Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

Nvivo nedir?

8.586 visualizaciones

Publicado el

Nvivo nedir?

 1. 1. Hazırlayan
 2. 2. • Günümüzde CAQDAS(Computer Aided Qualitative DataAnalysis) şemsiyesi altında yer alan programlar, çok genişsayıda bir dizi yazılım paketini içermektedir. Bunları birleştirentemel ilke ise, nitel verilere yönelik nitel yaklaşıma sahipolmalarıdır(Lewins ve Silver, 2007; akt. Kuş 2010). Verilereyönelik bu nitel yaklaşım ise, ‘içerik analizi’ metodundanfarklıdır(Kuş, 2010)
 3. 3. • Nitel veri analiz programları, araştırmacılar tarafındançoğunlukla yanlış anlaşıldığı üzere sadece verileri organizeetmeye yarayan bir araç değildir; kategorilerin hiyerarşikdüzenlenişinden daha fazlasına olanaktanımaktadır(MacNillan ve Koenig, 2004; akt. Kuş, 2010)
 4. 4. • Nitel araştırmanın ilgili olduğu alanları, sonuçları keşfetmek, olgularıanlamak ve sorulara cevap bulmaktır. Hemen her işyeri ve çalışmaçevresinde, neredeyse her gün nitel bir araştırma gerçekleşir ancak resmiadıyla bilinmiyor olabilir.• Nitel araştırma konunun "nasıl?" sorusunun cevabı olan kısmını değil;görüşme kayıtları, e-postalar, notlar, geribildirim formları, resimler vevideolar gibi yapılandırılmamış veri analizlerinden oluşan ve konunun"neden?" sorusunun cevplandığı kısmını araştırır. Nitel araştırma, nicelaraştırmaların aksine, sonuca ulaşmak için istatistik veya rakamkullanmaz.
 5. 5. • İşitsel veya görsel dosyalarda, metinlerin anlamlarını araştırmak, karışıklığave zaman kaybına sebep olabilir. Nitel araştırma yazılımı bu bilgileri kontroledebilmenize, şekillendirmenize ve yorumlamanıza yardımcı olur. Sizinyerinize düşünmez ancak size materyaliniz doğrultusundaçalışabileceğini, yeni modeller keşfedebileceğiniz, konularıtanımlayabileceğiniz anlayışları bir araya getirebileceğiniz ve sonunda dagüçlü tespitler ortaya çıkarabileceğiniz çok yönlü bir çalışma alanı sağlar.
 6. 6. • NVivo’yu, sosyal bilimlerin tüm alt dallarında çalışansosyologlar, psikologlar, tarihçiler, siyaset bilimciler, iktisatçılar veeğitim bilimleri alanındaki tüm akademisyen ve araştırmacılarkullanabilirler. Fen ve sağlık bilimleri de alan çalışanlarında vearaştırmalarında NVivo’dan yararlanabilirler.
 7. 7. 1. Projenizi oluşturabilirsiniz2. Elinizdeki bilgilerle çalışabilirsiniz3. Bilgilerinizi yorumlayabilirsiniz4. Bulgularınızı paylaşabilirsiniz
 8. 8. • Herkesin kendine has bir çalışma tarzı vardır, dolayısıyla NVivo sizinbireysel çalışma tarzınıza cevap verir. Herhangi bir projeyi ne şekildeisterseniz yönlendirebilirsiniz, örneğin, başlamadan önce sınıflandırmayapıları kurabilir, istediğiniz şekilde düzenleyebilir, ya da bilginize doğrudanyönlenip çalışmaya başlayabilirsiniz. Veriyi iki kez işlemeye veyaprogramlar arasında geçiş yapmaya gerek yoktur çünkü artık NVivo;Microsoft Word belgeleri, ses dosyaları, videolar ve resimler de dahilolmak üzere en geniş bilgi alanını desteklemektedir. Aynı zamanda, NVivoile kendi belgelerinizi de yaratabilirsiniz.
