More than Just Lines on a Map: Best Practices for U.S Bike Routes
Slideshare óravázlat (könyvtári)
1. Név: Nagyné Végh Ágnes Neptun Kód T69LJ4
Kitöltendő óravázlat
Óravázlat fejrésze
ALAPADATOK
Iskola típusa Csete Balázs Szakközépiskola (Középiskola)
Osztály: 9. évfolyam
Óra helye a tantervben: 20-21
Tantárgy:Informatika
Téma, témakör: Könyvtárhasználat – ismerkedés a könyvtártípusokkal
Óra típusa: vegyes (rendszerező, új és kötelező és kiegészítő – ismereteket feldolgozó)
Elsajátítandó fogalmak jegyzéke: könyv, könyvtár, könyvtár típusok, iskolai könyvtár
FEJLESZTÉSI CÉLOK
Az ismeretek, ismeretkörök tudása, mégpedig: Az általános iskolai könyvtáros kollégák által
megtanított könyvtárhasználati órákra alapozva. A tanulók ismerjék meg a könyvtár fogalmát, tudják
besorolni az adott könyvárakat könyvtártípusokba, miben más az iskolai könyvtár, igazodjanak el az
iskolai könyvtárban
A képességek, készségek, mégpedig: legyenek képesek különbséget tenni a könyvtártípusok között,
igazodjanak el az iskolai könyvtárban, felkelteni az érdeklődést a könyvtárak iránt; kedveljék meg a
könyvtárakat.
Az attitűdök, viselkedésbeli jellemzők, mégpedig: A könyvtár fogalmának helyes értelmezése, az órái
aktivitás példák mondása a különböző könyvtár típusokra
MÓDSZEREK ALKALMAZOTT MUNKAFORMÁK
Hagyományos osztálytermi módszerek
A számítógéppel segített kooperatív tanulási módszerek: a következő weblapok megkeresése:
www.oszk.hu, www.fszek.hu, http://eklektika.ektf.hu/
Tervezett hálózatalapú konnektivista tanulási módszerek
FORRÁSOK ESZKÖZÖK
Hagyományos források: Informatika 9. osztály számára tankönyv
Digitális források: Projektor által kivetített online források, pédául www.oszk.hu, www.fszek.hu,
http://eklektika.ektf.hu/ www.opkm.hu
Tantermi eszközök: Projektor, tanári számítógép, hangfalak, 6 db tanulói számítógép
Konkrét hálózati (közösségi média) eszköz: www.oszk.hu, www.fszek.hu, http://eklektika.ektf.hu/
www.opkm.hu http://www.youtube.com/watch?v=davY52_DFrw
http://www.youtube.com/watch?v=0uSke8YJUQA
http://www.youtube.com/watch?v=oF1ZVwQMNTc
Tanulói szemléltető eszközök: PPT diák, az OSZK bemutató kisfilm, a FSZEK-t bemutató kisfilm
Tanári szemléltetőeszközök: PPT diák
FELHASZNÁLT IRODALOM
Hagyományos, papíralapú: Dán Krisztina, Haraly Ervinné: Bevezetés a könyvtárhasználat
tanításába. Bp.: FPI, 2001.
3. Az óra logikai felépítése (menete) és a tevékenységek (időarány, módszer eszközök,
szemléltetés, számonkérés) különös tekinetetl a hálózatalapú módszerek alklamazásáara
Idő Tartalom Az órai tevékenység
0-45
Gondolatmenet,
részfeladat
Adat,
név,
fogalo
m,
jelens
ég
Módszerei,
tevékenység
ei formái
(tantermi,
offline,
online)
Eszközei
http://www.
Szemléltet
és
5
perc
I. Motiváció
Köszöntés-
ráhangolódás
-Ki járt már
könyvtárban?
-Az óvodával és az
iskolával már
biztosan jártatok
könyvtárban.
-A lakóhelyeden van
könyvtár?
Erre az alkalomra
próbáljatok most
visszaemlékezni.
Tantermi,
offline,
frontális
magyarázat
Tantermi
Szóbeli
magyaráza
t, a tanulók
pozitív és
esetleg
negatív
élményein
ek
felidézése
5 perc
II. Korábbi
ismeretek
óvodai és általános
iskolai ismeretek
(amik lehetnek
hiányosak)
Tantermi,
offline
Tantermi
Tanári
magyaráza
t
10
perc
aktivizálása
1. Csoportalakítás
2.A mai órán
csoportban fogunk
dolgozni,
definiáljátok a
különböző
könyvtárak fajtáit az
adott mondat cédulák
alapján
4. Könyvtártípusok
feldolgozása
5.A könyvtárakat
különböző
szempontok szerint
csoportosíthatjuk. A
leggyakoribb típusai:
nemzeti könyvtár,
szakkönyvtár,
Tantermi –
iskolai
könyvtár
-Projektor
segítségével
interneten a
gyerekek
csoportokba
n keresnek
képeket az
adott
könyvtár
fajtához,
ezek
bemutatása
társaiknak
webes
www.oszk.hu
www.fszek.hu
http://eklektik
a.ektf.hu/
www.opkm.hu
Projektor,
tanulói
számítógé
pek
4. közkönyvtár,
egyetemi könyvtár,
iskolai könyvtár
-Könyvtártípusok
jellemzői
2
perc
részellenőrzé
s,
Mindenk csoport
mondjon egy
könyvtártípust
Csoportos,
online és
offline
Tantermi,
Webes-
Keressetek rá a
honlapjukra
Tanulói
2
perc
visszacsatolá
s /
megerősítés
A honlapokat együtt
nézzük meg, melyik
csoport mit választott
Csoportos,
online és
offline
Tantermi,
webes -
Honlapokra
keresés
10
perc
III. Új
ismeretek
feldolgozása
-Iskolai könyvtár
bemutatása
Kik használják,
milyen szolgáltatásai
vannak, hogyan tudsz
eligazodni a két
részre bontott iskolai
könyvtárban,
állományrészek a
könyvtárunkban
Offline,
frontális
magyarázat
Tantermi
Tanári
magyaráza
t
3
perc
célkitűzés,
problémafelv
etés
Képesek legyenek
megkülönböztetni a
különböző
könyvtártípusokat,
iskolai könyvtár
megismerése,
könyvek megtalálása
offline,
tantermi
csoportmun
ka
Tantermi
5
perc
ellenőrzés,
visszacsatolá
s
Ha például
szükségetek van
Moliére Tartuffe-re,
az iskolában melyik
könyvtárban
találjátok meg, és hol
van biológiából Jack
Meadows: A
tudomány csodálatos
világa
Offline
Csoportos
Tantermi
Tanári
magyaráza
t
3
perc
IV.
Összefoglalá
s
Reflektálás:
Mi a véleményetek
ez a könyvtári óra
elősegítette, hogy
jobban átlássátok a
különböző
Egyéni
aktivitás
Kiskönyvtár -
nagykönyvtár
Tanár-
tanulói
eszmecser
e