1. [KPD4046: KAEDAH MENGAJAR]
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: ICT
TINGKATAN : 5 Kacak
TINGKATAN: TEMPAT :
TEMPAT:
TARIKH : MASA :
TOPIK : Sistem Maklumat (6.1 - Konsep Sistem Maklumat)
HASIL PEMBELAJARAN:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran (P&P):
1. Menyenaraikan komponen-komponen sistem maklumat dengan betul.
2. Menyatakan definisi bagi setiap komponen sistem maklumat dengan betul.
3. Menerangkan perkaitan antara komponen sistem maklumat menggunakan
gambar rajah dengan tepat.
BAHAN BANTU MENGAJAR:
1. Paparan Gambar
2. Slide Power Point bertajuk Komponen Sistem Maklumat
3. Manila Kad - Flash card
4. Kertas A4
5. Kertas Mahjong
PENGETAHUAN SEDIA ADA:
Pelajar mengetahui maksud sistem maklumat dan kegunaan sistem maklumat dalam
kehidupan mereka.
2. [KPD4046: KAEDAH MENGAJAR]
PELAKSANAAN PENGAJARAN
ISI KANDUNGAN PENGETAHUAN/KEMAHIRAN YANG
PERLU DIKUASAI
Set Induksi a) Pelajar dapat mengaitkan set
induksi dengan pelajaran hari ini.
6.1 Konsep Sistem Maklumat
6.1.3 Komponen Sistem Maklumat 1. Pelajar dapat menyenaraikan
6.1.3.1 Menyenaraikan komponen komponen sistem maklumat
sistem maklumat 2. Pelajar dapat mengenalpasti
A. Data komponen sistem maklumat
B. Perkakasan
C. Perisian
D. Manusia
E. Prosuder
6.1.3.2 Definisi bagi setiap komponen 3. Pelajar dapat mengetahui definisi
SIstem Maklumat setiap komponen dalam Sistem
Maklumat
6.1.3.3 Perkaitan antara komponen 4. Pelajar dapat mengaitkan kaitan
Sistem Maklumat mengguna- antara komponen sistem maklumat
kan gambar rajah
3. [KPD4046: KAEDAH MENGAJAR]
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
PENGA CATATAN
PENGENALAN:
Set induksi:
1. Guru menunjukkan gambar sebuah komputer.
2. Guru membincangkan ciri dan bahagian yang Masa: 5 minit
terdapat pada komputer tersebut seperti jenama,
saiz, dan juga bahagian-bahagian yang lain seperti ABM: Slide Show
tetikus. Powerpoint ‘gambar’
3. Pelajar dapat menghubungkait gambaran yang
dibincangkan dengan topik yang akan diajar. Nilai:Rasional
Aktiviti 1
1. Guru menyatakan tajuk yang akan diajar Masa: 10 minit
2. Guru memaparkan slide power point berkenaan tajuk
yang dibincangkan. ABM: Slide Show
3. Guru menerangkan komponen-komponen sistem Powerpoint ‘Definisi'
maklumat Flash Card Peta
4. Guru menjelaskan definisi bagi setiap komponen Minda.
sistem maklumat
5. Guru meminta pelajar membacakan definisi bagi
setiap komponen sistem maklumat
Aktiviti 2
6. Pelajar diminta untuk membentuk lima kumpulan. Masa: 10 minit
7. Setiap kumpulan diberikan satu sampul surat yang ABM: Slide Show
mengandungi maklumat tertentu bagi menyiapkan Powerpoint
peta minda di papan putih. 'Kegunaan'
8. Pelajar akan melengkapkan peta minda tersebut Flash Card
mengikut maklumat yang mereka peroleh. Peta Minda
9. Guru menyambung perbincangan dengan
menerangkan perkaitan antara kompenan dalam
sistem maklumat.
10. Guru menyambung aktiviti yang sama bagi
melengkapkan keseluruhan peta minda.
Aktiviti 3 Masa: 6 minit
11. Guru akan mengedarkan helaian isi tempat kosong ABM: Peta minda
dan meminta pelajar menyalin mengikut maklumat Helaian Nota
yang diperoleh daripada peta minda dan bahan
tersebut akan dijadikan sebagai nota.
4. [KPD4046: KAEDAH MENGAJAR]
.AKTIVITI PENGJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
PENUTUP
1. Guru meminta pelajar (secara sukarela) merumuskan
hasil pembelajaran pada hari ini.
2. Guru memanggil sekurng-kurangnya 2 orang untuk Masa : 6 minit
merumuskan pembelajaran
3. Pelajar merumuskan hasil pembelajaran secara
ringkas.
4. Guru merumus semula pembelajaran pada hari ini.
TUGASAN
Pelajar diminta untuk mencari maklumat atau contoh Masa : 3 minit
sebenar yang berkaitan dengan pengajaran Sistem
Maklumat di internet dan surat khabar
REFLEKSI KENDIRI
CATATAN/TUGAS-TUGAS LAIN