REVISTA " UTOPIA "

#MesueseAurela Elezaj
#MesueseAurela ElezajMesuese en Internet Juventinat Durrsak

REVISTA " UTOPIA " I paanë eshtë qielli me kaltërsine e tij. Të pafundme janë mendimet tona. Ato e mbushin qiellin në formën e reve të dendura dhe yjeve të shndritshëm. Nuk e njohim botën, por kujtojmë të kundërtën. Secili nga ne dëshiron një Utopia të veten. Secili nga ne ëndërron që një dite kjo Utopi të bëhet realitet. #MesueseAurela

Revista Nr1 . 13 Nentor 2015
Personazh
Modë
Reportazhe
dhe
aktiviteteOpinione
të nxënësve
2
Nga revista
I paanë eshtë qielli me kaltërsine e tij.
Të pafundme janë mendimet tona. Ato e mbushin qiellin në formën e reve të
dendura dhe yjeve të shndritshëm. Nuk e njohim botën, por kujtojmë të
kundërtën. Dukemi të paprekur nga ngjarjet e ditës, por vetem ne e dime se sa
shumë ndikohemi nga to. Ndihemi te vetmuar dhe mendojme se askush nuk do
të na kuptoje, edhe pse prindërit i kemi gjithnje nga mbrapa per te na shtrire
duart nese ne biem keqazi.
Shume gjëra i kuptojmë dhe shumë të tjera jo.
Në këtë moshë që ndodhemi, vetja na duket e rritur gjate ditës dhe e vogel
gjatë natës. Në mëngjes, bëjmë interesantin/en ndërsa në darke kërkojme
përqafimin e babait dhe puthjen e nënës.
Utopia është bota jone imagjinare. Utopia është bota perfekte e për këtë arsye
jeton vetëm në fantazitë tona. Utopia është liria që ne aq shumë kërkojmë.
Secili nga ne dëshiron një Utopia të veten. Secili nga ne ëndërron që një dite
kjo Utopi të bëhet realitet.
3
Përmbajtja
 Personazh: Coco Chanel
 Reportazh: Ndihma ndaj një familjeje të
varfër!
 Opinione
 Masterchef.: Miklovani
 Reportazh : Riciklimi
 Bulimia
 Stili i Rrugës
 Moda dhe Astrologjia
 Aforizma
Coco Chanel
4
5
E lindur me 19 Gusht 1883 në
Samur të Francës Coco Chanel
ishte një nga emrat më të
mëdhenj të të gjitha kohërave
në modën franceze. Ajo vdiq në
vitin 1971 në moshën 87
vjeçare. Jeta e saj e ngjashme
me një përrallë, ka frymëzuar
filma dhe dokumentarë të
ndryshëm. Edhe për autorët e
librave, historia e jetës së saj ka
qenë tërheqëse.
“Coco Chanel: legjenda dhe jeta”, është libri i fundit i shkruar për të
Fakte të shkurtra për të :
 “Babai i saj ishte një tregëtar ambulant i cili ishte tërë kohën në lëvizje.
Ai shiste kopsa dhe fjongo, elementë që ju mund t’i gjeni në stilimet e
Chanelit”.
 Kur ajo ishte 11 vjeçe, nëna e saj vdiq. Babai e futi në një jetimore, ku
ajo mësoi të qepte.
 Chanel mbasi u largua nga jetimoreja, nisi të këndonte nëpër kabare.
Me paratë që i dha një i dashuri i saj, ajo nisi tregëtimin e kapeleve në
Paris.
 “Në atë kohë gratë vishinin korse. Ato vishnin rroba të ngushta që nuk i
linin të merrnin frymë, të ecnin normalisht, të vraponin...Channel i
hoqi veshjet me korse, dhe futi veshjet me ngjyra të hapura”
 Ajo vishte këdo, nga Brixhid Bardo, Jane Fonda, Elizabeth Taylor dhe
Merlin Monroe. Tek ajo vishej edhe Xheki Kenedi”.
 Ajo ishte shumë kontradiktore, kishte peroiudha që ishte shumë e
palumtur dhe shumë e vetmuar. Dhe në fund të jetës, ndonëse kishte
miq të afërt, ajo vdiq vetëm”.
 “Sekreti i Chanelit është pastërtia, moderniteti dhe shenjimi i gërmës C
6
Reportazh :Ndihma ndaj një familjeje të varfër!
Asgjë nuk ndodh rastësisht!
Këtë rast shtysa për ne ishte dëshira për të ndihmuar.Kjo dëshirë na
bëri të thonim njëzëri “po” kur mësuesja na prezantoi me temën e projektin tonë
për këtë vit shkollor.Ky projekt kishte s‘i qëllim të ofronte ndihmë për një
familje të varfër.
Nga të gjithë historitë që dëgjuam në klasë nga shokët tanë për familjet e varfra
që ata njihnin përzgjodhëm njërën prej tyre. Kjo histori u prezantua nga shoqja
jonë ë klases.Ishte mjaft prekëse sepse bëhej fjalë për një familje që me të
vërtetë kishte nevojë për një ndihmë sadopak të vogël.Nga vete shoqja mësuam
se kjo familje përbëhet nga 5 pjesëtarë: 3 fëmijë pak më të vegjël se mosha
jonë,babai dhe halla e sëmurë.Babai punonte cdo ditë nga mëngjesi në darkë për
të ushqyer familjen e tij ndërsa halla e tyre ishte e paralizuar dhe shtëpia ku
jetonin nuk ishte aspak e përshtatshme për të bërë një jetë normale.Ky ishte
informacioni që morëm paraprakisht nga ajo e që pas disa ditësh do ta vërtetonim
me sytë tanë.Pasi grumbulluam një sasi të caktuar parash vendosëm që me to të
blinim ushqimet më të nevojshme për këtë familje.Pasi bëmë pazarin u nisëm
drejt shtëpisë së familjes sonë. Ata që na pritën ishin tre fëmijët dhe halla sepse i
ati i tyre ishte në punë.Cdo gjë ishte ashtu sic shoqja jone na e kishte
përshkruar.Ata dukeshin shumë
mirënjohës ndërsa halla e tyre nuk
pushonte së falenderuari.Ishte një
situatë tepër prekëse tek shikoje
kushtet me të cilat jetonin dhe sakrificat
që i ishin dashur kësaj familjeje të bënte
për të mbijetuar.Një pjesë e tyre kishin
rënë në supe e një vajze që quhej
Migena dhe që kishte të njëjten moshë
me ne ,16 vjec.Asaj i duhej te kujdesej
për shtëpinë,për babain dhe 2 vëllezerit
e saj por mbi të gjitha hallën për të cilën
kujdesej pjesën më të madhe të kohës.Kësaj vajze të brishtë e fytyrë-ëmbël i
mungonte shkolla,i mungonin lojërat dhe shoqet e saj.
Nga :#MesueseAurela
7
Qëllimet e kësaj familjenuk shkonin më tepër se sigurimi i ushqimit për të
nesërmen,ndërkohë që familje të tjera shijojnë lukset e jetën me një të ardhme të
ndritur.Po ta shikoje nga njëra anë,ndoshta,ndihma jonë nuk ishte shumë e
madhe por mirënjohja e tyre na bëri të kuptonim rëndësine e këtij projekti kaq
fisnik,i cili na bëri të njihnim më mirë një pjesë të kësaj bote për të cilën nuk
ishim shumë të informuar.Na bëri të mësojmë t’i vlerësojmë gjërat që kemi .
Ky ishte edhe projekti ynë shkollor ,i cili rezultoi në dicka mjaft të madhe jo
vetëm për familjen por edhe për ne.
8
OPINIONET E NXENESVE PER TEMA NGA JETA E PERDITSHME
Mendimi im eshte se nese njeriu vesh dicka qe eshte ne mode nuk
eshte thjesht per t’u pelqyer te tjereve. Njerezit vishen me mode
sepse eshte dicka qe te ben te ndihesh mire me vetveten. Shume
persona mund t’i shohin si te llastuar apo mendjemedhenj ata qe ndjekin
moden. Per mua nuk eshte ashtu Eshte nje veprim qe tregon rrespektin
qe ke ti per veten ne rradhe te pare dhe per te tjeret.Fundja nese nuk
te intereson vetja apo dicka tjeter nuk ke pse kujdesesh per te
.Menyra e te veshurit , te rregullimit te flokeve nuk tregojne vetem se
ti ndjek moden apo jo. Ato tregojne edhe personalitetin , tipin e cdo
njeriu . (Klevisa Abdyli)
Nxenesit duhet te jene korrekt me detyrat qe u ngarkohen.Nje nga
keto eshte edhe veshja e uniformave Te gjithe institucionet kane
uniformen e tyre perkatese.Edhe shkolla, si nje institucion arsimor
duhet te kete .Une mendoj qe veshja e
uniformave eshte nje mendim i shkelqyer
