Dokumen tersebut merangkum aktiviti pembelajaran Sains untuk topik interaksi antara organisma hidup. Ia terdiri daripada 5 fasa iaitu orientasi, pencetusan idea, penstrukturan semula idea, aplikasi idea, dan refleksi. Murid akan didedahkan dengan jenis interaksi organisma hidup dan diarahkan untuk mengelaskannya menggunakan peta pemikiran.
1. 1
RPH_TMAPS_06
Matapelajaran
: Sains
Kelas
: Tingkatan 2
Masa
: 80 minit
Tema
: Saling Bersandaran antara Organisma Hidup dengan Persekitaran
Tajuk
: Interaksi antara Organisma Hidup
Objektif Pembelajaran : Menilai interaksi antara organisma hidup
Hasil Pembelajaran
: Pada akhir proses pembelajaran murid dapat:
(i)
(ii)
(iii)
Menyenaraikan jenis interaksi antara organisma hidup.
Menerangkan dengan contoh interaksi antara organisma hidup
Mewajarkan kepentingan interaksi antara organisma hidup dan
persekitaran.
Pengetahuan sedia ada : (i) Murid mempunyai pengetahuan asas berkenaan interaksi antara haiwan dan
tumbuhan.
(ii) Murid telah didedahkan dengan peta pemikiran i-Think.
(iv) Murid telah mempelajari mengenai interaksi antara organisma semasa di
sekolah rendah.
Kemahiran saintifik
: Berkomunikasi
Kemahiran berfikir
: Membanding dan membeza, menciri dan mengkelaskan, menjana idea dan
membuat kesimpulan.
Sikap Saintifik dan nilai murni : Minat dan bersifat ingin tahu tentang interaksi antara organisma hidup,
bekerjasama dan berani mencuba.
Bahan bantu mengajar : Slaid powerpoint, kertas mahjong dan lembaran kerja.
Pendekatan
: Peta Pemikiran.
KBAT Sains 2013 - MUAR
2. 2
RPH_TMAPS_06
Fasa / Masa
Orientasi
(10 minit)
Isi Kandungan
Interaksi antara
organisma hidup adalah
seperti berikut:
a) mangsa-pemangsa.
b) persaingan:
intraspesies dan
interspesies.
c) simbiosis:
komensalisme,
mutualisme, parasitisme
(contoh: ikan remora dan
jerung, alga dan kulat,
cacing pita dan manusia).
Aktiviti Pembelajaran
Aktiviti 1
1. Murid ditunjukkan slaid
powerpoint mengenai
interaksi antara
organisma hidup.
2. Guru bertanya soalan
kepada murid.
Komunikasi KBAT /
Catatan
Slaid powerpoint
menunjukkan pelbagai jenis
interaksi antara organisma
hidup.
i) Berdasarkan kepada
gambarajah, bolehkah kamu
kelaskan jenis-jenis
interaksi berikut kepada
kumpulan tertentu?
ii) Berapakah jenis interaksi
yang terlibat?
iii) Bagaimanakah anda
membuat pengelasan
tersebut?
Jangkaan jawapan:
a) Boleh
b) Tiga
c) Berdasarkan jenis
haiwan dan cara
interaksi.
Kemahiran berfikir:
menjana idea.
SSNM: Minat dan sifat
ingin tahu tentang interaksi
haiwan.
Pencetusan
idea
(10 minit)
Peta Pemikiran Bulatan
KBAT Sains 2013 - MUAR
Berdasarkan aktiviti 1.
KPS: Berkomunikasi
1. Para murid dibahagikan
Kemahiran berfikir:
kepada 5 kumpulan dan
mencirikan
berbincang untuk
menerangkan mengenai
interaksi antara organisma
hidup dengan
menggunakan Peta Bulatan.
3. 3
RPH_TMAPS_06
2. Murid-murid membuat
pembentangan hasil kerja
mereka di hadapan kelas.
Penstrukturan Interaksi antara
Semula Idea organisma hidup adalah
(35 minit)
seperti berikut:
a) mangsa-pemangsa.
b) persaingan:
intraspesies dan
interspesies.
c) simbiosis:
komensalisme,
mutualisme, parasitisme
(contoh: ikan remora dan
jerung, alga dan kulat,
cacing pita dan manusia).
Aktiviti 2.
1. Setiap kumpulan akan
dibekalkan dengan sehelai
kertas mahjong dan pen
marker.
2. Murid dikehendaki
membuat pemerhatian
tentang cirri-ciri interaksi
yang diperhatikan daripada
slaid powerpoint.
3. Berdasarkan kepada
pencirian yang telah
dibuat, murid diminta
untuk membuat pengelasan
dengan menggunakan Peta
Pemikiran Pokok.
Kemahiran berfikir:
menjana idea.
SSNM: Bekerjasama.
1. Pada pendapat anda,
bagaimanakah kesan
terhadap alam sekitar
jika semua hidupan tidak
menjalani interaksi?
Jangkaan jawapan:
i) Hidupan menjadi tidak
seimbang.
ii) Haiwan dan tumbuhan
akan memenuhi bumi.
4. Hasil kerja murid
dibentangkan di hadapan
kelas.
5. Murid dibimbing oleh guru
untuk membuat
kesimpulan aktiviti yang
dilaksanakan.
Aplikasi Idea
(10 minit)
Wujud interaksi antara
organisma hidup.
Guru bertanya soalan kepada
murid.
i) Apakah kepentingan
interaksi antara
organisma hidup kepada
ekosistem?
ii) Berikan pendapat anda,
mengapakah hidupan
menjalani interaksi?
Jangkaan jawapan:
i) Untuk mengekalkan saiz
suatu populasi.
KBAT Sains 2013 - MUAR
4. 4
RPH_TMAPS_06
ii) Cara semulajadi untuk
mengawal saiz suatu
populasidan
mengekalkan
keseimbangan
ekosistem.
Kemahiran berfikir:
menjana idea
SSNM: Berani mencuba.
Refleksi
(10 minit)
Pendapat dan perasaan
murud-murid.
1. Murid dibimbing oleh
guru untuk membuat
kesimpulan aktiviti yang
telah dilaksanakan.
2. Murid menjawab soalan
latihan berdasarkan
kefahaman sendiri atas
pembelajaran dan
diserahkan kepada guru
untuk disemak.
KBAT Sains 2013 - MUAR
SSNM: Berfikir secara
rasional.