Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

Storytelling experience Adrian Gamoń Social Media Week Warsaw 2018

4.595 visualizaciones

Publicado el

Na konferencji Social Media Week Warsaw po raz pierwszy na większym forum przedstawiłem swoją propozycję wykorzystania storytellingu w projektowaniu marki i jej doświadczenia.

Jest to uniwersalne rozwiązanie, którego przedmiotem może tu być dowolna marka: produkt, usługa, wydarzenie, region czy też osoba. Kluczem do pomysłu rozszerzenie dotychczasowej optyki patrzenia na narrację i doświadczenie marki.

BTW Świetna konferencja! Sporo inspiracji i cennych wskazówek i bezcenne spotkania z ludźmi z branży. Dzięki za możliwość udziału i super organizację Piotr Chmielewski i Paulina Worożbit i zespołowi z Social Media Now.

Publicado en: Redes sociales

Storytelling experience Adrian Gamoń Social Media Week Warsaw 2018

 1. 1. STORYTELLING EXPERIENCE. PROJEKTOWANIE MAREK I ICH NARRACYJNEGO DOŚWIADCZENIA SOCIAL MEDIA WEEK WARSAW 2018 Adrian Gamoń Copyright ⓒ 2018 Adrian Gamoń
 2. 2. CZEGO MOŻEMY SIĘ NAUCZYĆ ZE STORYTELLINGU?
 3. 3. CO NAM DAJĄ OPOWIEŚCI? 1. EMOCJE 2. DOŚWIADCZENIE 3. POŁĄCZENIE (RELACJE) 4. WARTOŚCI/POTRZEBY 5. ZROZUMIENIE/ZNACZENIE/SENS
 4. 4. NAJWAŻNIEJSZE: NARRACJE SĄ WYRAZEM I NOŚNIKIEM DOŚWIADCZENIA.
 5. 5. WSPÓŁCZESNY CZŁOWIEK: 1. JEST W CENTRUM WSZECHŚWIATA. 2. JEST TAKI SAM JAK KAŻDY INNY.
 6. 6. CZŁOWIEK POZNAJE NARRACJĘ MARKI, WIĘC „KUPUJE” MARKĘ. „KUPUJE” MARKĘ, ABY UCZYNIĆ JĄ CZĘŚCIĄ SWOJEJ NARRACJI. Zobacz: Henry Jenkins 2008 "Kultura konwergencji. Zderzenie starych i nowych mediów"
 7. 7. MARKA
 8. 8. MARKA: NARRACJE (ZMIANY)
 9. 9. ZMIANA JEST ESENCJĄ KAŻDEJ NARRACJI (OPOWIEŚCI). BEZ ZMIANY NIE MA DOŚWIADCZENIA.
 10. 10. MARKA: NARRACJE (ZMIANY) TO, JAK INNI DOŚWIADCZAJĄ
 11. 11. NIE MA INNEJ PRAWDY (O MARCE) POZA PRAWDĄ, JAKĄ DOŚWIADCZAMY. JEŚLI NIE DOŚWIADCZAMY NARRACJI MARKI, TO TAK, JAKBY JEJ NIE BYŁO.
 12. 12. MARKA ≠ BOHATER ODBIORCA = BOHATER
 13. 13. BOHATEREM ZAWSZE JEST CZŁOWIEK (ODBIORCA). TO ON „ZBAWIA SWÓJ ŚWIAT”. MARKA MOŻE GO W TYM WSPIERAĆ.
 14. 14. BOHATER
 15. 15. ŚWIADOMOŚĆ WIEDZA SZACUNEK ZAUFANIE LOJALNOŚĆ MIŁOŚĆ Zobacz: Jacek Pogorzelski 2012 "Praktyczny marketing miast i regionów"
 16. 16. DOŚWIADCZENIE JEST KLUCZOWE W BUDOWANIU RELACJI Z MARKĄ. DOŚWIADCZENIE NIE MUSI BYĆ BEZPOŚREDNIE, BUDUJĄ JE RÓWNIEŻ NARRACJE (OPOWIEŚCI).
 17. 17. EMOCJE = ZAANGAŻOWANIE ZAANGAŻOWANIE => UTOŻSAMIENIE
 18. 18. SKUTECZNA MARKETINGOWO NARRACJA TO TAKA, Z KTÓRĄ CZŁOWIEK MOŻE SIĘ UTOŻSAMIĆ.
 19. 19. NARRACJA CODZIENNOŚCI
 20. 20. WIĘCEJ: http://theherohuman.blogspot.com/
 21. 21. JOSEPH CAMPBELL, BADACZ OPOWIEŚCI I MITÓW, DOSZEDŁ DO WNIOSKU, ŻE WYSZYSTKIE OPOWIEŚCI, NIEZALEŻNIE Z JAK RÓŻNYCH KRĘGÓW KULTUROWYCH POCHODZĄ, MAJĄ TAKĄ SAMĄ STRUKTURĘ.