qe eshte marre pasi tregon disiplinen dhe
simbolin e nje shkolle serioze.Mendoj qe
uniformat duhet te vishen. Nxenesi duhet
ta dije qe uniforma eshte shume e
rendesishmem sepse ajo shpreh rregullin e
shkolles dhe karakterin e vete nxenesit
nese ai i permbahet apo jo ketij rregulli ..
9
Te gjithe e dime qe te ushtruarit e sportit
eshte gjeja me e mire qe ne mund te bejme ,
pasi ai jo vetem qe te zhvillon trupin,por te ben
te ndihesh me i fresket e i zhdevjellte : psh..
Une personalisht ushtroj sportin e mundjes,i cili
jo vetem qe te mban trupin ne forme , por te
jep edhe kenaqesi.Nese meresh me nje sport
kurre nuk ndihesh i lodhur apo i ‘’plakur’’ .Kjo
ndoshta duket pak e cuditshme pasi ne fund te fundit futbolli eshte nje
aktivitet fizik por nese e ushtron ate per nje kohe te vazhdueshme trupi
yt do te mesohet dhe ti do te ndihesh shume here me mire Prandaj une
mendoj se gjithkush nga ne duhet te ushtroje sadopak sport. (Marcelino
Turku)
Une mendoj se librat te nxisin imagjinaten,ndersa ne internet i marrim
gjerat gati. Librat te pasurojne akoma me shume fjalorin.Edhe interneti
nuk mbetet pas per te provuar me shume emocione.Nese kerkon nje
vend per tu argetuar, per te mbaruar nje pune te caktuar sa me shpejt
atehere mund te zgjedhesh internetin
, por nese kerkon vertet te mesosh
dicka te re dhe te behesh sa me i zoti
ne te shprehur atehere vendi i duhur
eshte biblioteka jote .
(#MesueseAurela)
10
A keni menduar ndonjëherë te bëheni kreativë
me cdo gjë që gjeni në shtëpinë tuaj?
Kjo gjë është mëse e mundur nëse ke vullnet dhe
dëshirën për të krijuar dicka të bukur.Cdo vit në
shkollën “Naim Frasheri” organizohet një panair me
sendet apo veshjet më të ndryshmet të krijuara nga vetë
nxënësit.
Duke qënë se jam në vit të parë kjo ishte hera e parë për
mua që shikoja të organizohej një panir i tillë.Ky
panair ishte vërtetë i këndëshëm dhe ofronte shumë
gjëra të bukura të bëra nga nxënësit ,mbi të gjitha me
cmim të arsyeshëm.Teksa kaloje nga njëra stendë në tjetrën të zinte syri shishe të mbushura
me lule që mesa duket funksiononin si vazo.Ato ishin të rrethuara me fije spangoje me
ngjyra të bukura që i bënin të dukeshin ndryshe nga ato të zakonshmet që gjenden kudo në
shtëpitë tona.Por mund të them se të rrallë janë ata njerëz që provojnë të bëjnë dicka të tillë
.Në shumicën e rasteve sapo mbaron vera shishja përfundon në kosh pa menduar më gjatë.
Në këtë panair kishte shumëllojshmëri zgjedhjesh, mes tyre edhe korniza ku nxënësit kishin
shprehur fantazinë dhe botën e tyre, gjë që i bënte akoma më të vecanta. Në njërën prej tye
ishte vizatuar një pemë ku ne vend të frutave të pikturuara ishin ngjitur kopsa.Në një tjetër
ishin krijuar disa flutura prej teli të lakueshëm.Kishte dhe nga ato korniza të mbushura me
disqe të ngjitura që tregonin forma të ndryshme. Të punuara me mjaft mjeshtëri ishin disa
kuti kartoni te ngjyrosura dhe që tregonin personazhin tim të preferuar vizatimor Sponge –
Bob të cilin mund ta gjeje edhe në dimensione të ndryshme dhe e bukura ishte që shërbenin
si mbajtëse lapsash.
Për mendimin tim kryesoret atë ditë ishin byrzylykët e miqësisë te cilat përbënin edhe
krijimet më të shitura kryesisht mes vajzave.
Rrugës teksa kthehesha per ne shtepi,duke mbajtur ne duar një nga krijimet që zgjodha të
blej nga ky panair ,po mendoja se edhe unë mund ta bëja dicka të tillë në shtëpinë time pasi
edhe te tjerë kanë provuar të riciklojnë për të mbrojtur mjedisin dhe provën për këtë gjë e
kisha ne duart e mia.
Reportazh: Riciklimi
11
Foto nga Panairi !
12
MasterChef Albania
Miklovani është larguar nga Shqipëria
në një kohë kur në Itali ikej me gomone. Ai
ka qenë 9 vjeç dhe këtë episod s’e harron
dot lehtësisht. Ai është shumë
këmbëngulës dhe mjaft i përkushtuar ndaj punës. Ka një mënyrë pune
aq të organizuar saqë nuk i bëjnë përshtypje të papriturat apo presioni i
kohës kur gatuan. Ka nisur të gatuajë që në moshë të vogël, pasi
prindërit ktheheshin vonë dhe atij i duhej të gatuante për vete dhe
motrën. Kuzhina është pasioni më i madh i jetës. Pjatat e preferuara
janë: supa e peshkut, orizi me akullore borziloku dhe karpaço karkaleci
e gjallë. Përveç gatimit pëlqen dhe futbollin dhe makinat.
Merr pjesë në MasterChef: Sepse ai mendon se ka përbërësin sekret:
talentin!
Masterchef,nje edicion kuzhine,pas shume sfidave dhe recetave pa
fund, ka pefunduar .Edhe pse Alfio ka rrembyer cmimin e madh per
mua fitues mbetet Miklovani. Miklovani ja ka dale mbane perhere,edhe
kur e kane vene ne veshtiresi ai ka arritur te beje mrekullira.
Gatimi i tij i preferuar: Rose me rosnica
13
Bulimia…
Sëmundja e bulimisë eshte një çrregullim I të ngrënit.Të prekurit
nga bulimia nuk e kontrollojne dot veten kur hanë dhe ushqimin e
ngrënë detyrohen ta vjellin.Të sëmurëve iu duket vetja të shëndoshë,
pavarësisht se pesha e tyre mund të jetë normale, prandaj kjo sëmundje
është psikologjike.Bulimia, anoreksia dhe sëmundje të tjera të
crregullimit të të ngrënit klasifikohen si sëmundjet e dyta mendore më të
shpeshta te adoleshentët. Të sëmurët nga bulimia nuk kanë vetëbesim,
janë pak të shoqërueshëm. Ata mundohen ta fshehin faktin që janë të
sëmurë,madje ka pasur raste që të sëmurët me bulimi e kanë fshehur
sëmundjen e tyre për një periudhë shumë të gjatë, 15-20 vjecare
Sëmundja e bulimise mund të jetë shpeshherë kërcënuese për jetën e
të sëmurëve.Megjithatë
shërimi nga bulimia është I
mundur, pavarësisht sesa
vjet ka një person që është I
sëmurë.
Ka pasur njerëz të
famshëm që kanë vuajtur
nga bulimia si:Lady
Gaga ,Lilly Allen,Victoria Beckam,Princesha Djana,Elton John
,Franz Kafka,Demi Lovato.Ata kane folur për sëmundjen e tyre
dhe se si ia kanë dalë të shërohen,duke qenë shembuj për te
githë të sëmurët me bulimi.
14
STILI I RRUGËS : LONDËR
Në ditët e sotme shumë e më
shumë stilistë në botë po inspirohen
nga mënyra e të veshurit të njerëzve të
thjeshtë dhe drejtuesve të blogjeve të
ndryshme .Në këtë mënyre është
krijuar një “marrëveshje e fshehtë”
midis tyre ose një inspirim i ndërsjelltë
ku stilistët dhe njerëzit përfitojnë nga
njëri-tjetri.
Më poshtë do të paraqiten “stilet e
rrugëve” Londer dhe Tokio!
15
“Stili i rruges “2015- TOKIO
16
Moda dhe Astrologjia
Dashi (21 Mars-19 Prill)
Të lindurit në shenjën e dashit janë ata që vendosin
trendet e reja në modë dhe në veshje.Për djemtë
pantallonat dhe bluza e bardhë klasike theksojnë
personalitetin.
Ngjyrat e shenjës : e kuqja, e zeza dhe tonalitete të okrës.
Demi (20 Prill-20 Maj)
Ata tentojnë të blejnë veshjet më të shtrenjta nga stilistët.Djemtë I kushtojnë me
teper rëndësi detajeve sesa vetë veshjes.Ata duken mire në një kostum
bezhë,kafe ,ton pastel ndërsa vajzat të evitojnë fundet e shkurtra .
