Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona

#MesueseAurela Elezaj
#MesueseAurela ElezajMesuese en Internet Juventinat Durrsak

Lenda: Fizike Tema: A eshte e besueshme OSHEE? Objektivi: Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona #MesueseAurela

Projekt
Lenda: Fizike
Tema: A eshte e besueshme OSHEE?
Objektivi: Llogaritja e konsumit te
energjise elektrike ne shtepite tona
Durres 2017
Ne Shqiperi njerezit jane shume paranojak, kur vjen puna tek ceshtjet
ekonomike, por dhe per gjera te tjera. Por nuk eshte gjithnje faji i tyre.
Kjo ka ardhur si pasoje e padrejtesive te qeverise, e cila vjedh popullin e saj
ne cdo mundesi qe i paraqitet. Pavaresisht se disa njerez nuk e dine, shume
prej tyre mund te konstatojne disa raste padrejtesie qe mund tu kryhen ne
dem.
Nje nder keto raste eshte ai i energjise elektrike, ku cdokush prej nesh
mund te beje nje llogaritje mesatare per te pare se sa energji elektrike
konsumojme ne ne muaj dhe me pas ta krahasojme me faturen e sjelle nga
OSHEE.
Ky eshte dhe qellimi i projektit tone.
Keshtu, une konstatova cdo pajisje elektrike, kerkova dhe gjeta mbi sasine
e kwh qe konsumonte dhe mbas grumbullimit te te dhenave, bera nje fature
me shpenzimet e familjes sime ne muaj.
Fatura e OSHEE per muajin Mars:
Pershkrimi Njesia Sasia Cmimi Vlera (Leke)
Tarifa Konsumator
Familjar
kWh 450.00 11.4 5,130
Cmimi per kw/h TVSH Totali
9.5 leke 20% 11.4 leke
Tabela e pajisjeve te perdorura gjate nje dite ne shtepine time:
Nga veprimtaria e kryer vura re se nuk ka ndonje diference te madhe midis
llogaritjeve te mia dhe atyre te OSHEE, sidomos duke pasur parasysh qe
llogaritjet e mia mund te kene ndonje mangesi.
Diferenca e cmimit prej 600 leke eshte nje faktor qe tregon se OSHEE, po
kryen nje pune te mire e te ndershme, duke I adresuar qytetareve fatura
te sakta.
Pajisja Sasia ne
numer
Fuqia Sasia e
perdorimit
ditor/mujor
(ore)
Fuqia ne
muaj
Vlera
(Leke)
Llamba 10 0.05 kWh 10 ore /300 150 kWh 1710
Mikrovala 1 0.8 kWh 0.2/5 4 kWh 45.6
Kondicioneri 1 2 kWh 1/30 60 kWh 684
Televizori 2 0.07 kWh 3/90 12.6 kWh 143.6
Lavatrice 1 2 kWh 1/20 40 kWh 456
Hekuri i
rrobave
1 1.8 kWh 0.1/3 5.4 kWh 62
Kompjuter 2 0.3 kWh 3/80 48 kWh 547
Tharsja e
flokeve
1 1,4 kWh 0.2/6 8.4 kWh 96
Te tjera 50 kWh 570
TOTALI - - - 378.4 4,5275

Recomendados

Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi por
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiFacebook
76.7K vistas23 diapositivas
Gazeta e shkolles por
Gazeta e shkolles Gazeta e shkolles
Gazeta e shkolles Mirsad - New
9.9K vistas16 diapositivas
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut por
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutmikaela basha
38.6K vistas30 diapositivas
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne) por
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Rexhino Kovaci
29.1K vistas31 diapositivas
Projekt historie por
Projekt historieProjekt historie
Projekt historieS Gashi
32.5K vistas46 diapositivas
Lojrat popullore por
Lojrat populloreLojrat popullore
Lojrat populloreKristina Doko
92K vistas7 diapositivas

