Projekt me krijime

A
Ariel PuraManager at Auto Servis en Auto Servis
“PROJEKT ,INFORMATIK”
TEMA : TE SHKRUAJME NE POWERPOINT .
MESUESI I LENDES : ARJAN KARRIQI
KLASA E 9-te
PUNOI : ARIEL PURA
“Krijimet me te bukura”
“Shqiperia”
Ese: Atdhe.Nje fjale qe menjehere te sjell ndermend vendlindjen tone te
bukur.Per ne shqipetaret atdheu eshte shume i rendesishem. Por ende shume
toka shqipetare ndodhen jashte kufijve te shtetit shqipetar.Historia me ne
shqipetaret eshte treguar jo miqesore dhe shpesh shume e padrejt.Edhe pse
tokat shqipetare shtrihen ne disa shtete,ne na bashkon e njejta gjuhe.Gjuha
jone e bukur shqipe,edhe pse armiqte tane ne shekuj jane mundur ta
zhdukin.Por nuk na bashkon vetem gjuha qe ne flasim,por edhe e njejta kulture
dhe tradita shekullore.Kohet kane ndryshuar.Bota eshte bere me e mire.Ajo
eshte bere me e mire sidomos per ne shqipetaret .Shume te drejta tashme ata i
kane fituar.Por ne duhet te perpiqemi si komb,te gjithe shqipetar sa jemi,per ta
bere nenen tone Shqiperi zonje.Te gjithe ata shqipetare qe ndodhen jashte
kufijve te shtetit meme , duhet te kerkojne te drejtat e tyre dhe ne duhet ti
mbeshtesim me dashurine e vellait per vellane.Pavaresisht se jetojme te ndare
ne shtete te ndryshme , eshe pse kemi diferenca , ne duhet ta duam dhe ta
mbeshtesim fort njeri-tjetrin.Ta ndiejme prane njeri-tjetrin.Une nuk jam dakord
qe disa nga bashkemoshataret e mi nuk e pelqejne menyren se si ata sillen e
flasin gjuhen shqipe . Kjo nuk eshte rruga e drejte.Perkundrazi ata kete gjuhe te
bukur e kane mbrojtur edhe me gjakun e tyre . Ata edhe mund te mos e flasin
shqipen si ne , por ata perpiqen qe ta mesojne mire ate. Prandaj ata jane te
lavderuar.Pra te gjithe duhet ta duam dhe ta flasim bukur gjuhen meme,gjuhen
shqipe!
Punoi:ARIEL PURA 
“Shkolla”
Ese: Te flasesh per shkollen eshte e veshtire , por edhe e kendshme… Eshte e
veshtire ,sepse te vjen keq te flasesh per gjera te pakendeshme qe ndonjehere
ndodhin aty…Ndersa eshte e kendeshme te flasesh sepse aty meson te jetosh..Aty
kemi mesuar shkronjen e pare te alfabetit,kemi mesuar te shkruajme,te lexojme,te
flasim bukur….Kemi mesuar ta shohim jeten ashtu sic eshte,jo ashtu sic e kemi
menduar te vegjel,plot me ngjyra dhe bukuri.Kemi kaluar vitet me te bukura te
femijerise dhe vazhdojme te rritemi edhe ne adoleshence me te.Sa here kemi qare e
kemi qeshur…Kemi qare sepse ndonjehere s’jemi sjelle mire dhe mesueset na kane
bertitur.Kemi qeshur ne shume momente si:festimet e ditelindjeve,mbremjet,por
edhe ne oret e mesimit.Eshte e veshtire te kthehesh ne klasen e pare dhe te kujtosh
sa here kemi qare per te shkuar ne shkolle ,sa here nuk jemi zgjuar nga gjumi,sa here
kemi genjyer mesueset se kemi qene te semure vetem se kemi pasur deshire te mos
shkojme ne shkolle .Sot jemi rritur dhe e kuptojme me mire rendesine e saj.Tani e
kuptojme c’do gje ne jete eshte e lidhur me te.Ka edhe nga ta qe nuk deshirojne ta
kuptojne nje gje te tille,por do te kujtohet,ndoshta do te jete shume vone per
te.Shume e konsiderojne shkollen si nje ambient argetimi,ku shkohet thjesht per t’u
takuar me miq.Nuk eshte ky qellimi i saj.Qellimi eshte te edukoje femijet dhe t’i
pergatise ata per nje te ardhme sa me te mire .Pra jeta eshte shkolla dhe aty do te
mesosh si ta jetosh.Sido qe te jete e bukur apo e veshtire…
Punoi:ARIEL PURA 
PAQE
Dua bota te rroje ne paqe,
Dua njerezit te jene te qete,
Jeta e femijeve te jete parajse,
Te lumtur dhe te gjithe te njejte.
Nga lufta e cmendur s’fiton njeri,
Mos na vrisni endrrat,gezimin tone,
Bota eshte krijuar per mua , per ty,
Gjykoni veten deri sa s’eshte vone.
JO LUFTE
Punoi : Ariel Pura 
“PERRENJASI YNE”
1 de 6

