Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

Bilinçaltı ve Öğrenme Temel Bilgiler-1

437 visualizaciones

Publicado el

Özetle, sol beyin (çoğu insan için) dil becerisini yönetir, doğrusal düşünür, detaycıdır mantıklıdır,sağ beyin ise sezgiseldir ve bütünü algılar, parçalara, detaylara zaman ayırmaz.

Publicado en: Empleo
 • Inicia sesión para ver los comentarios

Bilinçaltı ve Öğrenme Temel Bilgiler-1

 1. 1. Univerist® Education Company Pk:34736 Kozyatağı I Kadıköy I İstanbul I Türkiye T: 02167061154 I E-Posta: info@univerist.com
 2. 2. Bilişsel Süreç / Cognitive Process Hafıza Bilinçaltı ve Öğrenme Temel Bilgiler
 3. 3. Sağ Beyin – Sol Beyin Teorisi
 4. 4. Özetle, sol beyin (çoğu insan için) dil becerisini yönetir, doğrusal düşünür, detaycıdır mantıklıdır,sağ beyin ise sezgiseldir ve bütünü algılar, parçalara, detaylara zaman ayırmaz.
 5. 5. Bilimsel yöntemler sonucunda ulaşılan sonuç şu ki: bazı özel durumlarda beynin her iki tarafı da diğer tarafın fonsiyonlarını üstlenebiliyor. (MS rahatsızlığı)
 6. 6. • “Sürüngen,” • “Memeli,” • “Kortex.” Her biri birbirinden ayrı birer kompütür gibi düşünülürse, farklı zeka, görecellilik, zaman ve mekan hissi, ve hafızaya sahip olduklarını anlayabiliriz.
 7. 7. 250 milyon yıl önce evrimini tamamlayıp son şeklini aldığına inanılıyor. Aslında sürüngen beynin halen sürüngen olarak adlandırılan tüm canlılarda da aynı şekilde olduğuna inanılıyor. Beynimizin bu kısmı istemsiz ve dürtüseldir.
 8. 8. Tepkileri keskin ve katıdır. Varlığın sürdürülmesi için paranoyak bir tavır sergiler. Daima korunma ve hayatta kalma güdüsüyle hareket eder. Tecrübeyle öğrenemez. Yaşam için gerekli temel fonksiyonları kontrol eder: kalp atış hızı, nefes alıp verme, kavga etme, beslenme, kaçma, üreme.
 9. 9. • 50 milyon yıl kadar önce son halini aldığına inanılır. Aynen memeli canlıların sahip olduğu beyin gibidir. Beynin bu kısmı his ve duyguları içerir. Annelik güdüsü buradan kaynaklanır. Bu güdü sürüngenlerde yoktur.
 10. 10. • Beynimizin bu kısmı bize neyin gerçek, doğru ya da bizim için önemli olduğunu gösterir. Ancak bütün bunları bilinçli kısma gönderme becerisine sahip değildir.
 11. 11. • Beynimizin bu kısmının 3 yaşına kadar gelişmeye başlamadığını ve tam gelişimini ancak 20 yaşında tamamladığına inanılır. Bu durumun kişiden kişiye – çeşitli faktörlere bağlı olarak – değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir.
 12. 12. • Gelişim sürecinin bu kadar uzun sürüyor olmasının sebebi bilinçaltındaki zararlı ya da gereksiz programlamalardır. Aile, çevre, okul, vs. erken yaşlarda oluşmaya başlayan (ve bizim bilinçli olarak hatırlama şansımız olmayan) mutlak gerçeklik programları nedeniyle uzun bir süre rasyonel bir akla sahip olamayız. Yani çeşitli güçler tarafından yönetiliriz.
 13. 13. • Bilinçaltını yöneten ve şekillendiren his ve duyguların aksine burada rasyonel akıl devrededir. Deneyimlere göre öğrenme olur. Yetişkin ve çocuk öğretimleri arasındaki farkın önemli nedenlerinden birisi budur!!!
