Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авт...
комахи, їх охорона
1. Боярчук Галина Адамівна,
вчитель початкових класів
Боярської загальноосвітньої
школи I – III ступенів № 1
Предмет: Я і Україна. Природознавство
3-й клас
Розділ: Тварини – частина живої природи
Тема: Комахи, їх охорона
Мета: сформувати поняття “комахи”;
ознайомити із зовнішньою будовою комах та
умовами їхнього життя;
розкрити залежність їхнього життя від змін у
природі;
розвивати спостережливість, вміння міркувати,
висловлювати свою думку;
виховувати бережливе і гуманне ставлення до
природи
2. Обладнання: таблиці із зображенням комах;
малюнки із зображенням комах;
малюнки із зображенням тварин.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
1. Розповідь учнів про тварин. (Показують підготовлені малюнки,
розповідають про одну із тварин). Декілька учнів.
2. Двоє учнів працюють біля дошки: розміщують малюнки тварин за
групами: звірі, комахи, птахи, риби.
- Які спільні ознаки між рослинами і тваринами? Які відмінні?
- На які групи поділяються тварини за способом їх живлення?
- Чому тварини не можуть жити без рослин?
- Назвіть свійських тварин. Чому їх так називають?
- Назвіть диких тварин. Де вони живуть?
- Чи турбується людина про диких тварин? Як саме?
- Які ви знаєте групи тварин? (Комахи, плазуни, птахи, звірі, …)
II. Актуалізація опорнихзнань
Учитель демонструєпошкодженні комахами плодита листочки.
- Як ви думаєте, якими тваринами пошкоджені ці плоди та
листочки?
- Яким одним словом можна назвати цих тварин? (Комахи)
III. Повідомлення теми та мети уроку
- Напевно ви вже здогадались, яка тема нашого уроку? (Комахи)
- Так, сьогодні ви навчитесь розпізнавати комах, ознайомитесь із
стадіями їхнього розвитку, поведінкою, а також із користю та
шкідливістю комах, способами захисту рослин від шкідників та
охороною комах.
3. IV. Розповідь вчителя
- Важко знайти на Землі таке місце, де б не було комах. Одні
літають, інші повзають, комахи живуть у водоймах, ґрунті, на
рослинах. Учені встановили, що налічується понад мільйон комах
різних видів. Живляться вони по-різному. Більшість із них
живиться рослинами (листям, корінням, деревиною. плодами і
насінням). Деякі з них завдають шкоди культурним рослинам.
Дуже шкідливою для людини є муха. Вона – переносник багатьох
хвороб, розповсюджувач яєць глистів, різних мікробів. Тільки
одна муха може за літо мільйонну кількість нащадків.
Часто ми милуємось метеликом і не знаємо, що його личинка
завдає великої шкоди рослинам, а отже і людям. Пригадайте
пошкоджені листки на капусті. Причиною цього є гусінь, яка
вивелась з яєць, що їх відклала самка метелика білана капустяного.
Розгляньте його на таблиці. Це досить великий, з білими крилами,
метелик.
Є серед комах і такі, які живляться комахами. Ви, мабуть,
бачили бабку з великими прозорими крилами (малюнок), яка літає на
луках, сідає на пелюстки білої лілії, або на предмети, що
піднімаються над водою. До хижих комах належить і сонечко, яке
полює на попелиць, і мурашки – санітари лісу. (Показую малюнки).
- Чому мурашок так називають? (Думки учнів).
- Де тільки не побачиш у лісі мурашок!
Вони є скрізь, де можуть знайти собі їжу. Підраховано, що
мурашки з одного мурашника за рік можуть знищити 20 млн. комах.
А в кожному мурашнику живе близько 300 тис. мурашок.
Мурашки трудяться спільно, допомагаючи одна одній. В них
можна навчитися дружбі.
Мурашка може тягти комаху в кілька разів більшу за себе.
4. Мурашки знищують багато шкідників лісу: клопа-черепашку,
личинки хруща і інших.
Будиночок мурашок дуже цікавий. Горбик на поверхні – це
тільки частини мурашника. В підземній частині велика кількість
ходів, галерей, спеціальних камер, комор. Стежечки, які йдуть від
мурашника особливо пахучі. По цьому запаху мурашки, як би далеко
не забігали, безпомилково знаходять дорогу додому.
- А чому в лісі мурашники обгороджені?
- Мурашки підлягають охороні. Якщо ви побачите в лісі
необгороджениймурашник, обгородіть. Ви зробитевелику роботупо
охороні природи.
Є серед комах і свійські.
(Загадка) Літає вона з квітки на квітку,
Тяжко працює вона влітку.
Літає вона в садку і в полі –
Буде на зиму меду доволі. (Бджола)
Бджоли – корисні. Вони виробляють мед, віск. Люди спостерігали
за поведінкою бджіл і побачили, що бджоли – дуже працьовиті
комахи. Про них є й прислів’я.
