Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

The Dijital Trend Raporu - 2018 Temmuz

734 visualizaciones

Publicado el

www.thedigital.agency

Publicado en: Internet
 • Sé el primero en comentar

The Dijital Trend Raporu - 2018 Temmuz

 1. 1. Temmuz - 2018 The Digital Agency Trend Raporu
 2. 2. Alibaba’nın alt şirketlerinden lojistik odaklı GoGoVan, 250 milyon dolar yatırım aldı Alibaba‘nın alt şirketlerinden biri olan, talebe dayalı taşımacılık girişimi GoGoVan, geçtiğimiz yıl Hong Kong’da birleşme yoluyla ilk milyar dolarlık şirket olmuştu. Kargonun Uber’i diyebileceğimiz GoGoVan şimdi de aldığı 250 milyon dolar yatırımla büyümesini ikiye katladı. Yeni tur, Rusya-Çin Yatırım Fonu Hongrun Capital ve Qianhai Fund of Funds katılımıyla InnoVision Capitaltarafından yönetildi. Diğer iki önemli yatırımcı ise Alibaba’daki Cainiao lojistik iştiraki ve ’58 Suyun’un GoGoVan’la birleşmiş olan iş ortağı Dao Dao’yu da kapsıyor. Şirket, aldığı 250 milyon dolarlık yatırımla işlerini yeni pazarlara, özellikle de Çin ve Güneydoğu Asya’ya, genişletmek için kullanmayı planlıyor. ’58 Suyun ile birlikte GoGoVan’in yaklaşık 8 milyon kayıtlı kullanıcısı ve 2 bin personeli bulunuyor. Şirket 300’den fazla şehirde faaliyet gösteriyor. GoGoVan, kısa mesafeli lojistik hizmeti veriyor, ancak GoGoVan CEO’su Steven Lam, şirketin kapıdan kapıya opsiyonunun da yakında aktif edileceğini söylüyor.
 3. 3. Amazon’un 2018 sonunda ABD’de e-perakende sektörünün yaklaşık yüzde 50’sini ele geçirmesi bekleniyor Şirket değeri 880 milyar dolara ulaşan Amazon, teknoloji şirketleri Facebook, Apple ve Microsoft ile dünyanın ilk 1 trilyon değerine ulaşan şirket olma yarışını sürdürürken, perakende sektörünü altüst eden başarılara imza atıyor. Araştırma şirketi eMarketer‘in sunduğu son rapor, e-ticaret devinin, ABD’de 2018 dijital kanallardan yapılan tüm satışların yaklaşık yüzde 50’ini yakalamak istediğini gösteriyor. Geçtiğimiz sene 199,85 milyar dolar olan gelirini 2018 sonunda 258,22 milyar dolara çıkarması tahmin edilen şirketin yüzde 29’luk bir büyüme ile mevcut ABD perakende sektörünün büyümesinden çok daha öteye geçeceği gözlemleniyor. Zira, 2018’de ABD’de perakende sektöründe büyümenin %16 olması yapılan tahminler arasında.
 4. 4. Facebook, kendi yapay zeka çiplerini tasarlamak için eski Google mühendisini işe aldı Facebook, kendi yapay zeka çiplerini üretebilmek için Google‘ın lider çip geliştiricilerinden biri olan Shahriar Rabii‘yi işe aldığını açıkladı. Bu yılın başlarında kendi özel çiplerini tasarlayacak ekip kurmaya başlayan Facebook’a yeni katılan Rabii’nin görevi ise, LinkedIn profilinden gördüğümüz kadarıyla, Facebook’ta üretimlerin gerçekleştiği “Silikon” bölümünün başkan yardımcılığı oldu. Shahriar Rabii, Facebook’a katılmadan önce Google’da yedi yıl boyunca çalışmıştı. Google’da çalıştığı sürede, Pixel akıllı telefonun özel Visual Core çipi de dahil olmak üzere şirketin cihazlarının çiplerinin oluşturulmasına yardımcı oldu.
 5. 5. Adobe, Photoshop’un tam sürümünün iPad’e geleceğini duyurdu Apple’ın iOS 11 sürümüyle beraber iPad artık bir bilgisayar gibi fonksiyonel hale gelmişti. Bu kadar başarılı bir cihaza dönüşmesine rağmen hala bazı önemli programlar iPad üzerinde tam performansla ve tüm özellikleriyle kullanılamıyordu, bu da bir grup potansiyel müşterinin üründen uzak kalmasına neden oluyordu. Bu programlardan biri olan Photoshop, 2019 yılı içerisinde iPad üzerinde tüm özellikleriyle başarılı bir şekilde çalışabileceği ve aynı zamanda farklı platformlarda eş zamanlı olarak kullanılabileceği bir şekilde kullanıcılarla buluşacak.
 6. 6. YouTube Analytics’te dikkat etmeniz gereken 10 önemli nokta Eğer YouTube‘u daha etkin kullanmak istiyorsanız aşağıdaki metriklere dikkat etmenizde fayda var. YouTube Analytics üzerinden erişebileceğiniz bu 10 metrik sayesinde etkileşiminizi yükseltebilir ve abone büyümenizi arttırabilirsiniz. Yeni stratejiler belirlemenizde faydalı olacak bu 10 noktayı gelin beraber inceleyelim. İzlenme süresi raporu size gösterim sayısı, gösterimlerin tıklanma oranı, görüntüleme sayısı ve izleyicilerin içeriğinizi ne kadar süre izlediği hakkında bilgi verir. Bu raporda youtube.com’dan, video izleme sayfası’ndan ve mobil YouTube uygulamalarından toplanan veriler gösterilir. Bunun yanı sıra izlenme süresinin, insanların videonuzu izlerken geçirdiği dakikaların toplam miktarı olduğunu da belirtelim. YouTube daha fazla izlenme süresine sahip video ve kanalları arama sonuçlarında ve önerilenler kısmında öne çıkardığı için izlenme süresinin ana metriklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. YouTube’un bu video ve kanalları öne çıkarmasının nedeni ise algoritmanın, daha fazla izlenme süresine sahip videoların daha fazla etkileşim yaratabilme özelliğine sahip olduğunu varsayması.
 7. 7. Microsoft Whiteboard’ın uygulaması, Windows 10, iOS ve web için geliyor Beyin fırtınalarının en popüler sembolü olan beyaz tahta giderek dijitalleşmeye devam ediyor. Microsoft’un Whiteboard projesi bu dijitalleşmeye farklı bir boyut kazandırıyor çünkü Whiteboard kullanıcıları artık sınırsız sayıda kişiyle aynı anda, aynı tahtada çalışabiliyor ve çalışmalarını otomatik olarak kaydedebiliyor. Microsoft Whiteboard’ın Windows 10 için hazırlanan uygulamasıyla artık dilediğiniz kadar kişiyle aynı anda bir tahtada çalışabileceksiniz. 7 aydır beta olarak kullanılan bu uygulama geçtiğimiz gün itibariyle tüm kullanıcılara açıldı. Bununla da kalmadı, Microsoft zaman belirtmese de iOS uygulaması ve Web uygulamasını da yayına koyma sözünü verdi.
 8. 8. Apple, MacBook Pro ailesini yeni işlemciler ile güncelledi Apple’ın en sevilen laptop ailelerinden biri olan MacBook Pro ailesi, özellikle daha hızlı performans isteyenler tarafından tercih ediliyor. MacBook Pro ailesin daha da güçlendirmek isteyen Apple, hem 15 hem de 13 inçlik MacBook Pro modellerinin donanımlarını güncellediğini açıkladı. 8. nesil Intel Core işlemcilerini ile güncellendi Yapılan donanım güncellemesi ile birlikte Touch Bar özellikli yeni MacBook Pro modellerinde 8. nesil Intel Core işlemcileri kullanılacak. Apple’ın açıkladığı verilere göre işlemci güncellemesi ile birlikte 15 inç modeldeki 6 çekirdekli işlemcinin yüzde 70’e, 13 inç modeldeki dört çekirdekli işlemcinin iki kata kadar daha hızlı performans sunacak.
 9. 9. Instagram Kullanıcı Sayısı 1 Milyarı Geçti Instagram, sosyal medyada ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma uygulamasıdır. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan Instagram 2012 yılında sosyal medya devi Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındı. Facebook’a satılmadan önce 30 milyon kullanıcısı olan Instagram’ın Temmuz 2018 itibarıyla 1 milyarın üzerinde kullanıcısı bulunmaktadır. Buna karşılık, Facebook‘un yaklaşık 2.19 milyar aylık aktif kullanıcısı bulunuyor ve Snapchat‘ın ise aylık yaklaşık 100 milyon aktif kullanıcısı var. Ülkelerin Instagram kullanım sayılarına baktığımız ABD yaklaşık 120 milyon kullanıcı ile en çok İnstagram kullanan ülkelerin başında geliyor. Sıralamada, Hindistan 67 milyon, Brezilya 63 milyon, Endonezya 59 milyon ve Rusya 33 milyon Instagram kullanıcısı bulunuyor. Türkiye ise 36 milyon aktif kullanıcı ile dünyada en çok instagram kullanan ülkeler arasında 5. sırada yer alıyor.
 10. 10. 2017 yılında internetten yapılan kartlı işlemler 6 yıl öncesinin yıllık reel büyüme oranınını ancak yakaladı Aşağıdaki grafikler için kullanılan veriler bkm.com.tr’den, yıllık reel büyüme oranlarını hesaplamak için kullanılan enflasyon oranları TUİK’den alınmıştır. Aşağıdaki grafik, çoğumuzun bildiği ve webrazzi.com’da da yayınlanan birçok kurumun tespit ettiği gibi internetten yapılan kartlı işlem hacminin her yıl hangi oranda büyümekte olduğunu göstermektedir. 2017 yılında internetten yapılan kartlı işlemler nominal değerler ile hesaplandığında % 44,9,’luk bir artış göstermiştir. E-ticaret işlemleri tanımının, aslında dar kapsamlı olarak değerlendirildiğini düşündüğüm perakende işlemlerinin, bu büyüme içinde önemli bir payı olduğu bir gerçek. Dolayısıyla farklı kaynaklar, araştırma kuruluşları ve büyük e-ticaret firmaları da, e-ticarette büyüme oranını bu civarda hesaplamakta veya tahmin etmektedir.
 11. 11. İnteraktif videolar ve atölyeler ile yaratıcılığı destekleyen platform: Craftsy Gelişen teknoloji, hayatımızın her alanında etki etmeye devam ediyor. Çok değil, 5-10 yıl önce resim, dikiş, yemek vb. kursları büyük rağbet görüyordu. İlerleyen teknolojinin günümüze olan etkisi, bu alanda da değişikliklerin önünü açmış oldu. Apple’ın 2017’de en çok indirilen uygulamalarından biri olan Craftsy de örgü, kapitone, çizim, pasta süsleme gibi birçok alanda online eğitimlerin verildiği bir platform. Craftsy‘nin yeni bir uygulama olmadığını, ilk olarak 2010 yılında hayata geçirildiğini de bu noktada belirtmemiz gerekiyor. Sympoz Inc.tarafından 2011’de piyasaya sürülen uygulama, 10 Mayıs 2017’de NBCUniversal tarafından satın alındı.
 12. 12. gardaşım bir ihtiyacın var mı gardaşım | Hızla yayılan akım Twitter'da son günlerde yoğun olarak paylaşılan "gardaşım bir ihtiyacın var mı gardaşım" paylaşımı hızla artıyor. Öyle ki bir akıma dönmüş durumda. Ekşi Sözlük'te de tartışılan ve nereden çıktığı henüz bilinmeyen akım Facebook'ta da ilgi görüyor. gardaşım bir ihtiyacın var mı gardaşım şeklinde Twitter'da kullanıcılar birbirlerine tweet veya DM atıyor. İlgi birden artınca Ekşi Sözlük'te hakkında başlık açılırken, Google'da da aramalarda ciddi bir sıçrama yapmış durumda. Ancak bu akımın nasıl başladığına dair net bir bilgi bulunmuyor. Bu akımı sevenler olduğu gibi anlam veremeyenler de var.