Recomendados

Rilindja Kombetare Shqiptare por
Rilindja Kombetare ShqiptareRilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare ShqiptareOlsi Sita
51.5K vistas61 diapositivas
Ndotja e Ajrit por
Ndotja e AjritNdotja e Ajrit
Ndotja e AjritErvis Leçi
15.4K vistas15 diapositivas
VESHJET POPULLORE SHQIPTARE por
VESHJET POPULLORE SHQIPTAREVESHJET POPULLORE SHQIPTARE
VESHJET POPULLORE SHQIPTAREroni45
36.7K vistas42 diapositivas
Shqiperia dhe Bashkimi Europian por
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europianolinuhi
16.6K vistas17 diapositivas
Projekt edukimi fizik por
Projekt edukimi fizikProjekt edukimi fizik
Projekt edukimi fizikAnesti çobani
41.9K vistas24 diapositivas
Kimia ne mbrojtje te mjedisit por
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKlarisa Klara
16.5K vistas11 diapositivas

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

Letersia dhe Folklori !!!! por
Letersia dhe Folklori !!!!Letersia dhe Folklori !!!!
Letersia dhe Folklori !!!!#MesueseAurela Elezaj
38.8K vistas16 diapositivas
Te drejtat e femijeve por
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve22062002
41K vistas12 diapositivas
Mjedisi por
MjedisiMjedisi
MjedisiKlarisa Klara
57.7K vistas18 diapositivas
Poezi por
PoeziPoezi
PoeziRiza Haxhiu
9K vistas39 diapositivas
Ndotja e ujit por
Ndotja e ujitNdotja e ujit
Ndotja e ujitArDit Mani
54.3K vistas10 diapositivas
Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet por
Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet
Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet Darla Evangjeli
105.4K vistas20 diapositivas

La actualidad más candente(20)

Te drejtat e femijeve por 22062002
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
2206200241K vistas
Ndotja e ujit por ArDit Mani
Ndotja e ujitNdotja e ujit
Ndotja e ujit
ArDit Mani54.3K vistas
Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet por Darla Evangjeli
Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet
Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet
Darla Evangjeli105.4K vistas
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912) por Kristjana Duni
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Kristjana Duni74.4K vistas
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore por Mirsad
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Mirsad114.1K vistas
Hebrenjtë në Shqipëri por DonikaLici
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në Shqipëri
DonikaLici39.1K vistas
Historia e zhvillimit te matematikes por Xhuliana Haxhiu
Historia e zhvillimit te matematikesHistoria e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikes
Xhuliana Haxhiu203.4K vistas
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji) por Fleurati
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
Fleurati39.4K vistas
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe por Ajlinda Idrizi
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Ajlinda Idrizi12.6K vistas
Ushqyerja e shëndetshme por Exhitah Vasija
Ushqyerja e shëndetshmeUshqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshme
Exhitah Vasija51.1K vistas
Uji eshte jete por sonja prendi
Uji eshte jeteUji eshte jete
Uji eshte jete
sonja prendi45.3K vistas
turizmi ne shqiperi por manomano46
 turizmi ne shqiperi turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi
manomano4616.1K vistas
Teatri ne Shqiperi por Klevi Hoxha
Teatri ne ShqiperiTeatri ne Shqiperi
Teatri ne Shqiperi
Klevi Hoxha5.5K vistas
Ulliam shekspir por Nazlije Sope
Ulliam shekspirUlliam shekspir
Ulliam shekspir
Nazlije Sope26.8K vistas
Ese: "Qyteti i Endrrave te mia" por Xhuliana Haxhiu
Ese: "Qyteti i Endrrave te mia"Ese: "Qyteti i Endrrave te mia"
Ese: "Qyteti i Endrrave te mia"
Xhuliana Haxhiu38.7K vistas
Komunizmi ne Shqiperi por Denis Lezo
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
Denis Lezo44.2K vistas