Ngjyrat :Nuancat e rozes ,ngjyrat natyrale dhe modelet me lule.
Binjakët (21 Maj-21 Qershor)
Binjakët nuk vishen që të tërheqin vëmendjen.Vajzat këshillohet të vishen
fustane sintetike ndërsa për djemtë pantallona bambuku dhe bluza.
Ngjyrat :Jeshilja dhe argjendi.
Gaforrja (22 Qershor-22 Korrik)
Ato vishen sipas humorit.Në një gjendje melankolie veshin ngjyra të errëta dhe të
celura kur janë të lumtur.
Të preferuarat: Copat e buta,pantallona dhe këpucë komode.
Ngjyrat: Kontrastet bardh e zi.
Luani (23 korrik-22gusht)
Luanët jetojnë me stil dhe veshin rroba elegante dhe të prera bukur.
Ngjyrat: Ari, e kuqja ,e verdha ,portokallia.
Të preferuarat: Fustanet deri tek kupa e gjurit tipi Katherine Hepburn.
Virgjëresha(23 Gusht-22 Shtator)
Veshjet e tyre dallohen menjëhere pasi të lindurit në këtë shenjë janë më
guximtarët.
Ngjyrat: Tonalitetet e tË kuqes,së zezzës,rozës
Të preferuarat:Fustanet e gjata prej linoje me një cardigan sipër.
17
PESHORJA (23 Shtator -22Tetor)
Në veshjen tënde gjithçka është e llogaritur për të lënë
një përshtypje të një harmonie të përgjithshme. Di si të
gjeshë harmoni në forma, ngjyra, midis stilit elegant dhe
shik
Ngjyrat e tu:. Bluja, e kuqja me kusht që të mos jetë
shumë e theksuar.
Të preferuarat e shenjës: Copat me pala, të rrudhura, xhaketat me detaje, mëngë
të fryra.
Akrepi (23 Tetor-21 Nentor)
Aleatët e tu... copat e buta, lëkura dhe mëndafshi të shoqëruara me prerje fine.
Ska pala dhe fryrje të mëngëve.
Ngjyrat: E zeza me të bardhën dhe të kuqen, ngjyrat intensive dhe vibruese,
floriri
Të preferuarat : Xhinset e ngushta ,cizmet,fustanet e zinj ose vishnnjë.
Shigjetari (22 Nentor -21 Dhjetor)
Çfarë dive! Gjithçka në pamjen tënde dhe në mënyrën se si je tërheq vëmëndjen.
Fanse e ngjyrave, i përdor shumë dhe me talent në veshjet e tua. Të tërheq stili
barok, adhuron copat e përziera me mëndafsh, kadife, ari dhe argjendi. Mund
edhe të veshësh fustane të stilit afrikan ose indian. Nëse një ditë zgjedh të
ndryshosh luk, zgjedh veshje elegante dhe të thjeshta.
Bricjapi (22 Dhjetor-19 Janar)
Në gardërobën tënde ka veshje cilësore dhe thelbësore, për të tjerat i beson
intuitës tënde. Bizhutë e tua janë të thjeshta dhe të përdorshme me gjithçka.
Ngjyrat e tua: E zeza, grija, bezha, bluja dhe jeshilja.
Të preferuarat e tua:Një orë e bukur meshkujsh. Çizme me takë.
UJORI (20 Janar -18 Shkurt)
Ujoret kanë shumë qejf të vishen në mënyrë jokonvencionale që të shokojnë
njerëzit.Ata janë të bërë për triko blu dhe pantallona gri.
Peshqit(19 Shkurt-20 Mars)
Peshqit janë të thjeshtë dhe veshjet reflektojnë personalitetin e tyre.
Ngjyrat e tua: nuancat e blusë, lejlasë, të jeshiles dhe në përgjithësi ngjyrat e
buta dhe të shndritshme.
18
 Pasi ta mësoni dhe pasi ta doni do të vuani më tepër! (Victor Hugo)
 Mosnjohja e vuajtjes është një vuajtje e madhe! (Cicero)
 Ambicia është refugjati i fundit i dështimit ! (Oscar Ëilde)
 E meta me e madhe e njerëzve është që kanë shumë të meta të
vogla! { Zhan Pol}
 Për fatkeqësitë e tyre njerëzit janë të prirur të akuzojnëfatin,perënditë
dhe cdo gjë tjetër,por vetëm jo vetveten {Platoni}
 Njeriu duhet vlerësuar jo vetëm nga veprat por edhe nga synimet e
tij {Demokriti}
 Miqësitë e vërtetë cdo gjë e kanë të përbashkët. {Euripid}
 Ka tri lloje miqsh: miq që ju duan, miq që s'duan ta dijnë për ju dhe
miq që ju urrejnë {Shamfor}
Gjëegjëza
Ditë e natë në roje Në një shtrat të drejtë
Pa venë gjumë në sy, dy lumenj të shpejtë,
Largohen prej tij! vec jo në të njëjtin krah
(Dordoleci) Njëri shkon e tjetri vjen
Ështe c’është kush e gjen?!
(Autostrada)
 Aforizma
19
Turizëm
Kallmi, bukuri natyrore ende e panjohur !
Pas plazhit të Currilave në Durrës fshihet një zonë turistike ende e
panjohur dhe tepër të veçantë. Në ndryshim nga plazhi i madh(tashmë i
mbipopulluar në stinën e verës) apo ai i Currilave, Kallmi përbëhet nga
gjire të vegjël detarë me plazhe shkëmbore. Ky është ndër të paktat
vende përgjatë vijës bregdetare të Durrësit, që ngjason paksa me
plazhet shkëmbore në jug të Shqipërisë. Vendodhja paksa e
fshehur,rruga e
pashtruar dhe mungesa e
informacionit ka
mbajtur larg plazhistët
dhe ndërtuesit, duke
shërbyer si një mburojë
e mirë për ruajtjen e
kësaj zone. Kodrat e
Kallmit janë një pasuri e
jashtëzakonshme, që
natyra me bujari të
madhe i ka falur qytetit
të Durrësit.
Kjo zonë dhe pse e veshtirë për t’u arritur është një pikë turistike e
kërkuar dhe nga shumë të huaj si gjermanë apo austriakë të cilët e
vizitojnë atë çdo vit. Një faktor tjetër pozitiv që e bën atë mjaft të
preferueshme për këta turistë është edhe moli i jahteve.
E paprekur nga dora e njeriut, zona e Kallmit ofron me bujari një
ndërthurje të bukur të detit, plazheve ranore dhe
shkëmbore,qetësisë,kodrës e gjelbrimit, duke iu përshtatur
kërkesave të të gjithëve njerëzve që zgjedhin t’ kalojnë aty pushimet!
#MesueseAurela
20
8 foto të rralla nga e shkuara!
Hera e pare e Arnold
scharzenegger ne Ne York ne
1968
Paul Mccarteny, John Lennon dhe George
Harrison duke kwnduar nw njw dasme ,1958
Muhammad Ali duke bindur dikw
qw tw mos hidhet nga ndwrtesa
,1981
Jimi hendrix dhe mick jagger,1969
21
Mbretëresha Elizabet gjatë
shërbimit ushtarak në luftën e
dytë botërore.
ENIAC-kompjuteri i pare i prodhuar
ndonjehere.
Osama Bin Laden ne rini, me familjen ne Suedi.
Bin Laden eshte i dyti nga e djathta,me kemishe
jeshile e pantallona blu.
Hitleri si shoqeruesi i pare i
dhendrit ne dasmen e Joseph
Goebbels.
22
Test personaliteti
JU e quani veten fëmijë të :
a) Yjeve
b) Tokes
c) Prindërve tuaj
d) Tokës dhe Yjeve
e) Cfarë ju jep më shumë forcë:
a) Dashuria dhe kujdesi që kanë të tjerët ndaj jush
b) Dashuria dhe kujdesi që keni ju ndaj të tjerëve
c) Lufta që bëni për qëllimet dhe bindjet tuaja peronale
d) Besimi i ndërsjelltë.Ideja se jeni pjesë e një komuniteti të besuar.
Një pikturë nga ekspozita ju tërheq vëmendjen.Ju për të mendoni:
a) Kjo pikturë ka domethënie enigmatike
b) Edhe unë do ta pikturoja plotësisht kështu
c) Piktura është shume dekorative.
d) Ndihem i ngjashëm me artistin sepse mendojmë njëlloj.
Për ju jeta është:
a) Lumë i gjatë dhe i qetë që ka rrjedhën e vet.
b) Stuhi deti,e ndryshme dhe me valë.
c) Një mundësi e madhe për fillim të ri
d) Kohë e ndryshineve të vazhdueshme,dëshirave dhe lakmive.
Sipas mendimit tuaj cila ngjyrë e përshkruan më mirë planetin tonë:
a) E kaltra
b) E kuqja
c) Njyrë hiri
d) E gjelbërta
Cfarë ndjeni kur ndodheni vetem me qiellin me yje:
a) Vetmi dhe pasiguri
b) Ftohtesi dhe pasiguri
c) Kenaqesi,të mbushur me ndjenjën e sigurisë
d) Pendesë
Më shumë përgjigje A: Me shumë përgjigje C:
23
Revista “Utopia”
Nr 1,
Revistë mujore per
te rinj
NENTO R 2015
Viti i I i botimit
#MesueseAurela

