Publicidad

Startuplar İçin Seo Süreçleri Nasıl Olmalı ?

Pazarlama Türkiye
11 de Apr de 2017
Publicidad

Más contenido relacionado

Publicidad
Publicidad

Startuplar İçin Seo Süreçleri Nasıl Olmalı ?

 1. Startuplar için SEO Süreçleri Nasıl Yönetilmelidir ? Özgür GÜNDÜZ – Clicksus Dijital
 2. Biz Kimiz? Dijital hikayemiz 2013 yılında SEOGASTE ile başladı. Başlangıçta sadece dijital dünyada varlığını sürdürebilmek isteyen kişi ve kurumlara bilgi paylaşımında bulunmak amacıyla kurulan bir blog iken, aradan geçen üç yılda başta SEO olmak üzere birçok kişi ve kuruma danışmanlık hizmeti vererek dijital pazarlama dünyasında varolduk. 2015 yılında ise SEOGASTE kurumsal müşterilerine hizmet vermek için CLICKS’US adını aldı. …
 3. İnsanlar Projemi Nasıl Arayabilir ? Startup projelerin doğru şekilde anlatılabilmesi, misyonunun ve vizyonunun ne olduğunun iyi bir şekilde açıklanabilmesi çok önemlidir. Potansiyel müşteriler ve projenizle ilgilenenlerin, sizi merak edenlerin akıllarında oluşan soruları açık ve net bir şekilde cevaplayabilmelisiniz. Dolayısıyla herkese tek tek oturup projenizi anlatamazsınız. Kitlelere hitap etmelisiniz ve bunun için en etkili yollardan biri de web sitenizdir. Sizin kim olduğunuzu, projenizin ne olduğunu ilk ağızdan en doğru şekilde yazabilir ve ziyaretçilerinize sunabilirsiniz. Projenizin bilinirliğini arttırmak, ilgili olabilecek ziyaretçileri yakalamak sizlerin elinde. Sitenizi doldurmadan önce “insanlar projemi nasıl arayabilir ? Benim projemle kimler ilgilenebilir ?” sorularını kendinize sorarsanız site içeriğini oluştururken anahtar kelimelerinizi kendiniz basit bir şekilde belirleyebilirsiniz. Böylece SEO adına ilk adımı atmış olacaksınız.
 4. Anahtar Kelime Seçimi • Eski Usul Anahtar Kelime Seçimlerini Unutun! • Sadece anahtar kelimenizi değil. Türevlerini, eş anlamlılarını hatta zıt anlamlarını dahi araştırın ve sitenizde bu kelimelere yer vermeye çalışın.
 5. Anahtar Kelime Seçimi
 6. Anahtar Kelime Seçimi
 7. Anahtar Kelime Seçimi
 8. Anahtar Kelime Seçimi • İçgüdüsel olarak acaba ne aranabilir olarak başlanmalı. • Sıralama elde edilebilecek, trafik çekilmesi muhtemel olan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri mutlaka ama mutlaka anahtar kelime listeme dahil ederim. Bu bir çark gibi düşünülebilir, oradan gelen trafik bütün sitemin SEO skorunu etkileyecek. • Genel anahtar kelimemi etkileyeceğini düşündüğüm için uzun kuyruklu anahtar kelimelerimi genelde direkt anahtar kelimem ile yakın ilgili yapmaya çalışırım. Örnek : Anahtar kelime : “Kurumsal SEO”, Long Tail : “SEO Uzmanı mı Kurumsal SEO Ajansı mı ?” • Ulaşılmayana ulaşmak için önce kendi içimden başlarım, Google Search Console, Analytcs, Yandex metrica gibi toollar bana anahtar kelime konusunda ciddi fikirler verecektir. Eğer Adwords üzerinde reklam yapıyorsam buradaki aranan anahtar kelimelerde bana yol gösterici olacaktır. Bunları asla ihmal etmem.
