Te ushqyerit

Xhesika Merko
Xhesika MerkoXhesika Merko

Projekt Biologji

Projekt
Tema: Te Ushqyerit
Punoi:Xhesika Merko
NDIKIMI I USHQIMEVE NË ORGANIZMIN TONË
-Për shëndetin dhe mënyrën e të
ushqyerit jemi të gjithë të
ndjeshëm.Ajo që duhet të kemi
gjithnjë parasysh për të qenë të
shëndetshëm e jo të shëndoshë
është t’i japim më shumë përparësi
cilësisë se sa sasisë së ushqimit për
këtë arsye dieta jonë e përditshme
duhet të jetë sa më e larmishme, të
hamë në mënyrë të rregullt dhe të
ekuilibruar duke i dhënë organizmit të
gjitha substancat që ai ka nevojë. -Një faktor i rëndësishëm përtë pasur
shëndet të mirë është të hash gjërat e duhura në masën e duhur. Prandaj
është e rëndësishme të jetosh dhe të ushqehesh shëndetshëm.Zakoni i të
ushqyerit të shëndetshëm i formuar herët në fëmijërika më shumë gjasa të
mbahet gjatë gjithë jetës. Ushqimi duhet të jetë i rregullt dhe të sigurojë
energjitë e nevojshme për kryerjen e punëve mendore dhe fizike. Ushqimi i
shëndoshë është një ndër faktorët që ndikon në rritjen normale. Për këtë
ushqimi duhet të jetë i shumëllojshëm dhe i përbërë nga artikuj të
ndryshëm.
-Ne cdo organizem te gjalle gjate veprimtarise se qelizave,indeve dhe
organeve,vazhdimisht harxhohet energjidhe qe trupi te mbahet ne gjendje
konstantete gjitha keto humbje duhet te mbulohen me ane te ushqimit.Trupi
i njeriut ka nevoje te konsumoje vazhdimisht sasi te konsiderueshme
ushqimi,te cilat i japin atij materialete nevojshme per formimie e
enrgjise,forcimine indeve dhe rregullimin e proceseve te kembimitqe
ndodhin ne organizem.Organizmi qendron i gjalle deri atehere kur vazhdon
procesii kembimit,ne saje te te cilit formoheninde te reja.ne qoftese
ushqimi nuk eshte i mjaftueshem,atehere harxhohen lendet e vete
organizmit dhe si pasoje trupi i njeriut dobesohet.
Ja nga disa ushqimet me te shendetshme qe duhet te
konsumojme:
Agrumet
Ja pse bëjnë mirë: Vetëm një portokall përmban 100% të
nevojave ditore në vitaminë C. Vitamina C rrit kolesterolin e
mirë dhe na forcon kockat. Flavonoidet e agrumeve
ndihmojnë në ndaljen e rritjes së qelizave kanceroze dhe
veprojnë si anti-inflamator.Këshillë: Shtoni një fetë limon në
çajin jeshil. Në një studim u pa se limoni rriste aftësinë e
trupit për të përthithur antioksiduesit e çajit me 80%.
Brokoli
Ja pse bën mirë: Brokoli përmban sasi të mëdha
vitamine K dhe C të cilat janë esenciale në
formimin e kockave. Mjafton një tas i vogël me
brokoli për të marre përbërës mbrojtës kundër
kancerit.
Këshillë: Zierja në avull i ruan më mirë përbërësit
ushqyes sesa zierja në ujë.
Boronicat
Ja pse bëjnë mirë: Boronicat përmbajnë një
numër të madh antioksidantësh të cilët rrisin
mrekullisht forcën antioksiduese të sistemeve
të ndryshme fiziologjike të trupit të njeriut si
p.sh., sistemi kardiovaskular, sistemi muskular
dhe nervor. Ato njihen për ndikim në
jetëgjatësi, në ruajtjen e kujtesës, në luftën
kundër tumoreve dhe në parandalimin e plakjes..Këshillë: Boronicat kanë një sezon të shkurtër
prej vetëm 1 muaji, zakonisht korrik – gusht. Shfrytëzojeni këtë periudhë për të blerë sasi të mëdha, i
pastroni dhe i vendosni në ngrirje të ndara në porcione gjysmë kilogramëshe. Ato e ruajnë forcën e tyre
antioksiduese pothuaj të paprekur deri në 6 muaj.
Patatet e zakonshme dhe të ëmbla
Ja pse bëjnë mirë: Një patate e kuqe përmban 66
mikrogram acid folik – një ndërtues i qelizave. Një
patate e ëmbël ka 8 herë sasinë e nevojshme të
vitaminës A, një vitaminë e rëndësishme për
imunitetin ndër të tjera.
Këshillë: Lëreni pataten të ftohet para se ta konsumoni. Në këtë mënyrë mund të digjni 25%
më shumë yndyre pas vaktit.
Sardelet
Ja pse bëjnë mirë: Një burim i shkëlqyer i acideve
lyrore omega -3 të cilat na ndihmojnë të luftojmë
depresionin, kancerin dhe sëmundje të zemrës. 90 gr
përmbajnë 50% të nevojave ditore te Niasin, e cila
ndihmon mbrojtjen kundër sëmundjes së alcajmerit.
Këshillë: Piqini në furrë me limon dhe hudhra, në këtë
mënyrë bashkëveprojnë duke forcuar imunitetin
ndjeshëm.
Arrat
Ja pse bëjnë mirë: Përmban sasinë më të lartë
të acideve lyrore omega -3 nga të gjitha frutat e
thata. Ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe
pagjumësinë.
Këshillë: 6-7 arra në ditë mjaftojnë.
Vaji i ullirit ekstra i virgjër
Ja pse bëjnë mirë: I pasur në antioksidues dhe
Karbohidratet
Share29
Karbohidratet apo sheqernat janë produkte të përbërë
nga karboni, hidrogjeni dhe oksigjeni. Karbohidratet
organizohen në struktura unazore të cilat mund të
lidhen njëra pas tjetrës për të formuar produkte
komplekse të vargëzuar apo të degëzuar. Ato ndahen
