Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.
PROJEKT KURRIKULARLENDA: KIMITEMA: ELEMENTET KIMIK NEORGANIZMIN E NJERIUT
Trupi yne eshte nje makine tejet enderlikuar. Ka me mijera vjet qenjerezit perpiqen te kuptojne sifunksionon trupi yne e m...
65 % Oksigjen.Elementi oksigjen ze dy te tretat e trupit tone,kryesisht ne formen e ujit (H2O).Trupi i njeriutgjithashtu t...
18 % Karbon.Pothuajse nje e pesta e trupit tone eshte karbon ,injejti element nga i cili perbehet qymyri, diamanti dhegraf...
10 % Hidrogjen.Hidrogjeni eshte elementi me i zakonshem negjithesi e njekohesisht ka edhe atomet me tevogla.
3 % Azot.Nje thes me pleh kimik permban thuajse te njejten sasiazoti sa nje trup mesatar njeriu.Azoti eshte nje nga perber...
1,6 % Kalcium.Kalciumi eshte elementi qe i ben te fortaguaskat e detit, shkumesin dhe mermerin. Ai bente njejten gje me dh...
1 % Fosfor.Ky element ben qe te ndizen flake kunjat e shkrepesve.Ai gjithashtu forcon dhembet dhe kockat tuaja, formonmemb...
0,35 % Kalium.Sapuni i tualetit perbehet nga kaliumi. Kaliumigjithashtu i mban levizjet e trupit tuaj tebaraspeshuara kimi...
0,15 % Klor.Klori eshte nje gaz i gjelber vdekjeprures, qeperdoret per te prodhuar zbardhuesit. Ne trupine njeriut, ai lid...
0,15 % Natrium.Natriumi është një metal i cili gjendet nënatyrë. Ky element kimik në trupin e njeriut sëbashku me klorin f...
0,05 % Magnez.Drita e bardhe ndriçuese e fishekzjarreve vjennga djegia e magnezit. Ne trupin tone magneziforcon sistemin i...
0,25 % Squfur.Squfuri eshte nje pjese e zevendesueshme eproteinave dhe ndihmon ne mpiksjen e gjakut. Ështegjithashtu shkak...
0,008 % Hekur.Ne gjakun tuaj ka hekur te mjaftueshem sa pernje gozhde. Hekuri, kur lidhet me oksigjeninbehet i kuq si ngjy...
0,00004 % Jod.Ne trupin tuaj ka me pak se nje maje luge jod,megjithate, pa te do te vdisnit. Jepini jodlarvave dhe ato kth...
OKSIGJEN65%KARBON18%HIDROGJEN10%AZOT3%KALCIUM2%FOSFOR1%ELEMENTETETJERA1%Sales
Trupin e njeriut nuk do te mund ta ndertojmekurre vetem duke perzier elementet kimike. Kjodo te ishte njesoj si te prisje ...
Punoi: Devis KeloKlasa: 10cViti shkollor: 2012-2013FUND
Kimi elementet kimik ne organizmin e njeriut
Kimi elementet kimik ne organizmin e njeriut
Próxima SlideShare
Cargando en…5
×

