SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 3
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH W PRZEDSZKOLU

                        W GRUPIE WIEKOWEJ 3-6 LATKÓW



Temat zajęć: Jestem wzorowym kierowcą! Jakie cechy posiada dobry kierowca?

Cele operacyjne:

       Zapoznanie dzieci z nową formą ruchu-umiejętność wyczucia własnego ciała i prze-
       strzeni.
       Przyswajanie wiadomości dotyczących bezpieczeństwa podczas wykonywania zabaw
       i ćwiczeń.
       Rozwijanie pomysłowości, ekspresji ruchowej.
       Kształcenie płynności ruchu.
       Rozwijanie inwencji twórczej.
       Wdrażanie do zdyscyplinowania, samokontroli, zaradności, obcowania z innymi
       dziećmi.
       Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.
       Kształtowanie słuchu.
       Kształtowanie i ćwiczenie spostrzegawczości.

Cele strategiczne:

       Kształtowanie właściwej reakcji na gest i ruch.
       Poruszanie się po okręgu stosując ruchy ramion.
       Swobodne i spontaniczne porusza się.
       Przyjmowanie aktywnej postawy w trakcie zajęć.
       Reagowanie zmianą zachowania na polecenie prowadzącego.
       Poruszanie się ostrożnie i zwracanie uwagi na bezpieczeństwo innych dzieci.
       Poprawnie powtarzanie zagranego rytm.
       Poznanie różnych instrumentów muzycznych.
       Zachowanie ciszy i skupienia podczas wykonywania zadań przez inne dzieci.

Środki dydaktyczne:instrumenty muzyczne (tamburino, grzechotka), książka, lalka,
długopis, klocek, piłki, szalik.

Tok zajęć:

   1. Ćwiczenia porządkowo-organizacyjne.
      Zbiórka, przywitanie, podanie tematu zajęć.

   2. Ćwiczenia i gry ruchowo – integracyjne.
            Przywitanie w parach.
Na początku dobieramy się w pary i witamy z partnerem różnymi częściami
ciała: czołem, nosem, policzkiem, łokciem, palcami, kolanami, stopami.
Przywitanie własnego ciała.
Teraz poznajecie własne ciało-dotykamy nos z kolanem, czoło z kolanem,
palec u nogi z nosem, łokieć z czołem.
Zabawa ożywiająca „Berek z pozycjami”.
Drogą losowania (wyliczanka zaproponowana przez dzieci) wybiera się berka,
który goni pozostałych na wyznaczonym terenie. Złapany zmienia berka.
Obroną przed złapaniem jest przyjęcie pozycji podanej przez prowadzącego
(stanie na jednej nodze, przysiad podparty, siad skrzyżny itp.). co pewien czas
prowadzący zmienia pozycję ochronną. Wygrywają te dzieci, które ani razu
nie były berkiem.
Uwaga: Dzieci trzyletnie jako pozycję obronną mogą przyjąć tylko kucanie.
Zabawa orientacyjno-porządkowa „Znajdź swojego partnera”.
Dzieci swobodnie biegają po Sali i na określony sygnał prowadzącego
dobierają się w pary według:
    o tego samego koloru włosów,
    o tego samego koloru oczu,
    o tego samego koloru koszulek.

Za każdym razem prowadzący ocenia trafność wyboru.

Uwaga: Prowadzący może pomagać w razie potrzeby trzyletnim dzieciom.

Ćwiczenia kształtujące.
    o Marsz po obwodzie koło z wysokim unoszeniem kolan-„chód konika”.
    o Bieg w miejscu z uderzaniem piętami w pośladki.
    o Trucht: krążenie ramion w przód i w tył.
    o Stanie w rozkroku: skłony tułowia w przód.
    o Leżenie przodem, ramiona wzdłuż tułowia: przetaczanie się raz w
        prawo, raz w lewą stronę.
    o Przysiad podparty: wyprost nóg w kolanach do skłonu podpartego.
Zabawa z mocowaniem „Przeciąganie w parach”.
Dzieci dobierają się w pary według wzrostu (prowadzący pomaga). Ustawiają
się twarzami do siebie, podając sobie prawe ręce. Każde dziecko stara się
przeciągnąc na swoją stronę partnera. Za każda udaną próbę zawodnik
przyznaje sobie 1 punkt. Wygrywają te dzieci, które w określonym przez
prowadzącego czasie zdobędą największą liczbę punktów.
Zabawa bieżna „Goniące koło”.
Spośród całej grupy dzieci prowadzący wyznacza dwójkę. Pozostałe dzieci
rozbiegają się w różnych kierunkach. Wyznaczona dwójka trzyma się za ręce i
stara się złapać uciekających. Każdy złapany powiększa koło.
Uwaga: Należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo podczas zabawy.
Ćwiczenia uspokajające.
          Dzieci maszerują po obwodzie koła.
             o Dowolny chód rozluźniający z potrząsaniem ramion

          Siad skulny, ręce wzdłuż tułowia-wzniesienie rąk bokiem w górę-wdech,
          opuszczenie rąk bokiem w dół-wydech.