në karbohidrate të thjeshta dhe te perbera
(komplekse), të cilat janë të ndërtuara nga
niseshtetë dhe fibrat dietike. Karbohidratet janë të
rëndësishme veçanërisht për trurin. Ato jane karburanti
kryesor per muskujt aktive. Funksioni kryesor i
karbohidrateve është furnizimi i trupit me burim
energjie. Trupi i shpërbën ato duke i kthyer në glukozë, që përdoret si furnizim energjie
Proteinat
Proteinat janë lëndë organike,janë makromolekula të
cilat kryesishtpërbëhen nga elementet
e karbonit,hidrogjenit,oksigjenit,azoti si dhe rrallë
herë edhe prej sulfurit.Proteinatjanë baza kryesore
të qelizave. Ato jo vetëm që i japin qelizave
një strukturë, por janë edhe makina molekulare,ku
bëjnë transportimin e materieve,pompojnë jonet,i
katalizojnë reaksionetkimike si dhe i njohin materiet
sinjalizues.Nevoja për proteina ndryshon sipas:
moshës,gjinisë,(gratë kanë më pak nevojë pasi që
masa e tyre muskulore është më e vogël).Këto nevoja
ditore plotësohen duke konsumuar dy ose tri here në ditë ushqim me origjinë kafshësh ose bimësh të pasur me
proteinë.Vetitë e proteinave lidhen me vetitë e përbërësve të tyre, aminoacideve:janë elektrolite amfotere.Për të
matur peshën molekulare të proteinave duhen përdorur teknika mjafttë vështira një ndër të cilatështë spektometria e
masës.Proteinatjanë komponime amofotere.Proteinat,në përgjithësi,nuk treten mirë në ujë, por formojnë tretësira
koloideale,gjë që është në pajtim me natyrën e molekulave të tyre. Disa prej tyre treten në ujë(p.sh e bardha e vesë),
ndërsa disa të tjerë në tretësira të holluara të acideve, bazave ose të kripërave të holluar.
Yndyrnat
| Yndyrat/vajrat janë materie ushqyese të pasura
me energji. Përdorimi i yndyrës me sasi të tepruar
favorizon jo vetëm mbipeshën por edhe shfaqjen
e sëmundjeve të ndryshme e posaçërisht. Për këtë
arsye duhet të kemi kujdes nga yndyrat e fshehta,
gjatë përdorimit të: prodhimeve të suxhukut,
llojeve të djathërave të pasura me yndyrë,
fritimit,etj. | Këshillë: Perdorimime i yndyrnave
deri ne 10-15 gr i yndyrnave bimore(per cdo lloj
perdorimi) duke mos e tejkaluar masen e lejuar.
QUMËSHTI, PRODHIMET EQUMËSHTIT, MISHI, PESHKU DHE VEZËT
Për çdo ditë, me një ndryshim të koordinuar, duhet të hahet: mishi, peshku, vezët, djathi ose të
tjera prodhime që përmbajnë hekur . Peshku fale
vlerës së lartë të yndyrave zë një vend të veçantë
në të ushqyerit e shëndetshëm. Për këtë shkak është
i arsyeshëm përdorimi i 1-2 racioneve me mish
peshku në javë. Qumështi, kosi, djathi dhe gjiza
janë artikuj ushqimorë me një kualitet të lartë.
Qumështi dhe produktet e qumështit do të duhej që
të konsumoheshin disa herë në ditë. Ato përmbajnë
shumë materie të vlefshme ushqyese, posaçërisht
kalciumi është shumë i rëndësishëm për ndërtimin
e eshtrave. Furnizimin me Kalcium mund ta bëjnë edhe ujërat minerale të pasura me kalcium.
UJI
Uji dhe lëngjet (pijet) pa sheqer e shuajnë etjen më së miri. Pijet me përmbajtje të
kafeinës duhet të përdoren vetëm në
sasi të zvogëluar. Në ditë të pihen 1–
2 l litër lëngje, posaçërisht në formë
të pa sheqerosura, p.sh. Uji mineral
ose pemëve/çaj i zi. Pijet me
përmbajtje të kafeinës (kafja, çaj i zi
apo i gjelbër) të shijohen me masë.
DIETE E
SHENDETSHME
| Disa keshilla se si ti zgjedhni ushqimet qe
permiresojne shendetin tuaj dhe ti shmangni
ato te cilat rrisin rrezikun per ndonje semundje
dhe ne te njejten kohe te krijoni nje plan per
nje diete qe funksionon per ju. Konsumo Mjaft
Kalori por Jo Teper Mbaj nje balance mes te
kalorive qe merr dhe ato qe harxhon – me fjale
te tjera mos ha me shume ushqim se sa i duhet
dhe perdor trupi jua. Sasia mesatare e
rekomanduar qe lejohoet eshte 2000 kalori por
kjo varet nga mosha juaj, gjinia, gjatesia, pesha
dhe aktiviteti fizik i juaj. o Ha Nje Mori Te Gjere Ushqimesh. Te hash shendetshem eshte nje
rast per ju qe te zgjeroni morine e zgjedhjeve – duke provuar ushqime te ndryshme e vecanarisht
perime, frutat dhe produktet e drithrave te plota – ushqime qe zakonisht nuk i keni ngrene me
pare. o Mbaj Porcionet Mesatare. Vecanarisht tek ushqimet me shume kalori. Ne vitet e fundit
madhesia e servimit me ushqim eshte rritur shume e vecanarisht ne restorane. Nese ju servohet
nje pjate e madhe me ushqim ne ndonje restorant ateher ndaje ate me dike qe ke afer apo – edhe
me mire – porosit pjat mesatare ose te vogel. o Ha Shume Fruta, Perime, Drithera dhe Bime
Bishtajore Ushqime te larta me karbohidrate komplekse, fiber, vitamina dhe minerale, me pak
yndyr dhe pa kolesterol. Mundohu te gjesh prodhime sa me te freskta. | Pi Me Shume Uje Trupi
