yeni iş ve üretim alanları oluşturmak, yeni- likçilik ve girişimciliği desteklemek amacıyla sektörel gelişim projeleri gerçekleştirilecektir. Akçaabat –Şinik ve Vakfıkebir Organize Sanayi Bölgesi en kısa zamanda tamamlanarak yatırımcıların hizmetine sunulacak. Yatırım için yeterli alana sahip olmayan ve var olan arazilerdeki yüksek maliyetler nedeniyle Trabzon’da yerli ve yabancı yatırımcıların talepleri karşılanamamaktadır. Avrasya ticaret koridorunun en önemli noktalarından biri olan Trabzon’un yatırım alanı ihtiyacını karşılamak, istihdamı arttırmak ve bölge ekonomisine ivme kazandırmak amacıyla Arsin’de Yatırım Adası oluşturulacaktır. YATIRIM ADASI
 13. 13. İNOVASYON ve İŞ GELİŞTİRME MERKEZİ Trabzon’un yenilikçi ürünlerle katma değerli üretim potansiyelini artırmak ve girişimciliği geliştirmek amacıyla inovasyon ve iş geliştirme merkezi kurulacaktır. İnovasyon merkezi özellikle endemik, tıbbi ve aromatik bitkilerin yüksek katma değer içeren ürünlere dönüştürülmesine odaklanarak bölgemizin sahip olduğu doğal kaynak zenginliğinin değerlendiril- mesi ve yeni istihdam alanlarının oluşturulmasını sağlayacaktır. SU ÜRÜNLERİ MERKEZİ Bölgemiz su ürünleri varlığının değerlendirilip geliştirilmesi, katma değeri yüksek ürünler oluşturul- ması ve istihdam sağlanması amacıyla; sektördeki firmaların, eğitim ve araştırma kurumlarının da içinde bulunduğu Su Ürünleri Merkezi oluşturulacaktır. ULUSAL SU ÜRÜNLERİ GEN BANKASI VE BİYOTEKNOLOJİ MERKEZİ İleri Ar-Ge merkezi olarak tasarlanan gen bankasıyla, balık türlerinin korunması ve su ürünleri varlığının geliştirilmesi sağla- nacaktır. Balıkların doku ve DNA’larının arşivleneceği ve bazı türlerin canlı olarak muhafaza edileceği Merkez bünyesinde ayrıca “ BALIK MÜZESİ” oluşturulacaktır.
 14. 14. TARIMIN GELİŞTİRİLMESİ VE DESTEKLENMESİ Fındık ve çay üretiminde verimlilik ve kaliteyi arttırıcı tedbirler alınarak, gerekli yatırımlar yapılacaktır. Organik tarımın teşvik edilerek yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılacaktır.
 15. 15. ALTYAPIDA YENİ HAMLE DÖNEMİ Büyüyen Trabzon’un geleceğini de teminat altına alan menba kalitesinde içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacını karşılayacak olan Barajlar, orta ve yukarı havzalar arasındaki ulaşımı kolaylaştıracak olan köprüler, menfezler, sanat yapıları, havza bazlı taşkın koruma ve dere ıslah projeleri gerçekleştirilecektir. KARAKAYA BARAJI 2070 yılına kadar Trabzon ilinin üst kotlardaki mahallerine cazibe ile içme ve kullanma suyu sağlayarak şehrimizin uzun vadeli su ihtiyacını karşılayacak olan KARAKAYA Barajı inşa edilecektir. Bunun yanında ATASU BARAJI 2. Kısım projeleri de gerçekleştirilecektir. KÖPRÜ PROJELERİ Birçok vadiyi içinde barındıran şehrimizin ulaşım problemlerini en aza indirecek şekilde uygun yerlere köprüler, menfezler ve gerekli sanat yapıları yapılacaktır. TAŞKIN KORUMA VE DERE ISLAH PROJELERİ Yağış rejiminin oldukça değişken olduğu Trabzon’umuzda sel afetlerinin önlenmesinde yeni bir hamle dönemine girilecek, bu kapsamda bütün vadilerde havza bazlı ıslah projeleri gerçekleştirilecektir. Vakfıkebir - Tonya Fol Deresi/ Merkez Şehir İçi Dereleri/ Yomra Deresi/ Araklı Karadere Vadisi, Küçükdere/ Değirmendere Vadisi/Hayrat - Balaban ve Baltacı Dereleri/Of Solaklı Vadisi/Yomra Şana Deresi/Arsin Irmakoğlu - Yeşilce - Kendirli - Harmanlı Dereleri/Beşikdüzü - Şalpazarı Ağasar Vadisi/Beşikdüzü İlçe Merkezi Dereleri/Sürmene Çamburnu - Sargona ve Tersane Dereleri, Yazlık ve Soğukpınar Gelincik Deresi/Çarşıbaşı Taşlıtepe ve Kaldırım Dereleri/Manahos Vadisi/ Akçaabat Şinik/Çarşıbaşı İlçe Merkezi Yan Dereleri/Akçaabat Yıldızlı Sera Deresi Islah ve Taşkın Koruma Projeleri tamam- lanacaktır.