3. Zbiórka
   Dzieci siadają na dywanie, prowadzący siedzi razem z nimi.

4. Ćwiczenia słuchowe.
   Zapoznanie dzieci z różnymi rodzajami instrumentów z jednoczesnym pokazywaniem
   i opisywaniem ich. Prowadzący odgrywa rytm kolejno na jednym z instrumentów,
   dzieci zgłaszają się na ochotnika i powtarzają rytm. Czynność powtarzana na każdym
   z instrumentów. Podsumowanie i dojście do wspólnych wniosków: dobry słuch jako
   niezbędny element podczas wzorowego kierowania autem.

   Uwaga: Konieczne stopniowanie trudności ze względu na obecność dzieci od 3 do
   6 lat.

5. Ćwiczenia wzrokowe.
   Zabawa na spostrzegawczość. Cztery przedmioty(lalka, książka, długopis, klocek)
   leżą w odpowiedniej kolejności na dywanie w taki sposób, żeby wszyscy je dokładnie
   widzieli. Dzieci zgłaszają się na ochotnika. Prowadzący wybiera jedno z nich i zawią-
   zuje mu oczy szalikiem, tak aby nic nie widziało. Następnie prowadzący zamienia
   przedmioty miejscami lub zabiera jeden z nich. Po wyraźnej komendzie dziecko
   odwiązuje sobie szalik i po obserwacji stwierdza co zostało zamienione lub zabrane.
   Uwaga: Konieczne stopniowanie trudności ze względu na obecność dzieci od 3 do
   6 lat. Podsumowanie i dojście do wspólnych wniosków: dobry wzrok i spostrze-
   gawczość jako niezbędny element podczas wzorowego kierowania autem.

6. Ćwiczenia oddechowe, uspokajając z elementami postępowania korekcyjnego.
   Pozycja wyjściowa-leżenie tyłem. Nogi ugięte, stopy oparte na podłodze. Na brzuchu
   umieszczona piłka trzymana oburącz. Na sygnał prowadzącego wdech nosem, z
   jednoczesnym przeniesieniem rąk z piłką w górę do położenia na podłodze za głową.
   Następnie wydech ustami, z jednoczesnym przeniesieniem rąk z piłką do pozycji
   wyjściowej, na brzuch. Powtarzamy kilka razy.

   Uwaga: W czasie ćwiczenia barki powinny przylegać do podłogi.

7. Czynności porządkowo-organizacyjne.
   Zbiórka, podsumowanie zajęć, podziękowanie za aktywne uczestnictwo. Zakończenie
   zajęć.

Más contenido relacionado

Destacado

PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024Neil Kimberley
 
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)contently
 
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024Albert Qian
 
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsSocial Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsKurio // The Social Media Age(ncy)
 
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024Search Engine Journal
 
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summarySpeakerHub
 
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd Clark Boyd
 
Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next Tessa Mero
 
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search IntentGoogle's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search IntentLily Ray
 
Time Management & Productivity - Best Practices
Time Management & Productivity -  Best PracticesTime Management & Productivity -  Best Practices
Time Management & Productivity - Best PracticesVit Horky
 
The six step guide to practical project management
The six step guide to practical project managementThe six step guide to practical project management
The six step guide to practical project managementMindGenius
 
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...RachelPearson36
 
Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...
Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...
Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...Applitools
 
12 Ways to Increase Your Influence at Work
12 Ways to Increase Your Influence at Work12 Ways to Increase Your Influence at Work
12 Ways to Increase Your Influence at WorkGetSmarter
 
Ride the Storm: Navigating Through Unstable Periods / Katerina Rudko (Belka G...
Ride the Storm: Navigating Through Unstable Periods / Katerina Rudko (Belka G...Ride the Storm: Navigating Through Unstable Periods / Katerina Rudko (Belka G...
Ride the Storm: Navigating Through Unstable Periods / Katerina Rudko (Belka G...DevGAMM Conference
 

Destacado (20)