jone eshte 75% uje. Dhe uji eshte nje pjes e vitale e dietes se shendetshme. Uji ndihmon te
pastrojme sistemin tone, vecanarisht veshket dhe fshikezen urinare , nga toksinat dhe mbeturinat.
Shumica e njerezve e kalojne jeten e tyre te dehidruar. | Kufizo Ushqimet Me Sheqer, Kripe Dhe
Produktet E Drithrave Te Rafinuara Sheqeri i shtohet nje sasie te madhe ushqimeve qe
prodhohen. Gjate nje viti vetem nje kanace me soda (coca cola) qe ka 160 kalori, mund te shtoj
peshen tuaj per 7 kilograme! |
Perberesit natyrore te cilet nuk duhet te mungojne kurrsesi ne dieten tone
ushqimore jane:
Hidratet e karbonit: që përmbajnë: sheqer, amidon, fije dijetare, janë burimi kryesor i energjisë. |
Fijet dietale: të cilat në rastet më të shpeshta janë të patretshme, lehtësojnë elasticitetin e zorrëve,
dhe kësisoj ndihmojnë tretjen. | Proteinat luajnë rol të rëndësishëm në ndërtimin e qelizave dhe të
indeve të organeve, dhe në ruajtjen e muskujve. | Yndyrërat (lipidet) paraqesin një nga përbërësit
themelore për të ushqyerit e baraspeshuar, dhe marrin pjenë në ndërtimin e membranes qelizore.
Vitaminat gjithashtu janë bazë për të
ushqyerit e baraspeshuar, dhe pa to energjia e
përfituar nga hidratet e karbonit, proteinave
dhe yndyrërat nuk mund të përdoret. |
Mineralet gjithashtu janë të rëndësishme në të
ushqyerit e baraspeshuar, i ndihmojnë
organizmit që në mënyrë aktive t`i kryej
funksionet e veta. | Hekuri është përbërës i
rëndësishëm i eritrociteve, të cilat janë të
domosdoshme për ruajtjen e të gjitha qelizave
në organizëm që në mënyrë të drejtë të kryejnë
funksionet e veta. | Kalciumi dhe fosfori janë
të domosdoshëm për ndërtimin e eshtrave dhe
dhëmbëve, kalciumi gjithashtu luan rol të
rëndësishëm në ngjizjen e gjakut dhe ndalimin
e gjakderdhjes pas lëndimeve, dhe varësisht nga
sasia e kalciumit, koha e koagulimit shkurtohet
apo zgjatet. | Jodi luan rol të madh në balancimin
e hormoneve të cilat i tajon gjëndra mbrojtëse,
dhe mungesa e tij mund të shkaktoj hipertireozën
bile edhe ngecjen mentale.
OBEZITETI
Obeziteti konsiderohet një situate jonormale, ku ka depozitim te tepërt te yndyrës ne trup. Kjo
ndodhe nga marrja e tepert te e ushqimit, dmth te energjisë te tepërt. | Faktore qe lidhen me
obezitetin : Stresi, lodhja, trishtimi,Mosha,Disa ilace,Çrregullime hormonal,eNderprerja e pirjes
se duhanit ,Mbajta e kileve te teperta te shtatzanise,Trashëgimia. o Si mundet njerezit obezit te
humbasin kilet e teperta ? E para duhet te vendosin me siguri qe duan te humbasi kilet, ti
nenshrohet nje seri analizave laboratike te gjakut ( p.sh kolisterol, hormonale etj ) per te
indetifikuar shkakun e obezites dhe pastaj ti drejtohet nje dietologu i cili do pergatisi nje diete ne
nevojat dhe zakonet e pacientit,perdorim I produkteve me pak sheqer dhe yndyrna, te beni
stervitje cdo dite. 20- 30 min ecje ju ndihmon te keni nje peshe ideale.
ANOREKSIA
Anoreksia - nenkupton nje deshire te
egzagjeruar per te qen i dobet, duka pasur
tendencen te ruash te njeten peshe trupore
perkohesisht. Personat te cilat kane anorexi
prezentojne nje imazh te deformuar mbi trupin
e tyre duke e konsideruar veten shume me te
trashe se sa jan ne realitet dhe ne periudhat
kur jan shume nen peshten normale. Kto
persona hane shume pak, preferojne frutat dhe
perimet, evitojne sa me shume sheqernat dhe
pastat, mishin dhe djathrat sic dhe gjellen e
gatuar.
Keshilla qe ndihmojne ne nje shendet sa me te mire :
Mos hani shumë pak | Dietat me shumë pak kalori,mund t’ju ndihmojnë të humbni
peshë, porjanë shumë të vështira për t’u mbajtur. Gradualisht do të lodheni dhe do
të irritoheni,do të humbni energjinë për ushtrime, dhe njerëzit nuk do të donin të
hanin me ju përshkak të listës së gjatë të ushqimeve që nuk mund të hani në një
drekë në restorant.
As mos rrini pa ngrënë e as mos hani shumë | Nuk ishtë shaka kur thanë që ”
mëngjesi është vakti më I rëndësishëm I ditës”. Studimet tregojnë se kush e lë
vaktin e parë, përfundojnë duke ngrënë më shumë kalori gjatë ditës dhe bëjnë
zgjedhje më pak të shëndetshme. Mundohuni të hani të paktën 3 vakte në ditë. Do
të ishte mirë që ti ndanit vaktet në 6 vakte të vogla në ditë, kjo e mban
metabolizmin dhe nivelin tuaj të sheqerit të rregullt.
Hidratohuni që të humbni peshë më shpejt | Pini uje, kafe, caj ose lengje frutash.
Duke përfshirë ujin e “fshehur” që ndodhet në ushqime, 1.5l në ditë. Sa ujë duhet
të pijmë? Në përgjithësi duhet të pini aq ujë në ditë sa urina juaj të jetë gati e qartë.
Punoi:Xhesika Merko
Te ushqyerit