 13. 13. Sosyal medya paylaşımlarınızı tasarlayabileceğiniz yeni bir araç: Placid.app Kobilerin sosyal medya kullanımı giderek artarken farklı ihtiyaçlar da ortaya çıkıyor. Örneğin her bir sosyal medya paylaşımı için özel bir görsel hazırlamak bir çok küçük işletme için problem olabiliyor. Geliştirilen araçlar bu problemleri ortadan kaldırıyor ve özellikle düşük bütçeli firmaların oldukça başarılı çalışmalara imza atmasını sağlıyor. Placid aracı da yeni çıkan tasarım araçlarından biri. Oldukça basit bir kullanım sunan Placid, var olan taslaklardan birini seçip kendi formatınızı oluşturmanızı sağlıyor.
 14. 14. Huawei'ye 5G Teknolojisinde Çağ Atlatan İsim: Profesör Erdal Arıkan ABD ve Çin arasındaki ticari savaşın ilk kurbanlarından olan Huawei, 5G savaşında Çin’in en büyük silahı olacak. Peki Huawei’nin yeni nesil kablosuz ağ teknolojilerindeki elini kim güçlendirecek dersiniz? MIT’de profesör olan Erdal Arıkan ve teknoloji savaşındaki rolüne değiniyoruz. Huawei’yi belki de son yıllardaki akıllı telefonlarıyla duymuş olabilirsiniz, ancak firma dünyanın en köklü haberleşme sistemleri tedarikçilerinden birisi. Şirket, uzun yıllar boyunca bağlantı standartlarını belirleyen işler yaptı. Akıllı telefonlar ise şirketin tüketiciye inmesini sağladı. Çin merkezli Huawei, güçlü temelinden dolayı ülkesinin uluslararası arenadaki en büyük teknoloji silahı. Nasıl ABD’nin Apple’ı varsa, Çin’in de Huawei’si var.
 15. 15. Apple Türkiye, iPhone, Macbook ve Apple Watch modellerine zam yaptı Apple‘ın kur artışı nedeniyle ülkemizde ürünlerine zam uygulayacağı uzun zamandır konuşuluyordu. Beklenen zam az önce hem iPhone, hem Macbook hem de Macbook Pro modelleri için uygulandı. Akıllı telefon pazarının en pahalı modellerinden biri olan iPhone X’in fiyatı yeni gelen zam ile birlikte 7 bin 499 TL‘ye çıktı. 256 GB’lık iPhone X’in fiyatı 8 bin 599 TL’ye çıktı. Hatırlatmak gerekirse iPhone X modelinin 64 GB dahili depolama alanına sahip olan versiyonu 6 bin 099,256 GB dahili depolamaya sahip olan versiyonu ise 6 bin 899 TL fiyat etiketine sahipti. Yeni gelen zamla birlikte 256 GB’lık iPhone X’in fiyatı 8 bin 599 TL’ye çıktı. iPhone X’in arından iPhone ailesinin en pahalı üyesi olan iPhone 8 Plus ise gelen zamlarla birlikte 64 GB’lık dahili depolama için 5 bin 899, 256 GB’lık dahili depolamaya sahip versiyon için ise 6 bin 999 TL fiyat etiketi ile satılmaya başlanacak. iPhone 8 modeli ise gelen zamlarla birlikte 5 bin 199 ve 6 bin 299 TL fiyatına çıktı.
 16. 16. YouTube, videoları çalındığı zaman içerik oluşturucularına bildirim gönderecek Dünyanın en popüler video platformu olan YouTube, her ne kadar güzel içerikleri karşımıza çıkarıyor olsa da birçok sıkıntının çözümünü de henüz tam olarak sağlayamıyor. İzleyici tarafında tonlarca sorun bulunurken, içerik oluşturucularının da kendilerine göre bazı problemleri bulunuyor. Bunlardan en büyüğü, içerik oluşturucularının orijinal içeriklerinin izinsiz olarak kullanılıyor ve çoğaltılıyor oluşu. YouTube, bu problemin devam etmesinin önüne geçmeyi hedefliyor. Bu yüzden şirket, Copyright Matchadını verdiği yeni aracını yayınlayacağını duyurdu. Artık bir video YouTube’a her yüklendiğinde hizmet, içeriğin zaten mevcut olup olmadığını veya sitede bulunan diğer videolara benzeyip benzemediğini tarayıp kontrol edecek. Bu hizmetin sadece videolar için değil klipler için de aktif edileceğini belirtiliyor.
 17. 17. Türkiye’deki faaliyetleri durdurulan Booking.com’a ilişkin yeni mahkeme kararı çıktı Türkiye’deki faaliyetleri tedbiren durdurulan online otel rezervasyon platformu Booking.com‘un site hakkında verilen kararın, mahkeme tarafından belirlenecek bir teminat karşılığında kaldırılmasına ilişkin yaptığı ikinci talebin, mahkemece reddedildiği ortaya çıktı. Mahkemenin kararında, teminat karşılığı tedbir kararının kaldırılmasının bu aşamada mümkün olmayacağı belirtilerek, bilirkişi raporunun beklenmesi gerektiği, varsa zararın rapor ile belirleneceği vurgulandı. Söz konusu kararın gerekçesinin de yazıldığı ve yeniden istinafa gönderileceği belirtildi. Ayrıca İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada, bilirkişi raporunun beklendiği ancak raporun henüz mahkemeye ulaşmadığı da öğrenilen bilgiler arasında yer alıyor.
 18. 18. Facebook Haber Kaynağı’nda artırılmış gerçeklik reklamlarını test ediyor Facebook şimdiye kadar benzerlerini Snapchat’te gördüğümüz bir reklam modeliyle karşımıza çıkıyor. Facebook’taki artırılmış gerçeklik reklamları sayesinde artık reklamverenler kullanıcıların ürünleri deneyimlemesini sağlayabilecek. Messenger reklamlarına ilgi çekmek için daha önce arttırılmış gerçeklik kullanan Facebook, bu reklam modelini Haber Kaynağı’na taşımaya karar verdi. Şimdilik sadece bir grup reklamcıya açık olan bu özellik, Ty Ahmad-Taylor tarafından paylaşıldı. Facebook’un küresel pazarlama çözümleri departmanında ürün pazarlama başkan yardımcısı olan Ty Ahmad-Taylor, yüzünü Candy Crush oyununa yerleştirdi. Bu kapsamda yayına alınan diğer reklamlar ise alışveriş yapan kullanıcıların, sanal güneş gözlüğü ve makyaj malzemelerini yüzlerinde denemesini sağlıyor.
 19. 19. Yeni soru çıkartmasıyla Instagram’da etkileşim yükseliyor Instagram, halihazırda etkileşim oranıyla kendinden söz ettiren Hikayeler özelliğine daha fazla etkileşim kazandırmanın yeni yollarını denemeye devam ediyor. Şimdiye kadar çıkartmalarda emoji slider ve anket çıkartmasını yayına alan şirket, herkese açtığı soru çıkartmasıyla etkileşimi bir üst seviyeye taşımayı amaçlıyor. Daha önce test edildiğini duyurduğumuz soru çıkartmasının yayına alınmasıyla birlikte kullanıcılar, takipçilerinden soru alabiliyor ve aralarından seçtikleri soruları Hikayeler’de paylaşarak herkese açık bir şekilde cevaplayabiliyor. Platformdaki kanaat önderlerinin severek kullanabileceği bu özellik, tanınmış isimlerin takipçileriyle iletişimini güçlendirebilir. Üstelik takipçilerin Influencerlar hakkında ile merak etttiği bir çok şey olduğunu düşünürsek, soru çıkartmasının içerik stratejisini şekillendirebileceğini de söyleyebiliriz.
 20. 20. WhatsApp mesajlarda detay vermeye başladı WhatsApp, dünyanın en çok tercih edilen sohbet uygulamalarının biri olmanın yanında, global olarak tüm dünyanın aktif olarak her türlü bilgiyi aktardığı bir araç olmaya da devam ediyor. Uygulamadaki en büyük sorunlardan birinin, hiç şüphesiz virüs gibi yayılan sahte bilgiler olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda WhatsApp da yeni bir önlem aldığını açıkladı. WhatsApp kullanıcıları artık, başka biri tarafından yazılmış bir mesajı başka birine gönderdiği zaman mesajın üzerinde “forwarded“ yani “yönlendirildi“ ibaresi yer alacak. WhatsApp’ın en yeni sürümünde, eğer bir mesaj başka birinden size iletilmişse bu yazılar italik olarak görünecek.
 21. 21. Apple’dan yeni güvenlik özelliği: Kısıtlı USB modu Teknoloji dünyasının en önemli firmalarından olan Apple, özellikle sunduğu cihazların güvenliği ile ön plana çıkan bir şirket. Sahip olduğu ünvanı korumak için güvenlik alanında önemli çalışmalar yapan Apple, 9 Temmuz tarihinde yayınlanan iOS 11.4.1 güncellemesi ile birlikte kısıtlı USB modu özelliğini kullanıma sundu. Bildiğiniz gibi iPhone, iPad ve iPod Touch gibi Apple modellerine lightning portu üzerinden bağlanan çeşitli 3. parti USB aksesuarları cihazların şifrelerini tespit etmek için kullanılabiliyor. Kısıtlı USB modu sayesinde tam olarak bu sorunu çözmeyi hedefleyen Apple, kullanıcılarına yeni bir güvenlik seçeneği sunmuş oldu.
 22. 22. Apple, Siri ve Machine Learning takımlarını son transferlerinden John Giannandrea altında birleştiriyor Apple, geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklama ile yeni bir yapay zeka/makine öğrenmesi (AI/ML) takımı kuracağını duyurdu. Kurulacak olan yeni takımın Google’dan yapılan önemli transfer John Giannandrea yönetiminde olacağı ise önemli bir detay. John Giannandrea, 8 yılını Google’da geçirmiş ve bu sırada makine öğrenimi, araştırma ve arama ekiplerine liderlik yapmış oldukça deneyimli bir isim. Yeni kurulacak AI/ML takımının, Siri ve Core ML takımlarının birleştirilmesiyle oluşturulacağı belirtiliyor. Siri ve Core ML takımlarının iç yapılarının değişmeyeceği belirtilse de artık yönetici olarak Giannandrea’a hesap verecekler.
 23. 23. Apple Store’da en uzun süre 1 numarada kalan 10 uygulama Temmuz ayının ilk günlerinde 10. yılını kutlayan Apple Store ile ilgili karşımıza yeni listeler çıkmaya devam ediyor. Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz hafta sizlere App Store’un 10 yıllık tarihi boyunca en popüler olan 10 ücretsiz uygulamasını sizlere aktarmıştık.
 24. 24. YouTube haber yayıncıları odağında 25 milyon dolar yatırım yapacak Google habercilikteki rolünü bir adım öne taşıyan çok yönlü habercilik inisiyatifini mart ayında duyurmuşu. Bu proje kapsamında 3 yıl boyunca habercilikle ilişkili projelere toplam 300 milyon dolar yatırmayı planlayan Google, ilk adımı YouTube ile attı. YouTube’un habercilik inisiyatifine yatırdığı 25 milyon dolar, yayıncıları desteklemek üzere daha fazla uzman işe almak, yayıncıların kendi video operasyonlarını yürütmesini sağlamak ve haber kurumlarıyla beraber çalışabilecek bir çalışma grubu yaratmak üzere kullanılacak. Bu çalışma grubunun YouTube’da uygulanabilecek yeni video ürün özellikleri konusunda yeni fikirler üreteceğini ve YouTube’da yer alan haberlerin iyileştirilmesi üzerine çalışacak.
