Se ha denunciado esta presentación.
Se está descargando tu SlideShare. ×

Kimia ne jeten e perditshme

Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Cargando en…3
×

Eche un vistazo a continuación

1 de 14 Anuncio

Más Contenido Relacionado

Presentaciones para usted (20)

Anuncio

Similares a Kimia ne jeten e perditshme (20)

Anuncio

Kimia ne jeten e perditshme

 1. 1. Kimia ne Jeten e perditshme Punoi : Orven Bregu Klasa 3-2
 2. 2. C’eshte Kimia ? ? ? Kimia eshte shkenca ose me sakte ajo dege e shkencave natyrore qe merret me studimin e ndertimit te vetive te materies dhe transformimeve te saj. Eshte studimi I vetive dhe struktures se atomeve te perberjeve dhe molekulave , te perzierjeve te ndryshme dhe te tretesirave si elemente baze te natyres dhe si ato kombinohen per te formuar stadet e ndryshme te materies qe na formojne cdo gje qe na rrethon.
 3. 3. Pak histori rreth kimise Zanafilla e zhvillimit të kimisë daton nga periudhat më të lashta, që nga egjiptianët e vjetër. Shumë aspekte të zhvillimit të kimisë hasen në kohën e Greqisë së vjetër. Padyshim, zbulimi i zjarrit paraqet një nga të arriturat shumë të rëndësishme të kimisë. Egjiptianët e lashtë punonin artin e kimisë "lagështisë" deri në 4.000 vjet më parë. Qytetërimet e lashta kanë përdorur teknologjitë që formuan bazën e degëve të ndryshme të kimisë të tilla si;. Nxjerrjen e mineraleve metalike, duke e bërë qeramikën dhe tullat për ndërtim, fermentues të birrës dhe verë, duke i bërë pigmentet për kozmetikë dhe pikturë, nxjerrjen e kimikate nga bimët për mjekësi dhe parfume, duke e bërë djathinë, kosin, e produkte qumështi si mazën e hirrën , lecka tekstili, për rrezitje lëkure, duke i bërë yndyrë në sapun, duke e bërë xhamin, dhe duke e bërë lidhjet si bronzi, etj..
 4. 4. Ku perdoret kimia ne jeten e perditshme ? Perdorimi I kimise ne jeten e perditshme ka nje game shume te gjera duke filluar qe nga industrite e ndryshme dhe deri ne organizmin tone ku kryhen shume funsksione te ndryshme Deget e ndryshme ku perdoret kimia Mjekesi Agrikulture Gjeologji Biologji Kompjutera (Teknologji) Gjygje Industri Etj
 5. 5. Mjekesi Nje perdorim I kimise eshte ne mjekesi . Perdorimi I barnave te ndryshem tek pacientet . Ne nje studim mjekesor trupi reagon ndaj barnave te ndryshem dhe me ane te te cilave mund te sherohet .Me ane te nje testi per gjakun ne mund te gjejme substancen kimike e cila mund te jete shkaktar I nje semundje,
 6. 6. Agrikulture Per prodhimin e nje fare ose bime ne kushte te ndryshme ne krijojme fertilizues per rritjen e bimes. Ne baze te aciditetit dhe tokes
 7. 7. Gjeologji Per zbulimin e elemente qe jane present ne nje shkemb dhe ne cilin nivel eshte . Per zbulimin e metaleve dhe ne cilen shtrese te nentokes jane ato
 8. 8. Biologji Ne biologji kimia eshte e rendesishme per studimin e qelizes ,metabolizmit , enzimave , hormoneve fotosintezes . Ne cdo trup te gjalle kemi uje , karbohidrate proteina dhe yndyrnave Trupi I njeriut Trupi yne eshte nje makine tejet e nderlikuar. Ka me mijera vjet qe njerezit perpiqen te kuptojne si funksionon trupi yne e megjithate shume mistere nuk jane zgjidhur si p.sh. si punon truri yne, perse na ze lemza. Po nje gje tashme e dime me siguri: trupi yne perbehet nga uji, karboni dhe disa elemente te thjeshta kimike, qe mund te gjenden ngado. Ne te vertete, te gjithe atomet e domosdoshme per ndertimin e trupit te njeriut, mund t'i gjeni ne oborrin e shtepise suaj. Imagjinoni sikur te ndertoni nga fillimi nje trup njeriu, duke perdorur perberesit me te thjeshte te mundshem. Per kete do t'ju duheshin vetem 13 elemente kimike.