Recomendados

Bazat e Te Dhenave - ACCESS por
Bazat e Te Dhenave - ACCESSBazat e Te Dhenave - ACCESS
Bazat e Te Dhenave - ACCESSAjla Hasani
87.5K vistas177 diapositivas
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi por
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiFacebook
76.4K vistas23 diapositivas
Mutacionet gjenetike por
Mutacionet gjenetikeMutacionet gjenetike
Mutacionet gjenetikeamla hoxha
40.3K vistas12 diapositivas
Komunizmi ne shqiperi por
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperiElton Gjoka
49.3K vistas14 diapositivas
Ese: 100 vjet Pavaresi por
Ese: 100 vjet PavaresiEse: 100 vjet Pavaresi
Ese: 100 vjet PavaresiChriss Kocibelli
13.3K vistas2 diapositivas
Projekt ekonomi por
Projekt ekonomiProjekt ekonomi
Projekt ekonomikristianadinaku
8.4K vistas9 diapositivas

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

GëZuar Festa Shqiptarë Kudo Që Jemi por
GëZuar Festa Shqiptarë Kudo Që JemiGëZuar Festa Shqiptarë Kudo Që Jemi
GëZuar Festa Shqiptarë Kudo Që JemiElldini-Upfiek
1.5K vistas21 diapositivas
Zhvillimi ekonomik shqiptar por
Zhvillimi ekonomik shqiptarZhvillimi ekonomik shqiptar
Zhvillimi ekonomik shqiptarBleona Çoba
22.6K vistas9 diapositivas
Projekt histori por
Projekt historiProjekt histori
Projekt historijola cenollari
12.7K vistas16 diapositivas
PROJEKT : SKENDERBEU por
PROJEKT : SKENDERBEU PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU #MesueseAurela Elezaj
72.9K vistas35 diapositivas
Teste klasa 5 tremujori 3 por
Teste klasa 5 tremujori 3Teste klasa 5 tremujori 3
Teste klasa 5 tremujori 3Aberi Kajo
14.9K vistas11 diapositivas
problemet e respektimit te te dr por
problemet e respektimit te te drproblemet e respektimit te te dr
problemet e respektimit te te drDonalda Kellezi
8.1K vistas41 diapositivas

La actualidad más candente(20)

GëZuar Festa Shqiptarë Kudo Që Jemi por Elldini-Upfiek
GëZuar Festa Shqiptarë Kudo Që JemiGëZuar Festa Shqiptarë Kudo Që Jemi
GëZuar Festa Shqiptarë Kudo Që Jemi
Elldini-Upfiek1.5K vistas
Zhvillimi ekonomik shqiptar por Bleona Çoba
Zhvillimi ekonomik shqiptarZhvillimi ekonomik shqiptar
Zhvillimi ekonomik shqiptar
Bleona Çoba22.6K vistas
Teste klasa 5 tremujori 3 por Aberi Kajo
Teste klasa 5 tremujori 3Teste klasa 5 tremujori 3
Teste klasa 5 tremujori 3
Aberi Kajo14.9K vistas
problemet e respektimit te te dr por Donalda Kellezi
problemet e respektimit te te drproblemet e respektimit te te dr
problemet e respektimit te te dr
Donalda Kellezi8.1K vistas
Tregu i punes ne Shqiperi por Darla Evangjeli
Tregu i punes ne Shqiperi Tregu i punes ne Shqiperi
Tregu i punes ne Shqiperi
Darla Evangjeli42.1K vistas
Uji eshte jete por sonja prendi
Uji eshte jeteUji eshte jete
Uji eshte jete
sonja prendi45.3K vistas
Inflacioni dhe papunesia por Menaxherat
Inflacioni dhe papunesiaInflacioni dhe papunesia
Inflacioni dhe papunesia
Menaxherat17.5K vistas
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut por mikaela basha
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
mikaela basha38.4K vistas
DISKRIMINIMI por berdufi
DISKRIMINIMIDISKRIMINIMI
DISKRIMINIMI
berdufi15K vistas
Komunizmi ne Shqiperi por Denis Lezo
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
Denis Lezo44.2K vistas
Regjimi komunist në shqipëri por Klea Vyshka
Regjimi komunist në shqipëriRegjimi komunist në shqipëri
Regjimi komunist në shqipëri
Klea Vyshka40K vistas
Hebrenjtë në Shqipëri por DonikaLici
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në Shqipëri
DonikaLici39.1K vistas
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945 por Klevi Hoxha
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945
Klevi Hoxha3.8K vistas
Projekt.qytetari por sara7991
Projekt.qytetari Projekt.qytetari
Projekt.qytetari
sara799117.3K vistas

Destacado

Reviste Shkencore ....Rreth se nesermes por
Reviste Shkencore ....Rreth se nesermes Reviste Shkencore ....Rreth se nesermes
Reviste Shkencore ....Rreth se nesermes #MesueseAurela Elezaj
5.9K vistas10 diapositivas
Algita ekonomi por
Algita ekonomiAlgita ekonomi
Algita ekonomiAlgita Mesiti
1.2K vistas11 diapositivas
Revista " AJNSHTAJNET E VEGJEL" por
Revista " AJNSHTAJNET E VEGJEL"Revista " AJNSHTAJNET E VEGJEL"
Revista " AJNSHTAJNET E VEGJEL"Romario Thartori
2.7K vistas17 diapositivas
Hitler Project por
Hitler ProjectHitler Project
Hitler ProjectOnzalo
7.4K vistas11 diapositivas
Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini !!!! por
Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini !!!!Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini !!!!
Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini !!!!#MesueseAurela Elezaj
6.6K vistas10 diapositivas
Ekonomi por
EkonomiEkonomi
EkonomiValiana Rama
10.1K vistas16 diapositivas

Destacado(10)

Hitler Project por Onzalo
Hitler ProjectHitler Project
Hitler Project
Onzalo7.4K vistas
Gazeta e shkolles por Valeria Baçi
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
Valeria Baçi148.1K vistas
Projekt ekonomie/Sistemi Bankar ne Shqiperi por Matilda Gremi
Projekt ekonomie/Sistemi Bankar ne ShqiperiProjekt ekonomie/Sistemi Bankar ne Shqiperi
Projekt ekonomie/Sistemi Bankar ne Shqiperi
Matilda Gremi10.8K vistas
Borxhi publik dhe deficiti buxhetor ne Shqiperi por Darla Evangjeli
Borxhi publik dhe deficiti buxhetor ne ShqiperiBorxhi publik dhe deficiti buxhetor ne Shqiperi
Borxhi publik dhe deficiti buxhetor ne Shqiperi
Darla Evangjeli21.7K vistas