 25. 25. Netflix’e yatırım yapacakların göz önünde bulundurması gereken 4 risk unsuru 2018’de rekor kırarak yüzde 116 oranında bir büyüme gerçekleştiren Netflix, Barclays analisti Ross Sandler‘a göre şirkete yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar için 4 ana risk unsuru barındırıyor. Çok fazla içerik: Netflix, bu yıl Ryan Murphy gibi en iyi yapımcılarla anlaşma imzaladıktan sonra orijinal içeriğe 14 milyara yakın yatırım yapıyor. Orijinal içerik genellikle medya şirketlerine rekabet avantajı sağlar, ancak izleyicilerin en sevdikleri içerikleri bulamaması durumunda bu avantaj dezavantaja dönüşerek riskli bir hale geçebilir. Borçlar: Netflix, iddialı içeriklerinin çoğunu borçla finanse ediyor. Netflix, nisan ayı sonunda 1,5 milyar dolarlık borcu olduğunu açıklamıştı. Sandler’a göre kredi döngüsünün açılması, Netflix için gelecek 2-3 yıl içinde nakit akışını pozitifleştirmediği varsayımından dolayı yıkıcı bir hal alabilir. Başka bir teknoloji: Sandler’a göre Netflix’in, sahip olduğu teknolojiye yönelik genel görüş üzerinde ticaret yapması muhtemel ve sektörün oynaklığına karşı pek direnci bulunmuyor. ETF Akışları: Ross Sandler: “ETF akışları son birkaç yıldır grup üzerinde orantısız bir pozitif etkiye sahipti, bu yüzden eğer bir tersine dönüş söz konusu olursa, NFLX’in diğer şirketler tarafından yakalanacağını varsayabiliriz.” dedi.
 26. 26. Snapchat, Amazon ile görsel arama özelliği geliştiriyor Eagle kod adlı bir görsel arama özelliği geliştiren Snapchat, bu özellik sayesinde kullanıcıların Amazon’un listelerini görüntülemesini sağlıyor. Şimdilik Snapchat Android uygulamasının kodunda gizlenen bu özellik, bir düğmeye basıp tutarak bir objeyi, şarkıyı, barkodu ve daha birçok öğeyi tanımalamanızı sağlıyor. Bu yeni özelliğin Amazon’a, Shazam’a ve uygulamanın iş birliği yaptığı diğer uygulamalara veri göndererek çalıştığını da belirtelim. Böylece bir obje ya da barkodu tarattıktan Amazon’daki tüm seçenekleri görmeyi seçebiliyorsunuz.
 27. 27. Create@Alibaba Cloud MEA Startup Yarışması ilk kez İstanbul’da gerçekleşiyor Alibaba Cloud tarafından 12 ülkede düzenlenen uluslararası girişim yarışması Create@Alibaba Cloud Start Up yarışmasının Orta Doğu ve Afrika bölgesi ayağı, bu yıl 8 Ağustos’ta İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Böylelikle yarışma ilk kez İstanbul’da düzenlenmiş olacak. Geçtiğimiz Nisan ayında Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan, Alibaba Grubu bünyesinde yer alan bulut bilişim şirketi Alibaba Cloud, düzenlediği yarışmayla uluslararası girişim kültürünü ve işbirliğini geliştirmeyi ve Türkiye’den yarışmaya katılacak girişimlerin iş modellerini uluslararası alana taşımalarına yardımcı olmayı hedefliyor.
 28. 28. Google Ads’in artık otomatik yapabildiği 4 şey Adwords platformunun Ads’e dönüşmesiyle beraber akıllı reklamlar sayesinde özellikle kobilere yönelik büyük değişiklikler yapılacağını da belirtmiştik. Yeni platformun neler yapabileceği biraz daha netleşmeye başladı. Google Ads ile artık aşağıdaki 4 şeyi otomatik olarak yapabiliyorsunuz. Küçük işletmeler için akıllı kampanyalar Uygulama kampanyaları Hedefi optimize edilmiş alışveriş kampanyaları Dinamik arama ağı reklamları
 29. 29. Avrupa Birliği’nden Google’a 4,34 milyar euroluk rekor ceza Google’ın Android işletim sistemi nedeniyle Avrupa Birliği tarafından rekor bir cezaya çarptırılması bekleniyordu. Google ile ilgili kararını bugün açıklayan Avrupa Parlamentosu, şirketin Android işletim sistemini rakiplerinin engellemek için kullandığı ve Avrupa Birliği yasalarını ihlal etmesi gerekçesi ile 4,34 milyar euro ceza ödemesine karar verdi. Tek bir şirkete verilen en büyük ceza Avrupa Parlamentosu Google’ın Android işletim sistemini marketi domine etmek için kullandığını öne seriyor. Avrupa Birliği 2016 yılında Google’ı operatörleri Chrome ve diğer Google uygulamaları yüklemeye zorlaması nedeniyle suçlamıştı. Avrupa Parlamentosu tarafından verilen 3,34 milyar euroluk cezanın Parlamento tarafından tek bir şirkete verilen en büyük cezadır.
 30. 30. Instagram, takipçileri listeden çıkarma özelliğini test ediyor Kullanıcılara takipçiler hakkında daha fazla söz hakkı tanımak isteyen Instagram, herkese açık hesapların, takipçi listesinde istemedikleri kişileri listeden çıkarması özelliğini test ediyor. Manuel olarak yapılan bu işlem, aslında bir süredir gizli hesaplarda mevcuttu. Gizli hesaplar bir kullanıcıyı takipçi listesinden çıkardığında, o kişinin içeriklerle ilişkisi anında kesiliyor. Bunun yanı sıra her geçen gün herkese açık hesapların da takipçi listesinden birilerini manuel olarak çıkarma özelliğine kavuştuğunu belirtelim.
 31. 31. Google Asistan, Visual Snapshot ile gününüzü planlayacak Google’ın yapay zeka destekli akıllı asistanı olan Google Asistan, günümüzün en başarılı akıllı asistan çözümlerinin başında yer alıyor. Google Asistan ile ilgili önemli bir güncelleme yayınlayan Google, Asistan ile toplanan bilgilerin tüm gününüzü planayacak şekilde kullanılacağını duyurdu. Kısacası şu andan itibaren Google Asistan, topladığı bilgiler ile tüm gününüzü ve gün içinde yer alan aktivitelerinizi planlayarak tek bir noktada toplayacak. Visual Snapshot adındaki özellik sayesinde Google Asistan kullanıcıları tek bir noktadan tüm aktivitelerini takip edebilecek.
 32. 32. Instagram, çift faktörlü kimlik doğrulama sistemini daha güçlü bir hale getiriyor Hacker’lar farklı bir SIM kart atama yöntemi kullanarak telefon numaranızı çalabilir, Instagram şifrenizi sıfırlayabilir ve diğer hesaplarınızı başkalarına satabilirler. Bugün Motherboard‘da yayınlanan makaleye göre Instagram hesapları diğer uygulamalara göre daha savunmasız. Çünkü Instagram, SMS ile bir şifre sıfırlama veya giriş kodu göndererek yalnızca iki faktörlü kimlik doğrulaması sunuyor. Ama artık Instagram, Google Authenticator veya Duo gibi güvenlik uygulamalarıyla çalışan, SMS olmayan iki faktörlü bir kimlik doğrulama sistemi oluşturduğunu onayladı. Bundan sonra umaranızın bir korsanın SIM kartına taşınması durumunda, farklı bir telefonda oluşturulamayan, giriş yapmanız gereken özel bir kod oluşturulacak.
 33. 33. İllüstratörler için kaynak niteliğinde platform: Illustration Tools İllüstratörler, yaratıcı ekipler ve sanatçılar için yeni bir platform olan Illustration Tools, bu topluluk için bir buluşma noktası olmayı amaçlıyor. Platformunda araçlar, makaleler ve tartışma alanları sunan Illustration Tools, çevrimiçi kurslarıyla da bir kaynak niteliği kazanıyor. Illustration Tools, araçlar sayfasında çizer ve tasarımcıların ihtiyacını düşünerek farklı bir liste hazırlamış durumda. Listede Asana, Evernote veya Trello gibi proje yönetim araçlarının yanı sıra Buffer gibi planlama araçlarına yer verilmesi dikkat çekiyor. Tabii ki bu araçların arasında Cinema 4D, True Grit ve Color Hunt gibi birbirinden farklı işlevlere sahip ve sadece çizerlerin kullanmak isteyebileceği bir çok aracın yer aldığını da belirtelim.
 34. 34. Siteniz yayındayken kod yazmadan yeni fontlar deneyin Bulgaristan merkezli bir dijital ajans olan Dizoo’nun basit ve bir o kadar da kullanışlı bir aracı olan Fonty oldukça dikkat çekici bir çözüm. En basit tanımıyla Fonty, yayında olan sitenizde farklı fontların nasıl duracağını kontrol edebildiğiniz bir araç. En güzel yanı ise herhangi bir teknik bilgi ve düzenleme ihtiyacınızın olmaması. Siz veya müşteriniz sadece internet sitesinin adresini yazarak yüzlerce font içerisinden dilediğinizi seçip sitenizin nasıl görüneceğine hemen bakabiliyorsunuz. Siz de benim gibi bir dijital ajans neden böyle bir araç geliştirir diye düşünüyorsanız bunun cevabı “şu font nasıl duruyor görebilir miyiz?” diyen müşteriler olabilir. Böyle bir araçla müşteriye dilediği fontu test etme imkanı verebilir ve daha sonra karar vermesini sağlayabilirsiniz.
 35. 35. Tayland’daki kurtarma çalışmaları süresince Elon Musk’ın yaklaşımı dikkat çekti Elon Musk, günlerdir tüm dünyanın takip ettiği Tayland’da bir mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve antrenörleri için çocuk büyüklüğünde bir denizaltı inşa etmesinin yanı sıra süreç boyunca ürettiği farklı fikirlerle de gündeme geldi. Yağan şiddetli yağmur nedeniyle mağarada mahsur kalan ve yüzme bilmeyen çocuklar, dalgıçlar tarafından kurtarılırken Musk da fikirleri ve üretim gücüyle kurtarma çalışmasına yardım etmeye çalıştı. Cumartesi günü paylaştığı bir tweet ile SpaceX mühendislerinin ertesi gün Tayland’a gitmek için yola çıkacağını ve kurtarma çalışmalarında Tayland hükümetine yardım edeceklerini açıklamıştı.
 36. 36. Google Türkiye’den YouTube’da kadın hareketi : “Biz”Google Türkiye bugün düzenlediği basın toplantısında cinsiyet ve fırsat eşitliği odağındaki “Biz” isimli YouTube projesini duyurdu. Videonun anlatıcı gücünden ve tanınmış YouTuberlardan destek alan Biz, ülkemizdeki kadınların yaratma, paylaşma ve dönüştürme gücünü aktaracak. Başlangıç sürecinde Merve Özkaynak, Refika Birgül, Rahşan Gülşan ve İlker Gümüşoluk’un yer aldığı projede, diğer kadınları harekete geçirmeye umut olabilecek kadınların hikayesi paylaşılıyor. Yaptığı üretimle, hayat hikayesiyle ve yarattığı etkiyle ülkemizdeki kahraman kadınları ele alacak olan proje Google Türkiye’nin YouTube kanalında yayınlanacak.
 37. 37. Yapay zekaya göre teknoloji devlerinin gizlilik politikaları GDPR’a uygun değil Deneysel bir Avrupalı ​​araştırma projesi Claudette, GDPR‘ın yani veri koruma yasasının ihlallerini otomatik olarak tespit edip edemeyeceğini görmek için test ediliyor. Claudette adı verilen projede gizlilik politikası ve madde dedektörü olarak adlandırılan sözleşme çözümleme aracı, Floransa’daki European University Institute araştırmacıları tarafından geliştirildi. Araştırmacılar, Claudette’in GDPR’la entegre olarak çalışabilmesi amacıyla, AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne uygunluğunu değerlendirmek için aracı özel olarak uygulayan Avrupa tüketici kuruluşu BEUC’den destek alıyor. Fakat şöyle bir sorun söz konusu, Facebook , Google ve Amazon gibi şirketlerden gelen gizlilik politikaları, Avrupa tüketici grubu olan BEUC’a göre GDPR’ın gerekliliklerini tam olarak karşılamıyor.
 38. 38. Media Markt, Teknosa’yı satın almak için görüşüyor Avrupa’nın önemli perakende devlerinden Almanya merkezli Media Markt, Bloomberg International‘ın kaynaklara dayandırdığı habere göre Teknosa‘yı satın almak için görüşmelere başladı. Girişim değeri 170 milyon dolar olan ve geçtiğimiz sene 933 milyon dolarlık satış gerçekleştiren Teknosa’nın satın alınmasının ne zaman tamamlanacağı ise henüz belli değil.