 9. Anahtar Kelime Seçimi • Anahtar kelimeme teğet geçen, ilgili & az ilgili şekilde listelerimi sürekli trende göre güncellerim. SEO ile ilgili ana anahtar kelimem varsa Mobil uyumluluk teğet anahtar kelimemdir mesela. • Uğraştırıcı olacak biliyorum ama bütün rakiplerimin anahtar kelimelerini tek tek deşifre ederim. Bunun için ahrefs kullanabilirsiniz. • Anahtar kelimelerinizi katmanlara ayırın, segment segment çalışın. Yeni bir siteyseniz rekabetsiz kelimelere öncelik vermek size puan sağlayacaktır. Okyanuslara açılmadan önce ufak derelerde kendi imparatorluğunuzu kurmaya başlamayı deneyin.
 10. Anahtar Kelime Seçimi – aHrefs
 11. Anahtar Kelime Seçimi – keywordshitter
 12. Anahtar Kelime Seçimi – Değerlendirme RankBrain sonrası Google’da da kendini göstermeye başladı. Bu aşamada sorgular bir çok kısıma ayrılabilir yani ticari bir sorgu ile bilgi edinmek için aranan ansiklopedik bir sorguyu Google gayet rahat anlayabiliyor ve sonucları buna göre getiriyor. Bilgi almak için yapılan aramalar; Ne Nedir Kim Ne Zaman Nerede İnternet üzerinde gezmek için yapılan aramalar; Marka adı araması Ürün adı araması Ticari amaçla yapılan aramalar; SEO fiyatları Argox Yazıcı Satışı
 13. Peki Ya Sonrası?
 14. Kandırmaya Çalışmayın! Clicksus olarak startup projelerde yoğun SEO çalışmalarından kaçınılması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun yerine doğru bir On-Page SEO çalışması ile sitenize değer katabilir potansiyel ziyaretçilerinize veya müşterilerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Startup projelerde kaynakları verimli kullanmak çok önemlidir. Dolayısıyla sitenize yapacağınız çalışmalar da kaynaklarınızı harcayacağınız durumlardan biri olacaktır. SEO paketlerini satın alıp kaynaklarınızı tüketmeyin. Öncelikle sitenizin neye ihtiyacı var onu belirleyin.
 15. Off-PAGE’i bir süre unutun! Startup projelere On-Page çalışmalarla başlayın. Daha sonra Off-Page çalışmalara yönelin. Aşırı off-page çalışmasından kaçının. Böylece hem daha az kaynak tüketmiş olacaksınız hem de adım adım ilerlemiş olacaksınız. Sosyal medyanın etkisi yadsınamaz. Off-Page SEO çalışmalarından önce kesinlikle sosyal mecralarda yer edinmeli, insanlara projenize dair tüyolar vermeli, onları meraklandırmalısınız. Bu şekilde bir yol izlerseniz sosyal mecralar aracılığı ile bilinirliğinizi arttırırken, sosyal sinyaller ile sitenizin Off-Page SEO sürecini de başlatmış olacaksınız. Akabinde profesyonel ve tecrübe sahibi kişiler veya şirketlerle işbirliği yapabilir SEO ve Performance tarafında bir adım daha atabilirsiniz.
 16. Sosyal Medya Kullanımı
 17. Off-PAGE’i bir süre unutun!
 18. Off-Page sırası geldiğinde… Bütün SEO Süreçlerinizde; Yüzde olarak hesaplanan oranları unutun! (Bugün belki değil ama ileride algoritma cezası yemek istemiyorsanız)
 19. İçerik Gerçekten Kral Mıdır? • Uzun içerik kalite skoru sağlamaz. • Benzeri olan içerik kral olamaz. • Kullanıcıya bir deneyim yaşatacak içerik değerlidir. • İçerik sadece text alanı değil, açılan sayfanın tümüdür. • EN İYİSİNİ İLK YAZAN KAZANIR!!! Tüyolar : • İlk paragrafta kullanıcıyı çek, etkileşime teşfik et, harekete geçir. • SEO kaygısı olmadan yaz, sonrasında çok gerekirse ufak tefek keyword serpiştirebilirsin. • Zengin bir yazı olsun, resim olsun diye değil, ilgili incelenecek resimler & videolar dahil et.
 20. İçerik Gerçekten Kral Mıdır? Teşekkürler... linkedin.com/in/ozgurkgunduz ozgur@clicksus.com
Publicidad