Se ha denunciado esta presentación.
Se está descargando tu SlideShare. ×

Materialet e riciklueshme

Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Próximo SlideShare
Riciklimi i mbeturinave
Riciklimi i mbeturinave
Cargando en…3
×

Eche un vistazo a continuación

1 de 31 Anuncio
Anuncio

Más Contenido Relacionado

A los espectadores también les gustó (20)

Anuncio

Más de Diana Lamaj (20)

Materialet e riciklueshme

 1. 1. Materialet e riciklueshme Sot bota po perballet me problemin e madh te plehrave . Po sikur ta vrasim pak mendjen per nje perdorim te njepasnjeshem te ketyre plehrave ?!
 2. 2. Letra • Letra e kompjuterit ( letra CPO) • Shumica letër të bardhë zyre, duke përfshirë letër të bardhë kompjuteri, kopje letër makine, • letër fletore të bardhë, dhe zarf të bardhë. Ndotesve të përbashkëta përfshijnë • letër me shkëlqim, etiketat ngjitës latex, zarf me dritare plastike, • dhe letër karboni.
 3. 3. Qelqi • Me ngjyra te ndara • Kjo përfshin të gjitha gotat, enët që është jane te ndara në të qartë, jeshile, dhe kafe. Kur xhami • është e thyer apo të shtypur për riciklimin, ajo quhet "guriçkë," "të gjelbërta", dhe "qelibar" Qelq i thyer, respektivisht. • • Ngjyra të përziera • • Kjo është e njëjtë si qelqi ngjyra-të ndara me përjashtim të qartë, qelqi e gjelbër, dhe kafe janë të përziera • bashku. Ajo në përgjithësi ka vend shumë të kufizuar në treg.
 4. 4. Plastika • • PET ( SPI = 1 ) • Polietilen tereftalat ( PET ) ështëmaterial pothuajse I ricikluar . Ajo • përfshin 1 - dhe 2 - litër qartë shishe sode , si dhe disa shishe që përmbajnë pije , • pastrues të lëngshme , detergjenteve , dhe antacids . • • • HDPE ( SPI = 2 ) • High- Dendësia polietileni ( HDPE ) është aktualisht riciklueshme në disa zona . Kjo klasë • përfshin qumësht , lëng , dhe kana uji , gota bazë për disa shishe plastike sode , si dhe shishe për pastrues lavanderi , zbutës , locion , vaj motorik , dhe antifriz . • PVC ( SPI = 3 ) • Polyvinyl chloride ( PVC , referuar thjesht si " vinyl " ) përfshin shishe për gatim • vaj , sallatë salcë , polish kati , gargarë , dhe të pijeve , si dhe të " pako flluskë " e përdorur • për bateri dhe hardware dhe lodra të tjera . •
 5. 5. • • Plastik ( SPI = 6 ) • Plastik përfshin gota kafe polisterol , tabaka ushqim , dhe " gocë e moluskut " paketimin, si • edhe disa tuba kos , enë të qarta kryer - nga , dhe takëm plastike . shkumë • aplikacionet janë quajtur ndonjëherë EPA , ose zgjeruar plastik . Disa riciklimi i • plastik është duke u zhvilluar , por është i kufizuar nga ajo peshë të ulët -për- racion vëllimit dhe vlera e tij • si një mall . • • • Të tjera ( SPI = 7 ) • Mund referohen aplikimit cila përdorur disa nga lart gjashtë rrëshira në kombinim ose te • Mbledhja e resins individuale si plastike të përzier ( p.sh. , film kamera mund të përfshijnë disa • lloje të resins plastike ). Teknologji ekziston për të bërë sende të dobishme të tilla si plastike " lëndë druri " • jonë e resins plastike të përziera , por në përgjithësi materialet janë më të dobishme dhe të vlefshme është • të ndara në lloje të përgjithshme rrëshirë përshkruar me lart
 6. 6. • • LDPE ( SPI = 4 ) • Low - Dendësia polietileni ( LDPE ) përfshin çanta ushqimore , çanta bukë , qese plehra , dhe një • shumëllojshmëri të produkteve të tjera të filmit . LDPE riciklohen nga disa zinxhirët e medhenj e shitjes me pakicë . • • • • Polypropylene ( SPI = 5 ) • Polypropylene përfshin një shumëllojshmëri të gjerë të paketimit të tilla si kontejnerët kos , shampo • shishe , dhe kazanët margarinë .Gjithashtu leukoplast , bateri etj. •