 9. 9. • Farklı bir departmandan veya farklı bir kıtadan meslektaşlarınızlaçalışıyorsanız, NVivo’nun birleştirme fonksiyonu çalışmanızı sorunsuz birşekilde bir araya getirmenizi ve diğerlerinin proje yapılarını kullanmanızısağlar; böylelikle zaman kaybı ve kopyalama engellenmiş olur. Projelerbirleştirildikten sonra takım üyelerinin çalışmalarını da tanımlayabilirsiniz.Farklı dillerde mi çalışıyorsunuz? NVivo gerçek bir global işbirliğine izinvererek, dillerin her türlü kombinasyonunda çalışma yapmanıza olanaksağlar.
 10. 10. • NVivo’nun üstün güvenlik özellikleri projenizi güvende tutmak içinseçenekler sunar. Projenizin veritabanını ve araştırma materyallerinizi tekbir dosya gibi saklayın ve böylelikle projenizi tamamen taşınabilir halegetirin. Ya da; geniş video ve ses dosyaları ile çalışıyorsanız, onları ayrı ayrısaklayın ve projenizle birleştirin. Başka bir yol ise, proje materyallerinizinbirlikte arşivlenmesidir, bu onları bulmanızı kolaylaştırır ve aradan zamangeçse de projelerinize tekrar ulaşabilmenizi sağlar.
 11. 11. • Özellikle ses ve video bilgileri söz konusu olduğunda NVivo yeni seviye biresneklik sunar. Dünyada ilk kez, ses ve video dosyalarını, normal bir medyaçalardan farksız bir şekilde dinleyebilir veya izleyebilirsiniz. Ses ve videobelgelerinizi derinlemesine gözden geçirmeniz ve analiz etmeniz migerekti? NVivo, playback hızınızı değiştirmenizi, belgenizin bir bölümünüdevamlı LOOP edebilmenizi veya birkaç saniyede bölümler arası geçişyapabilmenizi sağlar. Eğer sizde bir kopya varsa, uyumlu olan ses veyavideo dosyanızı çalabilir ve liste boyunca sizde bulunan kopyayı daizleyebilirsiniz. Hatta bağlı olduğu video veya ses bölümüne otomatikolarak ulaşmak için kopyanıza tıklamanız yeterli olacaktır.
 12. 12. • Kopyalar olmaksızın çalışabilmek, analizlere yeni biçimler kazandırmıştır.Dünyada ilk kez NVivo, zaman ve para kazandırmanın yanında materyalinizinasıl isterseniz o şekilde analiz etme fırsatı sunarak size doğrudan ses veyavideo dosyalarınızla çalışma olanağı sağlar. Kendi dosyalarınızı mıkopyalamak istiyorsunuz? Tam ses veya video dosyası için kapsamlı birkopya oluşturun, küçük bir bölüm için kopya oluşturun veya NVivo’daanahtar kelimeler veya diğer notlar için setler oluşturun.
 13. 13. • NVivo’nun güçlü ‘kodlama’ araçları oldukça kapsamlıdır ve karmaşıkbilgileri basitçe düzenlemenize ve bütünüyle planlamanızı sağlamaktadır.Siz çalışmanıza devam ederken, kilit noktaları vurgular, hızlı geri çağırma vedaha sonra analiz yapmaya olanak sağlar. Herhangi bir konu hakkındaözetlenmiş tüm bilgileri bir arada görmenizi sağlayan sanal dosyalamakutuları gibi NVivo nodları, bunu bir adım daha ileriye götürerek dünyadailk kez, aynı zamanda ilgili video, belge veya diğer öğelerinizi tek bakıştagörmenizi sağlayacak belirgin bir görüş alanı sağlar. Görüşme kayıtlarınızlailgilenirken başka bir bakış açısına sahip olmak mı istiyorsunuz? O zamanhemen NVivo’da onu yakalayın. Eğer anket cevapları gibi daha yapısal birbilgi ile ilgileniyorsanız, NVivo size oto-kodlama seçenekleri sunar.