Kimi elementet kimik ne organizmin e njeriut

42.410 visualizaciones

Publicado el

PROJEKT KIMI KLASA 10

 • Inicia sesión para ver los comentarios

Kimi elementet kimik ne organizmin e njeriut

 1. 1. PROJEKT KURRIKULARLENDA: KIMITEMA: ELEMENTET KIMIK NEORGANIZMIN E NJERIUT
 2. 2. Trupi yne eshte nje makine tejet enderlikuar. Ka me mijera vjet qenjerezit perpiqen te kuptojne sifunksionon trupi yne e megjithateshume mistere nuk jane zgjidhur sipershembull si punon truri yne, persena ze lemza…
 3. 3. 65 % Oksigjen.Elementi oksigjen ze dy te tretat e trupit tone,kryesisht ne formen e ujit (H2O).Trupi i njeriutgjithashtu thith oksigjen nga ajri sa here qe merrfryme.
 4. 4. 18 % Karbon.Pothuajse nje e pesta e trupit tone eshte karbon ,injejti element nga i cili perbehet qymyri, diamanti dhegrafiti i lapsit. Atomet e karbonit krijojne zinxhirete gjate, duke formuar boshtin e te gjitha molekulaveme komplekse brenda trupit.
 5. 5. 10 % Hidrogjen.Hidrogjeni eshte elementi me i zakonshem negjithesi e njekohesisht ka edhe atomet me tevogla.
 6. 6. 3 % Azot.Nje thes me pleh kimik permban thuajse te njejten sasiazoti sa nje trup mesatar njeriu.Azoti eshte nje nga perberesit kryesore te muskujvetone. Ai eshte edhe perberesi kryesor i ajrit.
 7. 7. 1,6 % Kalcium.Kalciumi eshte elementi qe i ben te fortaguaskat e detit, shkumesin dhe mermerin. Ai bente njejten gje me dhembet dhe kockat tuaja dhe,gjithashtu, mban ne pune zemren dhe muskujttuaj.
 8. 8. 1 % Fosfor.Ky element ben qe te ndizen flake kunjat e shkrepesve.Ai gjithashtu forcon dhembet dhe kockat tuaja, formonmembranat e qelizave dhe ndihmon ne transmetimin eenergjise.
 9. 9. 0,35 % Kalium.Sapuni i tualetit perbehet nga kaliumi. Kaliumigjithashtu i mban levizjet e trupit tuaj tebaraspeshuara kimikisht.
 10. 10. 0,15 % Klor.Klori eshte nje gaz i gjelber vdekjeprures, qeperdoret per te prodhuar zbardhuesit. Ne trupine njeriut, ai lidhet me natriumin duke formuarkripen e gjelles (klorurin e natriumit).
 11. 11. 0,15 % Natrium.Natriumi është një metal i cili gjendet nënatyrë. Ky element kimik në trupin e njeriut sëbashku me klorin formojnë kripën e kuzhinës metë cilën arrihet kriposja e lëngjeve të njeriut.
 12. 12. 0,05 % Magnez.Drita e bardhe ndriçuese e fishekzjarreve vjennga djegia e magnezit. Ne trupin tone magneziforcon sistemin imunitar dhe ndihmon negjallerimin e nervave dhe tkurrjen e muskujve.
 13. 13. 0,25 % Squfur.Squfuri eshte nje pjese e zevendesueshme eproteinave dhe ndihmon ne mpiksjen e gjakut. Ështegjithashtu shkaktari i eres se keqe te gazravetrupore, vezeve te prishura apo pellgjeve me uje tendenjur.
 14. 14. 0,008 % Hekur.Ne gjakun tuaj ka hekur te mjaftueshem sa pernje gozhde. Hekuri, kur lidhet me oksigjeninbehet i kuq si ngjyra i gjakut, dhe kjo eshtearsyeja pse gjaku dhe ndryshku jane te kuq.
 15. 15. 0,00004 % Jod.Ne trupin tuaj ka me pak se nje maje luge jod,megjithate, pa te do te vdisnit. Jepini jodlarvave dhe ato kthehen ne bretkosa.
 16. 16. OKSIGJEN65%KARBON18%HIDROGJEN10%AZOT3%KALCIUM2%FOSFOR1%ELEMENTETETJERA1%Sales
 17. 17. Trupin e njeriut nuk do te mund ta ndertojmekurre vetem duke perzier elementet kimike. Kjodo te ishte njesoj si te prisje nje stuhi nenje fushe mbeturinash te ndertonte nje avionreaktiv. Per ta bere kete, duhet te filloni tepunoni me blloqe ndertimi te pershtatshme.Blloqet me te vogla te ndertimit jane njesimikroskopike te quajtura qeliza, por do tjuduhet te grumbulloni rreth 100 trilion te tilladhe ti rregulloni ato sipas nje skemepamundesisht te nderlikuar.
 18. 18. Punoi: Devis KeloKlasa: 10cViti shkollor: 2012-2013FUND

×