Similar a REVISTA " UTOPIA "

Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.57 Muaji JANAR 2016 por
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.57 Muaji JANAR 2016Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.57 Muaji JANAR 2016
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.57 Muaji JANAR 2016ALB-AID Kukes
392 vistas4 diapositivas
Gazete ditore e shkolles por
Gazete ditore e shkollesGazete ditore e shkolles
Gazete ditore e shkollesGenti Germizi
893 vistas9 diapositivas
Programi festa e abetares. agime komplet por
Programi festa e abetares. agime kompletProgrami festa e abetares. agime komplet
Programi festa e abetares. agime kompletAberi Kajo
7.1K vistas31 diapositivas
Shtate Mrekullite E Botes Dhe Paraja,,,,,, por
Shtate Mrekullite E Botes Dhe Paraja,,,,,,Shtate Mrekullite E Botes Dhe Paraja,,,,,,
Shtate Mrekullite E Botes Dhe Paraja,,,,,,Elldini-Upfiek
1.6K vistas26 diapositivas
A pain oalbania por
A pain oalbaniaA pain oalbania
A pain oalbaniaSuad Bushi
136 vistas32 diapositivas
Projekt me krijime por
Projekt me krijimeProjekt me krijime
Projekt me krijimeAriel Pura
4K vistas6 diapositivas

Similar a REVISTA " UTOPIA " (20)

Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.57 Muaji JANAR 2016 por ALB-AID Kukes
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.57 Muaji JANAR 2016Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.57 Muaji JANAR 2016
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.57 Muaji JANAR 2016
ALB-AID Kukes392 vistas
Gazete ditore e shkolles por Genti Germizi
Gazete ditore e shkollesGazete ditore e shkolles
Gazete ditore e shkolles
Genti Germizi893 vistas
Programi festa e abetares. agime komplet por Aberi Kajo
Programi festa e abetares. agime kompletProgrami festa e abetares. agime komplet
Programi festa e abetares. agime komplet
Aberi Kajo7.1K vistas
Shtate Mrekullite E Botes Dhe Paraja,,,,,, por Elldini-Upfiek
Shtate Mrekullite E Botes Dhe Paraja,,,,,,Shtate Mrekullite E Botes Dhe Paraja,,,,,,
Shtate Mrekullite E Botes Dhe Paraja,,,,,,
Elldini-Upfiek1.6K vistas
A pain oalbania por Suad Bushi
A pain oalbaniaA pain oalbania
A pain oalbania
Suad Bushi136 vistas
Projekt me krijime por Ariel Pura
Projekt me krijimeProjekt me krijime
Projekt me krijime
Ariel Pura4K vistas
434492667-2016-Libbri-i-Mesuesit-Gjeografi-10.pdf por brajanosmani
434492667-2016-Libbri-i-Mesuesit-Gjeografi-10.pdf434492667-2016-Libbri-i-Mesuesit-Gjeografi-10.pdf
434492667-2016-Libbri-i-Mesuesit-Gjeografi-10.pdf
brajanosmani465 vistas
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.48 NENTOR 2014 por ALB-AID Kukes
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.48 NENTOR 2014Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.48 NENTOR 2014
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.48 NENTOR 2014
ALB-AID Kukes670 vistas
Gazeta jemi edhe ne nr 43 dhjetor 2013 por ALB-AID Kukes
Gazeta jemi edhe ne nr 43 dhjetor 2013Gazeta jemi edhe ne nr 43 dhjetor 2013
Gazeta jemi edhe ne nr 43 dhjetor 2013
ALB-AID Kukes1.3K vistas
Provimi i lirimit 2013 Gjuhe Shqipe por Helio RAMOLLARI
Provimi i lirimit 2013 Gjuhe ShqipeProvimi i lirimit 2013 Gjuhe Shqipe
Provimi i lirimit 2013 Gjuhe Shqipe
Helio RAMOLLARI23.6K vistas
Projekti per qytetari por Daniel Kola
Projekti per qytetariProjekti per qytetari
Projekti per qytetari
Daniel Kola848 vistas
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.56 Muaji DHJETOR 2015 por ALB-AID Kukes
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.56 Muaji DHJETOR 2015Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.56 Muaji DHJETOR 2015
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.56 Muaji DHJETOR 2015
ALB-AID Kukes347 vistas
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.54 Muaji MAJ 2015 por ALB-AID Kukes
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.54 Muaji MAJ 2015Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.54 Muaji MAJ 2015
Gazeta "JEMI EDHE NE" NR.54 Muaji MAJ 2015
ALB-AID Kukes355 vistas
Dr. musli vërbani statuti i familjes (v.xh.) por Libra Islame
Dr. musli vërbani  statuti i familjes (v.xh.)Dr. musli vërbani  statuti i familjes (v.xh.)
Dr. musli vërbani statuti i familjes (v.xh.)
Libra Islame509 vistas
Dr. musli vërbani statuti i familjes (v.xh.) por Libra Islame
Dr. musli vërbani  statuti i familjes (v.xh.)Dr. musli vërbani  statuti i familjes (v.xh.)
Dr. musli vërbani statuti i familjes (v.xh.)
Libra Islame233 vistas
Daut Demaku ``Aforizma`` por Adriatik Rexha
Daut Demaku ``Aforizma``Daut Demaku ``Aforizma``
Daut Demaku ``Aforizma``
Adriatik Rexha1.6K vistas

Más de #MesueseAurela Elezaj

Lexim Jashtë klase: "Prici i vogel" por
Lexim Jashtë klase:  "Prici i vogel"Lexim Jashtë klase:  "Prici i vogel"
Lexim Jashtë klase: "Prici i vogel"#MesueseAurela Elezaj
60.6K vistas9 diapositivas
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit... por
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...#MesueseAurela Elezaj
3.5K vistas8 diapositivas
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona por
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona #MesueseAurela Elezaj
16.2K vistas3 diapositivas
Projekt : Fizike por
Projekt : Fizike Projekt : Fizike
Projekt : Fizike #MesueseAurela Elezaj
12K vistas10 diapositivas
Hamleti, model i analizës së veprës por
Hamleti, model i analizës së veprës Hamleti, model i analizës së veprës
Hamleti, model i analizës së veprës #MesueseAurela Elezaj
3K vistas6 diapositivas
Struktura për hartimin e planit edukativ por
Struktura për hartimin e planit edukativStruktura për hartimin e planit edukativ
Struktura për hartimin e planit edukativ#MesueseAurela Elezaj
15.2K vistas18 diapositivas

Más de #MesueseAurela Elezaj(20)

Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit... por #MesueseAurela Elezaj
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...
#MesueseAurela Elezaj3.5K vistas
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona por #MesueseAurela Elezaj
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona
#MesueseAurela Elezaj16.2K vistas
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri. por #MesueseAurela Elezaj
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.
#MesueseAurela Elezaj11.6K vistas
Menaxhimi i burimeve njerezore,struktura dhe funksionimi në kompaninë VODAFON por #MesueseAurela Elezaj
Menaxhimi i burimeve njerezore,struktura dhe funksionimi në kompaninë VODAFONMenaxhimi i burimeve njerezore,struktura dhe funksionimi në kompaninë VODAFON
Menaxhimi i burimeve njerezore,struktura dhe funksionimi në kompaninë VODAFON
#MesueseAurela Elezaj7.8K vistas

REVISTA " UTOPIA "