Recomendados

Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjetSindi_haka
55.1K vistas50 diapositivas
Ushqyerja e shëndetshmeUshqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshmeExhitah Vasija
51.1K vistas10 diapositivas
Ushqyerja e shendetshmeUshqyerja e shendetshme
Ushqyerja e shendetshmeErvis Duti
7.1K vistas29 diapositivas
Te ushqyerit shendetshemTe ushqyerit shendetshem
Te ushqyerit shendetshemDarla Evangjeli
55.5K vistas11 diapositivas
Si te ushqehemi shendetshemSi te ushqehemi shendetshem
Si te ushqehemi shendetshemKe Keiss
17.7K vistas8 diapositivas

Más contenido relacionado

La actualidad más candente(20)

Një jetë e shëndetshmeNjë jetë e shëndetshme
Një jetë e shëndetshme
Mario Peleshka2.7K vistas
Te ushqehemi dhe jo te hame!Te ushqehemi dhe jo te hame!
Te ushqehemi dhe jo te hame!
Egla Mërzheku5.1K vistas
Yndyrat dhe sheqernatYndyrat dhe sheqernat
Yndyrat dhe sheqernat
Vilma Kafexhiu31K vistas
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
ronela hasanaj24.7K vistas
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
enerisaloti58.3K vistas
elementet kimik dhe roli i tyreelementet kimik dhe roli i tyre
elementet kimik dhe roli i tyre
Franceskasita18.5K vistas
Panelet diellorePanelet diellore
Panelet diellore
Klarisa Klara78.1K vistas
Uji eshte jeteUji eshte jete
Uji eshte jete
sonja prendi45.3K vistas
Elementët kimikë Elementët kimikë
Elementët kimikë
Esmer Alda19.6K vistas
Piramida UshqimorePiramida Ushqimore
Piramida Ushqimore
Marinela Abedini30.9K vistas
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEMELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM
Altin Emiri10.2K vistas
Ushtrimet fizike mbi shendetinUshtrimet fizike mbi shendetin
Ushtrimet fizike mbi shendetin
#MesueseAurela Elezaj56.2K vistas

Similar a Te ushqyerit(20)