 14. 14. • NVivo fikirlerinizin ve adımlarınız peşinden kolaylıkla gitmenize yardımcıolur. Düşüncelerinizi not alın ve tıpkı bir kenara bir şeyler karalıyormuş gibiveya detaylı gözlemler yakalamak için notlar alıyormuş gibi. Benzerkonulardaki öğeleri bir araya getirmek için bağlantılar kullanın veya kolayerişim için diğer bilgilere fotoğraf veya klipler ekleyin. Dünyada ilkkez, setlere yerleştirmiş olduğunuz unsurları bile yenidendüzenleyebilirsiniz. Tüm bunlar sanal bir albüm yapmak için veya olaylarınsırasını göstermek için kullanılabilir. Öğelerin, işlemlerin veya insanlarınarasındaki ilişkiler hakkında araştırma veya soruşturma mı yapmakistiyorsunuz? NVivo’nun benzersiz ‘ilişkiler’ aracı ile analizinizi tamamenyeni bir aşamaya taşıyabilirsiniz
 15. 15. • Materyallerinizin dışına çıkın ve NVivo’nun kodlama çubuklarıyla projenizetaze bir bakış atın. Bu renkli çubuklar proje konularınızı izler ve dünyada ilkkez cinsiyet, yaş veya gelir gibi diğer ciddi ve çok önemli etkenlerlekarşılaştırma yapma olanağı sunar. NVivo kodlama çubukları otomatikgüncellenir ve gerçek zamanda projenizin gelişimini izlemenizi sağlar. Buçubuklar, başkaları tarafından tamamlanmış çalışmaları karşılaştırmadabile kullanılabilir ki bu durum takımlar arası yapılan çalışmaları bile imkânlıkılar.
 16. 16. • NVivo’nun kapsamlı araştırma araçları en ince eğilimler ve modelleri bileaçığa çıkarabilmektedir. Varsayımlarına karşı olan veya onları destekleyendelilleri toplamak için ve veri bulmak için en güçlü arama motorunukullanın. Anketler bile saklanabilir ve sonuçlar zaman zamankarşılaştırılabilir.
 17. 17. • Kelimeler yerine resimleri mi tercih ediyorsunuz? NVivo, ‘model’ ve‘tablolar’ çıkararak yeni fikir, ilişki ve bulguları görsel olarak orayakoyabilmenizi sağlar. Projenizi gerçek zamanda göstermek için dinamik birmodel, zaman içinde belirli bir zamanda göstermek içinse statik bir modelkullanabilirsiniz. Alternatif olarak ise, üç boyutlu çubuk grafikler veyadairesel çizimler gibi birçok tabloda, verilerinizi farklı bir açıdangörebilirsiniz.
 18. 18. • Araştırmanızı bilgisayar dışına taşımak veya bulgularınızı başkalarıylapaylaşmak mı istiyorsunuz? NVivo ile bilgilerinizi tekrar dizmenize veyatekrar şekillendirmenize gerek yoktur. Çıkarımlarınız, anketsonuçlarınız, modelleriniz ve tablolarınızın hepsi yazdırılabilir, dışarıyagönderilebilir veya basitçe kopyalanıp Microsoft Excel, Word veyaPowerPoint gibi paketler de dâhil olmak üzere rapor veya sunumların içineyerleştirilebilir.
 19. 19. • Dünyada ilk kez, NVivo bilgilerinizi HTMLolarak göndermenizi sağlar. Kolay idareedilen mini-web siteniz; belgelerinizinbölümleri ve video ve ses klipleri dedahil olmak üzere belge ve bulgularınızıpaylaşmak için kullanılabilir. Diğer birdeyişle, NVivo yazılımına sahip olmayanmüşteri veya meslektaşlarınız daprojenizi görüntüleyebilir ve çalışmanızher zamankinden çok daha kolay ulaşılırhale gelir.