 39. 39. Google My Business, yeni sorgulama özelliklerini yayına alıyor Google Rehber olarak hayatımıza giren, fakat sonra Google My Business ismini alan Google ürünü, kullanıcıların arama yaptıklarında yerel işletmeleri görebilmeleri için Google Haritalar‘da ücretsiz işletme girişleri oluşturmalarına yardımcı oluyor. Google My Business şimdi de işletmelerin yerel girişlerinizi bulmak için Google Haritalar’da veya Google Arama’da insanların nasıl arama yaptığını göstermek üzere tasarlanan konsolun “Analizler” bölümünde yeni bir rapor hazırlıyor. Bu rapora “işinizi bulmak için kullanılan sorgular” raporu deniyor ve bir zaman dilimi içinde kullanıcılar tarafından yapılan, işletmenizin en popüler sorgularını gösteriyor.
 40. 40. Facebook Gruplar için üretilen üçüncü parti uygulamaları bünyesine alıyor Cambridge Analytica skandalı sonrasında yazılım geliştiricilerin başvuru incelemelerini durduran Facebook, gruplar için yönetim uygulamaları yazılmasını sağlayan Groups API’sini de kilit altına almıştı. Ancak bu durum, Gruplar özelindeki uygulamalarının Facebook’da yeniden belirmesiyle değişiyor. Şimdiye kadar Facebook ekibi tarafından değerlendirilerek bir onay sürecinden geçen Grup uygulamaları, Gruplardaki üye listelerine, gruplarda gönderi paylaşan kullanıcıların isimlerine ve profil fotoğraflarına erişimi kaybetmişti. Onay sürecini tamamlayan Grup uygulamalarının Facebook’da yeniden yer almasıyla birlikte adminler yeni bir uygulama eklentisine kavuşuyor.
 41. 41. Facebook satın aldığı Moves, Hello ve tbh’i kapatıyor Sürekli yeni çıkan popüler uygulamaları satın almasıyla gündeme gelen Facebook, dün daha önce satın almış olduğu Hello, Moves ve tbh‘i kapatacağını duyurdu. Bu uygulamalara duyulan ilginin azalmasıyla onları kapatma kararı alan şirket, bu üç uygulamada bulunan kullanıcı verilerinin 90 gün içinde silineceğini ifade etti. Yaptığı açıklamada düzenli olarak uygulamaları gözden geçirdiğini belirten Facebook, sahip olduğu uygulamalar arasında insanların en çok hangisine daha fazla değer verdiğini ölçümlediğini söyledi. Bazı insanların hala bu uygulamaları kullandığı için hayal kırıklığına uğrayabileceğinin farkında olduklarını ifade eden şirket, çok fazla dağılmamak için işleri önceliklendirmesi gerektiğini de hatırlattı.
 42. 42. Sony, YouTube’a film fragmanı yüklerken yanlışlıkla tüm filmi paylaştı Geleneksel yayıncılığın dijital yayıncılığa evrildiği günümüzde, Netflix, Blu TV gibi dijital yayın platformları da popülaritesini günden güne artırmaya devam ediyor. Filmler, diziler telif haklarını bu tarz platformlarla paylaşınca da kullanıcılar için illegal yöntemler daha minimize oluyor. Her ne kadar bu platformlar fazlasıyla tercih ediliyor olsa da yasa dışı yöntemler bir şekilde kendi varlığını koruyor. Sony de farkında olmadan, illegal olarak film izleme ekolüne bir taş daha eklemiş oldu. Şirket, bir filmin fragmanını YouTube’a yüklemek isterken yanlışlıkla tüm filmi platforma yükledi. Sony’nin yüklediği film, Khali the Killer, gerçek olaylara dayanan bir suç draması. 2017 yılında yayınlanan film, aynı yıl DVD formatında da basılmıştı.
 43. 43. “Kendini kaptırdın” uyarısı yayınlayan Instagram, “Rahatsız Etme” özelliğini de yayınlayacak Mayıs ayında Instagram’ın istatistiklerine uygulama içinde “harcanan süre”yi ekleyeceğini aktarmıştık. Şirket bugün platformunda “Kendini kaptırdın – haber kaynağına son 2 günde paylaşılan tüm yeni içerikleri gördün” uyarısını yayına aldığını duyurdu. Şirket, bu uyarının sadece son 48 saat içinde paylaşılan tüm içerikleri çoktan görüntülemiş olan iOS ve Android kullanıcıların görüneceğini belirtti. Bu özelliğin uygulama için güzel yanlarından biri kullanıcıların artık algoritma tarafından dağıtılmış yeni içerik arayışına son verecek olması. Üstelik yayınlanan uyarı sayesinde yeni içerikleri kaçırmaktan endişe eden kullanıcıların gönlüne su serpilecek.
 44. 44. Facebook API değişikliğine devam ediyor Cambridge Analytica skandalı sonrası Facebook bir uygulamanın daha 120 milyon kullanıcının verisini sızdırdığını keşfedince API’larda ciddideğişiklikler yapmaya başlamıştı. Yapılan değişikliklerin yanısıra bir çok uygulamayı yayından kaldıran Facebook yeni düzenlemelerle kullanıcıların verilerini daha iyi koruyabilmek için API değişikliklerine devam ediyor. Yapılan bu son değişiklikler bir çok geliştiriciyi etkileyecek özellikle sosyal ağ içerisinde kullanıcı deneyimini artıran uygulamalar ve medya partnerleri bir çok düzenleme yapmak zorunda kalacak.
 45. 45. Facebook hatası engellenmiş olan 800 binden fazla kişiyi listeden çıkardı Şimdiye birçok kullanıcının Facebook’ta yaygın olarak kullandığı engelleme özelliği yakın zamanda platformda aktif olan bir bug’ın hedefi oldu. 800 binden fazla kişiyi engelli listesinden çıkartan açık, bunu sessiz sedasız bir şekilde yaptı. 29 Mayıs’tan 5 Haziran’a kadar aktif olduğu saptanan bug’ın ciddi bir kullanıcı kitlesini mağdur ettiği söylenebilir ne de olsa engelleme bir çok Facebook kullanıcısının sıklıkla başvurduğu bir yöntem. Yine de kullanıcıların bu bug nedeniyle yaşadığı sıkıntının çok da derine inmediğini belirtelim. Zira engellenmiş kişiler listesinden çıkan kullanıcıların, arkadaşlarınızla paylaştığınız içerikleri görmesi söz konusu olmadı. Ancak bu kişiler, arkadaşlarınızın arkadaşlarına açık olan içerikleri kolayca görüntüleyebildi. Aynı şekilde bug sayesinde bu kişilerin sizi arkadaş olarak eklemesi ve Messenger üzerinden sizinle iletişime geçmesi de mümkün oldu.
 46. 46. Samsung akıllı telefonlar kullanıcısından habersiz fotoğraf paylaşıyor Akıllı telefon pazarının önde gelen firmalarından biri olan Samsung, yeni bir hata ile karşımıza çıktı. Samsung forumlarında ve Reddit’te ortaya çıkan bilgilere göre Samsung akıllı telefonlar, kullanıcılarının bilgisi olmadan rehberdeki bazı kullanıcılara fotoğraflar gönderiyor. Hata ile karşı karşıya kalan kullanıcılardan birinin açıklamalarına kullandığı Samsung akıllı telefon, kullanıcısının bilgisi olmadan galerisinde yer alan tüm fotoğrafları rehberinde numarası kayıtlı olan bir arkadaşına gönderdi. Bir başka kullanıcı ise galerisinde yer alan bazı fotoğrafların rastgele şekilde eşine gönderildiğini belirtti.
 47. 47. App Store’un en popüler 10 uygulaması 2008 yılının Temmuz ayında kullanıma sunulan App Store, 10. yılını kutluyor. 10. yılın şerefine yeni bir liste yayınlayan uygulama analiz firması App Annie, App Store’un 10 yıllık yolculuğu boyunca en popüler olan 10 uygulamayı açıkladı. Sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarının çoğunlukta olduğu listenin tamamını aşağıda bulabilirsiniz.
 48. 48. Instagram Hikayeler’de soru çıkartmalarını test ediyor Yakın zamanda IGTV, Lite versiyonu ve müzik çıkartmaları ile gündeme gelen Instagram, şimdi de soru çıkartmalarını test ediyor. Kullanıcıların sorularını Hikayelerde çıkartma üzerinden paylaşabildiği ve cevaplar alabildiği bu özellik şimdiye kadar birkaç farklı kullanıcı tarafından farkedildi. Şimdiye kadar etkileşimi arttırmak için çıkartmalarda iki seçenekli sorular ve emoji slider kullanan şirket, bu yeni çıkartmayla birlikte kullanıcılar arasındaki etkileşimi arttırmanın yeni yollarını deniyor. Bu özelliği paylaşan Endonezyalı bir kullanıcı ekran görüntüsünden dışında fazla bir detaydan bahsetmedi.
 49. 49. Facebook, İngiltere merkezli yapay zeka şirketi Bloomsbury AI’ı satın alıyor Facebook, İngiltere merkezli yapay zeka şirketi Bloomsbury AI‘ı satın aldığını duyurdu. Makinelerin belgelerden alınan bilgilere dayanarak soruları yanıtlamasına yardımcı olmak için doğal dil işleme (NLP) teknolojisi geliştiren bir girişim ​​olan Londra merkezli Bloomsbury AI, kaynaklara göre Facebook’ta yer alan sahte haberlerle mücadele edecek ve diğer içerik sorunlarıyla uğraşacak. Bloomsbury, teknik ve alan uzmanlığı yeteneğine yatırım yapan ve bu bireylerin şirketleri kurmasına yardımcı olan Entrepreneur First‘in ilk mezunlarından. Girişim ayrıca ​Fly.VC , Seedcamp , IQ Capital , UCL Technology Fund ve London Co-investment Fund tarafından da destekleniyor. Amazon’un yapay zeka odaklı dijital asistanı Alexa‘nın geliştirilmesinde etkili olan William Tunstall-Pedoe de Bloomsbury’nin melek yatırımcıları arasında yer alıyor.
 50. 50. Facebook’un destekçi rozetleri Türkiye’ye açıldı Geçtiğimiz günlerde Influencerlar için Patreon tarzı bir gelir modeli oluşturan Facebook, bu gelir modelini Türkiye kapsamında da yanına aldı. Şirket, Türkiye’de de aktif olan bu özellik sayesinde hayranların sevdiği içerik üreticilere destek olmasını ve bunun sonucunda destekçilerin sanal bir hayran rozeti kazanmasını sağlıyor. Hatırlarsanız daha önce Facebook’un Patreon’u klonladığından bahsetmiştik. Ismarlama modeli diyebileceğimiz bu gelir modeli, mid-roll reklamlara oranla daha fazla içerik üreticiye açılırken, hayranlar da üreticilere bağışladıkları 4.99 dolar karşılığında özel sahne arkası içeriklerine ve bir rozete kavuşuyorlar.
 51. 51. Telegram’ı kopyalayan WhatsApp, gruplara yayın özelliği getirdi Son zamanlarda kendi ülkesinde davalarla mücadele etmesiyle gündeme gelen Telegram‘a bir darbe de WhatsApp’tan geldi. Mesajlaşma alanında süren rekabette elini güçlendirmek için Telegram’ın kanallar özelliğini kopyalayan WhatsApp, bu özelliği kullanıcılarına Grup konuşmalarına getirdiği bir ayar olarak tanıttı. Aslına bakarsanız WhatsApp’ın ana şirketi Facebook’un birçok kez rakiplerini kopyaladığına şahit olduk. Snapchat’in Hikayeler özelliğini kopyalayarak Instagram’a taşıyan şirket, başka girişimlerin özelliklerini de defalarca kopyaladı. Görünen o ki; WhatsApp’ın rakiplerini elimine etmek isteyen Facebook, güvenli olmasıyla ünlenen Telegram’ın en popüler özelliği olan kanallarını da kopyalamaya karar verdi.