Ushqyerja Ushqyerja
Ushqyerja
ornela rama13K vistas
Piramida ushqimorePiramida ushqimore
Piramida ushqimore
XhuLia Muca5.4K vistas
Projekt biologjiProjekt biologji
Projekt biologji
Kristjana Llolli7.7K vistas
DietologjiDietologji
Dietologji
Kolegji Universitar BIZNESI - Gjakovë16.1K vistas
UshqimetUshqimet
Ushqimet
Daniela Muhaj971 vistas
Piramida UshqimorePiramida Ushqimore
Piramida Ushqimore
Kejti Cela9.1K vistas
Leksioni nr6Leksioni nr6
Leksioni nr6
Betta BeTta521 vistas
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratetProteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Burim Derveni51.9K vistas
Projekt kimiProjekt kimi
Projekt kimi
Ueda Rrukaj25.2K vistas
PUNE ME PROJEKTPUNE ME PROJEKT
PUNE ME PROJEKT
KleaHaka1.3K vistas
FoodFood
Food
Enxhi_011.3K vistas

Más de Xhesika Merko

Kuvendi i lezhesKuvendi i lezhes
Kuvendi i lezhesXhesika Merko
3.7K vistas5 diapositivas
Muskujt e trupit te njeriutMuskujt e trupit te njeriut
Muskujt e trupit te njeriutXhesika Merko
9.6K vistas10 diapositivas
Emilia RomagnaEmilia Romagna
Emilia RomagnaXhesika Merko
179 vistas5 diapositivas
SkernderbeuSkernderbeu
SkernderbeuXhesika Merko
393 vistas5 diapositivas

Más de Xhesika Merko(14)

Kuvendi i lezhesKuvendi i lezhes
Kuvendi i lezhes
Xhesika Merko3.7K vistas
Guida turistike e vlores letersiGuida turistike e vlores letersi
Guida turistike e vlores letersi
Xhesika Merko5.4K vistas
Muskujt e trupit te njeriutMuskujt e trupit te njeriut
Muskujt e trupit te njeriut
Xhesika Merko9.6K vistas
Emilia RomagnaEmilia Romagna
Emilia Romagna
Xhesika Merko179 vistas
Uni cast,multicast,anycast,natUni cast,multicast,anycast,nat
Uni cast,multicast,anycast,nat
Xhesika Merko120 vistas
SkernderbeuSkernderbeu
Skernderbeu
Xhesika Merko393 vistas
Adresa IPAdresa IP
Adresa IP
Xhesika Merko1.2K vistas
Modeli TCP/IPModeli TCP/IP
Modeli TCP/IP
Xhesika Merko2.6K vistas
BIOS (BiosInputOutputSystem)BIOS (BiosInputOutputSystem)
BIOS (BiosInputOutputSystem)
Xhesika Merko112 vistas
 Projekt Napoleon Bonaparti Projekt Napoleon Bonaparti
Projekt Napoleon Bonaparti
Xhesika Merko2.7K vistas
AutocadAutocad
Autocad
Xhesika Merko316 vistas
Zbatimi i rregullave te sigurimit teknikZbatimi i rregullave te sigurimit teknik
Zbatimi i rregullave te sigurimit teknik
Xhesika Merko6.8K vistas