 20. 20. • NVivo benzerleri içinde Microsoft XP ilkelerini kullanan tekyazılımdır, kullanımı kolaydır.• NVivo sizin bireysel çalışma tarzınıza cevap verir. Herhangi bir projeyi neşekilde isterseniz yönlendirebilirsiniz, kendi belgelerinizi yaratabilirsiniz.• Metin, ses, görüntü, resim ve sosyal medya analizlerinizi yapabilirsiniz.• NVivo’nun birleştirme fonksiyonu ile şehirler, ülkeler, kıtalar arasıçalışabilirsiniz. Farklı dillerde mi çalışıyorsunuz? NVivo gerçek bir globalişbirliğine izin vererek, dillerin her türlü kombinasyonunda çalışmayapmanıza olanak sağlar.
 21. 21. • NVivo’yla projenizin veritabanını ve araştırma materyallerinizi tek bir dosya gibisaklayın ve böylelikle projenizi tamamen taşınabilir hale getirin. Ya da; genişvideo ve ses dosyaları ile çalışıyorsanız, onları ayrı ayrı saklayın ve projenizlebirleştirin.• Dünyada ilk kez NVivo, materyalinizi nasıl isterseniz o şekilde analiz etme fırsatısunarak size doğrudan ses veya video dosyalarınızla çalışma olanağı sağlar.• NVivo’nun güçlü ‘kodlama’ araçları oldukça kapsamlıdır ve karmaşık bilgileribasitçe düzenlemenize ve bütünüyle planlamanızı sağlamaktadır. Siz çalışmanızadevam ederken, kilit noktaları vurgular, hızlı geri çağırma ve daha sonra analizyapmaya olanak sağlar.
 22. 22. • Öğelerin, işlemlerin veya insanların arasındaki ilişkiler hakkında araştırmaveya soruşturma mı yapmak istiyorsunuz? NVivo’nun benzersiz ‘ilişkiler’aracı ile analizinizi tamamen yeni bir aşamaya taşıyabilirsiniz.• NVivo kodlama çubuklarıyla proje konularınızı izler ve dünyada ilk kezcinsiyet, yaş veya gelir gibi diğer ciddi ve çok önemli etkenlerlekarşılaştırma yapma olanağı sunar.• NVivo’nun kapsamlı araştırma araçları en ince eğilimler ve modelleri bileaçığa çıkarabilmektedir. Anketler bile saklanabilir ve sonuçlar zamanzaman karşılaştırılabilir.
 23. 23. • NVivo, ‘model’ ve ‘tablolar’ çıkararak yeni fikir, ilişki ve bulguları görselolarak oraya koyabilmenizi sağlar.• NVivo ile çıkarımlarınız, anket sonuçlarınız, modelleriniz ve tablolarınızınhepsi yazdırılabilir, dışarıya gönderilebilir veya basitçe kopyalanıpMicrosoft Excel, Word veya PowerPoint gibi paketler de dâhil olmak üzererapor veya sunumların içine yerleştirilebilir.• Dünyada ilk kez, NVivo bilgilerinizi HTML olarak göndermenizi sağlar.
 24. 24. • Bireysel edinme/satın alma• Kurumsal satın alma• Üniversiteler
 25. 25. • Çalışma ve araştırmalarınızda yararlanmak üzere bireysel olarak NVivo’yuedinebilirsiniz. Anı Yayıncılığa e-posta ya da telefonla ulaşıp kullanıcısayısına göre fiyat alabilirsiniz. Anı Yayıncılık size programı en geç iki haftaiçinde teslim etmeyi garanti etmektedir.
 26. 26. • NVivo’nun özel kurumlar yönelik programı XSIGHT için her türlü kurum veşirket , Anı Yayıncılığa ulaşarak kullanıcı sayısına göre fiyat alabilir.Ödeme, yarısı siparişte yarısı ürünün kullanıcıya ulaştıktan sonra olacakşekilde iki taksitte gerçekleştirilir.
 27. 27. • Üniversiteler, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Kütüphane ve DokümantasyonDaire Başkanlığı ve Bilimsel Araştırma Fon Saymanlığı aracılığıyla NVivo’yusatın alabilirler. Üniversiteler kendi server’larına yükleyerek çoklukullanıcılar oluşturabilirler.
 28. 28. Hazırlayan

×