Similar a Projekt me krijime

Dituria 2011 4 por
Dituria 2011  4Dituria 2011  4
Dituria 2011 4botimetshqiptare
2K vistas20 diapositivas
Programi festa e abetares. agime komplet por
Programi festa e abetares. agime kompletProgrami festa e abetares. agime komplet
Programi festa e abetares. agime kompletAberi Kajo
7.1K vistas31 diapositivas
REVISTA " UTOPIA " por
REVISTA " UTOPIA " REVISTA " UTOPIA "
REVISTA " UTOPIA " #MesueseAurela Elezaj
1.6K vistas23 diapositivas
Gazeta jemi edhe ne nr 43 dhjetor 2013 por
Gazeta jemi edhe ne nr 43 dhjetor 2013Gazeta jemi edhe ne nr 43 dhjetor 2013
Gazeta jemi edhe ne nr 43 dhjetor 2013ALB-AID Kukes
1.3K vistas8 diapositivas
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.57 Muaji JANAR 2016 por
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.57 Muaji JANAR 2016Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.57 Muaji JANAR 2016
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.57 Muaji JANAR 2016ALB-AID Kukes
392 vistas4 diapositivas
434492667-2016-Libbri-i-Mesuesit-Gjeografi-10.pdf por
434492667-2016-Libbri-i-Mesuesit-Gjeografi-10.pdf434492667-2016-Libbri-i-Mesuesit-Gjeografi-10.pdf
434492667-2016-Libbri-i-Mesuesit-Gjeografi-10.pdfbrajanosmani
465 vistas90 diapositivas

Similar a Projekt me krijime(11)

Programi festa e abetares. agime komplet por Aberi Kajo
Programi festa e abetares. agime kompletProgrami festa e abetares. agime komplet
Programi festa e abetares. agime komplet
Aberi Kajo7.1K vistas
Gazeta jemi edhe ne nr 43 dhjetor 2013 por ALB-AID Kukes
Gazeta jemi edhe ne nr 43 dhjetor 2013Gazeta jemi edhe ne nr 43 dhjetor 2013
Gazeta jemi edhe ne nr 43 dhjetor 2013
ALB-AID Kukes1.3K vistas
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.57 Muaji JANAR 2016 por ALB-AID Kukes
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.57 Muaji JANAR 2016Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.57 Muaji JANAR 2016
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.57 Muaji JANAR 2016
ALB-AID Kukes392 vistas
434492667-2016-Libbri-i-Mesuesit-Gjeografi-10.pdf por brajanosmani
434492667-2016-Libbri-i-Mesuesit-Gjeografi-10.pdf434492667-2016-Libbri-i-Mesuesit-Gjeografi-10.pdf
434492667-2016-Libbri-i-Mesuesit-Gjeografi-10.pdf
brajanosmani465 vistas
Gazeta jemi edhe ne no 46 march 2014 por ALB-AID Kukes
Gazeta jemi edhe ne no 46 march 2014Gazeta jemi edhe ne no 46 march 2014
Gazeta jemi edhe ne no 46 march 2014
ALB-AID Kukes794 vistas
Ti duhet ta dish - Suad Bajrami por Suad Bajrami
Ti duhet ta dish - Suad BajramiTi duhet ta dish - Suad Bajrami
Ti duhet ta dish - Suad Bajrami
Suad Bajrami1.9K vistas
Monografia Pjesa 1 por fidani123
Monografia Pjesa 1Monografia Pjesa 1
Monografia Pjesa 1
fidani123459 vistas
Gazeta jemi edhe ne Numri 50 Janar 2015 por ALB-AID Kukes
Gazeta jemi edhe ne Numri 50 Janar 2015Gazeta jemi edhe ne Numri 50 Janar 2015
Gazeta jemi edhe ne Numri 50 Janar 2015
ALB-AID Kukes759 vistas
Gazete ditore e shkolles por Genti Germizi
Gazete ditore e shkollesGazete ditore e shkolles
Gazete ditore e shkolles
Genti Germizi893 vistas