 52. 52. Apple Maps baştan aşağı yenileniyor Apple‘ın diğer ürünleri ile karşılaştırıldığında en az önem verdiği ürünlerinden biri olan Maps artık daha ciddi bir şekilde ele alınacak. Techcrunch’ın haberine göre önümüzdeki yıl ABD’de Apple’ın tamamen kendi topladığı verilerle yepyeni bir harita uygulaması kullanıma sunulacak. Yeni verilerin kullanıma sunulacağı haritalar önümüzdeki hafta oldukça küçük bir grup iOS 12 beta kullanıcısının kullanımına açılacak. Bu grubun sadece San Francisco ve Bay Area ile sınırlı olacak ve habere göre sonbaharda Kuzey Kaliforniya’yı kapsayacak şekilde yayılacak ve nihayetinde 2019 yılında Amerika’daki tüm iOS kullanıcılarına yayılacak. Apple’dan Eddy Cue yaptığı açıklamda Apple’ın haritalar uygulamasını iyi bir yere taşıyabilmek için gerçekten büyük bir yatırım yaptığını belirtti.
 53. 53. Instagram, Facebook Reaksiyonları Tarzındaki Hızlı Yanıt Özelliğini Test Ediyor Kullanıcıların içeriklerle farklı şekilde etkileşime geçmesini sağlamak isteyen Instagram, Stories’de Facebook Reaksiyonları stilindeki emoji yanıt seçeneğini test ediyor. Twitter kullanıcısı @SupraBo tarafından fark edilen ve sosyal medya uzmanı Matt Navarra tarafından paylaşılan yeni yanıt aracı, Instagram Stories içerikleriyle daha hızlı etkileşime geçmeyi kolaylaştırıyor. Özellikle markaların, izleyicilerin içeriklere ne tepki verdiğini görebileceği ve ilgisini ölçebileceği yeni özellik, ‘kızgın’ reaksiyonu haricinde daha pozitif emojileri içeriyor. Bunun sebebi, ‘kızgın’ reaksiyonunun Facebook’ta da fazla kullanılmaması olabilir.
 54. 54. Facebook Ve Twitter Dünya Emoji Gününde İstatistiklerini Paylaştı 17 Temmuz’da Dünya Emoji Günü’nü kutlayan Facebook ve Twitter, platformlarındaki emoji kullanımı hakkında istatistikler paylaştı. Dünya Emoji Günü, 2014 yılından beri 17 Temmuz’da kutlanıyor. Emojipedia’nın kurucusu Jeremy Burge tarafından özel bir gün haline getirilen Dünya Emoji Günü’nde, milyarlarca insanın duygu ve düşüncelerini ifade etmek için sosyal platformlarda kullandığı bu küçük semboller kutlanıyor. Facebook ve Twitter da bu yıl bu günü kutlamak için platformlarında kullanılan emojiler hakkında istatistiksel veri paylaştı. Bunun yanı sıra, Facebook, platformuna kullanıcıların duygularını emojilerle ifade edebildiği bir kamera çerçevesi özelliği ekledi. Şirkete göre ‘kalp’ emojisinin kullanım oranı, geçen yıla oranla 2 kat arttı. Facebook’ta 2.800 emoji yer alıyor ve bunların 2.300’ü her gün kullanılıyor. Ayrıca kullanıcıların 900 milyonu, mesajlara metinle karşılık vermek yerine emojilerle yanıt veriyor. Her gün yapılan Facebook paylaşımlarında ise 700 milyonun üzerinde emoji yer alıyor.
 55. 55. Snapchat, “Görsel Arama” Özelliği Üzerinde Çalışıyor Raporlara göre, Snapchat, kod adı “Eagle” olan bir projeyle yeni “görsel arama” özelliği üzerinde çalışıyor. Snapchat’in başka bir yayınlanmamış özelliği daha ortaya çıktı. Android uygulaması kodu içinde fark edilen ve TechCrunch’ta yer verilen habere göre, Snapchat kod adı “Eagle” olan bir projeyle “görsel arama” özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özelliğin Amazon’la birlikte geliştirildiği iddia ediliyor. Snapchat kamerasıyla arama, bulma ve online mağazalardan ve diğer ortaklardan alışveriş yapmayı sağlayacak yeni özellik kameraya basıp tutuğunuzda bir objeyi, şarkıyı ya da barkodu tanımlayabilecek. Elde edilen veri Amazon, Shazam ve diğer iş ortaklarıyla paylaşılacak. Bir nesne ya da barkod tarattıklarında kullanıcılar Amazon’daki sonuçlara ulaşabilecek. Kendini “kamera şirketi” olarak tanımlayan Snapchat’in üstünde çalıştığı görsel ürün araması mantıklı bir hareket.
 56. 56. Instagram’dan Uygulamada Geçirilen Zamanı Daha İyi Yönetmeyi Sağlayan Özellik Instagram, kullanıcıların takip ettikleri kişilerin yaptıkları son 2 güne ait tüm paylaşımları gördüklerini hatırlatan bildirim özelliğiyle güncellendi. Instagram, kullanıcıların uygulamada geçirdikleri zamanı daha iyi geçirmesini sağlamak için, son 48 saatte feed’lerinde paylaşılan tüm içerikleri gördükleri uyarısını yapan “All Caught Up” (Hepsini Gördün) bildirim özelliğini yayınladı. Kullanıcıları, takip ettikleri hesapların yeni paylaşımlarının tamamını gördükleri konusunda bilgilendiren özellik, uygulamada gereğinden fazla zaman geçirmelerinin önüne geçiyor. Sosyal ağı kullananların aynı şeyleri tekrar tekrar görmemesini engellemek amacıyla hareket eden Instagram, bu mesaj sayesinde kullanıcıların hem son fotoğraf ve videoları kaçırmamasını hem de uygulamada geçirdikleri zamandan tasarruf etmesini istiyor.
 57. 57. Instagram, Stories’de Yeni Bir Soru Etiketini Test Ediyor Instagram, Stories’de kullanıcıların açık uçlu sorular sorabileceği ve takipçilerinden yanıt alabileceği yeni bir özelliği test ediyor. Instagram, bu aralar çok çalışıyor. IGTV’yi duyurup yayınladıktan sonra Instagram Lite uygulaması, grup video sohbet özelliği ve müzik sticker’larıyla yeniliklerine devam eden Instagram, başka bir özelliği test ediyor. Dünyanın pek çok yerindeki kullanıcılar tarafından rapor edilenlere göre, bu yeni özellik Stories’de yer alıyor ve kullanıcıların takipçilerine açık uçlu sorular sorarak cevaplar almasını sağlıyor. Test edilen yeni özellikle Instagram, soru sorma işlemini açık uçlu sorularla tamamlamak istiyor. Bir sticker’a benzeyen özellikte, takipçilerin yanıtlarını yazabilmesi için bir metin kutusu yer alıyor.
 58. 58. Instagram’dan IGTV Kullanma Kılavuzu Instagram, kullanıcıların uzun video formatı platformu IGTV’yle daha iyi videolar çekebilmesini sağlamak için bir rehber hazırladı. Instagram, kullanıcıların uzun video formatı platformu IGTV’yle içerik yaratmasını kolaylaştırmak amacıyla bir rehber hazırladı. Rehberde, IGTV videolarının nasıl geliştirilebileceği hakkında ipuçlarının yanı sıra video kaydederken kullanılabilecek uygulamalar ve aksesuarlar yer alıyor. Sosyal medya pazarlama uzmanı Matt Navarra’nın paylaştığı 50 sayfalık rehber, 4 ana kategoriden ve bu kategorilere ait ipuçlarından, tavsiyelerden oluşuyor.
 59. 59. Twitter, Aktif Olmayan Hesapları Kaldırıyor Twitter, tweet atarak etkileşime geçmeyen, aktif olmayan sahte ve bot hesapları platformdan temizliyor. Twitter takipçi sayınızda bir düşüş olduğunu fark etmişsinizdir. Sosyal ağ, bu hafta başında takipçi listelerindeki aktif olmayan hesapları kaldırmaya başladı. Sosyal ağ, büyün hesapların ortalama 4 takipçi kaybedeceğini belirtti. On milyonlarca hesabı kaldıran Twitter’ın bu hamlesiyle, daha fazla takipçiye sahip hesaplar, daha büyük takipçi kaybına uğradı. Peki Twitter’ın bu hareketi sonucu hangi profiller daha çok etkilendi? Socialbakers, bunu 500 Twitter hesabı ve takipçi sayılarıyla ilgili bir listeyle açıkladı. Sosyal medya uzmanı Matt Navarra’ya göre ise platformdaki bazı kullanıcılar takipçilerinin %70’ini kaybetti.
 60. 60. Growth Hacking Nedir? Growth Hacking Nedir? Growth Hacking, bir iş modelini kullanıcıya kavuşturmak için yaptığı planlı büyüme stratejisi ve planlamalarının hazırlanmasıdır. Bu kavram birkaç yıllık geçmişe sahip olsa da, esasında uzun yıllar önce bir çok firma “Büyüme Stratejisi” adı altında projeler ilerletmiştir. Growth Hacking’i iki parça haline ayırıp, ele aldığımız zaman öncelikle Growth bölümüne bakmamız gerekiyor. Growth ile anlamamız gereken şey internet trafiği, sosyal medyadaki takipçi sayınız gibi gerçek büyüme metriklerinden uzak ve bağımsız konular olamaz. Growth Hacking kavramın ikinci kısım olan Hacking bölümü ise düşündüğünüzden çok daha farklıdır.
 61. 61. L’Oréal, Geliştirdiği Araçla Dijital Pazarlamadaki Ön Yargıları Yıkıyor Dünyanın en büyük kozmetik ve güzellik markalarından biri olan L’Oréal, dijital medya yatırımlarının yatırım getirisini (ROI) ve üretkenliğini ölçen ve “kokpit” olarak adlandırılan bir araç geliştirdi. Marka, bu sayede gerçek zamanlı olarak neyin işlediğini görebiliyor ve buna göre, ne için harcama yapması gerektiğine karar verebiliyor. L’Oréal CDO’su Lubomira Rochet‘in belirttiğine göre, Domo isimli bulut şirketi tarafından geliştirilen bu araç, L’Oréal’deki her pazarlamacının, ürün müdürünün ve medya sahibinin neyin işleyip neyin işlemediği konusunda net bir fikir sahibi olmasını sağlıyor. Bu araç; sahtekarlık, görüntülenebilirlik, bin gösterim başına maliyet ve tıklama başına maliyet de dahil olmak üzere performans ve ses paylaşımı gibi metrikler kullanarak dijital medyadaki (kendi internet sitesinden Instagram ya da YouTube’a kadar) performansı görüntülemek için 20 binden fazla veri kaynağını takip ediyor.
 62. 62. Yüz Tanıma Teknolojisi ile Niyet Okumak BBC Türkçe’nin paylaştığı habere göre; “Polisler artık duygularınızı yüz tanıma sistemiyle tespit edebilecek”. Basit yüz tanıma teknolojileri bile pek çok tartışmaya yol açarken ileride pek çok alanda kullanılması muhtemel duygu tanımlama, potansiyel suçlu tespiti gibi teknolojik gelişmeler konuşulmaya hatta kısmen uygulanmaya başlanmış durumda. Yüz tanıma teknolojisi uzun bir zamandır vardı ve bazı durumlarda sabıka kaydı olan, polis veya mahkeme tarafından aranan suçluların yüzleri kameralar aracılığıyla tespit edilerek suçluların yakalanmasını hızlandırabiliyordu. Fakat şimdi tartışılan durum biraz daha farklı, güvenlik güçleri tarafından potansiyel suçlular için kullanılabileceği gibi satış, pazarlama hatta hırsızlık gibi ticari amaçlar için de kullanılabilecek ve hızla gelişen bir “niyet ölçme teknolojisi”nden bahsediyoruz.