 7. 7. Metale • alumin Të përfshira në këtë kategori janë kanaçe alumini pije, si dhe skrap alumini të pastër dhefletë metalike prej alumini . Aktualisht , alumini është një material shumë i çmuar për riciklimin . • Kontejnerët Tin – Teveshura me çelik • • Përfshin kanaçe e përdorur për paketimin e ushqimit ( dmth. , ushqime të konservuara ) . Disa riciklime vendore mund të kërkojnë • kanaçe për të pastruar dhe grimcuar me etiketa te hequra . •
 8. 8. • Kontejnerët bimetal • • Një shembull tipik përfshin kanaçe çeliku kallaj - kromuar me një alumini. • Këto enë mund të ndahet nga kanaçe alumini duke përdorur një magnet . Shënim : Teknikisht ,kutite prej kallaji janë bimetal , ne nuk i konsiderojmë ato kur I referohemi kanaçe bimetal . Shumë • Riciklues I pranojnë kontejnerët bimetal me kuti prej kallaji –te mbuluar .
 9. 9. • Metalet me ngjyra • • Përfshin llojet hekurishte të cilat nuk përmbajnë hekur (të tilla si bakri dhe bronzi). • Skrapi mund të jetë një mall relativisht i vlefshem , në varësi të sasisë. Ajo riciklohet shpesh nëpërmjet tregtarëve metalike skrap, edhe pse disa riciklues të përgjithshem do ta trajtojn ë atë me të tjera • materiale. ' • • Metale me ngjyra • Përfshin hekur dhe hekur-përmbajnë metal skrap. Metaleve me ngjyra është trajtuar në të njëjtën mënyrë si • metaleve me ngjyra, por në përgjithësi ka vlerë më të ulët të tregut.
 10. 10. Ushqimet • Përfshin yndyrat pa mbetje organike nga restorante, kafeteri, motele, dhe vende të tjera Per prodhimin e mbeturinave të ushqimit. Kjo është teknikisht e mundur për të përzierje plehrash mbeturinave të ushqimit në një mënyrë të ngjashme me • stoli oborr, edhe pse problemet e tjera me brejtësve duhet të jenë të • adresuar. Disa veç e lejojë fermerët për të bëj shterp mbeturinave të ushqimit dhe e përdorin atë si ushqim të kafshëve. • Stol oborri • • Përfshin mbeturinat peizazhit, copa të prera bari, degë dhe gjethe. Ka shkallë të gjerë • Objektet të cilat plehrash stoli oborr, duke prodhuar një produkt që mund të përdoret për mulch, potting • tokës, të mbuluar deponisë, dhe ndryshim tokës. Gjithashtu, Composting mund të kryhet direkt në vend ose në kopshte,
 11. 11. 10 qytetet me te pastra dhe ato 10 me te ndotura ne bote ! • Studimet e bera kane treguar se ne ditet e sotme kanceri I mushkerive eshte duke u shtuar me ritme te shpejta dhe te te gjitha grupmoshat. Me poshte vijne 10 qytetet kryesuese respektivisht per me te pastra dhe me te ndotura .
 12. 12. 10. Bern , Zvicer  Ky qytet eshte nje promovues I madh I turizmit . Per kete arsye jane te detyryar qe nje qytet kaq te bukur ta mbajne te paster, ne menyre qe vizitoret te kthehen serish . 
 13. 13. 9. Katsuyama , Japoni Qyteti me I vogel ne kete liste me me pak se 30.000 banore, Edhe ketu kujdesi tregohet per te mbajtur gjalle turizmin. Pika e forte e ekonomise se ketij qyteti .  
 14. 14. 8.Zyrih,Zvicer Ky qytet njihet se tepermi per pastertinee rrugeve dhe komoditetin qe njerezit ndjejne edhe kur udhetojne . Duke qene se mjetete transportit jane te ndryshme edhe ajri ndotet me pak.
 15. 15. 7.Stokholm, Suedi Pervec rastit te ngjashem me te Zyrihut , Stokholmi e ka industrine e rende te pazhvilluar.Kjo do te thote se ekonomia bazohet ne produkte jo demtueseper ambjentin . Mbahet edhe si nje prej qyteteve evropiane me pajisjet me te pastra.
