Publicidad

Wspomnienia z Grecji Janek

Anna Sz.
15 de Oct de 2022
Publicidad

Más contenido relacionado

Publicidad

Wspomnienia z Grecji Janek

 1. Lakkoma • Lakkoma – miejscowość w Grecji, oddalona od Salonik około 30 km.
 2. Dzień 1 - Odwiedziliśmy szkołę partnerską w miejscowości Lakkoma – Primary School of Lakkoma, gdzie zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci, zwiedzaliśmy budynek szkoły, obserwowaliśmy zajęcia lekcyjne naszych greckich kolegów, braliśmy udział w grach i zabawach sportowych oraz raczyliśmy się pysznymi greckimi potrawami.
 3. Dzień 1 - Po południu wybraliśmy się do najsłynniejszej greckiej winnicy, w pobliżu Salonik, gdzie poznawaliśmy proces produkcji wina – ,,Od winogrona do butelki’’, piękne widoki, kosmiczny sprzęt i ciekawi ludzie, największa kolekcja korkociągów.
 4. Dzień 1 - A na koniec dnia spacer po plaży i sesja zdjęciowa.
 5. Dzień 2 - Podczas warsztatów przyrodniczych w College Anatolia mieliśmy okazje wykonać eksperyment polegający na wyodrębnieniu własnego DNA (to samo przetestowaliśmy także na truskawkach :p) - W Planetarium Noesy czekała na nas wspaniała atrakcja, w postaci lotu w profesjonalnym symulatorze lotów, ponadto poznaliśmy historię komputerów i Internetu, zobaczyliśmy w praktyce lot balonem.
 6. Dzień 2 - Po uczcie intelektualnej, przyszedł czas na ucztę dla ciała ;). Lokalna społeczność miejscowości Lakkoma pokazała nam swoją gościnność, przygotowano dla nas specjały prawdziwej, greckiej kuchni (stoły uginały się od różnorodnych pyszności, żal tylko, że nie wszystko zmieściło się w brzuchach ). Nasi greccy rówieśnicy ubrani byli w tradycyjne stroje, zaprezentowano nam typowe tańce ludowe.
 7. Dzień 3 • Ten dzień rozpoczęliśmy od wizyty w miejscowości Wergina – to jest wsi i stanowiska archeologicznego w północno-wschodniej Grecji (wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO), na północ od Olimpu, w pobliżu miasta Weria. Jest to miejsce, w którym zachowały się ruiny starożytnego Ajgaj – najstarszej stolicy starożytnej Macedonii. Po przeniesieniu stolicy do Pelli, Ajgaj służyło jako nekropolia – grzebano tu królów Macedonii (spoczęło tu m.in. ciało Filipa II, który został zamordowany właśnie w Ajgaj). Do naszych czasów zachował się tu m.in. kompleks grobowców komorowych, nazwanych Grobowcami Królewskimi, Pałac Królewski oraz tzw. Grobowiec Macedoński, w istocie złożony z pięciu mniejszych grobowców. Na otaczającej stanowisko równinie odkryto też kurhany z epoki żelaza (X–VII wiek p.n.e.) oraz ruiny amfiteatru, w którym zginął Filip II.
 8. Dzień 3 - Następnie udaliśmy się do miejscowości Naouse - to wioska na Cykladach. Znajduje się w północno-wschodnim rogu wyspy Paros i liczy 2870 mieszkańców. Latem, kiedy prawie codziennie jest ciepło i słonecznie, Naousa przyciąga wielu turystów z całej Europy z powodu klimatu i pobliskich plaż, takich jak Kolympithres. Zimą jest zimno i czasami śnieg. Nas przyciągnęło stanowisko archeologiczne ,,Szkoła Arystotelesa’’.
 9. Dzień 3 - Potem tradycyjnie znowu ucztowaliśmy – tym razem wraz z greckimi uczniami i nauczycielami w miejscowej tawernie. Nie zabrakło ,,tradycyjnej greckiej potrawy’’ – najzdrowszych na świecie frytek smażonych na parze ;p. - Z kolei na koniec dnia raczyliśmy się ,,najzdrowszymi’’ greckimi lodami
 10. Dzień 4 -Ten dzień minął nam na zwiedzaniu Salonik – miasta w północnej Grecji, nad Zatoką Salonicką (Morze Egejskie). Drugie co do wielkości (po Atenach) miasto Grecji. Siedziba administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, regionu Macedonia Środkowa, jednostki regionalnej Saloniki i gminy Saloniki. Saloniki to ośrodek administracyjny największego greckiego regionu Macedonia, nieoficjalnie, przez Greków nazywany współstolicą lub stolicą Macedonii (greckiej[a]). Prężne i z tradycjami centrum naukowo- akademickie, miejsce licznych kongresów i wystaw międzynarodowych, węzeł transbałkańskich autostrad. Do początków XX wieku Saloniki były wielonarodowościową metropolią, gdzie koegzystowały ze sobą liczne ludy tej części Śródziemnomorza.
 11. Dzień 4 - Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od rejsu statkiem, później zwiedzaliśmy miejskie muzeum, największą frajdę jednak sprawiło nam poznawanie miasta z dachu autobusu wycieczkowego. BYŁO SUPER!
 12. Dzień 4 -Saloniki
 13. Dzień 4 - Dzień zakończyliśmy imprezą z naszymi kolegami i koleżankami ze szkół partnerskich z Hiszpanii i Grecji.
 14. Dzień 5 Dzień spędziliśmy w goszczącej nas szkole w Lakkomie, gdzie braliśmy udział w lekcji robotyki oraz przypomnieliśmy sobie kilka szczegółów z życia i dorobku naukowego Arystotelesa. W rywalizacji z kolegami z Hiszpanii, wygraliśmy quiz o historii Salonik.
 15. Dzień 5
 16. Bonusowy weekend spędziliśmy na odpoczynku, relaksie (,,plażing i smażing ;p), oddając się rozrywkom intelektualnym
 17. Bonusowy weekend
 18. Pozostał nam już tylko powrót do domu. Wracamy pełni wrażeń, zdobytych doświadczeń, wspomnień, które pozostaną z nami do końca życia oraz samych pozytywnych emocji. Szykujemy się już na kolejne wyprawy do Hiszpanii i Włoch.
Publicidad