Te ushqyerit

 • 2. NDIKIMI I USHQIMEVE NË ORGANIZMIN TONË -Për shëndetin dhe mënyrën e të ushqyerit jemi të gjithë të ndjeshëm.Ajo që duhet të kemi gjithnjë parasysh për të qenë të shëndetshëm e jo të shëndoshë është t’i japim më shumë përparësi cilësisë se sa sasisë së ushqimit për këtë arsye dieta jonë e përditshme duhet të jetë sa më e larmishme, të hamë në mënyrë të rregullt dhe të ekuilibruar duke i dhënë organizmit të gjitha substancat që ai ka nevojë. -Një faktor i rëndësishëm përtë pasur shëndet të mirë është të hash gjërat e duhura në masën e duhur. Prandaj është e rëndësishme të jetosh dhe të ushqehesh shëndetshëm.Zakoni i të ushqyerit të shëndetshëm i formuar herët në fëmijërika më shumë gjasa të mbahet gjatë gjithë jetës. Ushqimi duhet të jetë i rregullt dhe të sigurojë energjitë e nevojshme për kryerjen e punëve mendore dhe fizike. Ushqimi i shëndoshë është një ndër faktorët që ndikon në rritjen normale. Për këtë ushqimi duhet të jetë i shumëllojshëm dhe i përbërë nga artikuj të ndryshëm. -Ne cdo organizem te gjalle gjate veprimtarise se qelizave,indeve dhe organeve,vazhdimisht harxhohet energjidhe qe trupi te mbahet ne gjendje konstantete gjitha keto humbje duhet te mbulohen me ane te ushqimit.Trupi i njeriut ka nevoje te konsumoje vazhdimisht sasi te konsiderueshme ushqimi,te cilat i japin atij materialete nevojshme per formimie e enrgjise,forcimine indeve dhe rregullimin e proceseve te kembimitqe ndodhin ne organizem.Organizmi qendron i gjalle deri atehere kur vazhdon procesii kembimit,ne saje te te cilit formoheninde te reja.ne qoftese ushqimi nuk eshte i mjaftueshem,atehere harxhohen lendet e vete organizmit dhe si pasoje trupi i njeriut dobesohet.
 • 3. Ja nga disa ushqimet me te shendetshme qe duhet te konsumojme: Agrumet Ja pse bëjnë mirë: Vetëm një portokall përmban 100% të nevojave ditore në vitaminë C. Vitamina C rrit kolesterolin e mirë dhe na forcon kockat. Flavonoidet e agrumeve ndihmojnë në ndaljen e rritjes së qelizave kanceroze dhe veprojnë si anti-inflamator.Këshillë: Shtoni një fetë limon në çajin jeshil. Në një studim u pa se limoni rriste aftësinë e trupit për të përthithur antioksiduesit e çajit me 80%. Brokoli Ja pse bën mirë: Brokoli përmban sasi të mëdha vitamine K dhe C të cilat janë esenciale në formimin e kockave. Mjafton një tas i vogël me brokoli për të marre përbërës mbrojtës kundër kancerit. Këshillë: Zierja në avull i ruan më mirë përbërësit ushqyes sesa zierja në ujë. Boronicat Ja pse bëjnë mirë: Boronicat përmbajnë një numër të madh antioksidantësh të cilët rrisin mrekullisht forcën antioksiduese të sistemeve të ndryshme fiziologjike të trupit të njeriut si p.sh., sistemi kardiovaskular, sistemi muskular dhe nervor. Ato njihen për ndikim në jetëgjatësi, në ruajtjen e kujtesës, në luftën kundër tumoreve dhe në parandalimin e plakjes..Këshillë: Boronicat kanë një sezon të shkurtër prej vetëm 1 muaji, zakonisht korrik – gusht. Shfrytëzojeni këtë periudhë për të blerë sasi të mëdha, i
 • 4. pastroni dhe i vendosni në ngrirje të ndara në porcione gjysmë kilogramëshe. Ato e ruajnë forcën e tyre antioksiduese pothuaj të paprekur deri në 6 muaj. Patatet e zakonshme dhe të ëmbla Ja pse bëjnë mirë: Një patate e kuqe përmban 66 mikrogram acid folik – një ndërtues i qelizave. Një patate e ëmbël ka 8 herë sasinë e nevojshme të vitaminës A, një vitaminë e rëndësishme për imunitetin ndër të tjera. Këshillë: Lëreni pataten të ftohet para se ta konsumoni. Në këtë mënyrë mund të digjni 25% më shumë yndyre pas vaktit. Sardelet Ja pse bëjnë mirë: Një burim i shkëlqyer i acideve lyrore omega -3 të cilat na ndihmojnë të luftojmë depresionin, kancerin dhe sëmundje të zemrës. 90 gr përmbajnë 50% të nevojave ditore te Niasin, e cila ndihmon mbrojtjen kundër sëmundjes së alcajmerit. Këshillë: Piqini në furrë me limon dhe hudhra, në këtë mënyrë bashkëveprojnë duke forcuar imunitetin ndjeshëm. Arrat Ja pse bëjnë mirë: Përmban sasinë më të lartë të acideve lyrore omega -3 nga të gjitha frutat e thata. Ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe pagjumësinë. Këshillë: 6-7 arra në ditë mjaftojnë. Vaji i ullirit ekstra i virgjër Ja pse bëjnë mirë: I pasur në antioksidues dhe