 16. 16. 6. Oslo ,Norvegji Arsyeja pse Oslo renditet lart eshte per shkak te aftesise se vendasve per ta mbajtur natyren jeshile. Madje qe prej 2010 , 400 autobuset e qytetit levizin me energji te prodhuar nga humbjet ne peshe te njerezve . 
 17. 17. 5. Mineapolis , U.S Megjithese qyteti me I madh ne Minesota ai mbetet I paster per shkak te promovimit te levizjes me bicikleta.
 18. 18. 4. Otava, Kanada Edhe Otava e ruan pastertine me ane te nje plani . Cdo vit nga 15 prill – 15 maj rreth 60.000vullnetare dalin per te pastruar rruget, parqet dhe pyjet .
 19. 19. 3. Helsinki ,Finlande Nje qytet me 500.000 banore quhet te ishte I ndotur , por jo ! Helsinki ka rruge shume te gjera dhe perdorim tramesh ne menyre qe transporti te jete pa trafik dhe ndotja prej makinave me e ulet.
 20. 20. 2. Honolulu,U.S Qyteti amerikan qe eshte me lart ne liste .Edhe ketu promovohet transporti me autobuse dhe tramvaj.
 21. 21. 1. Kalgari , Kanada Konsiderohet qyteti me I paster ne bote .Megjithese industria eshte shume e zhvilluar hapesirat e gjelbra jane vendosur ne perpjesetim te drejte .
 22. 22. 10.Kabue ,Zambia Me 1902 ne keto zona u gjenden sasi te larta te materialeve toksike por asnjehere misione per te shpetuar popullsine vendase.Rreth 40milion $ kane shkuar per ndihme nga Banka Boterore.
 23. 23. 9.Sumgajit , Azerbajxhan Kimikate organike, metale te renda , industri petrokimike e zhvilluar jane arsyet e ndotjes se Sumgajitit . Mbi 12.000 ton merkur rriten ne kete zone cdo vit .
 24. 24. 8.Cernobil , Ukraine Radioaktivitet , shkrirje nukleare gjate shperthimit te famshem me 1986 , 100 here me e madhe se shperthimi I bombes ne Hiroshime , kjo ndotje s’ka per tu larguar per mijera vite sipas shkencetareve.
 25. 25. 7. Norilsk, Rusi Qyteti mbetet I ndotur per shkak te dioksidit te sulfatit .Edhe minierat e nikelit dhe metaleve te ndryshme e rritin cdo vit ndotjen .
 26. 26. 6.Dzerzhinsk, Rusi Kimikatet dhe materialet toksike si sarin dhe gasi VX kane bere qe me shume se 300.000 ton kane ndotur midis viteve ’30-’98. Probabiliteti I vdekjeve e kalon me 260% ate te lindjeve.
 27. 27. 5. La Oroya , Peru Dioksidi I sulfatit , zinku etj bejne qe rreth 99% e femijeve te lindurketu kane ndotje te gjakut me te madhe sesa e pranueshmja.Ne keto toka ndotja pritet te qendroje per mijera vjet .
 28. 28. 4. Vapi , Indi Duke qene se industria eshte e zhvilluar se tepermi ky qytet automatikisht do renditej I pari ne liste nese s’do te ishte per rritjen e ulet te ketij niveli. Permbajtja e merkurit ne uje eshte rreth 100 here me e larte sesa ajo qe pranon Organizata Nderkombetare e Shendetit.
 29. 29. 3. Sukinda , Indi Kromi VI valent ndodhet ne ujerat qe keta njerez konsumojne ne 2- fish te standardeve. Rreth 85% e vdekjeve ne miniera shkaktohet prej ekzpozimit ndaj ketij lloj kromi.
 30. 30. 2.Tianying , Kine Rreth 50% e gjithe plumbit qe prodhohet ne Kine prodhohet ne kete qytet. Nuk ka standarde per keto prodhim . Sot femijet ne kete qytet kane IQ shume me te vogel sesa ajo e njerezve normal.
 31. 31. 1. Linfen , Kine Linfen ka me ligj nje numer shume te madhe minierash te cilat zbatojne nje rregullore te caktuar dhe ndotja eshte e nje niveli me te ulet , por problemin e paraqesin minierat ilegale te cilat interesohen per nxjerrjen e mineraleve dhe nuk zbatojne rregulloren.

×