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

Problemet e arsimit e shkolles sot por
Problemet e arsimit e shkolles sotProblemet e arsimit e shkolles sot
Problemet e arsimit e shkolles sotGenti Mustafaj
33.7K vistas10 diapositivas
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit por
PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisitxhulia osmanllari
207.1K vistas34 diapositivas
Natyra shqiptare por
Natyra shqiptareNatyra shqiptare
Natyra shqiptareMegi Braka
7.4K vistas7 diapositivas
Gazeta e shkolles por
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkollesValeria Baçi
148.3K vistas12 diapositivas
Komunizmi ne shqiperi por
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperiElton Gjoka
49.5K vistas14 diapositivas
Energjia dhe Burimet e Energjisë por
Energjia dhe Burimet e EnergjisëEnergjia dhe Burimet e Energjisë
Energjia dhe Burimet e EnergjisëKlajdi Proko
28.1K vistas10 diapositivas

La actualidad más candente(20)

Problemet e arsimit e shkolles sot por Genti Mustafaj
Problemet e arsimit e shkolles sotProblemet e arsimit e shkolles sot
Problemet e arsimit e shkolles sot
Genti Mustafaj33.7K vistas
Natyra shqiptare por Megi Braka
Natyra shqiptareNatyra shqiptare
Natyra shqiptare
Megi Braka7.4K vistas
Gazeta e shkolles por Valeria Baçi
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
Valeria Baçi148.3K vistas
Komunizmi ne shqiperi por Elton Gjoka
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperi
Elton Gjoka49.5K vistas
Energjia dhe Burimet e Energjisë por Klajdi Proko
Energjia dhe Burimet e EnergjisëEnergjia dhe Burimet e Energjisë
Energjia dhe Burimet e Energjisë
Klajdi Proko28.1K vistas
Projekt gjeografie klasa 9 por S Gashi
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9
S Gashi22.9K vistas
Shqiperia dhe Bashkimi Europian por olinuhi
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
olinuhi16.7K vistas
Matematika ne jeten e perditshme por Ana Ana
Matematika ne jeten e perditshmeMatematika ne jeten e perditshme
Matematika ne jeten e perditshme
Ana Ana151.1K vistas
Historia e zhvillimit te matematikes por Xhuliana Haxhiu
Historia e zhvillimit te matematikesHistoria e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikes
Xhuliana Haxhiu203.8K vistas
Mjedisi dhe njeriu por Klarisa Klara
Mjedisi dhe njeriuMjedisi dhe njeriu
Mjedisi dhe njeriu
Klarisa Klara29.2K vistas
Hebrenjtë në Shqipëri por DonikaLici
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në Shqipëri
DonikaLici39.1K vistas
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike por koralda
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrikepse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
koralda43.3K vistas
shkrimtaret e brezit te humbur por FialdoMema
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humbur
FialdoMema47.7K vistas
Prodhimi i energjise por roberto1723
Prodhimi i energjiseProdhimi i energjise
Prodhimi i energjise
roberto172323.1K vistas
Mutacionet gjenetike por amla hoxha
Mutacionet gjenetikeMutacionet gjenetike
Mutacionet gjenetike
amla hoxha40.3K vistas
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone por Jugerta Poçi
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneTeknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Jugerta Poçi32.3K vistas

Más de #MesueseAurela Elezaj

Lexim Jashtë klase: "Prici i vogel" por
Lexim Jashtë klase:  "Prici i vogel"Lexim Jashtë klase:  "Prici i vogel"
Lexim Jashtë klase: "Prici i vogel"#MesueseAurela Elezaj
61.4K vistas9 diapositivas
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit... por
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...#MesueseAurela Elezaj
3.5K vistas8 diapositivas
Projekt : Fizike por
Projekt : Fizike Projekt : Fizike
Projekt : Fizike #MesueseAurela Elezaj
12K vistas10 diapositivas
Hamleti, model i analizës së veprës por
Hamleti, model i analizës së veprës Hamleti, model i analizës së veprës
Hamleti, model i analizës së veprës #MesueseAurela Elezaj
3K vistas6 diapositivas
Struktura për hartimin e planit edukativ por
Struktura për hartimin e planit edukativStruktura për hartimin e planit edukativ
Struktura për hartimin e planit edukativ#MesueseAurela Elezaj
15.2K vistas18 diapositivas
" Hamleti" por
" Hamleti"" Hamleti"
" Hamleti"#MesueseAurela Elezaj
18.5K vistas11 diapositivas