 63. 63. Ülkelerin En Çok Kullandığı Emojiler Belli Oldu Bugün Dünya Emoji Günü! Oxford Sözlüğü’nün 2015 yılında yılın kelimesi seçtiği emojiler, özellikle akıllı telefonlarla birlikte hayatımızda vazgeçilmez bir konuma sahip oldular. Shigetaka Kurita tarafından 1990’ların sonunda yaratılan emoji, özellikle son yıllarda artan akıllı telefon kullanımı ile birlikte küresel bir fenomene dönüştü. Bu yıl ise Dünya Emoji Günü’nün dördüncüsünü kutluyoruz. İşte 2018’de bazı ülkelerin en çok kullandığı emojiler:
 64. 64. Yapı Kredi Türkiye’de Bir İlk Olan Bankacı Klavye Emojilerini Instagram Hikayelerine Taşıdı Türkiye’nin dijital bankası Yapı Kredi, bu sene dördüncüsü kutlanan Dünya Emoji Günü’ne özel, Bankacı Klavye emojilerini Instagram Hikayelerinin GIF özelliğine taşıdı. Artık Instagram kullanıcıları, Yapı Kredi World’ün bonkörlüğüyle tanınan sevimli maskotu Vadaa’nın da aralarında bulunduğu birbirinden eğlenceli GIF’leri kullanabilecek. Tasarımlarında iletişim konseptinden yola çıkarak özellikle dijitalleşme teması vurgulanan Yapı Kredi Bankacı Klavye’nin yeni nesil GIF’leri arasında, bankacılık işlemlerini esprili bir şekilde anlatan ikonlar ile uyku moduna geçen, dil çıkaran, şarjı biten robot figürleri dikkat çekiyor. Worldcard’ın bonkörlüğüyle tanınan marka ikonu Vadaa da gol sevinci yaşayan, tatile çıkan veya yoga yapan eğlenceli GIF’leriyle Instagram’daki yerini aldı. Yapı Kredi ayrıca nazar boncuğu gibi Türkiye’ye özgü simgeleri de aynı şekilde Instagram kullanıcılarıyla buluşturdu. Bu GIF’lere ulaşabilmek için uygulamada yer alan GIF arama butonuna İngilizce karakterlerle marka adını yazmak yeterli oluyor.
 65. 65. Instagram’a “Bana Soru Sor” Özelliği Geldi Her geçen gün popülerliğini arttıran Instagram aylık 1 milyar kullanıcıya sahip. Fotoğraf ve video paylaşımlarının ardından hikayeler özelliğiyle üst seviyeye ulaşan Instagram, sosyal medya kullanıcılarının en çok tercih ettiği sosyal medya platformu olarak biliniyor. Instagram, geçtiğimiz günlerde ilk olarak 1 dakikalık video paylaşım süresini aktifleştirmiş ardından ise IGTV’yi tanıtmıştı, 1 saati bulan videolarla YouTube’a rakip bir platform yaratmıştı. Instagram geçtiğimiz haftalardan bu yana testlerini sürdürdüğü “Bana Soru Sor” özelliğini bugün itibari ile aktifleştirdi. Kullanıcılar arasındaki etkileşimi artıracak bu yeni özellik sayesinde, bir kullanıcının hikaye bölümünde paylaştığı içerik üzerine direk mesaj atmak yerine özel soru kutusundan soru sormak artık mümkün.
 66. 66. WhatsApp Daha Ne Kadar Bilgilendirici Olabilir Derken Gelen “Yönlendirildi” İbaresi Dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan WhatsApp, geçtiğimiz aylarda mavi tik, görüntülü konuşma, grup sohbetlerinde sesli arama, dinamik saat çıkartmaları, WhatsApp story ve metinle emoji arama özelliklerini getirmişti. WhatsApp dünyanın en çok tercih edilen sohbet uygulamasının yanında global olarak tüm dünyanın aktif olarak her türlü bilgiyi aktardığı bir araç olmaya da devam ediyor.
 67. 67. IKEA, İngiltere’ye Şapka Çıkardı İsveç’li dünyaca ünlü mobilya firması IKEA, İtalya’nın turnuvaya gidememesinin netleşmesinden sonra görevine son veren teknik direktörü hakkında “Gian Piero’nun koltuğunu bizim yüzümüzden kaybetmesinden dolayı üzgünüz ama kendisine yeni koltuğunu biz hediye ediyoruz.” diyerek 89 Euro değerinde olan Applarö koltuk ile ilgili bir sosyal medya postu yayınlamıştı.
 68. 68. İran Instagram’ı Yasaklıyor Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Musaddık, yasağın ne zaman uygulamaya konulacağıyla ilgili bilgi vermezken, bu kararın gerekçesi olarak “ülkedeki bazı sanatçıların Instagram üzerinden ihtiyaç sahibi kişiler için yardım toplamasının suistimallere yol açmasını” gösterdi. İran’da Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin kullanımı yasak. Aralık 2017’de Meşhed kentinde ekonomik sorunlar sebebiyle başlayıp diğer şehirlere rejim karşıtı protestolar olarak yayılan eylemler sonrası geçen Nisan ayında da Telegram kapatılmıştı. Ülkede internet kullanıcılarının yüzde 55 oranlar Telegram’ı kullanıyor. Onu izleyen sosyal medya ağı ise yüzde 23 oranla Instagramdır. Hatta İran İslam Cumhuriyeti’nin dini lideri Ali Hamaney’in bile Instagram hesabı var. İki milyon takipçisi olan Hamaney geçen Mayıs ayında ‘Trump’ın Beyaz Sarayı’nda Ateş ve Öfke’ (Fire and Fury) isimli kitabı Farsçasından okurken çekilmiş bir fotoğrafını paylaşarak haber olmuştu.
 69. 69. Netflix, Sadece Netflix’te Olan Özelliklerini Yaratıcı Videolarla Gerçek Hayata Uyarladı Kullanıcılarına her anlamda kolaylık sağlayan online dizi ve film platformu Netflix, uygulamasında hayatı kolaylaştıran ve sadece Netflix’te olan bazı özellikleri gerçek hayata uyarladığı kısa filmleri sosyal medyada yayınladı. Kullananlar bilir, Netflix gerçekten kullanımı çok kolay ve rahat bir platform. Örneğin sevdiğiniz bir diziyi izlerken önemli bir işiniz çıktı ve diziyi yarım bırakmak zorunda kaldınız. Normal şartlarda daha sonrasında diziye devam edebilmek için önce hangi bölümde olduğunuzu sonra da hangi dakikasında kaldığınızı hatırlamanız gerekir. Hatırlamıyorsanız bölümü hızlı hızlı ilerleterek anlamaya çalışmak ise oldukça vakit kaybettiren bir durum. Ancak Netflix sizin için kaldığınız yeri işaretliyor ve diziyi bir sonraki açışınızda kaldığınız yeri hatırlatıp oradan devam etmek isteyip istemediğinizi soruyor. Özellikle bir günde aynı dizinin en az 3-4 bölümünü izleyenler için bir süre sonra dizilerin introsu ne kadar muhteşem olursa olsun can sıkabiliyor. Netflix’in “introyu atla” seçeneği bu durumda da hayat kurtarıyor ve introyu atlarken dizinin başını kaçırmamaya çalışarak vakit kaybetmiyorsunuz…
 70. 70. Yaratıcı İçerikler, Etkili Sonuçlar: Real Time Marketing Son zamanlarda sıkçabaşarılı örneklerine rastladığımız gerçek zamanlı pazarlama (real time marketing) faaliyetleri birçok kişi tarafından ilgiyle takip ediliyor. Ajansların yaratıcılığını konuşturduğu, markaların ürün ve hizmetlerini duyurduğu gerçek zamanlı içerikler kısa sürede yayılarak hedef kitle nezdinde etkili sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Gerçek zamanlı, eş zamanlı, gündem pazarlaması gibi isimlerle de karşımıza çıkan real time marketing, markaların ürün ve hizmetlerini duyurması bunların konuşulması, tercih edilmesi noktasında önemli bir rol oynuyor. Düşük bütçeli, sonuç odaklı ve bilinirliği artırıcı olduğu kadar markanın dolaylı yoldan satışlarına da etki edebilecek kadar güçlü bir yöntem olduğu da pazarlama uzmanlarınca her zaman dile getiriliyor. Bu yöntemin temelinde gündemde yer eden, konuşulan olayların, markanın ürün ve ya hizmetleri ile doğru aynı zamanda yaratıcı bir kurguyla ilişkilendirilmesi yer alıyor. Gündemin marka gündemine uyarlanmasından tutun, hedef kitleyle gündem üzerinden doğrudan bir iletişim kurulması olarak özetleyebileceğimiz etkili ve anlık içerikler bütünü olarak nitelendirebiliriz.
 71. 71. WhatsApp yeni özellikleriyle mesaj kültürünü değiştiriyor WhatsApp’ın, 3 yeni özelliğin güncelleme ile kullanıcılara ulaşacağını açıkladı. Şimdiye kadar yapışkanlar (stickers) gönderilemeyen mesajlaşma yazılımı, bu özelliği de benimsiyor. Mayısta düzenlenen Facebook F8 geliştiriciler konferansında duyurulan eğlenceli yapışkanlar artık yazışmalarda yer alabilecek. Sisteme yeni eklenen diğer iki özellik ise sessize almada güncelleme getirirken, mesajları açmadan okundu olarak işaretlemeyi sağlayacak.
 72. 72. Instagram’da tek tıkla onaylı hesap dönemi Instagram kullanıcılarının dikkatini çekecek önemli bir gelişme yaşandı ve artık onaylı hesap tek tuşla alınabilecek. Dünya’nın en çok kullanılan sosyal ağları arasında yer alan Instagram kullanıcılarına yeni bir özellik sunuyor. Henüz test aşamasında olan özellik, Ayarlar bölümünden rahatlıkla yapılabilecek. Onaylı hesap için öncelikle başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru mobil uygulama üzerinden Ayarlar bölümüne girilerek yapılabiliyor. Şu an bazı iPhone telefonlarda beliren özellik kısa süre içerisinde tüm Android telefonlar için sunulacak.
 73. 73. WhatsApp, yönlendirilen mesajlara sınırlama getiriyor Geçtiğimiz günlerde WhatsApp‘ın mesajlarda detay vermeye başladığını ve yönlendirilen mesajlarda artık “forwarded” yani “yönlendirildi” ibaresinin yer alacağını duyurmuştu. WhatsApp şimdi de bu mesajlara sınırlama getirdiğini açıkladı. Yönlendirilen mesajlar şu anda tüm gruplara, herhangi bir sınırlama olmadan gönderilebiliyor olsa da yakında bu mesajların gönderilebileceği grup sayısı 20’yi geçmeyecek. Dünya genelinde sayı 20 iken, 200 milyon kullanıcıya sahip Hindistan’da bu sayı 5 ile sınırlandırılacak. Ayrıca yine Hindistan’da, kullanıcıların görüntü ve videoları başkalarına hızlı bir şekilde aktarmasına olanak tanıyan “quick forward” seçeneği platformdan kaldırılıyor. WhatsApp’ın böyle bir yeniliği, günden güne virüs gibi yayılan sahte haberlerin önüne geçmeyi hedeflediği için yaptığını söyleyebiliriz.
 74. 74. Instagram’da kullanıcıların çevrimiçi olduğunu gösteren işaret: Yeşil nokta Instagram, şimdi de kullanıcıların platformda aktif görünüp görünmediğini anlamamıza yardımcı olacak “yeşil nokta” özelliğini aktif ediyor. Yeni özellik ile herhangi bir arkadaşınızın platformda online olup olmadığını görebileceksiniz. Yeşil nokta, bir iletiyi biriyle paylaşmak istediğinizde, uygulamanın doğrudan mesajlaşma bölümünde ve arkadaşınızın listesinde görünecek. Instagram, “Yalnızca sizi takip eden arkadaşlarınız veya Direct’te konuştuğunuz kişiler için aktiflik durumunu görebileceksiniz” açıklamasını yaptı. Düzenlemenin böyle olması da daha önce konuştuğunuz kişilere daha fazla konuşmanızın önünü açmış olacak.