 14. 14. Bilinçaltımızın beynimizin %92’lik kısmını oluşturduğuna inanılır. Bilinçli kısmımızın ise beynimizin geri kalan %8’lik kısmını.
 15. 15. New York Times’da yakın zamanda yayınlanan bir araştırmaya göre bir insan ‘bilinçli olarak’ aynı anda araba kullanıp cep telefonlarıyla konuşamayacaklarını bilimsel olarak ispat etmiştir. Yani iki eylemden birisini bilinçaltınız yapıyor.
 16. 16. Bilim insanları beyin aktivitelerinin manyetik rezönans resimlerine bakarak ‘insan beyninin dikkat gerektiren işleri aynı yapabilmek için sınırlı bir beceriye sahip olduğunu’ bulmuşlardır. Hatta bir araştırmada iddia edildiğine göre birini ya da bir müziği gerçekten dinlemek istediğinizde gözlerinizi kapatıyorsunuz.
 17. 17. Bilinçli zihin mantıklıdır. Düşünme yetisi vardır. Mantık yürütür, eleştirir, analiz eder, yargılar, tercihte bulunur, seçim yapar, ayrımcılık yapar, planlar, bulur vs. Bu sırada hem tümevarım hem de tümdengelim yöntemlerini kullanır.
 18. 18. Pek Sayılmaz! • Ah! Psychology Today’de, 1974 yılı Ağustos ayında yayınlanan bililmsel bir makale şöyle diyor: • “...deneylerimiz sonrasında beynimizin bir anlamda elektrik kaynağı olduğunu bulduk; elektriksel işlemler gerçekleştirdiğini keşfettik.”
 19. 19. • Beynimiz düzenli olarak 25 watlık bir elektrik üretmektedir. Bilinçaltımız bu enerjiyi dürtüler, duygular, uyarımlar, sinirsel seğirmeler vs olarak bedene aktarır. • Ve bu işlem bilinçaltımız tarafından 24 saat boyunca asla durmadan yapılmaya devam eder.
 20. 20. • Bilinçli zihnin sınırlı ve kısa süreli hafızaya sahip olduğu bilinmektedir. • Bilinçaltımızın ise sonsuz bir hafızaya sahip olduğu artık ispat edilebilmektedir.
 21. 21. Kontrol Kimde? Bilinçli zihin ve bilinçaltı zihni bir ikileme düştüğünde – eğer onunla nasıl başa çıkacağınızı bilmezseniz – kesinlikle bilinçaltınız galip gelecektir.
 22. 22. • Alpha Konumu (rahatlayarak gözlerinizi kapatmanız bunun için yeterli olacaktır) • Oto Rahatlama (bilinçli derin uyku) Seansları
 23. 23. • Alpha Konumu (rahatlayarak gözlerinizi kapatmanız bunun için yeterli olacaktır) • Oto Rahatlama (bilinçli derin uyku) Seansları
 24. 24. Univerist® Education Company Pk:34736 Kozyatağı I Kadıköy I İstanbul I Türkiye T: 02167061154 I E-Posta: info@univerist.com Teşekkürler
 25. 25. • Akiskal, H., S. & Mallaya, G. (1987). Criteria for the “soft” bipolar spectrum: treatment implications. Psychopharmacological Bulletin, 23, 68-73. • Akiskal, H., S. & Akiskal, K. (1992). Cyclothymic, hyperthymic and depressive temperaments as subaffective variants of mood disorders. In: Tasman, A., Riba, M., B. (Eds.), Annual Review, vol.11, American Psychiatric Press, Washington, DC, 43-62. • Akiskal, H., S. (1998). Toward a definition of generalized anxiety disorder as an anxious temperament type. Acta Psychiatrica Scandinavica, 393, 66-73. • Buss, A., H. (1995). Personality, temperament, social behavior, and the self. Boston: Allyn & Bacon.150

×