Skeleton Culture Code
Skeleton Culture CodeSkeleton Culture Code
Skeleton Culture Code
 
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
 
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
 
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
 
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsSocial Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
 
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
 
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
 
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
 
Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next
 
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search IntentGoogle's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
 
How to have difficult conversations
How to have difficult conversations How to have difficult conversations
How to have difficult conversations
 
Introduction to Data Science
Introduction to Data ScienceIntroduction to Data Science
Introduction to Data Science
 
Time Management & Productivity - Best Practices
Time Management & Productivity -  Best PracticesTime Management & Productivity -  Best Practices
Time Management & Productivity - Best Practices
 
The six step guide to practical project management
The six step guide to practical project managementThe six step guide to practical project management
The six step guide to practical project management
 
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
 
Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...
Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...
Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...
 
12 Ways to Increase Your Influence at Work
12 Ways to Increase Your Influence at Work12 Ways to Increase Your Influence at Work
12 Ways to Increase Your Influence at Work
 
ChatGPT webinar slides
ChatGPT webinar slidesChatGPT webinar slides
ChatGPT webinar slides
 
More than Just Lines on a Map: Best Practices for U.S Bike Routes
More than Just Lines on a Map: Best Practices for U.S Bike RoutesMore than Just Lines on a Map: Best Practices for U.S Bike Routes
More than Just Lines on a Map: Best Practices for U.S Bike Routes
 
Ride the Storm: Navigating Through Unstable Periods / Katerina Rudko (Belka G...
Ride the Storm: Navigating Through Unstable Periods / Katerina Rudko (Belka G...Ride the Storm: Navigating Through Unstable Periods / Katerina Rudko (Belka G...
Ride the Storm: Navigating Through Unstable Periods / Katerina Rudko (Belka G...
 