Projekt me krijime

 • 1. “PROJEKT ,INFORMATIK” TEMA : TE SHKRUAJME NE POWERPOINT . MESUESI I LENDES : ARJAN KARRIQI KLASA E 9-te PUNOI : ARIEL PURA
 • 2. “Krijimet me te bukura”
 • 3. “Shqiperia” Ese: Atdhe.Nje fjale qe menjehere te sjell ndermend vendlindjen tone te bukur.Per ne shqipetaret atdheu eshte shume i rendesishem. Por ende shume toka shqipetare ndodhen jashte kufijve te shtetit shqipetar.Historia me ne shqipetaret eshte treguar jo miqesore dhe shpesh shume e padrejt.Edhe pse tokat shqipetare shtrihen ne disa shtete,ne na bashkon e njejta gjuhe.Gjuha jone e bukur shqipe,edhe pse armiqte tane ne shekuj jane mundur ta zhdukin.Por nuk na bashkon vetem gjuha qe ne flasim,por edhe e njejta kulture dhe tradita shekullore.Kohet kane ndryshuar.Bota eshte bere me e mire.Ajo eshte bere me e mire sidomos per ne shqipetaret .Shume te drejta tashme ata i kane fituar.Por ne duhet te perpiqemi si komb,te gjithe shqipetar sa jemi,per ta bere nenen tone Shqiperi zonje.Te gjithe ata shqipetare qe ndodhen jashte kufijve te shtetit meme , duhet te kerkojne te drejtat e tyre dhe ne duhet ti mbeshtesim me dashurine e vellait per vellane.Pavaresisht se jetojme te ndare ne shtete te ndryshme , eshe pse kemi diferenca , ne duhet ta duam dhe ta mbeshtesim fort njeri-tjetrin.Ta ndiejme prane njeri-tjetrin.Une nuk jam dakord qe disa nga bashkemoshataret e mi nuk e pelqejne menyren se si ata sillen e flasin gjuhen shqipe . Kjo nuk eshte rruga e drejte.Perkundrazi ata kete gjuhe te bukur e kane mbrojtur edhe me gjakun e tyre . Ata edhe mund te mos e flasin shqipen si ne , por ata perpiqen qe ta mesojne mire ate. Prandaj ata jane te lavderuar.Pra te gjithe duhet ta duam dhe ta flasim bukur gjuhen meme,gjuhen shqipe! Punoi:ARIEL PURA 
 • 4. “Shkolla” Ese: Te flasesh per shkollen eshte e veshtire , por edhe e kendshme… Eshte e veshtire ,sepse te vjen keq te flasesh per gjera te pakendeshme qe ndonjehere ndodhin aty…Ndersa eshte e kendeshme te flasesh sepse aty meson te jetosh..Aty kemi mesuar shkronjen e pare te alfabetit,kemi mesuar te shkruajme,te lexojme,te flasim bukur….Kemi mesuar ta shohim jeten ashtu sic eshte,jo ashtu sic e kemi menduar te vegjel,plot me ngjyra dhe bukuri.Kemi kaluar vitet me te bukura te femijerise dhe vazhdojme te rritemi edhe ne adoleshence me te.Sa here kemi qare e kemi qeshur…Kemi qare sepse ndonjehere s’jemi sjelle mire dhe mesueset na kane bertitur.Kemi qeshur ne shume momente si:festimet e ditelindjeve,mbremjet,por edhe ne oret e mesimit.Eshte e veshtire te kthehesh ne klasen e pare dhe te kujtosh sa here kemi qare per te shkuar ne shkolle ,sa here nuk jemi zgjuar nga gjumi,sa here kemi genjyer mesueset se kemi qene te semure vetem se kemi pasur deshire te mos shkojme ne shkolle .Sot jemi rritur dhe e kuptojme me mire rendesine e saj.Tani e kuptojme c’do gje ne jete eshte e lidhur me te.Ka edhe nga ta qe nuk deshirojne ta kuptojne nje gje te tille,por do te kujtohet,ndoshta do te jete shume vone per te.Shume e konsiderojne shkollen si nje ambient argetimi,ku shkohet thjesht per t’u takuar me miq.Nuk eshte ky qellimi i saj.Qellimi eshte te edukoje femijet dhe t’i pergatise ata per nje te ardhme sa me te mire .Pra jeta eshte shkolla dhe aty do te mesosh si ta jetosh.Sido qe te jete e bukur apo e veshtire… Punoi:ARIEL PURA 
 • 5. PAQE Dua bota te rroje ne paqe, Dua njerezit te jene te qete, Jeta e femijeve te jete parajse, Te lumtur dhe te gjithe te njejte. Nga lufta e cmendur s’fiton njeri, Mos na vrisni endrrat,gezimin tone, Bota eshte krijuar per mua , per ty, Gjykoni veten deri sa s’eshte vone. JO LUFTE Punoi : Ariel Pura 