 • 5. Karbohidratet Share29 Karbohidratet apo sheqernat janë produkte të përbërë nga karboni, hidrogjeni dhe oksigjeni. Karbohidratet organizohen në struktura unazore të cilat mund të lidhen njëra pas tjetrës për të formuar produkte komplekse të vargëzuar apo të degëzuar. Ato ndahen në karbohidrate të thjeshta dhe te perbera (komplekse), të cilat janë të ndërtuara nga niseshtetë dhe fibrat dietike. Karbohidratet janë të rëndësishme veçanërisht për trurin. Ato jane karburanti kryesor per muskujt aktive. Funksioni kryesor i karbohidrateve është furnizimi i trupit me burim energjie. Trupi i shpërbën ato duke i kthyer në glukozë, që përdoret si furnizim energjie Proteinat Proteinat janë lëndë organike,janë makromolekula të cilat kryesishtpërbëhen nga elementet e karbonit,hidrogjenit,oksigjenit,azoti si dhe rrallë herë edhe prej sulfurit.Proteinatjanë baza kryesore të qelizave. Ato jo vetëm që i japin qelizave një strukturë, por janë edhe makina molekulare,ku bëjnë transportimin e materieve,pompojnë jonet,i katalizojnë reaksionetkimike si dhe i njohin materiet sinjalizues.Nevoja për proteina ndryshon sipas: moshës,gjinisë,(gratë kanë më pak nevojë pasi që masa e tyre muskulore është më e vogël).Këto nevoja ditore plotësohen duke konsumuar dy ose tri here në ditë ushqim me origjinë kafshësh ose bimësh të pasur me proteinë.Vetitë e proteinave lidhen me vetitë e përbërësve të tyre, aminoacideve:janë elektrolite amfotere.Për të matur peshën molekulare të proteinave duhen përdorur teknika mjafttë vështira një ndër të cilatështë spektometria e masës.Proteinatjanë komponime amofotere.Proteinat,në përgjithësi,nuk treten mirë në ujë, por formojnë tretësira koloideale,gjë që është në pajtim me natyrën e molekulave të tyre. Disa prej tyre treten në ujë(p.sh e bardha e vesë), ndërsa disa të tjerë në tretësira të holluara të acideve, bazave ose të kripërave të holluar.
 • 6. Yndyrnat | Yndyrat/vajrat janë materie ushqyese të pasura me energji. Përdorimi i yndyrës me sasi të tepruar favorizon jo vetëm mbipeshën por edhe shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme e posaçërisht. Për këtë arsye duhet të kemi kujdes nga yndyrat e fshehta, gjatë përdorimit të: prodhimeve të suxhukut, llojeve të djathërave të pasura me yndyrë, fritimit,etj. | Këshillë: Perdorimime i yndyrnave deri ne 10-15 gr i yndyrnave bimore(per cdo lloj perdorimi) duke mos e tejkaluar masen e lejuar. QUMËSHTI, PRODHIMET EQUMËSHTIT, MISHI, PESHKU DHE VEZËT Për çdo ditë, me një ndryshim të koordinuar, duhet të hahet: mishi, peshku, vezët, djathi ose të tjera prodhime që përmbajnë hekur . Peshku fale vlerës së lartë të yndyrave zë një vend të veçantë në të ushqyerit e shëndetshëm. Për këtë shkak është i arsyeshëm përdorimi i 1-2 racioneve me mish peshku në javë. Qumështi, kosi, djathi dhe gjiza janë artikuj ushqimorë me një kualitet të lartë. Qumështi dhe produktet e qumështit do të duhej që të konsumoheshin disa herë në ditë. Ato përmbajnë shumë materie të vlefshme ushqyese, posaçërisht kalciumi është shumë i rëndësishëm për ndërtimin e eshtrave. Furnizimin me Kalcium mund ta bëjnë edhe ujërat minerale të pasura me kalcium.
 • 7. UJI Uji dhe lëngjet (pijet) pa sheqer e shuajnë etjen më së miri. Pijet me përmbajtje të kafeinës duhet të përdoren vetëm në sasi të zvogëluar. Në ditë të pihen 1– 2 l litër lëngje, posaçërisht në formë të pa sheqerosura, p.sh. Uji mineral ose pemëve/çaj i zi. Pijet me përmbajtje të kafeinës (kafja, çaj i zi apo i gjelbër) të shijohen me masë. DIETE E SHENDETSHME | Disa keshilla se si ti zgjedhni ushqimet qe permiresojne shendetin tuaj dhe ti shmangni ato te cilat rrisin rrezikun per ndonje semundje dhe ne te njejten kohe te krijoni nje plan per nje diete qe funksionon per ju. Konsumo Mjaft Kalori por Jo Teper Mbaj nje balance mes te kalorive qe merr dhe ato qe harxhon – me fjale te tjera mos ha me shume ushqim se sa i duhet dhe perdor trupi jua. Sasia mesatare e rekomanduar qe lejohoet eshte 2000 kalori por kjo varet nga mosha juaj, gjinia, gjatesia, pesha dhe aktiviteti fizik i juaj. o Ha Nje Mori Te Gjere Ushqimesh. Te hash shendetshem eshte nje
 • 8. rast per ju qe te zgjeroni morine e zgjedhjeve – duke provuar ushqime te ndryshme e vecanarisht perime, frutat dhe produktet e drithrave te plota – ushqime qe zakonisht nuk i keni ngrene me pare. o Mbaj Porcionet Mesatare. Vecanarisht tek ushqimet me shume kalori. Ne vitet e fundit madhesia e servimit me ushqim eshte rritur shume e vecanarisht ne restorane. Nese ju servohet nje pjate e madhe me ushqim ne ndonje restorant ateher ndaje ate me dike qe ke afer apo – edhe me mire – porosit pjat mesatare ose te vogel. o Ha Shume Fruta, Perime, Drithera dhe Bime Bishtajore Ushqime te larta me karbohidrate komplekse, fiber, vitamina dhe minerale, me pak yndyr dhe pa kolesterol. Mundohu te gjesh prodhime sa me te freskta. | Pi Me Shume