 • 1. Revista Nr1 . 13 Nentor 2015 Personazh Modë Reportazhe dhe aktiviteteOpinione të nxënësve
 • 2. 2 Nga revista I paanë eshtë qielli me kaltërsine e tij. Të pafundme janë mendimet tona. Ato e mbushin qiellin në formën e reve të dendura dhe yjeve të shndritshëm. Nuk e njohim botën, por kujtojmë të kundërtën. Dukemi të paprekur nga ngjarjet e ditës, por vetem ne e dime se sa shumë ndikohemi nga to. Ndihemi te vetmuar dhe mendojme se askush nuk do të na kuptoje, edhe pse prindërit i kemi gjithnje nga mbrapa per te na shtrire duart nese ne biem keqazi. Shume gjëra i kuptojmë dhe shumë të tjera jo. Në këtë moshë që ndodhemi, vetja na duket e rritur gjate ditës dhe e vogel gjatë natës. Në mëngjes, bëjmë interesantin/en ndërsa në darke kërkojme përqafimin e babait dhe puthjen e nënës. Utopia është bota jone imagjinare. Utopia është bota perfekte e për këtë arsye jeton vetëm në fantazitë tona. Utopia është liria që ne aq shumë kërkojmë. Secili nga ne dëshiron një Utopia të veten. Secili nga ne ëndërron që një dite kjo Utopi të bëhet realitet.
 • 3. 3 Përmbajtja  Personazh: Coco Chanel  Reportazh: Ndihma ndaj një familjeje të varfër!  Opinione  Masterchef.: Miklovani  Reportazh : Riciklimi  Bulimia  Stili i Rrugës  Moda dhe Astrologjia  Aforizma Coco Chanel
 • 4. 4
 • 5. 5 E lindur me 19 Gusht 1883 në Samur të Francës Coco Chanel ishte një nga emrat më të mëdhenj të të gjitha kohërave në modën franceze. Ajo vdiq në vitin 1971 në moshën 87 vjeçare. Jeta e saj e ngjashme me një përrallë, ka frymëzuar filma dhe dokumentarë të ndryshëm. Edhe për autorët e librave, historia e jetës së saj ka qenë tërheqëse. “Coco Chanel: legjenda dhe jeta”, është libri i fundit i shkruar për të Fakte të shkurtra për të :  “Babai i saj ishte një tregëtar ambulant i cili ishte tërë kohën në lëvizje. Ai shiste kopsa dhe fjongo, elementë që ju mund t’i gjeni në stilimet e Chanelit”.  Kur ajo ishte 11 vjeçe, nëna e saj vdiq. Babai e futi në një jetimore, ku ajo mësoi të qepte.  Chanel mbasi u largua nga jetimoreja, nisi të këndonte nëpër kabare. Me paratë që i dha një i dashuri i saj, ajo nisi tregëtimin e kapeleve në Paris.  “Në atë kohë gratë vishinin korse. Ato vishnin rroba të ngushta që nuk i linin të merrnin frymë, të ecnin normalisht, të vraponin...Channel i hoqi veshjet me korse, dhe futi veshjet me ngjyra të hapura”  Ajo vishte këdo, nga Brixhid Bardo, Jane Fonda, Elizabeth Taylor dhe Merlin Monroe. Tek ajo vishej edhe Xheki Kenedi”.  Ajo ishte shumë kontradiktore, kishte peroiudha që ishte shumë e palumtur dhe shumë e vetmuar. Dhe në fund të jetës, ndonëse kishte miq të afërt, ajo vdiq vetëm”.  “Sekreti i Chanelit është pastërtia, moderniteti dhe shenjimi i gërmës C
 • 6. 6 Reportazh :Ndihma ndaj një familjeje të varfër! Asgjë nuk ndodh rastësisht! Këtë rast shtysa për ne ishte dëshira për të ndihmuar.Kjo dëshirë na bëri të thonim njëzëri “po” kur mësuesja na prezantoi me temën e projektin tonë për këtë vit shkollor.Ky projekt kishte s‘i qëllim të ofronte ndihmë për një familje të varfër. Nga të gjithë historitë që dëgjuam në klasë nga shokët tanë për familjet e varfra që ata njihnin përzgjodhëm njërën prej tyre. Kjo histori u prezantua nga shoqja jonë ë klases.Ishte mjaft prekëse sepse bëhej fjalë për një familje që me të vërtetë kishte nevojë për një ndihmë sadopak të vogël.Nga vete shoqja mësuam se kjo familje përbëhet nga 5 pjesëtarë: 3 fëmijë pak më të vegjël se mosha jonë,babai dhe halla e sëmurë.Babai punonte cdo ditë nga mëngjesi në darkë për të ushqyer familjen e tij ndërsa halla e tyre ishte e paralizuar dhe shtëpia ku jetonin nuk ishte aspak e përshtatshme për të bërë një jetë normale.Ky ishte informacioni që morëm paraprakisht nga ajo e që pas disa ditësh do ta vërtetonim me sytë tanë.Pasi grumbulluam një sasi të caktuar parash vendosëm që me to të blinim ushqimet më të nevojshme për këtë familje.Pasi bëmë pazarin u nisëm drejt shtëpisë së familjes sonë. Ata që na pritën ishin tre fëmijët dhe halla sepse i ati i tyre ishte në punë.Cdo gjë ishte ashtu sic shoqja jone na e kishte përshkruar.Ata dukeshin shumë mirënjohës ndërsa halla e tyre nuk pushonte së falenderuari.Ishte një situatë tepër prekëse tek shikoje kushtet me të cilat jetonin dhe sakrificat që i ishin dashur kësaj familjeje të bënte për të mbijetuar.Një pjesë e tyre kishin rënë në supe e një vajze që quhej Migena dhe që kishte të njëjten moshë me ne ,16 vjec.Asaj i duhej te kujdesej për shtëpinë,për babain dhe 2 vëllezerit e saj por mbi të gjitha hallën për të cilën kujdesej pjesën më të madhe të kohës.Kësaj vajze të brishtë e fytyrë-ëmbël i mungonte shkolla,i mungonin lojërat dhe shoqet e saj. Nga :#MesueseAurela
 • 7. 7 Qëllimet e kësaj familjenuk shkonin më tepër se sigurimi i ushqimit për të nesërmen,ndërkohë që familje të tjera shijojnë lukset e jetën me një të ardhme të ndritur.Po ta shikoje nga njëra anë,ndoshta,ndihma jonë nuk ishte shumë e madhe por mirënjohja e tyre na bëri të kuptonim rëndësine e këtij projekti kaq fisnik,i cili na bëri të njihnim më mirë një pjesë të kësaj bote për të cilën nuk ishim shumë të informuar.Na bëri të mësojmë t’i vlerësojmë gjërat që kemi . Ky ishte edhe projekti ynë shkollor ,i cili rezultoi në dicka mjaft të madhe jo vetëm për familjen por edhe për ne.
 • 8. 8 OPINIONET E NXENESVE PER TEMA NGA JETA E PERDITSHME Mendimi im eshte se nese njeriu vesh dicka qe eshte ne mode nuk eshte thjesht per t’u pelqyer te tjereve. Njerezit vishen me mode sepse eshte dicka qe te ben te ndihesh mire me vetveten. Shume persona mund t’i shohin si te llastuar apo mendjemedhenj ata qe ndjekin moden. Per mua nuk eshte ashtu Eshte nje veprim qe tregon rrespektin qe ke ti per veten ne rradhe te pare dhe per te tjeret.Fundja nese nuk te intereson vetja apo dicka tjeter nuk ke pse kujdesesh per te .Menyra e te veshurit , te rregullimit te flokeve nuk tregojne vetem se ti ndjek moden apo jo. Ato tregojne edhe personalitetin , tipin e cdo njeriu . (Klevisa Abdyli) Nxenesit duhet te jene korrekt me detyrat qe u ngarkohen.Nje nga keto eshte edhe veshja e uniformave Te gjithe institucionet kane uniformen e tyre perkatese.Edhe shkolla, si nje institucion arsimor duhet te kete .Une mendoj qe veshja e uniformave eshte nje mendim i shkelqyer qe eshte marre pasi tregon disiplinen dhe simbolin e nje shkolle serioze.Mendoj qe uniformat duhet te vishen. Nxenesi duhet ta dije qe uniforma eshte shume e rendesishmem sepse ajo shpreh rregullin e shkolles dhe karakterin e vete nxenesit nese ai i permbahet apo jo ketij rregulli ..
