Publicidad

Feel the flow in Lisbon.pdf

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego
1 de Mar de 2023
Publicidad

Más contenido relacionado

Más de Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego(20)

Publicidad

Feel the flow in Lisbon.pdf

  1. Feel the flow in Lisbon Relacja z trwającego projektu w Lizbonie
  2. Olá! Nazywamy się Magda i Hanna. Przebywamy na wolontariacie długoterminowym w organizacji Spin, znajdującej się w dzielnicy socjalnej Bairro Cruz. Jesteśmy w Lizbonie już prawie 4 miesiące i z tej perspektywy chiałybyśmy opowiedzieć o naszych dotychczasowych doświadczeniach.
  3. Chociaż Lizbona przywitała nas deszczem, już kolejnego dnia mogłyśmy doświadczyć wspaniałego, portugalskiego słońca. Dzień po przylocie, 4 listopada, wraz z innymi wolontariuszami zjedliśmy lunch, wybraliśmy się na spacer po Bairro Padre Cruz i zapoznaliśmy się z działalnością Associação Spin. I tak zaczęła się nasza wielka przygoda...
  4. W trakcie realizowanego przez nas projektu dzielimy się obowiązkami wraz z innymi wolontariuszami przebywającymi obecnie na projektach długoterminowych w Spin. Przede wszystkim, tworzymy posty i artykuły na bloga, stronę internetową oraz social media organizacji, odpowiadamy na maile kandydatów, współpracujemy przy wymianach młodzieżowych i pomagamy w działalności hostelu. Zazwyczaj nasz dzień pracy zaczyna się o 11, a kończy o 17; w poniedziałki i piątki pracujemy zdalnie, a pozostałe dni spędzamy w biurze.
  5. Poza pracą w biurze, pomagamy również w aktywnościach innych organizacji non-profit czy organizowanych przez zarząd miasta, które może nie są bezpośrednio związane z działalnością organizacji goszczącej, ale wpisują się w postępowanie na rzecz społeczności lokalnej, czyli aspektu ważnego dla EKS. Do tej pory wsparliśmy przygotowania obiadu dla seniorów organizowanego z okazji Dnia Trzech Króli (Almoço de Reis), wspomogliśmy odnowę pomieszczenia Associação Amigas do Peito, jak i uczestniczyliśmy w obchodach Świąt Bożego Narodzenia.
  6. Pobyt na wolontariacie EKS daje również możliwość zrealizowania projektu indywidualnego. MAGDA Jestem absolwentką filologii portugalskiej, dzięki czemu mogłam przekazać swoją wiedzę innym wolontariuszom i nauczyć ich tego wspaniałego języka, przeprowadzając kurs na poziomie podstawowym.
  7. Mój projekt indywidualny dotyczy zasad zrównoważonego i ekologicznego organizowania pracy biurowej. Jako, ze Spin prowadzi również mały hostel, rozszerzyliśmy ten pomysł również o wprowadzenie ekologicznych rozwiązań w kwestiach dbania o czystość. Prowadzimy warsztaty na temat recyklingu, tworzenia wlasnych srodkow czystosci, zwracamy uwagę na optymalizowanie zużycia wody, prądu i materiałów biurowych. Wraz z pozostałymi wolontariuszami w ramach akcji społecznej posprzątaliśmy okoliczne tereny zielone. HANNA
  8. Zgodnie z zasadami projektów EKS, za każdy przepracowany miesiąc przysługują nam 2 dni wolnego. Wykorzystujemy nasze wakacje na poznawanie Portugalii, która pomimo początkowej fali listopadowych ulew, wciąż pozwala nam doświadczyć bardziej słonecznych i ciepłych zimowych dni. Pierwszy raz świętowaliśmy Boże Narodzenie wśród palm! Inna nowością było dla nas dostosowanie sie do tutejszego rytmu dnia - zaczynamy prace dosc pozno, ok. 11.00, ale dzięki temu możemy powoli i spokojnie zacząć dzień, mając czas na filiżankę portugalskiej kawy i pastel de nata.
Publicidad