Más de #MesueseAurela Elezaj(20)

Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit... por #MesueseAurela Elezaj
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...
#MesueseAurela Elezaj3.5K vistas
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri. por #MesueseAurela Elezaj
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.
#MesueseAurela Elezaj11.6K vistas
Menaxhimi i burimeve njerezore,struktura dhe funksionimi në kompaninë VODAFON por #MesueseAurela Elezaj
Menaxhimi i burimeve njerezore,struktura dhe funksionimi në kompaninë VODAFONMenaxhimi i burimeve njerezore,struktura dhe funksionimi në kompaninë VODAFON
Menaxhimi i burimeve njerezore,struktura dhe funksionimi në kompaninë VODAFON
#MesueseAurela Elezaj7.8K vistas

Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona

 • 1. Projekt Lenda: Fizike Tema: A eshte e besueshme OSHEE? Objektivi: Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona Durres 2017
 • 2. Ne Shqiperi njerezit jane shume paranojak, kur vjen puna tek ceshtjet ekonomike, por dhe per gjera te tjera. Por nuk eshte gjithnje faji i tyre. Kjo ka ardhur si pasoje e padrejtesive te qeverise, e cila vjedh popullin e saj ne cdo mundesi qe i paraqitet. Pavaresisht se disa njerez nuk e dine, shume prej tyre mund te konstatojne disa raste padrejtesie qe mund tu kryhen ne dem. Nje nder keto raste eshte ai i energjise elektrike, ku cdokush prej nesh mund te beje nje llogaritje mesatare per te pare se sa energji elektrike konsumojme ne ne muaj dhe me pas ta krahasojme me faturen e sjelle nga OSHEE. Ky eshte dhe qellimi i projektit tone. Keshtu, une konstatova cdo pajisje elektrike, kerkova dhe gjeta mbi sasine e kwh qe konsumonte dhe mbas grumbullimit te te dhenave, bera nje fature me shpenzimet e familjes sime ne muaj. Fatura e OSHEE per muajin Mars: Pershkrimi Njesia Sasia Cmimi Vlera (Leke) Tarifa Konsumator Familjar kWh 450.00 11.4 5,130 Cmimi per kw/h TVSH Totali 9.5 leke 20% 11.4 leke
 • 3. Tabela e pajisjeve te perdorura gjate nje dite ne shtepine time: Nga veprimtaria e kryer vura re se nuk ka ndonje diference te madhe midis llogaritjeve te mia dhe atyre te OSHEE, sidomos duke pasur parasysh qe llogaritjet e mia mund te kene ndonje mangesi. Diferenca e cmimit prej 600 leke eshte nje faktor qe tregon se OSHEE, po kryen nje pune te mire e te ndershme, duke I adresuar qytetareve fatura te sakta. Pajisja Sasia ne numer Fuqia Sasia e perdorimit ditor/mujor (ore) Fuqia ne muaj Vlera (Leke) Llamba 10 0.05 kWh 10 ore /300 150 kWh 1710 Mikrovala 1 0.8 kWh 0.2/5 4 kWh 45.6 Kondicioneri 1 2 kWh 1/30 60 kWh 684 Televizori 2 0.07 kWh 3/90 12.6 kWh 143.6 Lavatrice 1 2 kWh 1/20 40 kWh 456 Hekuri i rrobave 1 1.8 kWh 0.1/3 5.4 kWh 62 Kompjuter 2 0.3 kWh 3/80 48 kWh 547 Tharsja e flokeve 1 1,4 kWh 0.2/6 8.4 kWh 96 Te tjera 50 kWh 570 TOTALI - - - 378.4 4,5275