Scenariusz i

  • 1. SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH W PRZEDSZKOLU W GRUPIE WIEKOWEJ 3-6 LATKÓW Temat zajęć: Jestem wzorowym kierowcą! Jakie cechy posiada dobry kierowca? Cele operacyjne: Zapoznanie dzieci z nową formą ruchu-umiejętność wyczucia własnego ciała i prze- strzeni. Przyswajanie wiadomości dotyczących bezpieczeństwa podczas wykonywania zabaw i ćwiczeń. Rozwijanie pomysłowości, ekspresji ruchowej. Kształcenie płynności ruchu. Rozwijanie inwencji twórczej. Wdrażanie do zdyscyplinowania, samokontroli, zaradności, obcowania z innymi dziećmi. Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie. Kształtowanie słuchu. Kształtowanie i ćwiczenie spostrzegawczości. Cele strategiczne: Kształtowanie właściwej reakcji na gest i ruch. Poruszanie się po okręgu stosując ruchy ramion. Swobodne i spontaniczne porusza się. Przyjmowanie aktywnej postawy w trakcie zajęć. Reagowanie zmianą zachowania na polecenie prowadzącego. Poruszanie się ostrożnie i zwracanie uwagi na bezpieczeństwo innych dzieci. Poprawnie powtarzanie zagranego rytm. Poznanie różnych instrumentów muzycznych. Zachowanie ciszy i skupienia podczas wykonywania zadań przez inne dzieci. Środki dydaktyczne:instrumenty muzyczne (tamburino, grzechotka), książka, lalka, długopis, klocek, piłki, szalik. Tok zajęć: 1. Ćwiczenia porządkowo-organizacyjne. Zbiórka, przywitanie, podanie tematu zajęć. 2. Ćwiczenia i gry ruchowo – integracyjne. Przywitanie w parach.
  • 2. Na początku dobieramy się w pary i witamy z partnerem różnymi częściami ciała: czołem, nosem, policzkiem, łokciem, palcami, kolanami, stopami. Przywitanie własnego ciała. Teraz poznajecie własne ciało-dotykamy nos z kolanem, czoło z kolanem, palec u nogi z nosem, łokieć z czołem. Zabawa ożywiająca „Berek z pozycjami”. Drogą losowania (wyliczanka zaproponowana przez dzieci) wybiera się berka, który goni pozostałych na wyznaczonym terenie. Złapany zmienia berka. Obroną przed złapaniem jest przyjęcie pozycji podanej przez prowadzącego (stanie na jednej nodze, przysiad podparty, siad skrzyżny itp.). co pewien czas prowadzący zmienia pozycję ochronną. Wygrywają te dzieci, które ani razu nie były berkiem. Uwaga: Dzieci trzyletnie jako pozycję obronną mogą przyjąć tylko kucanie. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Znajdź swojego partnera”. Dzieci swobodnie biegają po Sali i na określony sygnał prowadzącego dobierają się w pary według: o tego samego koloru włosów, o tego samego koloru oczu, o tego samego koloru koszulek. Za każdym razem prowadzący ocenia trafność wyboru. Uwaga: Prowadzący może pomagać w razie potrzeby trzyletnim dzieciom. Ćwiczenia kształtujące. o Marsz po obwodzie koło z wysokim unoszeniem kolan-„chód konika”. o Bieg w miejscu z uderzaniem piętami w pośladki. o Trucht: krążenie ramion w przód i w tył. o Stanie w rozkroku: skłony tułowia w przód. o Leżenie przodem, ramiona wzdłuż tułowia: przetaczanie się raz w prawo, raz w lewą stronę. o Przysiad podparty: wyprost nóg w kolanach do skłonu podpartego. Zabawa z mocowaniem „Przeciąganie w parach”. Dzieci dobierają się w pary według wzrostu (prowadzący pomaga). Ustawiają się twarzami do siebie, podając sobie prawe ręce. Każde dziecko stara się przeciągnąc na swoją stronę partnera. Za każda udaną próbę zawodnik przyznaje sobie 1 punkt. Wygrywają te dzieci, które w określonym przez prowadzącego czasie zdobędą największą liczbę punktów. Zabawa bieżna „Goniące koło”. Spośród całej grupy dzieci prowadzący wyznacza dwójkę. Pozostałe dzieci rozbiegają się w różnych kierunkach. Wyznaczona dwójka trzyma się za ręce i stara się złapać uciekających. Każdy złapany powiększa koło. Uwaga: Należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo podczas zabawy.
  • 3. Ćwiczenia uspokajające. Dzieci maszerują po obwodzie koła. o Dowolny chód rozluźniający z potrząsaniem ramion Siad skulny, ręce wzdłuż tułowia-wzniesienie rąk bokiem w górę-wdech, opuszczenie rąk bokiem w dół-wydech. 3. Zbiórka Dzieci siadają na dywanie, prowadzący siedzi razem z nimi. 4. Ćwiczenia słuchowe. Zapoznanie dzieci z różnymi rodzajami instrumentów z jednoczesnym pokazywaniem i opisywaniem ich. Prowadzący odgrywa rytm kolejno na jednym z instrumentów, dzieci zgłaszają się na ochotnika i powtarzają rytm. Czynność powtarzana na każdym z instrumentów. Podsumowanie i dojście do wspólnych wniosków: dobry słuch jako niezbędny element podczas wzorowego kierowania autem. Uwaga: Konieczne stopniowanie trudności ze względu na obecność dzieci od 3 do 6 lat. 5. Ćwiczenia wzrokowe. Zabawa na spostrzegawczość. Cztery przedmioty(lalka, książka, długopis, klocek) leżą w odpowiedniej kolejności na dywanie w taki sposób, żeby wszyscy je dokładnie widzieli. Dzieci zgłaszają się na ochotnika. Prowadzący wybiera jedno z nich i zawią- zuje mu oczy szalikiem, tak aby nic nie widziało. Następnie prowadzący zamienia przedmioty miejscami lub zabiera jeden z nich. Po wyraźnej komendzie dziecko odwiązuje sobie szalik i po obserwacji stwierdza co zostało zamienione lub zabrane. Uwaga: Konieczne stopniowanie trudności ze względu na obecność dzieci od 3 do 6 lat. Podsumowanie i dojście do wspólnych wniosków: dobry wzrok i spostrze- gawczość jako niezbędny element podczas wzorowego kierowania autem. 6. Ćwiczenia oddechowe, uspokajając z elementami postępowania korekcyjnego. Pozycja wyjściowa-leżenie tyłem. Nogi ugięte, stopy oparte na podłodze. Na brzuchu umieszczona piłka trzymana oburącz. Na sygnał prowadzącego wdech nosem, z jednoczesnym przeniesieniem rąk z piłką w górę do położenia na podłodze za głową. Następnie wydech ustami, z jednoczesnym przeniesieniem rąk z piłką do pozycji wyjściowej, na brzuch. Powtarzamy kilka razy. Uwaga: W czasie ćwiczenia barki powinny przylegać do podłogi. 7. Czynności porządkowo-organizacyjne. Zbiórka, podsumowanie zajęć, podziękowanie za aktywne uczestnictwo. Zakończenie zajęć.