Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

Hacktivizm ve Hacker Kültürü @ Pangea Kültür (18.02.2014)

1.633 visualizaciones

Publicado el

Pangea Kültür'ün düzenlediği Medya Atölyesinde Hacker Kültürü ve Hacktivizm üzerine verdiğim dersin bir özeti sayılabilecek sunumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Dersle ilgili bilgi: http://ahmetasabanci.com/18-subat-hacker-kulturu-hacktivizm-dersi-pangea/

Publicado en: Noticias y política
 • Sé el primero en comentar

Hacktivizm ve Hacker Kültürü @ Pangea Kültür (18.02.2014)

 1. 1. HACKTİVİZM VE HACKER KÜLTÜRÜ AHMET A. SABANCI
 2. 2. HACKER NE DEĞİLDİR?
 3. 3. PEKİ HACKER KİMDİR? ● ● ● “Evet, bir suçluyum. Suçum meraklı oluşum. Suçum insanları nasıl göründükleri yerine söyledikleri ve düşündükleriyle yargılamak. Benim suçum sizleri zekamla alt etmek, beni asla affetmeyeceğinizi bildi ğim bir şey.” -The Mentor “Hacklemek olarak adlandırdığımız şeye basit bir tanım koymak çok zor, ancak bence bu eylemlerin ortak noktası oyunculuk, zekay ı kullanmak ve araştırmacılık. Bundan yola çıkarsak, hacklemek mümkün olanın limitlerini oyuncu bir zekayla sınamaktır diyebiliriz.Bu oyuncu zekay ı gösteren eylemlerin hepsi “hack değeri” taşır.” -Richard Stallman “Hacker, bilgisayarını hayatta kalmak için kullanmaktan, di ğer iki a şamaya (toplumsallaşma ve eğlence) geçmiş kişidir.” -Linus Torvalds
 4. 4. HACKER ETİĞİ ● Bilgi özgürdür ve öyle kalmalıdır. ● Merak her şeyden önemli bir dürtüdür. ● Otorite asla dostumuz değildir. ● ● ● Önemli olan birisinin nasıl göründüğü değil, nasıl düşündüğüdür. Siberuzayın doğasına dışarıdan bir müdahale kabul edilemez. Bilgisayarlar iyidir ve onlarla iyi şeyler yapabilirsiniz.
 5. 5. HACKER KÜLTÜRÜ ● ● ● Bir Karşı Kültür Olarak Hackerlar Bu Kültürü Biçimlendiren İ ç Etkenler: Açık Akademi Modeli, Hacker Etiği, Çalışma Ahlakı, Özgür Bilgi İdeali... Dış Etkenler: Punklar, Bilimkurgu ve Fantazya Kültürü, Hakim Bey ve TAZ/PAZ, William Burroughs... ● White Hat, Grey Hat, Black Hat Ayrımı ● Farklı bir analiz olarak McKenzie Wark ve hacker sınıfı ● Günümüzde hacker kültürü ve camiası
 6. 6. HACKTİVİZM ● ● ● ● Hacker kültürünün politik duruşu nedir? Hackerlar için homojen bir politik duruştan bahsetmek mümkün müdür? Bir politik eylem yöntemi olarak hacktivism Hacktivism ve siberaktivism nerede ayrılır? Bu ayrım neden önemli? Hackerlar ve hacktivistler arasında bir ayrım var mı?
 7. 7. HACKERLARIN POLİTİK AJANDASI ● ● ● Tüm dünyada başlayan devletlerin ve şirketlerin gözetim açlığı (Özellikle NSA ve GCHQ) Ağ tarafsızlığına ve internetin özgür, eşit, otonom yapısına saldırılar (İnternetin balkanizasyonu, şirketlerin kontrol gücü) Hackerlara, şifrepunklara ve whistleblowerlara karşı dünya çapında açılan savaş (Barrett Brown, Jeremy Hammond, Andrew "weev" Auernheimer, Julian Assange, Wikileaks, Anonymous, Chelsea Manning, Edward Snowden, Utku Kali...)
 8. 8. ŞİMDİ VE SONRASI ● ● ● ● ● Dünyada politik anlamda büyük bir değişim sürecine girildi ve hackerlar, kriptopunklar, whistleblowerlar vb artık önemli bir cephe. Bu değişime ayak uydurabilmek için hackerlardan öğrenilmesi gereken çok şey var. Hackerlara karşı açılan savaş daha yeni başladı ama çok çabuk sertleşeceğe benziyor. Teknoloji hayatımızın her alanında önemli bir parça oldu ve kendimizle birlikte kullandığımız teknolojileri de savunmak zorundayız. Yeni bir çağda olduğumuzu kabullenmek hepimiz için bir zorunluluk.
 9. 9. AHMET A. SABANCI http://ahmetasabanci.com ahmet@ahmetasabanci.com GPG/PGP: 0x70AB1854 Sosyal Ağlar: @ahmetasabanci Hacktivizm ve Hacker Kültürü @ Pangea Kültür 18.02.2014
 10. 10. AHMET A. SABANCI http://ahmetasabanci.com ahmet@ahmetasabanci.com GPG/PGP: 0x70AB1854 Sosyal Ağlar: @ahmetasabanci Hacktivizm ve Hacker Kültürü @ Pangea Kültür 18.02.2014

×