 • 9. 9 Te gjithe e dime qe te ushtruarit e sportit eshte gjeja me e mire qe ne mund te bejme , pasi ai jo vetem qe te zhvillon trupin,por te ben te ndihesh me i fresket e i zhdevjellte : psh.. Une personalisht ushtroj sportin e mundjes,i cili jo vetem qe te mban trupin ne forme , por te jep edhe kenaqesi.Nese meresh me nje sport kurre nuk ndihesh i lodhur apo i ‘’plakur’’ .Kjo ndoshta duket pak e cuditshme pasi ne fund te fundit futbolli eshte nje aktivitet fizik por nese e ushtron ate per nje kohe te vazhdueshme trupi yt do te mesohet dhe ti do te ndihesh shume here me mire Prandaj une mendoj se gjithkush nga ne duhet te ushtroje sadopak sport. (Marcelino Turku) Une mendoj se librat te nxisin imagjinaten,ndersa ne internet i marrim gjerat gati. Librat te pasurojne akoma me shume fjalorin.Edhe interneti nuk mbetet pas per te provuar me shume emocione.Nese kerkon nje vend per tu argetuar, per te mbaruar nje pune te caktuar sa me shpejt atehere mund te zgjedhesh internetin , por nese kerkon vertet te mesosh dicka te re dhe te behesh sa me i zoti ne te shprehur atehere vendi i duhur eshte biblioteka jote . (#MesueseAurela)
 • 10. 10 A keni menduar ndonjëherë te bëheni kreativë me cdo gjë që gjeni në shtëpinë tuaj? Kjo gjë është mëse e mundur nëse ke vullnet dhe dëshirën për të krijuar dicka të bukur.Cdo vit në shkollën “Naim Frasheri” organizohet një panair me sendet apo veshjet më të ndryshmet të krijuara nga vetë nxënësit. Duke qënë se jam në vit të parë kjo ishte hera e parë për mua që shikoja të organizohej një panir i tillë.Ky panair ishte vërtetë i këndëshëm dhe ofronte shumë gjëra të bukura të bëra nga nxënësit ,mbi të gjitha me cmim të arsyeshëm.Teksa kaloje nga njëra stendë në tjetrën të zinte syri shishe të mbushura me lule që mesa duket funksiononin si vazo.Ato ishin të rrethuara me fije spangoje me ngjyra të bukura që i bënin të dukeshin ndryshe nga ato të zakonshmet që gjenden kudo në shtëpitë tona.Por mund të them se të rrallë janë ata njerëz që provojnë të bëjnë dicka të tillë .Në shumicën e rasteve sapo mbaron vera shishja përfundon në kosh pa menduar më gjatë. Në këtë panair kishte shumëllojshmëri zgjedhjesh, mes tyre edhe korniza ku nxënësit kishin shprehur fantazinë dhe botën e tyre, gjë që i bënte akoma më të vecanta. Në njërën prej tye ishte vizatuar një pemë ku ne vend të frutave të pikturuara ishin ngjitur kopsa.Në një tjetër ishin krijuar disa flutura prej teli të lakueshëm.Kishte dhe nga ato korniza të mbushura me disqe të ngjitura që tregonin forma të ndryshme. Të punuara me mjaft mjeshtëri ishin disa kuti kartoni te ngjyrosura dhe që tregonin personazhin tim të preferuar vizatimor Sponge – Bob të cilin mund ta gjeje edhe në dimensione të ndryshme dhe e bukura ishte që shërbenin si mbajtëse lapsash. Për mendimin tim kryesoret atë ditë ishin byrzylykët e miqësisë te cilat përbënin edhe krijimet më të shitura kryesisht mes vajzave. Rrugës teksa kthehesha per ne shtepi,duke mbajtur ne duar një nga krijimet që zgjodha të blej nga ky panair ,po mendoja se edhe unë mund ta bëja dicka të tillë në shtëpinë time pasi edhe te tjerë kanë provuar të riciklojnë për të mbrojtur mjedisin dhe provën për këtë gjë e kisha ne duart e mia. Reportazh: Riciklimi
 • 12. 12 MasterChef Albania Miklovani është larguar nga Shqipëria në një kohë kur në Itali ikej me gomone. Ai ka qenë 9 vjeç dhe këtë episod s’e harron dot lehtësisht. Ai është shumë këmbëngulës dhe mjaft i përkushtuar ndaj punës. Ka një mënyrë pune aq të organizuar saqë nuk i bëjnë përshtypje të papriturat apo presioni i kohës kur gatuan. Ka nisur të gatuajë që në moshë të vogël, pasi prindërit ktheheshin vonë dhe atij i duhej të gatuante për vete dhe motrën. Kuzhina është pasioni më i madh i jetës. Pjatat e preferuara janë: supa e peshkut, orizi me akullore borziloku dhe karpaço karkaleci e gjallë. Përveç gatimit pëlqen dhe futbollin dhe makinat. Merr pjesë në MasterChef: Sepse ai mendon se ka përbërësin sekret: talentin! Masterchef,nje edicion kuzhine,pas shume sfidave dhe recetave pa fund, ka pefunduar .Edhe pse Alfio ka rrembyer cmimin e madh per mua fitues mbetet Miklovani. Miklovani ja ka dale mbane perhere,edhe kur e kane vene ne veshtiresi ai ka arritur te beje mrekullira. Gatimi i tij i preferuar: Rose me rosnica
 • 13. 13 Bulimia… Sëmundja e bulimisë eshte një çrregullim I të ngrënit.Të prekurit nga bulimia nuk e kontrollojne dot veten kur hanë dhe ushqimin e ngrënë detyrohen ta vjellin.Të sëmurëve iu duket vetja të shëndoshë, pavarësisht se pesha e tyre mund të jetë normale, prandaj kjo sëmundje është psikologjike.Bulimia, anoreksia dhe sëmundje të tjera të crregullimit të të ngrënit klasifikohen si sëmundjet e dyta mendore më të shpeshta te adoleshentët. Të sëmurët nga bulimia nuk kanë vetëbesim, janë pak të shoqërueshëm. Ata mundohen ta fshehin faktin që janë të sëmurë,madje ka pasur raste që të sëmurët me bulimi e kanë fshehur sëmundjen e tyre për një periudhë shumë të gjatë, 15-20 vjecare Sëmundja e bulimise mund të jetë shpeshherë kërcënuese për jetën e të sëmurëve.Megjithatë shërimi nga bulimia është I mundur, pavarësisht sesa vjet ka një person që është I sëmurë. Ka pasur njerëz të famshëm që kanë vuajtur nga bulimia si:Lady Gaga ,Lilly Allen,Victoria Beckam,Princesha Djana,Elton John ,Franz Kafka,Demi Lovato.Ata kane folur për sëmundjen e tyre dhe se si ia kanë dalë të shërohen,duke qenë shembuj për te githë të sëmurët me bulimi.
 • 14. 14 STILI I RRUGËS : LONDËR Në ditët e sotme shumë e më shumë stilistë në botë po inspirohen nga mënyra e të veshurit të njerëzve të thjeshtë dhe drejtuesve të blogjeve të ndryshme .Në këtë mënyre është krijuar një “marrëveshje e fshehtë” midis tyre ose një inspirim i ndërsjelltë ku stilistët dhe njerëzit përfitojnë nga njëri-tjetri. Më poshtë do të paraqiten “stilet e rrugëve” Londer dhe Tokio!
 • 15. 15 “Stili i rruges “2015- TOKIO