 22. 22. Zwyczajny świat Niezwykły świat 3. SPRZECIWANIE SIĘ WYZWANIU 2 WEZWANIE DO WYPRAWY 1. ZWYCZAJNY ŚWIAT 4. SPOTKANIE Z MENTOREM 5. PRZEKROCZENIE PIERWSZEGO PROGU 6. SPRAWDZIANY, SPRZYMIERZEŃCY, WROGOWIE 8. GŁÓWNA PRÓBA (ŚMIERĆ I ODRODZENIE) 7. ZBLIŻENIE DO NAJGŁĘBSZEJ GROTY 10. DROGA POWROTNA 11. ODRODZENIE (KULMINACJA) 12. POWRÓT Z ELIKSIREM 9. NAGRODA ZA ZDOBYCIE MIECZA Zwyczajny świat Niezwykły świat AKT II. WG CH. VOGLERA Zobacz: Christopher Vogler 2009 "Podróż autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy"
 23. 23. STRUKTURA NARRACJI POCHODZI Z NASZEGO CODZIENNEGO DOŚWIADCZENIA – STRUKTURY CYKLU DNIA! Źródło: własne
 24. 24. STRUKTURĘ NARRACJI (DOŚWIADCZENIA) MOŻNA PORÓWNAĆ DO DROGI. SAMA DROGA WYGLĄDA PODOBNIE, ALE CZYM INNYM JEST PODRÓŻ PRZEZ ALASKĘ, A CZYMŚ INNYM PRZEZ BRAZYLIĘ!
 25. 25. Zobacz: VOLVO „Made by people” (full) https://www.youtube.com/watch?v=DUDx6NEqdJQ
 26. 26. Zwyczajny świat Niezwykły świat 7:31 DRZEMKA 7:30 BUDZIK 7:00 W ŁÓŻKU 8.00 WIADOMOŚĆ OD SZEFA 9:00 ROZPOCZĘCIE PRACY SPRAWDZIANY, SPRZYMIERZEŃCY, WROGOWIE 15:00 WYSYŁKA PROJEKTU 11:30 ZBLIŻENIE SIĘ DO NAJTRUDNIEJSZEGO ZADANIA 17:00 POWRÓT DO DOMU 19:00 REFLEKSJA 20:00 SPOTKANIE Z PRZYJACIÓŁMI 16:49 POZYTYWNA ODPOWIEDŹ OD KLIENTA/SZEFA Zwyczajny świat Niezwykły świat AKT II. PRZYKŁADOWE DOŚWIADCZENIA CZŁOWIEKA/PRACOWNIKA
 27. 27. DOŚWIADCZENIE MARKI JEST PROCESEM INDYWIDUALNYM. KAŻDY Z NAS DOŚWIADCZA I TWORZY SWOJĄ WŁASNĄ NARRACJĘ.
 28. 28. NARRACYJNE PROJEKTOWANIE DOŚWIADCZEŃ
 29. 29. STUDIUM PRZYPADKU: Zwyczajny świat Niezwykły świat PODRÓŻ UCZESTNIKA >> OD BRAKU ŚWIADOMOŚCI MARKI I BRAKU ZAUFANIA >> DO ZAUFANIA I LOJALNOŚCI
 30. 30. Zwyczajny świat Niezwykły świat STUDIUM PRZYPADKU:
 31. 31. WYZWANIEM JEST, ABY CZŁOWIEK CHCIAŁ OTWORZYĆ I WYSŁUCHAĆ NARRACJI NASZEJ MARKI. DOCELOWO „KUPIĆ” NARRACJĘ NASZEJ MARKI.
 32. 32. AKT I. PRZED ZAKUPEM MARKI (PRZYKŁAD) WĄTPLIWOŚCI (DOJRZEWANIE POTRZEBY) INFORMACJA O KONFERENCJI POZNANIE AGENDY I PRELEGENTÓW DECYZJA O ZAKUPIE BILETU Rozważanie i analiza Cel: edukowanie Zainteresowanie Cel: zaangażowanie odbiorcy Świadomość Cel: przyciągnięcie uwagi odbiorcy Podjęcie decyzji Cel: sprzedaż
 33. 33. TRUDNOŚĆ (-) Potrzebujemy prawdziwie zachęcić człowieka do tego, co jest bardzo trudne, bo konkurujemy z innymi ciekawymi historiami opowiadanymi przez różne marki, w różnych mediach. KORZYŚĆ (+) Gdy człowiek jest zaangażowany - dzięki temu jest wciągnięty w mechanizm promocji marki, współuczestniczy - wyrusza razem z nami na przygodę!
 34. 34. Zwyczajny świat Niezwykły świat WĄTPLIWOŚCI INFORMACJA O KONFERENCJI POZNANIE AGENDY ZAKUP BILETU PUNKT WYJŚCIA >> BRAK ŚWIADOMOŚCI MARKI I BRAK ZAUFANIASTUDIUM PRZYPADKU:
 35. 35. STUDIUM PRZYPADKU: AKT II. WŁAŚCIWE DOŚWIADCZENIE MARKI Zwyczajny świat Niezwykły świat
 36. 36. WYZWANIEM JEST, ABY CZŁOWIEK DOŚWIADCZYŁ ISTOTY NARRACJI (OBIETNICY ZMIANY). MARKA JEST/POWINNA BYĆ SCENĄ (RZECZYWISTĄ I WIRTUALNĄ) DLA DOŚWIADCZEŃ CZŁOWIEKA.
 37. 37. ZAMELDOWANIE SIĘ NA KONFERENCJI PRELEKCJE SPEŁNIAJĄCE OCZEKIWANIA I NIE LUDZIE, SPOTKANIA, NOWE KONTAKTY WIEDZA I INSPIRACJE ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI STUDIUM PRZYPADKU: PRZYJĘCIE TEGO, JAK JEST AKT II. WŁAŚCIWE DOŚWIADCZENIE MARKI Zwyczajny świat Niezwykły świat
 38. 38. STUDIUM PRZYPADKU: Zwyczajny świat Niezwykły świat
 39. 39. WYZWANIEM JEST, ABY CZŁOWIEK OPOWIADAŁ DALEJ O NASZEJ MARCE (O ZMIANIE JAKIEJ DOŚWIADCZYŁ) I ROBIŁ TO MÓWIĄC O SOBIE. => ABY SIĘ Z NIĄ W PEŁNI UTOŻSAMIŁ.
 40. 40. STUDIUM PRZYPADKU: PUNKT PUNK KOŃCOWY >> ZAUFANIE DO MARKI I LOJALNOŚĆ > GOTOWOŚĆ DO KOLEJNEJ PODRÓŻY! POWRÓT DO PRACY Z WIEDZĄ I INSPIRACJĄ WSPOMNIENIA, REFLEKSJA ZMIANY PRZEGLĄD NOTATEK I RELACJI, TESTOWANIE Zwyczajny świat Niezwykły świat
 41. 41. STUDIUM PRZYPADKU: WĄTPLIWOŚCI INFORMACJA O KONFERENCJI POZNANIE AGENDY ZAKUP BILETU ZAMELDOWANIE SIĘ NA KONFERENCJI PRELEKCJE SPEŁNIAJĄCE OCZEKIWANIA I NIE LUDZIE, SPOTKANIA, NOWE KONTAKTY WIEDZA I INSPIRACJE ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI POWRÓT DO PRACY Z WIEDZĄ I INSPIRACJĄ WSPOMNIENIA, REFLEKSJA ZMIANY PRZEGLĄD NOTATEK I RELACJI, TESTOWANIE PRZYJĘCIE TEGO, JAK JEST Zwyczajny świat Niezwykły świat AKT II. WŁAŚCIWE DOŚWIADCZENIE MARKI OD BRAKU ŚWIADOMOŚCI MARKI I BRAKU ZAUFANIA >> DO ZAUFANIA I LOJALNOŚCI
 42. 42. ISTOTNA JEST CAŁOŚĆ PROCESU DOŚWIADCZENIA NARRACJI MARKI: NIE TYLKO TO, CO DZIEJE SIĘ PRZED „ZAKUPEM” MARKI, ALE TAKŻE TO, CO DZIEJE SIĘ W TRAKCIE DOŚWIADCZANIA MARKI, JAK RÓWNIEŻ PO TYM DOŚWIADCZENIU.
 43. 43. KLUCZOWA DLA CAŁEGO PROCESU DOŚWIADCZENIA JEST SPÓJNA I JASNA NARRACJA MARKI. KAŻDY Z PUNKTÓW STYKU POWINIEN PREZENTOWAĆ ODPOWIEDNIĄ NARRACJĘ (ZMIANĘ), WAŻNĄ DLA CAŁOŚCI NARRACJI.
 44. 44. AKT I. PRZED ZAKUPEM MARKI AKT II. WŁAŚCIWE DOŚWIADCZENIE MARKI AKT III. PO DOŚWIADCZENIU MARKI CZŁOWIEK ODBIORCA BOHATER NARRATOR SOCIAL MEDIA WWW PROMOCJA ADS E-MAIL EVENT PRZYKŁADOWY MODEL PROJEKTOWANIA NARRACYJNEGO DOŚWIADCZENIA
 45. 45. PROJEKTOWANIE NARRACJI PRZYPOMINA GRĘ NA GITARZE: MARKETER POWINIEN WIEDZIEĆ, W KTÓRYM ETAPIE, NA KTÓREJ STRUNIE, KTÓRY DŹWIĘK ZAGRAĆ.
 46. 46. TWÓRZ PIĘKNĄ HISTORIĘ SWOJEJ MARKI, ALE PRZEDE WSZYSTKIM TWÓRZ NADZYCZAJNE JEJ DOŚWIADCZENIA!
 47. 47. Brand Strategist & Social Media Consultant +48 511 153 666 kontakt@adriangamon.com linkedin.com/in/adriangamon www.adriangamon.com Co-Founder & Business Partner Social Frame www.socialframe.pl

×