 75. 75. Amazon, Prime Day ile tarihinin satış rekorunun kırdı 2018’nin sonunda ABD’de e-ticaretin yarısını ele geçirmesi beklenen Amazon, tarihi bir etkinlik günü yaşadı. Amazon Prime üyelerine özel yapılan Prime Day’de, üyeler küreselde 100 milyondan fazla ürün satın aldılar. E-ticaret devine göre bu satış miktarı, önemli alış-veriş günleri olarak sayılan Black Friday ve Cyber Monday‘i de geride bıraktı. 36 saat süren Prime Day etkinliği, bir alışveriş şöleninden öte küresel bir festival olarak gerçekleştirildi aslında. Tarihindeki en büyük etkinliklerden birini de gerçekleştiren şirket, Amazon Music ile New York’ta Amerikan popunun ünlü isimleri ile özel bir konserler düzenledi. Tokyo, Los Angeles, Milan ise kutlamaların yapıldığı başka kentler olarak Prime Day gününde katılımcılarına deneyimler yaşattı. Yine Echo cihazlarının ön planda olduğu etkinlikler de gözlerden kaçmadı.
 76. 76. Netflix, yeni tasarımıyla TV’de kullanımı daha kolay hale getiriyor Her ne kadar Netflix, dijital yayıncılık konusunda öncü isimlerden biri olmuş olsa da platformun pek sık güncellenmeyen tasarımı kullanıcıyı kimi zaman zor durumda bırakabiliyor. Mobil tarafında olma da web üzerinden ya da TV’de Netflix izlediğimiz zaman bu konuda sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Fakat Netflix, TV’de platformun kullanımını kolaylaştıran yenilikler yaptığını açıkladı. Yeni tasarımla kategorileri bulmak kolaylaşırken, kullanıcılar da vakit kaybetmeden izlemek istediklerine daha kolay bir şekilde ulaşabilecekler. Yenilenen görünüm, bugün Netflix’in oyun konsolları, set üstü kutuları, yerleşik akıllı TV uygulamaları ve benzeri uygulamalar için aktif edilmiş olacak.
 77. 77. WhatsApp video sohbet özelliği yayında Yakın zamanda sohbet gruplarına yeni özellikler getiren WhatsApp, bugünden itibaren video sohbet özelliğini de yayına aldı. İlk olarak F8 konferansında bu özellik üzerine çalıştığını belirten şirket, özelliği iOS ve Android cihazlar için herkese açtı. Şirket aynı zamanda bu özelliği zor bağlantı koşullarında da çalışacak şekilde geliştirdiğini belirtiyor. Yani telefonun zorlukla çektiği yerel bölgelerde internete bağlanmayı başardığınız sürece aileniz ya da arkadaşlarınızla grup halinde görüntülü sohbet özelliğini kullanmanız mümkün. Video sohbet özelliğinin konum farketmeksizin 4 kullanıcılık bir kapasitesi bulunuyor.
 78. 78. LinkedIn’den uzun zamandır beklenen sesli mesajlaşma özelliği! Profesyonel iş ağı platformu LinkedIn, birçok kullanıcısına sağladığı networking imkanının yanında, iş arayan kullanıcıları için de önemli bir “iş bulma” platformu olmaya devam ediyor. Lakin, LinkedIn şimdi de hiç beklenmeyen bir yenilik! haberi ile karşımıza çıktı. Artık platform üzerinden sesli mesaj göndermek mümkün olacak. Detaylarına geçecek olursak önümüzdeki haftalarda kullanıcılara sunulacak olan sesli mesaj özelliği, hem iOS hem de Android cihazlar için aktif edilecek. Üstelik kullanıcılar, yeni özelliği sadece mobil cihazlar üzerinden değil, LinkedIn’in web sitesinde de aktif olarak kullanabilecekler.
 79. 79. Facebook Workplace’i geliştirmek için Redkix’i satın aldı Facebook, farklı projeleri üzerinde hız kesmeden çalışmaya devam ediyor. Bugün kurumsal iletişim araçlarına odaklanan Redkix’i aldığını duyuran şirket, satın almanın maddi detaylarını paylaşmadı. Redkix, iş yaşamında iletişimi daha etkin bir hale getirmek için e-postayı daha resmi ekip çalışması araçlarıyla kombinleyen araçlar sunuyor. İki yıl önce tohumlama turunda 17 milyon dolar yatırım alan şirketi bu turda Salesforce Ventures, Wicklow Capital, SG VC, Oren Zeev ve Ori Sasson desteklemişti.
 80. 80. Instagram IGTV içeriklerini haber kaynağına taşıyor Geçtiğimiz ay IGTV‘yi yayına alan Instagram, Hikayeler formatındaki etkileşimi henüz bu özellikte yakalayamadı. Her ne kadar düzenli bildirimlerle dikkat çekmeye çalışsada kendi başına bir uygulama olan IGTV’nin sadece küçük bir buton ile haber kaynağına konumlanması ciddi bir dezavantaj. Instagram da bu durumun farkında olmalı ki; IGTV içeriklerini haber kaynağına taşımak için testler yapmaya başladı. Daha önce de uygulamalarda gizli özellikleri test sürecinde keşfetmesiyle ünlenen Jane Manchun Wong, IGTV içeriklerinin haber kaynağında belirmesini takipçileriyle paylaştı.
 81. 81. Google’ın Amazon Echo Show rakibi ilk akıllı ekranı satışa sunuldu İlk olarak geçtiğimiz Ocak ayında düzenlenen CES etkinliğinde akıllı ekranlar ile ilgili çalışmalar yaptığını duyuran Google, Mayıs ayında düzenlediği Google I/O 2018‘de ise Lenovo tarafından üretilen ilk akıllı ekranı olan Lenovo Smart Display tanıtmıştı. Yaklaşık 2 aylık sürenin ardından Lenovo Smart Display satışa sunuldu. İki farklı versiyon ile geliyor. Amazon tarafından üretilen Alexa destekli akıllı ekran Amazon Echo Show‘a rakip olarak geliştirilen Lenovo Smart Display, üzerinde 8 inçlik dokunmatik bir ekran bulunduruyor. 200 dolarlık bir fiyat etiketi ile satışa sunulan akıllı ekran, Lenovo tarafından üretilmiş olsa da Google servisleri ile donatılmış durumda.
 82. 82. Google, kişiselleştirilmiş yerel etkinlik önerileri özelliğini aktif ediyor Google, geçtiğimiz mayıs ayında, kullanıcıların yakınlarındaki yerel etkinlikleri görebileceği “For You” özelliğini yayına almış ve bu alanda lider olan Facebook‘a meydan okumuştu. Bugün ise Google, etkinlik aramalarını kişiselleştiren etkinlik önerilerini getirdiğini ve daha fazla etkinlik bilgisini doğrudan arama sonuçlarına yerleştiren yeni bir tasarım yaptığını açıkladı. Google bu özelliği geçtiğimiz mayıs ayında aktif ederken, her gün arama sonuçlarında gördükleri etkinlik aramalarının böyle bir özelliğin oluşturulmasında etkili olduğunu söylemişti. Bu stsfs Facebook’un “Facebook Etkinlikler” sayfasından etkilendiğini de gizlemedi. Çünkü her gün, Facebook kullanıcısı olmayan 100 milyondan fazla insan ve kullanıcı olan ortalama 650 milyon kişi, Facebook’un etkinlikler sayfasını aktif olarak kullanıyor. Her ne kadar Google, bu konuda Facebook’tan etkilenmiş olsa da şirket, etkinlik aramaları için orijinal tasarım, web araştırmacıları için kategori ve tarihe göre filtreleyebilecekleri bir etkinlik listesi sunuyor. Ayrıca etkinlik listeleri, Eventbrite, Ticketmaster, SeatGeek, Meetup, Vividseats, Jambase, LiveNation, Burbio, Allevents.in, Bookmyshow.com, StubHub, Bandsintown, Yext ve Eventful verileriyle de güçlendirilmiş.
 83. 83. Slack, Hipchat uygulamasını satın aldı ve kapatıyor Şirketler için entegre bir iletişim platformu olarak hizmet veren Slack bugün yaptığı sürpriz bir açıklama ile Atlassian’ın sahibi olduğu Hipchat ve Stride‘ı satın aldığını ve Atlassian ile bu bağlamda bir partnerlik yaptığını duyurdu. İç iletişim için oldukça büyük bir adım olduğunu söyleyebiliriz çünkü artık Atlassian’ın chat kısmını tamamen Slack üstlenecek. Slack için bir bakıma rakip platformlar olan Hipchat ve Stride’ı tamamen kapatılacak ve bunun yanında Atlassian sembolik bir bedel ile Slack’e yatırım yapmış olacak. Yapılan duyuruda herhangi bir rakam paylaşılmadığı için özetlemek gerekirse Slack rakiplerini satın alıp kapatma karşılığında Atlassian’a bir miktar hisse verdi ve artık daha iç içe platformlar olarak hizmet verecekler.
 84. 84. Facebook’un piyasa değeri neden 120 milyar dolar geriledi? İkinci çeyrek verilerini açıklayan Facebook, dün borsa kapanışından sonra yüzde 20 değer kaybetti. İkinci çeyrekte şimdiye kadar en düşük büyüme hızına sahip olmasıyla dikkat çeken şirket, gelir büyümesinin de süratli bir şekilde yavaşlayabileceğini belirtti. Bu açıklamaların öncesinde Facebook’un hisse değerinin rekor seviyede 217.50 dolar ile rekor seviyede olduğunu belirtelim. Gelirlerin açıklanmasıyla birlikte ise şirketin hisse değeri 172 dolara düştü. Bu da şirketin piyasa değerinin 123 milyar dolarlık bir düşüş yaşadığını gösteriyor. Böylece Facebook, iki saat içinde bir çok girişim ve halka açık şirketin ederinden çok daha fazla değer kaybetti. Facebook’un hisse değerinin bu denli düşmesinin ardından birden fazla neden var. Bunlardan ilki Facebook’un şimdiye kadar en yavaş büyüme hızını görmesi. Geçtiğimiz çeyrekte yüzde 3.14 olan büyüme hızının bu çeyrekte yüzde 1.54’e gerilediğini görüyoruz.
 85. 85. YouTube, sanal gerçeklik uygulamasını genişletiyor ve uygulamaya yeni özellikler ekliyor YouTube, Samsung’un Gear VR cihazlarını destekleyen yapay zeka uygulamasını genişlettiğini açıkladı. Şirket, ayrıca yapay zeka uygulamasına yeni özellikler eklediğini de duyurdu. Halihazırda Daydream View, HTC Vive ve PlayStation VR‘da YouTube’un sanal gerçeklik uygulamasını kullanmak mümkün. Uygulamayı bundan sonra Samsung Gear VR sahipleri de kullanabilecekler. Ayrıca YouTube’un eklediği yeni özellikle kullanıcılar birlikte video izleyip aynı zamanda sohbet edebilecekler. Bu özellik de tıpkı Facebook’un dün tüm dünyada aktif edilen Watch Party özelliğine benziyor.
 86. 86. Siri geçtiğimiz yıla göre sorulara yüzde 12 daha doğru cevap veriyor The Loup Ventures analistleri tarafından her yıl yapılan sanal asistan testleri sonuçları paylaşıldı. Bu yıl paylaşılan testlerde yine Google’ın arkasından geliyor olsa da Siri önemli bir ölçüde iyileşme göstermiş. Yapılan test, önde gelen sanal asistanlara çeşitli alanları kapsayan 800 soru sorularak yapılıyor. Hem asistanların kendi içindeki gelişimleri hem de rakiplerine karşı gelişimleri böylece takip ediliyor. Geçen sene yapılan testlerde Siri yüzde 66’lık bir doğruluk oranına sahipken bu sene yapılan test sonuçlarında Siri yüzde 78,5’lik bir doğru cevap verme oranına yükselmiş görülüyor. Yapılan test hem anlama hem de yanıt vermeyi kapsıyor. Elde edilen veriler Siri’nin soruları anlama oranının yüzde 99 olduğunu gösteriyor.
 87. 87. Google’dan fiziksel güvenlik anahtarı: Titan Security Keys San Francisco’da düzenlediği Google Cloud Next 2018 etkinliğinde önemli duyurular yapan Google, yeni bir güvenlik çözümü ile karşımızda. Titan Security Keys adındaki fiziksel güvenlik anahtarı, kullanıcılarına iki faktörlü kimlik doğrulama imkanı sunuyor. Google Titan Security Keys hamlesi ile uzun zamandır teknoloji dünyası içinde bulunan Yubico’ya rakip olmuş oldu. Hatırlatmak gerekirse Yubico, Gmail ve Google‘ın diğer servisleri için tıpkı Titan Security Keys gibi iki faktörlü kimlik doğrulama sistemleri sunuyor.
