1. 9 клас
1
Тема: Національні парки світу. Запрошуємо в Асканію-
Нову. Урок країнознавства.
Мета:
- Повторити й активізувати ЛЕ уроку.
- Розвивати навички аудіювання.
- Тренувати учнів в монологічній промові.
- Розвивати ерудицію учнів.
- Виховувати інтерес до культури українськогонароду та дбайливе
ставлення до природи
Обладнання:
Підручник.Репродукції з видами тварин і рослин заповідника Асканія-
Нова. Портрет засновника заповідника та види садиби. Червона книга
зникаючих видів.
Хід уроку:
І. 1. Привітання.
Good morning, children!
I suppose, you are fine
So, let`s start our lesson
2. Повідомлення теми і мети уроку.
Today we are going to speak about one of the biggest nature reserve which
is situated in Ukraine. This is Ascania-Nova. We`ll revise the names of animals
and plants. We`ll find some interesting facts about the history of Ascania-Nova.
We`ll see the Red Book of Endangered Species and at the end of the lesson we`ll
fill in this book with the animals and plants from Ascania-Nova
3. Введення в мовне середовище
Children, look at the blackboard. You can see the motto of our lesson. There
are the words of Dalay Lama:
“Our Mother planet is showing the red warning light “Be careful”, she is
saying To take care of the planet is to take care of own house”.
Один з учнів перекладає вислів.
Let`s begin with the phonetic drills.
Один з учнів проводить фонетичну зарядку
P: Repeat after me in chorus
The environment
To refer
To comprise
To concern
Destruction
Wildlife
Shortage
Natural resources
Pollution
To influence
To endanger
2. 9 клас
1
Litter
A lion
A crane
A hare
A tulip
A snowdrop
Species
Shelter
Mammal
What does _________mean?
Учень, що проводить зарядку, питає що означає кожне слово.
ІІ Основна частина уроку.
1. Поача тексту для читання.
Учні самостійно продивляються текст на стор. 45. Потім вчитель
перевіряє розуміння тексту, даючі еквівалентні речення врозріб з
тексту. Учні читають ці речення англійською.
T: Give me the English equivalents from the text
Даються 6-7 речень за вибором вчителя, котрі він вважає ключовими.
2. Впр.6 стор 46
3. Впр.5 стор 46
4. Listening Comprehension. Ауіювання
Вчитель, спираючись на репродукції на дошці, презентує невелику
розповідь про Аканію-Нову.
T: Listen!!!
Ascania-Nova is situated in Kherson region. Freidrick Falz-Fein was born in
the village of Ascania-Nova. He had an ambition to turn Ascania-Nova into a
“paradise” on the planet Earth. The Ascania-Nova National Preserve comprises the
virgin steppe, the Dendrological Park and the local zoo. Ascania-Nova is famous
for its unique collection of plants and animals from around the world. Ascania-
Nova is the shelter for many animals such as foxes, doves, peacocks, zebras,
cranes, lions. Many species of plants such as snowdrops, Scythian tulips, Feather –
grass, atropa, peony, fly-agaric, rhododendron, Adonis came from different places.
The rich collection of plants and animals needs lot of care. Some of them have
entered the Red Book of Endangered Species.
Перевірка розуміння
На дошці ключові слова. Вчитель задає питання.
Now children look at the blackboard. There are some key words which can
help you to answer my questions.
Key words:
Is situated/was born/ambition/to comprise/is famous for/the shelter/a lot of
care/have entered.
Where is Asania-Nova situated?
Who was born in the village of Asania-Nova?
What does Ascania-Nova comprise?
What is Ascania-Nova famous for?
3. 9 клас
1
What animals are there in Asania-Nova?
What species of plants are there in Ascania-Nova?
5. На дошці нероздільний ланцюг, який складається з назв тварин і
рослин.
Учні повинні поділити ланцюг і занести тварин і рослин у Червону
Книгу
Look, you can see the chain which consists of the names of animals and
plants you are to divide the chain
ostrichfoxsnowdropcraneparrotpeonyfeathergrasszebrascythiantulipsatropafl
yagaric.
6. Після розілення слів заносимо слова в Червону Книгу, де дві
сторінки «флора» і «фауна»
You have already divided the chain, now, let`s fill the Red Book of
Endangered Species. Our Book is ready. So, we must take care of these animals
and plants.
ІІІ Підведення підсумків уроку. Виставлення оцінок. Домашнє
завдання. Впр 4 стор 52.
В кінці уроку п’ятихвилинний фільм – презентація «Йелоустоунський
національний парк в США».