 16. 16. Trabzon şehir merkezinde Hüseyin Avni Aker Stadyumu’nun yerine her yaştan halkımızın rahatlıkla yararlanabileceği bir şehir parkı yapılacaktır. Bu park bünyesinde Trabzon’un turizm potansiyelini geliştirecek bir Kongre ve Kültür merkezi de yer alacaktır. ŞEHİR PARKI KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ
 17. 17. SPORUN BAŞŞEHRİ TRABZONSporla özdeşleşmiş bir şehir olan Trabzon’un ve Trabzonspor’un marka değerini ve uluslar arası spor arenasında gücünü arttırmak öncelikli hedefimizdir. Bu kapsamda Trabzon’un sporcu potansiyelini geliştirmek, her yaş grubundan halkımızın sportif imkânlara erişimini sağlamak ve sağlıklı yaşamalarına katkı vermek amacıyla mevcut spor tesislerinin geliştirilmesi sağlanacak ve şehrimize yeni tesisler kazandırılacaktır. Başarılı sporcuların yetiştirilmesini sürekli kılmak için Sporcu Analiz Merkezi kurulacaktır. Başta olimpiyatlar olmak üzere ulusal ve uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmak ve sporcularımızı hazır- lamak için gerekli bütün altyapı yatırımları gerçekleştirilecektir. YAVUZ SELİM SAHASI mevcut yerinde daha da geliştirilerek Türk sporuna hizmet sunmaya devam edecektir.
 18. 18. İLÇELERİYLE DAHA GÜÇLÜ TRABZON AKÇAABAT • Üniversite • Adalet Sarayı • Hükümet Konağı • Halk Eğitim Merkezi • Turizm Ringi • Spor Parkı ARAKLI • Adalet Sarayı • Kültür Merkezi • Öğrenci Yurdu • Meslek Yüksekokulu • Geriatri Hastanesi • Pazarcık – Turup Turizm Alanı
 19. 19. ARSİN • Adli Psikiyatri Hastanesi • Santa Antik Kent • Yatırım adası BEŞİKDÜZÜ • Atlı Spor ve Binicilik Tesisleri • Öğrenci Yurdu • Palyatif Bakım Merkezi
 20. 20. ÇARŞIBAŞI ÇAYKARA • Su Ürünleri Merkezi • Meslek Yüksekokulu • Yavuz Grup Yolu • Solaklı Vadisi Rekreasyon Peyzaj • Öğrenci Yurdu • Turizm Meslek Yüksekokulu • Lise • Spor Kompleksi DERNEKPAZARI • Solaklı Mesire Alanı Rekreasyon Peyzaj • Spor Kompleksi • TOKİ Afet Konutları • Karakol Merkezi DÜZKÖY • Rekreasyon ve Peyzaj • Spor Kompleksi HAYRAT • Öğrenci Yurdu • Organik Tarım Merkezi ve Meslek Yüksekokulu • Hayrat Vadisi Rekreasyon Peyzaj • 112 Acil Sağlık İstasyonu • Afet Konutları
 21. 21. KÖPRÜBAŞI • Halk Eğitim Merkezi • Ahşap Ürünler Üretim Atölyesi MAÇKA • Sümela Manastırı Teleferik • Spor Kompleksi • Çakırgöl Turizm Projesi
 22. 22. OF SÜRMENE • Hükümet Konağı • Adalet Sarayı • Solaklı Vadisi Rekreasyon Peyzaj • Devlet Hastanesi • Spor Kompleksi • Modern İçme Suyu ve Arıtma Tesisleri • Tersane • Öğretmen Evi • Turizm Uygulama Oteli • Zarha Dağı Teleferik Projesi ŞALPAZARI • Meslek Yüksekokulu • Öğrenci Yurdu • Gölet ve İçme Suyu Tesisleri
 23. 23. VAKFIKEBİR • Adalet Sarayı • Fol Deresi Islahı • Spor Kompleksi TONYA • Tonya-Kürtün Yolu • Tonya Çevre Yolu • Kadıralak Yayla Projesi • Kalınçam Vadi Turizm Projesi • Gençlik Merkezi • Öğrenci Yurdu YOMRA • Öğretmen Evi • Spor Kompleksi • Su Ürünleri Gen Bankası - Biyoteknoloji Merkezi

×