Se ha denunciado esta presentación.
Se está descargando tu SlideShare. ×

veri tabanları . sql vs nosql

Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Próximo SlideShare
No SQL & MongoDB Nedir?
No SQL & MongoDB Nedir?
Cargando en…3
×

Eche un vistazo a continuación

1 de 20 Anuncio

Más Contenido Relacionado

Similares a veri tabanları . sql vs nosql (20)

Más reciente (15)

Anuncio

veri tabanları . sql vs nosql

 1. 1. Veri Neden En Önemli Şey ? - Veri yazılımdan daha uzun süre yaşayabiliyor - 30-40 senelik veriler halen kullanımda. Örneğin Türk Telekom - Bu veriyi işleyen yazılımlar defalarca güncellenmiş. Yazılımı değiştirmek daha kolay ancak veriyi değiştirmek zor - Biz bu veriyi depolarken neredeydik ve nereye gidiyoruz?
 2. 2. İlişkisel Veri tabanları - 1970 yılında IBM'de yayınlanan bir paper ile başladı - En temel Relational Modeldeki kavramların bazıları şöyle: Tables, Columns, Rows, Keys (Primary, Foreign, Unique), Index, Stored Procedures,Triggers - Relational Model'in zamanındaki rakipleri olan Network Model ve Hierarchical Model e galip geldi. Hierarchical model Json gibiydi.
 3. 3. 1980-2000'ler - Çoğunlukla İlişkisel Veri tabanlarının hakimiyeti aldında geçti. - Oracle, Sybase, SQL Server, MariaDB, PostgreSQL
 4. 4. İlişkisel Veri tabanları Uyumluluğu - Hiç bir ilişkisel veri tabanı birbiriyle %100 uyumlu değildir. Ancak aralarında çok büyük benzerlikler bulunur - Dolayısıyla Oracle'dan, Postgre'ye geçiş mümkündür. NoSQL DB'lerde bu iş zor. Birazdan konuşacağız. - Her üretici birbiriyle fiyat/performans, çeşitli yardımcı araçlar vs. gibi şeylerle rekabet etti. - Ayrıca hepsi standartlarda olmaya "extension" lar sundu
 5. 5. Diğer Veri tabanları - Nesne veri tabanları. Object–relational impedance mismatch için denendi, tutmadı - XML veri tabanları. 2000'lerde orta çıktılar ve tutmadı. - Graph veri tabanları. Günümüzde oldukça popüler durumdalar
 6. 6. NoSQL Veri tabanları - 2000'lerde bu kelime duyulmaya başlandı - NoSQL Ne Demek ? "Not Only SQL" ? :) - Big Data mı ? - Unstructured Data mı ? - NoSQL Veri tabanlarının ortak özellikleri nedir ?
 7. 7. Modern Veri tabanları - unstructured veri girişine izin verir. XML, json, text, blob - Örneğin Postgre'deki json ve jsonb sütunları var - İngiliz The Guardian gazetesi, verisini NoSql veri tabanından Postgre'ye taşımıştır. - Öyleyse : key + jsonb verisinden oluşan bir verinin Mongo'daki Document yapısından ne farkı var ? Soru : Unstructured veri girişi mümkünse NoSql veri tabanı niçin lazım ?
 8. 8. NoSQL Veri tabanlarının Doğuşu - 2000'li yıllarda ortaya çıkan çeşitli baskılar/driving factors, NoSQL başlığı altında ancak birbirleri ile ortak özellikleri olmayan yeni yazılımların ortaya çıkmasına sebep oldu
 9. 9. NoSQL Tabanlarına Doğru - Bazı sebepler : transaction sayısı, veri miktarı, high availability/scalability isteği vs. - Büyüklüğü 30 TB olan bir veriyi az sayıda işlemci ile sorgulamak çok vakit alır. Veriyi mecburen dağıtmak gerekir. Big Data NoSql DB lazım. - Çok fazla transaction işlemek için yine veriyi dağıtmak gerekir. Bu durumda bazı transaction özelliklerinden feragat etmek gerekir.
 10. 10. NoSQL Tabanlarına Doğru - İlişkisel veri tabanları bu istekleri karşılamakta zorlanıyorlar, çünkü şimdiye kadar uydukları kurallar (ACID) işi zorlaştırıyor. Overkill (aşırı yükleme) var
