Rangkuman dokumen tersebut adalah sebagai berikut:
Rancangan pengajaran harian untuk pelajaran Pendidikan Islam tentang topik bersuci dari najis dan hadas untuk murid kelas 4, meliputi aktiviti seperti permainan, perbincangan, dan paparan slaid untuk mencapai objektif pembelajaran seperti mendefinisikan maksud bersuci dan menyenaraikan hikmah-hikmanya.
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
Rancangan pengajaran harian model assure
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Model Assure
Analyse Learners
( Analisis Pelajar)
i. Murid tahun 4 Mantap.
ii. 10 orang murid lelaki ,6 orang murid perempuan.
iii. Umur : 10 tahun
iv. Kelas pertama daripada 2 kelas bagi tahun 4.
v. Pengalaman sedia ada :
- Murid pernah membersihkan najis dalam kehidupan
seharian.
State Objective
( Nyatakan objektif /
hasil pembelajaran)
1. Kognitif
- Murid dapat menyatakan maksud bersuci dari hadas
dan najis dalam kehidupan seharian.
- Murid dapat menyatakan 3 akibat tidak bersuci dalam
kehidupan seharian.
- murid dapat menyenaraikan 4 hikmah bersuci dalam
kehidupan seharian.
2. Afektif
- Murid menunjuk riak muka yang terpegun ketika guru
menunjukkan bekas yang berisi najis dan menganggap ia
seperi najis yang betul.”
2. - Murid kelihatan seronok dengan mengangkat tangan
dan berdiri untuk memberi jawapan semasa sesi soal jawab.
3. Psikomotor
- Murid berdiri dan datang kehadapan kelas untuk
menjawab soalan yang diberikan oleh guru.
Select methods, media and materials
( Pilih kaedah, mediadan bahan sumber)
i. Kaedah Pengajaran dan Pembelajaran
yang digunakan
- Kaedah soal jawab
- Kaedah perbincangan
- kaedah permainan
ii. Media yang digunakan
- Komputer riba
- Tayangan video
- Tayangan slaid
- bekas makanan
- alat permainan
iii. Bahan sumber pengajaran dan pembelajaran yang
digunakan
- Komputer riba
- Tayangan video
3. - Tayangan slaid
- Bahan 2D dan 3D (bekas makanan dan alat permainan)
Utilize media and materials
(Gunakan media dan
bahan sumber)
i. Tayangan bekas makanan yang berisi “najis”
menggalakkkan murid untuk berfikir tentang apa yang bakal
diajar didalam kelas
ii. Tayangan slaid dapat memudahkan dan menjimatkan
masa guru untuk menerang isi pelajaran tanpa perlu menulis
dipapan putih. Sambil itu, dapat menarik minat murid
kepada isi pengajaran
iii. Aplikasikan kaedah dan media pengajaran semasa di
langkah 1, langkah 2 dan langkah 3 dalam rancangan
pengajaran harian sepenuhnya.
Require learner participation
(Libatkan pelajar dalampembelajaran)
i. Murid terlibat secara aktif sejak dari awal penglibatan.
Pada permulaan di set induksi, menjawab soalan yang
diberikan oleh guru tentang apa yang mereka lihat. Di
langkah 1, murid perlu dikendaki menjawab soalan dengan
betul dengan melebelkan najis mengikut jenisnya. Langkah
2 pula murid perlu membuat perbincangan dalam kumpulan
berkenaan permainan botol number. Kemudian pada
langkah 3 pula, murid perlu membaca slaid yang ditunjukkan
4. oleh guru secara individu, kumpulan dan kelas.
ii. Komunikasi 2 hala dan bekerjasama dalam kumpulan
masing-masing.
iii. Langkah 1 : Pemusatan murid
iv. Langkah 2 : Pemusatan bahan
v. Langkah 3 : Pemusatan murid dan bahan
Evaluate and Revise
( Nilai dan semak
semula)
i. Membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran pada hari ini pada sesi penutup.
ii. Membuat penutup sosial.
5. Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
Kelas : 4 Mantap
Tarikh : 2 April 2014
Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi
Bilangan Murid : 30 orang
Bidang : Ibadah
Tajuk : Bersuci Daripada Najis dan Hadas
Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid sudah mengetahui jenis najis.
Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran murid dapat:
Aras 1: menerangkan maksud bersuci dari najis dan hadas
Aras 2: menerangkan 3 akibat tidak bersuci dalam kehidupan
Aras 3: menyenaraikan 4 hikmah bersuci
Kemahiran Berfikir : Mengenal pasti sebab dan menganalisis maklumat
Gabung Jalin : Akhlak
Penerapan Nilai : Bersungguh-sungguh
Bahan Bantu Mengajar : LCD, komputer riba, pembesar suara dan lembaran kerja
6. Strategi Pengajaran Dan Pembelajaran
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa:
الرحيم الرحمن هللا بسم
ع وانشر حكمتك علينا افتح اللهملينا
الراحمين ارحم يا رحمتك خزائن من
1. Ketua kelas membaca doa pelajaran.
2. Murid-murid lain bersama guru mengikuti
bacaan doa yang dilafaz oleh ketua kelas.
Set Induksi
( 5 minit )
Jenis-jenis najis yang perlu
diketahui oleh murid ada 3 iaitu
1. mukhofafah
2. mutawasitah
3.mungolazoh
1. Guru memaparkan bekas yang diisi dengan
najis (buatan) kepada murid-murid.
2. Guru bertanya kepada murid berkenaan
dengan najis yang telah dilihat.
3. Murid menjawab secara individu dan secara
kelas.
4. Guru mengaitkan soalan yang diajukan
kepada murid dengan tajuk pelajaran.
BBM :
Bekas plastik
Langkah 1
( 12 minit )
Pengertian bersuci dari najis
dan hadas . Pengertian najis :
1. mukhofafah
2. mutawasitah
3.mungolazoh
1. Guru menerangkan tentang konsep bersuci
dari najis dan hadas kepada murid dengan
menggunakan LCD.
2. Guru memberi penjelasan mengenai jenis-
jenis najis.
3. Guru memaparkan perkataan jenis-jenis
najis kepada muris-murid berserta contoh.
4. Guru bertanya kepada murid-murid
BBM
1. LCD
2. Komputer riba
3. Pembesar suara
7. mengenai jenis-jenis najis yang betul.
Murid menjawab secara individu.
Langkah 2
( 13 minit )
Akibat tidak bersuci daripada
najis dan hadas dalam
kehidupan seharian.
1. Guru menerangkan tentang akibat tidak
bersuci daripada najis dan hadas dalam
kehidupan suharia.
2. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan untuk
bermain satu permainan tentang akibat tidak
bersuci dari najis dan hadas.
3. Permainan botol number.
4. Setiap kumpulan diminta untuk mengantar
wakil setiap kumpulan untuk bermain
permainan botol number.
5. Setiap botol dilabelkan dengan number dan
setiap kumpulan dibekalkkan dengan getah
untuk dimasukkan kedalam botol.
6. Bagi kumpulan yang kena number tersebut
diminta untuk menjawab soalan yang
diberikan.
BBM
1. Alat permainan botol
number.
Langkah 3
( 18 minit )
Menyenaraikan 4 hikmat
bersuci dalam kehidupan
seharian :
1. disukai Allah
2. disayangi masyarakat.
1. Guru memaparkan pesembahan power point
didalam kelas tentang 4 hikmah bersuci
dalam kehidupan seharian.
2. Guru menerangkan kepada murid tentang
hikmah bersuci.
BBB :
LCD
8. 3. hidup lebih tenang 3. Murid diminta untuk membaca 4 hikmah
bersuci secara individu, kumpulan dan kelas.
Penutup
( 10 minit )
- Murid digalakkan untuk
sentiasa bersuci dan bersih
dalam kehidupan seharian.
1. Murid menulis semula tentang pembelajaran
pada hari ini di papan putih.
2. Guru menbuat ulasan dan peringatan
kepada murid tentang kelas yang akan
datang.
3. Guru memberikan lembaran kerja kepada
murid-murid.
Ulasan Kendiri:
........................................................................................................................................ ..............................................................
........................................................................................................................................ .............................................................
Ulasan Guru / Pensyarah Pembimbing:
............................................................. ........................................................................................................................................
........................................................................................................................................ ..............................................................