 • 16. 16 Moda dhe Astrologjia Dashi (21 Mars-19 Prill) Të lindurit në shenjën e dashit janë ata që vendosin trendet e reja në modë dhe në veshje.Për djemtë pantallonat dhe bluza e bardhë klasike theksojnë personalitetin. Ngjyrat e shenjës : e kuqja, e zeza dhe tonalitete të okrës. Demi (20 Prill-20 Maj) Ata tentojnë të blejnë veshjet më të shtrenjta nga stilistët.Djemtë I kushtojnë me teper rëndësi detajeve sesa vetë veshjes.Ata duken mire në një kostum bezhë,kafe ,ton pastel ndërsa vajzat të evitojnë fundet e shkurtra . Ngjyrat :Nuancat e rozes ,ngjyrat natyrale dhe modelet me lule. Binjakët (21 Maj-21 Qershor) Binjakët nuk vishen që të tërheqin vëmendjen.Vajzat këshillohet të vishen fustane sintetike ndërsa për djemtë pantallona bambuku dhe bluza. Ngjyrat :Jeshilja dhe argjendi. Gaforrja (22 Qershor-22 Korrik) Ato vishen sipas humorit.Në një gjendje melankolie veshin ngjyra të errëta dhe të celura kur janë të lumtur. Të preferuarat: Copat e buta,pantallona dhe këpucë komode. Ngjyrat: Kontrastet bardh e zi. Luani (23 korrik-22gusht) Luanët jetojnë me stil dhe veshin rroba elegante dhe të prera bukur. Ngjyrat: Ari, e kuqja ,e verdha ,portokallia. Të preferuarat: Fustanet deri tek kupa e gjurit tipi Katherine Hepburn. Virgjëresha(23 Gusht-22 Shtator) Veshjet e tyre dallohen menjëhere pasi të lindurit në këtë shenjë janë më guximtarët. Ngjyrat: Tonalitetet e tË kuqes,së zezzës,rozës Të preferuarat:Fustanet e gjata prej linoje me një cardigan sipër.
 • 17. 17 PESHORJA (23 Shtator -22Tetor) Në veshjen tënde gjithçka është e llogaritur për të lënë një përshtypje të një harmonie të përgjithshme. Di si të gjeshë harmoni në forma, ngjyra, midis stilit elegant dhe shik Ngjyrat e tu:. Bluja, e kuqja me kusht që të mos jetë shumë e theksuar. Të preferuarat e shenjës: Copat me pala, të rrudhura, xhaketat me detaje, mëngë të fryra. Akrepi (23 Tetor-21 Nentor) Aleatët e tu... copat e buta, lëkura dhe mëndafshi të shoqëruara me prerje fine. Ska pala dhe fryrje të mëngëve. Ngjyrat: E zeza me të bardhën dhe të kuqen, ngjyrat intensive dhe vibruese, floriri Të preferuarat : Xhinset e ngushta ,cizmet,fustanet e zinj ose vishnnjë. Shigjetari (22 Nentor -21 Dhjetor) Çfarë dive! Gjithçka në pamjen tënde dhe në mënyrën se si je tërheq vëmëndjen. Fanse e ngjyrave, i përdor shumë dhe me talent në veshjet e tua. Të tërheq stili barok, adhuron copat e përziera me mëndafsh, kadife, ari dhe argjendi. Mund edhe të veshësh fustane të stilit afrikan ose indian. Nëse një ditë zgjedh të ndryshosh luk, zgjedh veshje elegante dhe të thjeshta. Bricjapi (22 Dhjetor-19 Janar) Në gardërobën tënde ka veshje cilësore dhe thelbësore, për të tjerat i beson intuitës tënde. Bizhutë e tua janë të thjeshta dhe të përdorshme me gjithçka. Ngjyrat e tua: E zeza, grija, bezha, bluja dhe jeshilja. Të preferuarat e tua:Një orë e bukur meshkujsh. Çizme me takë. UJORI (20 Janar -18 Shkurt) Ujoret kanë shumë qejf të vishen në mënyrë jokonvencionale që të shokojnë njerëzit.Ata janë të bërë për triko blu dhe pantallona gri. Peshqit(19 Shkurt-20 Mars) Peshqit janë të thjeshtë dhe veshjet reflektojnë personalitetin e tyre. Ngjyrat e tua: nuancat e blusë, lejlasë, të jeshiles dhe në përgjithësi ngjyrat e buta dhe të shndritshme.
 • 18. 18  Pasi ta mësoni dhe pasi ta doni do të vuani më tepër! (Victor Hugo)  Mosnjohja e vuajtjes është një vuajtje e madhe! (Cicero)  Ambicia është refugjati i fundit i dështimit ! (Oscar Ëilde)  E meta me e madhe e njerëzve është që kanë shumë të meta të vogla! { Zhan Pol}  Për fatkeqësitë e tyre njerëzit janë të prirur të akuzojnëfatin,perënditë dhe cdo gjë tjetër,por vetëm jo vetveten {Platoni}  Njeriu duhet vlerësuar jo vetëm nga veprat por edhe nga synimet e tij {Demokriti}  Miqësitë e vërtetë cdo gjë e kanë të përbashkët. {Euripid}  Ka tri lloje miqsh: miq që ju duan, miq që s'duan ta dijnë për ju dhe miq që ju urrejnë {Shamfor} Gjëegjëza Ditë e natë në roje Në një shtrat të drejtë Pa venë gjumë në sy, dy lumenj të shpejtë, Largohen prej tij! vec jo në të njëjtin krah (Dordoleci) Njëri shkon e tjetri vjen Ështe c’është kush e gjen?! (Autostrada)  Aforizma
 • 19. 19 Turizëm Kallmi, bukuri natyrore ende e panjohur ! Pas plazhit të Currilave në Durrës fshihet një zonë turistike ende e panjohur dhe tepër të veçantë. Në ndryshim nga plazhi i madh(tashmë i mbipopulluar në stinën e verës) apo ai i Currilave, Kallmi përbëhet nga gjire të vegjël detarë me plazhe shkëmbore. Ky është ndër të paktat vende përgjatë vijës bregdetare të Durrësit, që ngjason paksa me plazhet shkëmbore në jug të Shqipërisë. Vendodhja paksa e fshehur,rruga e pashtruar dhe mungesa e informacionit ka mbajtur larg plazhistët dhe ndërtuesit, duke shërbyer si një mburojë e mirë për ruajtjen e kësaj zone. Kodrat e Kallmit janë një pasuri e jashtëzakonshme, që natyra me bujari të madhe i ka falur qytetit të Durrësit. Kjo zonë dhe pse e veshtirë për t’u arritur është një pikë turistike e kërkuar dhe nga shumë të huaj si gjermanë apo austriakë të cilët e vizitojnë atë çdo vit. Një faktor tjetër pozitiv që e bën atë mjaft të preferueshme për këta turistë është edhe moli i jahteve. E paprekur nga dora e njeriut, zona e Kallmit ofron me bujari një ndërthurje të bukur të detit, plazheve ranore dhe shkëmbore,qetësisë,kodrës e gjelbrimit, duke iu përshtatur kërkesave të të gjithëve njerëzve që zgjedhin t’ kalojnë aty pushimet! #MesueseAurela
 • 20. 20 8 foto të rralla nga e shkuara! Hera e pare e Arnold scharzenegger ne Ne York ne 1968 Paul Mccarteny, John Lennon dhe George Harrison duke kwnduar nw njw dasme ,1958 Muhammad Ali duke bindur dikw qw tw mos hidhet nga ndwrtesa ,1981 Jimi hendrix dhe mick jagger,1969
 • 21. 21 Mbretëresha Elizabet gjatë shërbimit ushtarak në luftën e dytë botërore. ENIAC-kompjuteri i pare i prodhuar ndonjehere. Osama Bin Laden ne rini, me familjen ne Suedi. Bin Laden eshte i dyti nga e djathta,me kemishe jeshile e pantallona blu. Hitleri si shoqeruesi i pare i dhendrit ne dasmen e Joseph Goebbels.
 • 22. 22 Test personaliteti JU e quani veten fëmijë të : a) Yjeve b) Tokes c) Prindërve tuaj d) Tokës dhe Yjeve e) Cfarë ju jep më shumë forcë: a) Dashuria dhe kujdesi që kanë të tjerët ndaj jush b) Dashuria dhe kujdesi që keni ju ndaj të tjerëve c) Lufta që bëni për qëllimet dhe bindjet tuaja peronale d) Besimi i ndërsjelltë.Ideja se jeni pjesë e një komuniteti të besuar. Një pikturë nga ekspozita ju tërheq vëmendjen.Ju për të mendoni: a) Kjo pikturë ka domethënie enigmatike b) Edhe unë do ta pikturoja plotësisht kështu c) Piktura është shume dekorative. d) Ndihem i ngjashëm me artistin sepse mendojmë njëlloj. Për ju jeta është: a) Lumë i gjatë dhe i qetë që ka rrjedhën e vet. b) Stuhi deti,e ndryshme dhe me valë. c) Një mundësi e madhe për fillim të ri d) Kohë e ndryshineve të vazhdueshme,dëshirave dhe lakmive. Sipas mendimit tuaj cila ngjyrë e përshkruan më mirë planetin tonë: a) E kaltra b) E kuqja c) Njyrë hiri d) E gjelbërta Cfarë ndjeni kur ndodheni vetem me qiellin me yje: a) Vetmi dhe pasiguri b) Ftohtesi dhe pasiguri c) Kenaqesi,të mbushur me ndjenjën e sigurisë d) Pendesë Më shumë përgjigje A: Me shumë përgjigje C:
 • 23. 23 Revista “Utopia” Nr 1, Revistë mujore per te rinj NENTO R 2015 Viti i I i botimit #MesueseAurela