 11. 11. İlişkisel Veri tabanları ve Transaction - Atomicity : Transaction Abort Edilebilir - Consistency : Tanımlı kuralların her zaman uygulanması. Constraints, triggers vs. - Isolation : Race condition için geçerli kurallar. Yani lock koyma ve kaldırma işleri - Durability : Verinin kaybolmaması Dağıtık veri tabanına doğru geçerken bunların hepsini aynı anda sağlamaya çalışmak fayda getirmiyor.
 12. 12. Dağıtık İlişkisel DB'yi Bir Deneyelim - Two Phase Commit : İki farklı veri tabanında ACID özelliklerini muhafaza ederek yazma işlemi. - TxC A ve B veri tabanlarında transaction başlatır - TxC A ve B'den olumlu cevap bekler. - TxC A ve B'ye commit mesajı gönderir veya TxC A ve B'ye rollback mesajı gönderir. Beklemeler ve ağ kopmaları yüzünden yavaştır. Dolayısıyla ACID özelliklerini koruyarak dağıtık DB yapılamıyor.
 13. 13. Dağıtık DB'ler İçi CAP Teoremi - Veriyi dağıtmaya karar verdiysek bu işin bir de teorisi olmalı - CAP Teoremi 1998 yılında yazılmıştır. - CAP Teoremi der ki : Dağıtık bir veri tabanında Consistency, Availability ve Partition Tolerance (PT) özelliğinden aynı anda sadece 2'si sağlanabilir. - PT farklı ağlarda çalışmak demek. PT'yi seçmeme şansım yok. Çünkü o zaman dağıtık olmam.
 14. 14. Availability ve Consistency - Availability : T anında sisteme çağrı yapılırsa cevap vermesi demek Consistency : T anında yapılan okuma isteğinin en son yazılan değeri getirebilmesi demek
 15. 15. Dağıtık DB'ler İçin CAP Teoremi - Availability seçersem (yani birden fazla master düğüm) klasik Consistency'den feragat ederim. Çünkü master node'a yazılan verinin, diğer node'lara yazılması vakit alır - Consistency seçersem, Availability'den feragat ederim. Çünkü master düğüme yazılan verinin diğer düğümlere dağıtıldığını garanti etmek gerekir. Yani 2 Phase Commit ile aynı şey. Bunu da zaten istemiyorduk
 16. 16. Modern Dağıtık DB'lerin Çoğu - Consistency kavramını biraz değiştirmişler ve Eventual Consistency olarak algılıyorlar.
 17. 17. Modern Dağıtık DB : Mongo "In Mongo we can have one master and multiple slaves where the master will be used for writes and slaves will be used for reading operations." - Yazma işleminde veriyi master işler. Veri daha sonra diğer slave/read düğümlerle senkronize edilecektir. - Okuma işleminde de master/slave kullanılır.
 18. 18. Modern Dağıtık DB : Cassandra "The nodes in Cassandra are equal and all of them can respond to user's query. That's because Cassandra picks Availability and Partition Tolerance in the CAP Theorem, whereas MongoDB picks Consistency and Partition Tolerance. And Cassandra can have linear scalability by simply adding new nodes into the node ring to handle more data." - Yazma işleminde Partitioner veriyi birden fazla düğüme write için gönderir. Bir tane düğüm yazamasa bile diğerleri yazabilirse problem olmaz. Veri daha sonra senkronize edilecektir.
 19. 19. Diğer NoSQL Veri tabanları - Key/Value Store: Redis, Memcached, Hazelcast - Graph : Neo4J - Document : Mongo, CouchDB, CouchBase - Wide Column : Cassandra, Hbase Yani NoSQL adın altındaki DB'lerin hepsi farklı farklı.
 20. 20. Gelecekte Ne Bekleyebiliriz? - Muhtemelen daha fazla hibrit ortamlar göreceğiz - Verinin depolanması, sorgulanması, yorumlanması, stream edilmesi, stream'in process edilmesi için çok fazla yeni teknoloji üretiliyor. - Bu teknolojinin bir kısmı zamanla sönecektir. - Ancak daha yükseliş dönemindeyiz. - Bir komite/standart ufukta görünmüyor - Milsoft projelerinde Architectureal DAR'da DB seçimi gerekçesi bence mutlaka belirtilmeli.

×