Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

İnsanları Çok Hızlı Hipnoz Edin

430 visualizaciones

Publicado el

www.huseyingungor.net
https://www.youtube.com/channel/UCh6ldS9-WiE5msDAPwkYzNw

Publicado en: Educación
  • Sé el primero en comentar

İnsanları Çok Hızlı Hipnoz Edin

  1. 1. www.huseyingungor.net ​https://www.youtube.com/channel/UCh6ldS9-WiE5msDAPwkYzNw/videos Trans Oluşturan Durumlar: AŞIRI YÜKLEME FENOMENİ Sihirli Sayı Yedi, Artı veya Eksi İki (Sihirli Sayı Yedi, Artı veya Eksi İki: Bilgi İşleme Kapasitemizin Bazı Sınırları)​ ​Psikolojide​ en fazla alıntı yapılan yayınlardan birisidir.Yayın 1956 yılında ​Princeton Üniversitesi​ Psikoloji Bölümünden ​bilişsel psikolog​George A. Miller tarafında yapılmış ve ​Psychological Review​ dergisinde yayımlanmıştır. Özetle yayında “Ortalama bir insanın ​çalışan belleğinde​ tutabileceği nesnelerin sayısı 7 ± 2 ‘dir.” denilmektedir. Bu durum genellikle ​Miller Kanunu​ olarak adlandırılır. Miller’e göre ortalama bir insan, ​kısa süreli hafızasında geri çağrılabilen öge sayısı (bellek genişliği) 7 ± 2 ‘dir. Bu ögeler rakamlar veya kelimeler olabileceği gibi birbiriyle ilişkili bir grup bilgi de olabilir. İnsan beyni bilgiyi belleğe alırken gruplama yapar. Birbiriyle ilişkili bilgi önce gruplanır ve daha sonra bir bütün olarak ele alınır. Bu yöntem çalışan belleğin daha etkin kullanılmasını sağlar ve kapasite arttırılmış olur.
  2. 2. Örneğin; 34007145320121071 sayısı rakam rakam ezberlenmeye çalışılırsa çalışan bellek kapasitesi aşılır. Bunun yerine 34, 007, 1453, 2012 şeklinde 4 grup olarak ayrılıp ezberlenirse bu bilgi çalışan bellekte işlenebilir. Miller Kanunu’na göre kısa süreli hafızaya 7 ± 2 kuralını aşacak şekilde bilgi yüklenmeye çalışılırsa kapasite aşılır ve insan beyni hata yapmaya başlar. Örneğin ​hipnoz uygulamalarında uygulayıcı hipnoz yapılan kişiye fazla sayıda bilgi vermeye başlar, bir süre sonra bellek kapasitesi aşılır ve yeni emirler bilinçaltına gitmeye başlar. Buna hipnozda aşırı yüklenme denir. Aynı şekilde bir satış stratejisi olarak satıcı müşterilere ürün hakkında fazla miktarda bilgi vermeye başlayınca aşılan kapasite nedeniyle bir süre sonra yeni bilgiler belleğe alınmamaya başlar, bu süreçte en fazla tekrarlanan ve vurgulanan sözcük, örneğin “avantajlı, ucuz” gibi kelimeler akılda kalan tek kelime olur ve müşteriyi ürünü alması gerektiği konusunda daha fazla motive eder.
  3. 3. 1955 yılında George Miller, “Sihirli Sayı 7 ± 2 başlığını taşıyan klasik denemesinde, insan ve hayvan algılarıyla ilgili muazzam sayıdaki araştırmayı özetleyen bir değerlendirme yapmıştı. İnsanlarda aynı anda sadece yedi bilgi dilimini bilinç düzeyinde işleyecek bir yetenek var. Bu sayı geçilince aşın yüklenme durumu ortaya çıkıyor ve hata yapılmaya başlanıyor. Yedi sayıyı sırayla söylerseniz, herhalde onu bilincinizde hatasız tutabiliyorsunuz. Size dokuz sayılık bir küme verirsem, eminim doğru hatırlamakta çok daha fazla zorlanıyor ve hata yapmaya başlıyorsunuz. Her sayı bir bilgi “dilim”ini oluşturuyor. Yinede, siz ya da ben dokuz sayılık bir diziyi üçerlik üç kümeye ayırırsanız, aynı dokuz sayıyı çok daha kolay hatırlayabiliyorsunuz .Çünkü artık, her biri üç sayıdan oluşan sadece üç dilim bulunuyor. Bilgileri daha büyük kümeler halinde gruplandırarak, aynı 7 ± 2’lik bilinçli dikkat kümelerinden oluşan daha fazla bilgiyi işleyebiliyorsunuz. Yedi yaprağa, yedi çubuğa, yedi ağaca ya da yedi ormana bilincinizle dikkat edebilirsiniz. Ne kadar çok şeyi izleyebileceğiniz, işlemeniz gereken bilgi dilimlerinin büyüklüğüne bağlı olacaktır. Hangi dilim büyüklüğünü seçerseniz seçin, 7 ± 2 dilimlik bilgilere bilincinizle dikkat ettiğinizde, başka şeyleri bilinçli düzeyinizde değerlendiremeyen bir
  4. 4. duruma gelirsiniz. 7 ± 2 dilimlik bilgilerden daha fazlası sizde aşırı yükleme durumu yaratır ve ancak bilinçdışı düzeyinde işlenebilir. Richard Bandler-JohnGrinder /Transformation kitabından alınmıştır Bununla birlikte aşırı yükleme fenomeni, dolandırıcılar,satış uzmanları, yan kesiciler ve hipnoz uzmanları tarafından kullanılmaktadır.Aşağıdaki videoda Derren Brown kişinin bilinçli zihnini aşırı yükleyerek kişinin cüzdan ve telefonunu almaktadır.Buna pickpocet denmektedir. Aynı şekilde hipnoz teknikleri arasında Butterfly Induction adındaki indüksiyonda AŞIRI YÜKLEME FENOMENİ prensibini kullanarak aynı etkiyi yaratmakta ve kişilerin çok hızlı derin transa girmelerini sağlamaktadır.Bu indüksiyondan eğitimlerimde oldukça ayrıntılı bir şekilde bahsetmekteyim. www.huseyingungor.net ​https://www.youtube.com/channel/UCh6ldS9-WiE5msDAPwkYzNw/videos

×