 88. 88. Google, Hangouts Meet için sesli komutları aktif hale getiriyor Google, geçtiğimiz gün San Francisco’da gerçekleştirilen konferansta, yakında sesli toplantılara izin vermek için Hangouts Meet donanımını geliştireceğini duyurdu. Toplantılar düzenleyen birçok kişi için uzun uzun yazışma işlemi çoğu zaman büyük sıkıntılar yaratabiliyor ve çok fazla zaman alıyor. Google, bu sorunların önüne geçmek istiyor. Şirket, Google Asistan gibi araçlarla donanımları buluşturmak için kullandığı sesle aynı yapay zekayı da bir araya getirmeyi amaçlıyor. Bu yüzden Google, “Meet for Voice” komutlarını tanıttı. Bu yeni özellik, tıpkı Siri ve Alexa’da olduğu gibi kişinin sesli cümlelerle komutlar vermesini sağlayacak. Kısacası kullanıcılar “Hey Google! Toplantıya başlayalım.” gibi cümlelerle toplantıları başlatabilecekler. Üstelik bunun sadece bir başlangıç olduğunu da belirtelim. Zaman ilerledikçe daha farklı komutlar vermek de mümkün olacak.
 89. 89. Facebook’un videoları grup halinde izleme özelliği: Watch Party Bu yılın başlarında duyuruları yapılan ve bir süredir test aşamasında olan Facebook‘un “Watch Party” özelliği, tüm dünyada aktif olarak kullanılmaya başlandı. Watch Party, Facebook gruplarındaki insanların hep birlikte gerçek zamanlı olarak video izlemelerine olanak sağlıyor. Artık, bir Watch Party başlatıldığında katılımcılar canlı ya da önceden kaydedilmiş bir videoyu izlerken aynı zamanda yeni bağlantılar kurabilecek, sohbet başlatabilecek, kısacası birbirleriyle iletişim de kurabilecekler. Watch Party nasıl kullanılır? Watch Party’i kullanmak için yapmanız gerekenlerden bahsedelim. Gruplarda yer alan bir kutu üzerinden Watch Party’ye katılabileceksiniz. Aynı zamanda bir sonraki yayının ne olacağını da görebileceksiniz. Videoyu izlerken tıpkı Canlı Video’da olduğu gibi mobilde yorum akışını takip edebileceksiniz. Fakat yorum akışı masaüstünde, mobilden farklı olarak karşınıza bir kenar çubuğu olarak çıkacak. Yorum yapmayı tercih etmeyenler de videolarda Facebook ifadelerini kullanabilecekler.
 90. 90. Twitter son üç ayda 143 bin uygulamayı platformundan kaldırdı Twitter kötü kullanıma ait otomasyonların önüne geçmek için başlattığı operasyonu bir üst seviyeye taşıyor. Şirket, paylaştığı bir blog gönderisinde bugünden itibaren Twitter’ın API’sine ulaşmak isteyen yazılım geliştiricilerin yeni bir kayıt sürecinden geçeceğini duyurdu. İlke Müdürü Yoel Roth ve Ürün Yönetimi Direktörü Rob Johnson’ın kaleme aldığı duyuru Twitter’ın bu işi ne kadar ciddiye aldığını gözler önüne seriyor. Şirketin kayıt sürecini ilk olarak Kasım ayında platformun özel API’sine ilk defa erişmek isteyen yazılım geliştiriler için yayına almıştı. Şirket artık hali hazırda uygulamaları bulunan tüm yazılım geliştiricilerin de bu kayıt sürecinden geçeceğini duyurdu. Ancak bu kayıt sürecinin tam olarak ne zaman başlayacağı henüz kesin değil. Yine de şirket, yazılım geliştiricileri bu konuda 90 gün öncesinden uyaracağını belirtti.
 91. 91. Google Docs’a yapay zeka destekli dil bilgisi kontrol özelliği geliyor Son dönemde en çok kullanılan servislerden biri olan Grammarly ciddi bir rakiple karşı karşıya. Dil bilgisi hatalarını düzeltmek için ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı versiyonu bulunan Grammarly özellikle Chrome eklentisi ile yazı yazdığınız neredeyse her yerde sizi otomatik olarak denetliyor ve hatalarınızı düzeltiyordu. Google’ın yeni geliştirdiği yapay zeka destekli dil bilgisi kontrol özelliği Google Docs üzerinde kullanıma sunuldu. Yani Google artık kendi denetleyicisini kullanıcılarına sunacak ve onlara yaptıkları hatalarını düzeltme imkanı verecek.
 92. 92. Letgo, yapay zeka destekli listeleme ile video ilanlar özelliklerini aktif etti Geçtiğimiz nisan ayında Türkiye’de emlak pazarına giriş yapan Letgo, yeni özelliklerle kendini günden güne geliştirmeye devam ediyor. İkinci el eşya satımının hızlı büyüyen mobil platformu Letgo‘ya yeni eklenen özellikler ise yapay zeka destekli listeleme özelliği Reveal ile video ekleme özelliği oldu. Yapay zeka ile listeleme yapılabilen Letgo Reveal, satılacak olan ürünün gerçek değerinin bulunmasını sağlıyor. Reveal’i kullanmak için yapmanız gereken tek şey telefonunuzun kamerasını açıp satacağınız ürünün fotoğrafını çekmeniz. Letgo’nun yeni ürünü yapay zeka sayesinde bunun hangi ürün olduğunu, kategorisini, ortalama satış fiyatı ile satış süresini sizin için belirliyor. Şirket, Reveal özelliği ile satacağınız ürünün değerinin altında satılmasına göz yummamış oluyor. Fakat bu özelliğin henüz ülkemizde aktif edilmediğini hatırlatalım.
 93. 93. Rekabet Kurumu, Trendyol’un Alibaba tarafından devralınmasını onayladı İnternet dünyasının en önemli firmalarının başında yer alan Alibaba‘nın ülkemizin önemli e-ticaret platformlarından olan Trendyol‘a yatırım yaptığını geçtiğimiz Haziran ayında sizlere aktarmıştık. Rekabet Kurumu onayında olan süreç bugün sonuçlandı: Trendyol’un Alibaba tarafından devralınmasını onayladı. Yapılan anlaşmanın finansal detayları ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadığını da ekleyelim. Alibaba’nın Trendyol’u devralmasının globalleşme konusundaki kararlılığını göstermesi ve bir dünya devinden ülkemize yapılan yatırımlardan biri olması açısından oldukça önemli.
 94. 94. Türkiye’nin medya dağıtım servisleri ve dijital yayıncılık tercihleri açıklandı Markaların tüketici araştırması ihtiyaçlarını gerçek tüketiciler ile gerçekleştiren Twentify, 500 bin’i aşkın tüketici tarafından kullanılan Bounty tüketici platformu üzerinden, Türkiye’deki medya dağıtım servislerinin tercih oranlarını ve bu oranların sebeplerini açıklayan bir rapor yayınladı. Twentify, Türkiye’nin Dijital Gözü adını verdiği araştırmada 2 bin 263 adet farklı tüketiciye mobil anketler ile ulaşarak, abone oldukları servisleri belirtmelerini, bu alandaki deneyimlerini paylaşmalarını istedi. Araştırmaya, yüzde 51.83’ü erkek, yüzde 48.17’si kadın 2 bin 263 kişi katıldı. Araştırmaya dahil edilen medya dağıtım servisleri ise Turkcell TV+, Netflix, Digitürk, D-Smart, Puhu TV, Kablo TV, Tivibu ve Blu TV olarak belirlendi.
 95. 95. Google Translate ile yakın zamanda daha fazla kazanç sağlanabilir Her geçen gün yenilikler yapmaya devam eden Google, birçok ürünü üzerinden sağlam kazançlar elde ediyor. Google Arama, YouTube, Google Dokümanlar, Gmail gibi platformlarından para kazanan Google, yakında Google Translate‘i de bir kazanç kapısına çevirebilir. Geçtiğimiz günlerde Google CEO’su Sundar Pichai’nin yaptığı açıklamalar, Google’ın bu konuda belirli adımlar atabileceğini gösteriyor. Sundar Pichai, çeviri ürününün para kazanma potansiyeline işaret eden ilginç bir bilgi verdi. Pichai, uygulamanın her gün 143 milyar kelime çevirdiğini söyledi. Üstelik bu çeviriler Dünya Kupası döneminde ciddi bir artış gösterdi. 12 yıl önce hayata geçirilen Google Translate, tek kelimeyi, tüm cümleleri ve hatta tüm web belgelerini alıp bunları 100’den fazla dile çevirebiliyor. Yıllar içinde yeni özellikler ile daha da geliştirilen Google Translate, konuşmaları neredeyse gerçek zamanlı olarak çevirebildiği gibi, akıllı telefon kamerası kullanılarak başka bir dilde yazılmış sokak işaretlerini de çevirebiliyor.
 96. 96. YouTube, iOS uygulaması için “Keşfet” sekmesini test ediyor YouTube, son aylarda doğru iletişim olmadan, yani kullanıcılara haber verilmeden gerçekleştirdiği testlerle ilgili olarak çok sayıda sorunla karşı karşıya kaldı. Geçtiğimiz günlerde şirketin CEO’su Susan Wojcicki‘nin yaptığı açıklamalar da bu sorunları doğrular nitelikteydi. YouTube, şu anda iPhone uygulaması ile ilgili olarak yaptığı testler hakkında kullanıcılara önceden bilgi vermeyi tercih etti. iOS uygulamasındaki “Keşfet” bölümünde birtakım yenilikler yapan YouTube, bu bilgiyi kullanıcılarla “Creator Insider” kanalının hazırladığı video ile duyurdu. Creator Insider’ın YouTube çalışanlarına ait “gayriresmi” bir YouTube kanalı olduğunu da belirtelim. Creator Insider, haftalık güncellemeler, geri bildirimlerine yanıtlar ve ürün lansmanları gibi yeniliklerin görünmeyen taraflarını daha detaylı bir şekilde anlatıyor.
 97. 97. Snapchat, ödeme yöntemi Snapcash’i kapatıyor Snapchat‘in 2014 yılında piyasaya sürdüğü ödeme yöntemi Snapcash, bir süre önce platform üzerinden +18 içeriklere ödeme yapmak için kullanılmaya başlandı. Bu duruma daha fazla sessiz kalamayan Snapchat, 30 Ağustos’ta ödeme yöntemini kapatacak. Özelliğin kapatılacağı ise Snapchat’in kodunda yer alan bir ifade ile fark edildi. Android uygulamasında yer alan ibarelerde “Snapcash itiraz mesajı” da bulunuyor. Bu mesajda, ” %s (tarih)’ten sonra Snapcash artık mevcut olmayacak.” ifadesine yer veriliyor.
 98. 98. Ödeme sistemleri çözümü PayU, API servisi Zooz’u satın aldı PayPal’ın en önemli rakiplerinden olan Naspers Grubu’nun ödeme sistemleri çözümü PayU, yeni bir satın alma haberi ile karşımızda. Günümüzün en önemli ödeme sistemleri arasında yer alan PayU, para gönderimi yapacak kullanıcılar için API sunan bir girişim olan Zooz‘u satın aldığını duyurdu. Hatırlatmak gerekirse yaklaşık bir hafta önce PayPal, sınır ötesi ödemeler için çözüm sağlayan PPRO‘nun 50 milyon dolarlık yatırım turuna liderlik etmişti. Henüz bu haberin üzerinden çok geçmememiş olmasına rağmen benzer bir alanda satın alma yapan PayU, Zooz’un desteği ile birlikte sınır ötesi ödemelerde oldukça güçlenecek.
 99. 99. Dijitalde 12 yıl 110 marka 400 proje Yönetilen milyonlarca TL pazarlama bütçesi Londra ve İstanbul ofisleri thedigital.agency

×