 9. 9. Trupi I njeriut 1. 65 % Oksigjen. Elementi oksigjen ze dy te tretat e trupit tuaj, kryesisht ne formen e ujit (H2O). Ju gjithashtu thithni oksigjen nga ajri sa here qe merrni fryme. 2. 18 % Karbon. Pothuajse nje e pesta e trupit tuaj eshte karbon - i njejti element nga i cili perbehet qymyri, diamanti dhe grafiti i lapsit. Atomet e karbonit krijojne zinxhire te gjate, duke formuar boshtin e te gjitha molekulave me komplekse brenda jush. 3. 10 % Hidrogjen. Hidrogjeni eshte elementi me i zakonshem ne gjithesi e njekohesisht ka edhe atomet me te vogla. 4. 3 % Azot. Nje thes me pleh kimik permban thuajse te njejten sasi azoti sa nje trup mesatar njeriu. Azoti eshte nje nga perberesit kryesore te muskujve tuaj. Ai eshte edhe perberesi kryesor i ajrit.
 10. 10. Trupi I njeriut 5. 1 % Fosfor. Ky element ben qe te ndizen flake kunjat e shkrepesve. Ai gjithashtu forcon dhembet dhe kockat tuaja, formon membranat e qelizave dhe ndihmon ne transmetimin e energjise. 6. 0,35 % Kalcium. Sapuni i tualetit perbehet nga kalciumi. Kalciumi gjithashtu i mban levizjet e trupit tuaj te baraspeshuara kimikisht. 7. 0,15 % Klor. Klori eshte nje gaz i gjelber vdekjeprures, qe perdoret per te prodhuar zbardhuesit. Ne trupin e njeriut, ai lidhet me natriumin duke formuar kripen e gjelles (klorurin e natriumit). 8. 0,15 % Natrium. Natriumi eshte gjysma tjeter e klorurit te natriumit (kripes). Natriumi i ben levizjet e trupit tuaj po aq te kripura sa edhe uji i detit. 9. 0,05 % Magnez. Drita e bardhe ndriçuese e fishekzjarreve vjen nga djegia e magnezit. Ne trupin tuaj magnezi forcon sistemin tuaj imunitar dhe ndihmon ne gjallerimin e nervave dhe tkurrjen e muskujve.
 11. 11. Trupi I njeriut 10. 0,25 % Squfur. Squfuri eshte nje pjese e zevendesueshme e proteinave dhe ndihmon ne mpiksjen e gjakut. Ështe gjithashtu shkaktari i eres se keqe te gazrave trupore, vezeve te prishura apo pellgjeve me uje te ndenjur. 11. 1,6 % Kalcium. Kalciumi eshte elementi qe i ben te forta guaskat e detit, shkumesin dhe mermerin. Ai ben te njejten gje me dhembet dhe kockat tuaja dhe, gjithashtu, mban ne pune zemren dhe muskujt tuaj. 12. 0,008 % Hekur. Ne gjakun tuaj ka hekur te mjaftueshem sa per nje gozhde. Hekuri, kur lidhet me oksigjenin behet i gjakut, dhe kjo eshte arsyeja pse gjaku dhe ndryshku jane te kuq. 13. 0,00004 % Jod.
 12. 12. Trupi I njeriut Ne trupin tuaj ka me pak se nje maje luge jod, megjithate, pa te do te vdisnit. Jepini jod larvave dhe ato kthehen ne bretkosa. Per nje trup te perkryer ju nevojitet gjithashtu nje sasi e vogel bakri, zinku, mangani, kobalti, litiumi, stronciumi, alumini, silici, plumbi dhe arseniku. Nje trup mesatar permban edhe rreth 90 miligram uran. Trupin e njeriut nuk do te mund ta ndertoni kurre vetem duke perzier elementet kimike. Kjo do te ishte njesoj si te prisje nje stuhi ne nje fushe mbeturinash te ndertonte nje avion reaktiv. Per ta bere kete, duhet te filloni te punoni me blloqe ndertimi te pershtatshme. Blloqet me te vogla te ndertimit jane njesi mikroskopike te quajtura qeliza, por do t'ju duhet te grumbulloni rreth 100 trilion te tilla dhe t'i rregulloni ato sipas nje skeme pamundesisht te nderlikuar.
 13. 13. Kompjutera (Teknologji) Sic e dime cdo kompjuter ka mikrocipe . Mikrocipet behen prej silikoni e cila kerkon shume njohje per ta krijuar ate .Gati cdo qark eshte I bere nga plastika
 14. 14. Referenca http://www.meemira.com/kimia-ne-jeten-e-perditshme-/news24/15/5204.html http://harifromtheworldday.wordpress.com/2012/04/18/the-role-of-chemistry-invarious-fields/ http://www.raci.org.au/education/university-and-beyond/major-fields-in-chemistry https://en.wikipedia.org/wiki/Computational_chemistry Dhe foto te ndryshme nga motorri I kerkimit GOOGLE 

×