(Читаю з дошки)
1. Бджола мала, а й та працює.
2. Бджоли раді цвіту, люди раді літу.
3. Добру людину бджола не кусає.
4. Одна бджола меду не наносить.
5. Добрий чоловік без роботи, що бджола без меду.
(Діти пояснюють, як зрозуміли, вчитель доповнює).
Ще до свійських комах відноситься шовковичний шовкопряд. З
коконів шовковичного шовкопряда виробляють шовкову нитку, з якої
тчуть тканини.
Відгадайте ще одну загадку.
5. Чорне тіло, чорний вус,
Ніби справжній сажотрус. (Жук)
- До комах належать і жуки. Знайдіть їх на малюнках. Хто знає, як
називають яких жуків?
- Сонечко, вусач, травневий хрущ, бронзівка, гнойовик, турун.
(Показую на малюнках).
- Великої шкоди завдає на полях колорадськийжук. Як люди борються
з цим шкідником?
IV. Ознайомлення з істотними ознаками комах
- Ви багато побачили різних комах, почули про них. А тепер
подивіться на таблицю і скажіть, з яких частин складаються
комахи? (Учні відповідають, учитель допомагає, підказує).
- Голова, груди, черевце, крила і три пари ніг.
- Розглянемо, як розмножуються комахи.
Метелики з’являються весною, в кінці квітня, на початку травня.
Незабаром самка відкладає яйця, з яких вилуплюються гусениці, що
дуже пожирають листочки. Потім гусениці перетворюються на
лялечок, а з лялечок знов вилуплюються метелики.
Жуки також відкладають яйця, з яких з’являються личинки, а з
них дорослі жуки.
Найбільшої шкоди рослинам завдають комахи в стадії личинок
(гусениці).
- Чи спостерігали ви за гусеницями? За якими? Розкажіть. (Діти
розказують).
- Є гусениці, які, коли відчувають небезпеку, маскуються під
тоненьку суху палочку. Їх важко запримітити.
6. V. Робота з підручником
- Діти, ви вже багато дізналися про комах. А тепер попрацюйте самостійно.
1. Опрацювання статті “Білан капустяний”. Учні читають за частинами,
відповідають на запитання по змісту.
2. – Розгляньтемалюнок у підручнику. Розкажіть, як народжується метелик.
VI. Бесіда для осмислення знань
- За якою ознакоюкомахи відрізняються від інших тварин?
- Поміркуйте, чим кориснесонечко?
- А чи знаєте ви, чому сонечко має таке забарвлення?
- Подумайте, які ворогиє у комах?
- Від чого залежить життя комах у природі?
- Як поводятьсякомах восени?
- Чим схожімуха і бджола?Чим різняться?
- Доведіть, що бджола – комаха. (6 ніг).
VII. Закріплення знань
Відгадування загадок.
1. Хто народжується на світ чотирирази? (Комаха) Поясніть.
2. Шість ніг без копит, ходить, а не стукотить,
Літає, а не птиця,
Може догориногамивчепиться. (Комаха).
3. У лісі біля пня біготня, метушня,
народ робочийвесь день хлопоче. (Мурахи).
4. Голос тоненький, а ніс довгенький.
Хто його вб'є, той своюкров проллє. (Комар).
(Пояснюють відгадки).
- Часто до комах відносять і павуків. Та це невірно. Адже у павука не 6 ніг.
Скільки ніжок у павучка? (8). Тому – це не комаха.
7. VIII. Підсумок уроку
- Чому комахи осінню ховаються в щілини, під кору дерев?
- Що нового ви дізнались на уроціпро комах?
- Так, коли ми говоримо про комах, то чомусь частіше згадуємо про їх
шкідливість у природі, особливо для рослин.
Проте, без комах не може існувати більша частина рослинного світу
Землі. Чому ж це так?
Без їх участі не дадуть урожаю яблуні, груші, сливи, вишні, малина,
смородина, аґрус, суниці, персики, абрикоси…
Ми б залишилися без насіння капусти, редиски, та багатьох інших овочів,
не виростилиб динь, гарбузів, огірків, кавунів. Гіршими були б урожаї
бавовни, льону, соняшнику. А чому так?
(Діти висловлюють свої думки).
- Комахи – це запилювачі рослин. Вони літають від квіточки до квіточки,
запилюють їх і тільки тоді утворюється плід. Ось яка велика користь від
комах.
- А хто живиться комахами?
- Кожна найменша комашка дуже потрібна в природі. Томуїх також не
можна винищувати.
Метелика ловити я не хочу,
То квітка неба, хай живе собі,
Хай крильцями барвистимитріпоче,
Щоб радісно було мені й тобі. (Можна, щоб вивчив і прочитав учень).
IX. Домашнє завдання
1. Опрацювати статті “Яблунева плодожерка”, і “Сонечко”, відповісти на
запитання.
2. Спостерігати за комахами.
3. Намалювати одну із комах, підписати частини тіла.