Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

Depresyon Belirtileri

Depresyon Belirtileri

 • Inicia sesión para ver los comentarios

Depresyon Belirtileri

 1. 1. DEPRESYON BELİRTİLERİ www.DeryaOzcelik.com
 2. 2. 2 www.DeryaOzcelik.com • Üzerinde sıkça konuşulan ama halen pek çok yönü bilinmeyen ve merak uyandıran bir problem depresyon. Depresyon pek çok yaş grubundan, pek çok sosyal statüden kadın ve erkekleri etkileyen, hayat kalitesini ciddi şekilde düşüren ve intihar riskini de kapsadığı için oldukça ciddi bir durumdur.
 3. 3. 3 www.DeryaOzcelik.com • Depresyonun iki önemli belirtisinden biri çökkün ve üzgün duygu hali, diğeri de istek ve ilgide azalmadır. ÇökkünÜzgün İlgisizlik İsteksizlik
 4. 4. 4 www.DeryaOzcelik.com Depresyonla mücadele eden biri kendini ciddi şekilde çökkün, depresif, mutsuz ve üzgün hisseder.
 5. 5. 5 www.DeryaOzcelik.com • Gün içerisindeki bir olaya verilmiş gelip geçici bir ruh hali değil; kalıcı, uzun süreli, inatçı ve baş edilemez bir duygu halidir. • En az 2 haftadır devam eden ve neredeyse gün boyu geçmeyen bir durum söz konusudur. • Bir diğer önemli belirti ise istek ve ilgide azalmadır. Yani, depresyonla mücadele eden kişi eskiden zevk aldığı şeylerden zevk alamaz, ilgi duyduğu şeye ilgi duymaz, istek, heyecan, motivasyon hissetmekte zorlanır hale gelir. • Bu hem bir şey yapmak için isteksizlik, hem de yaptıklarından zevk alamama şeklinde kendini gösterebilir.
 6. 6. 6 www.DeryaOzcelik.com Yaşadığınız şeye depresyon diyebilmek için, bu iki belirtiden en az birinin en az 2 haftadır yaşanıyor olması gerekir.
 7. 7. 7 www.DeryaOzcelik.com • Bunlar dışında depresyonun belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilerden bir kaç tanesi bir arada görülür ve en az 2 hafta boyunca, hemen hemen her gün, gün boyu yaşanırlar. Belirtiler için;
 8. 8. 8 www.DeryaOzcelik.com  Diyet yapmamaya ya da özel bir çaba olmamasına rağmen kilo kaybı yaşamak ya da kilo almak depresyonun sık görülen bir başka belirtisidir. Bununla birlikte iştahta artma ya da azalma da sık görülür.
 9. 9. 9 www.DeryaOzcelik.com  Uykusuzluk ya da uykuda artış görülür.
 10. 10. 10 www.DeryaOzcelik.com  Fiziksel hareketliliğe yansıyan bir yavaşlama ve pasiflik, hem kişi tarafından deneyimlenir hem de başkaları tarafından gözlemlenebilir düzeydedir.
 11. 11. 11 www.DeryaOzcelik.com  Yorgunluk ve halsizlik, enerjisizlik hissedilir.
 12. 12. 12 www.DeryaOzcelik.com  Değersizlik hisleri ve uygunsuz ya da aşırı suçluluk hisleri yaşanır.
 13. 13. 13 www.DeryaOzcelik.com  Düşünme ve konsantre olmada zorluk ve kararsızlık yaşanır.
 14. 14. 14 www.DeryaOzcelik.com  Tekrarlayan ölüm ve ölme düşünceleri ya da intihar fikirleri söz konusudur.
 15. 15. 15 www.DeryaOzcelik.com •Depresyon tüm bu belirtilerle birlikte sosyal yaşamı, duygusal yaşamı, iş yaşamını ciddi şekilde olumsuz etkiler. • Müdahale edilmediği takdirde çok uzun sürebilir. Yukarıdaki belirtiler kendiniz ya da bir başkası için tanıdık geliyorsa, bir an evvel bir psikiyatrist ya da psikologdan yardım almak çok önemlidir.
 16. 16. Daha fazla bilgi için diğer slide’lara göz atabilirsiniz. www.DeryaOzcelik.com
 17. 17. Teşekkürler www.DeryaOzcelik.com

×