Uje Trupi jone eshte 75% uje. Dhe uji eshte nje pjes e vitale e dietes se shendetshme. Uji ndihmon te pastrojme sistemin tone, vecanarisht veshket dhe fshikezen urinare , nga toksinat dhe mbeturinat. Shumica e njerezve e kalojne jeten e tyre te dehidruar. | Kufizo Ushqimet Me Sheqer, Kripe Dhe Produktet E Drithrave Te Rafinuara Sheqeri i shtohet nje sasie te madhe ushqimeve qe prodhohen. Gjate nje viti vetem nje kanace me soda (coca cola) qe ka 160 kalori, mund te shtoj peshen tuaj per 7 kilograme! | Perberesit natyrore te cilet nuk duhet te mungojne kurrsesi ne dieten tone ushqimore jane: Hidratet e karbonit: që përmbajnë: sheqer, amidon, fije dijetare, janë burimi kryesor i energjisë. | Fijet dietale: të cilat në rastet më të shpeshta janë të patretshme, lehtësojnë elasticitetin e zorrëve, dhe kësisoj ndihmojnë tretjen. | Proteinat luajnë rol të rëndësishëm në ndërtimin e qelizave dhe të indeve të organeve, dhe në ruajtjen e muskujve. | Yndyrërat (lipidet) paraqesin një nga përbërësit themelore për të ushqyerit e baraspeshuar, dhe marrin pjenë në ndërtimin e membranes qelizore. Vitaminat gjithashtu janë bazë për të ushqyerit e baraspeshuar, dhe pa to energjia e përfituar nga hidratet e karbonit, proteinave dhe yndyrërat nuk mund të përdoret. | Mineralet gjithashtu janë të rëndësishme në të ushqyerit e baraspeshuar, i ndihmojnë organizmit që në mënyrë aktive t`i kryej funksionet e veta. | Hekuri është përbërës i rëndësishëm i eritrociteve, të cilat janë të domosdoshme për ruajtjen e të gjitha qelizave në organizëm që në mënyrë të drejtë të kryejnë funksionet e veta. | Kalciumi dhe fosfori janë të domosdoshëm për ndërtimin e eshtrave dhe dhëmbëve, kalciumi gjithashtu luan rol të rëndësishëm në ngjizjen e gjakut dhe ndalimin e gjakderdhjes pas lëndimeve, dhe varësisht nga sasia e kalciumit, koha e koagulimit shkurtohet apo zgjatet. | Jodi luan rol të madh në balancimin e hormoneve të cilat i tajon gjëndra mbrojtëse, dhe mungesa e tij mund të shkaktoj hipertireozën bile edhe ngecjen mentale.
 • 9. OBEZITETI Obeziteti konsiderohet një situate jonormale, ku ka depozitim te tepërt te yndyrës ne trup. Kjo ndodhe nga marrja e tepert te e ushqimit, dmth te energjisë te tepërt. | Faktore qe lidhen me obezitetin : Stresi, lodhja, trishtimi,Mosha,Disa ilace,Çrregullime hormonal,eNderprerja e pirjes se duhanit ,Mbajta e kileve te teperta te shtatzanise,Trashëgimia. o Si mundet njerezit obezit te humbasin kilet e teperta ? E para duhet te vendosin me siguri qe duan te humbasi kilet, ti nenshrohet nje seri analizave laboratike te gjakut ( p.sh kolisterol, hormonale etj ) per te indetifikuar shkakun e obezites dhe pastaj ti drejtohet nje dietologu i cili do pergatisi nje diete ne nevojat dhe zakonet e pacientit,perdorim I produkteve me pak sheqer dhe yndyrna, te beni stervitje cdo dite. 20- 30 min ecje ju ndihmon te keni nje peshe ideale. ANOREKSIA Anoreksia - nenkupton nje deshire te egzagjeruar per te qen i dobet, duka pasur tendencen te ruash te njeten peshe trupore perkohesisht. Personat te cilat kane anorexi prezentojne nje imazh te deformuar mbi trupin e tyre duke e konsideruar veten shume me te trashe se sa jan ne realitet dhe ne periudhat kur jan shume nen peshten normale. Kto persona hane shume pak, preferojne frutat dhe perimet, evitojne sa me shume sheqernat dhe pastat, mishin dhe djathrat sic dhe gjellen e gatuar. Keshilla qe ndihmojne ne nje shendet sa me te mire : Mos hani shumë pak | Dietat me shumë pak kalori,mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë, porjanë shumë të vështira për t’u mbajtur. Gradualisht do të lodheni dhe do të irritoheni,do të humbni energjinë për ushtrime, dhe njerëzit nuk do të donin të hanin me ju përshkak të listës së gjatë të ushqimeve që nuk mund të hani në një drekë në restorant. As mos rrini pa ngrënë e as mos hani shumë | Nuk ishtë shaka kur thanë që ” mëngjesi është vakti më I rëndësishëm I ditës”. Studimet tregojnë se kush e lë vaktin e parë, përfundojnë duke ngrënë më shumë kalori gjatë ditës dhe bëjnë zgjedhje më pak të shëndetshme. Mundohuni të hani të paktën 3 vakte në ditë. Do
 • 10. të ishte mirë që ti ndanit vaktet në 6 vakte të vogla në ditë, kjo e mban metabolizmin dhe nivelin tuaj të sheqerit të rregullt. Hidratohuni që të humbni peshë më shpejt | Pini uje, kafe, caj ose lengje frutash. Duke përfshirë ujin e “fshehur” që ndodhet në ushqime, 1.5l në ditë. Sa ujë duhet të pijmë? Në përgjithësi duhet të pini aq ujë në ditë sa urina juaj të jetë gati e qartë. Punoi:Xhesika Merko