Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.
SWOT ANALİZİ VE PEST ANALİZİ
SWOT ANALİZİ NEDİR? 
Bir kurum veya kuruluşun ve bulunduğu 
çevrenin değerlendirilmesinde kullanılan bir 
planlama ve orga...
SWOT ANALİZİ NE İÇİN KULLANILIR 
 Planlama yaparken, 
 Sorun tanımlamada ve çözümlemede, 
 Strateji oluştururken, 
 An...
Fırsatlar ve tehditler genellikle dışardan 
etkilerle oluşan; güçlü yönler ve zayıf yönler ise 
firmanıza özel olan daha i...
GÜÇLÜ YÖNLER 
 Firmanızın avantajlı özellikleri nelerdir? 
 Rakiplerinizden daha iyi olan özellikleriniz nelerdir? 
 Dü...
Güçlü yönlerinizi hem içsel bir bakış açısıyla hem de 
piyasadaki insanların ve müşterilerinizin bakış açısıyla 
düşünün. ...
ZAYIF YÖNLER 
 Organizasyonunuzda/firmanızda neleri 
geliştirmeniz gerekiyor? 
 Hangi hatalardan kaçınmalısınız? 
 Piya...
Aynı şekilde zayıf yönlerinizi belirlerken de 
içsel ve dışsal konuları düşünün: Firmanızda 
sizin göremediğiniz fakat baş...
FIRSATLAR 
 Firmanız için “iyi fırsat” olarak tanımlayabileceğiniz konular 
nelerdir? 
 Haberdar olduğunuz trendler nele...
Fırsatlarınıza bakarken en iyi yaklaşım güçlü 
yönlerinize bakmanız ve bunlardan nasıl fırsatlar 
oluşturabileceğinizi göz...
TEHDİTLER 
 Karşılaştığınız engeller neler? 
 Rakipleriniz neler yapıyor? 
 Ürün ya da hizmetlerinizle ilgili kalite st...
STARBUCKS SWOT ANALİZİ 
1971 yılında ingilizce öğretmeni Jerry Baldwin, tarih öğretmeni Zev 
Siegel ve yazar Gordon Bowker...
GÜÇLÜ YÖNLER 
Starbucks 2006 yılı sonunda 7.8 milyar dolar satış 
performansı ve 600 milyon dolarlık net karıyla son 
dere...
ZAYIF YÖNLER 
Starbucks’ın dünya çapında yeni ürün geliştirme ve 
yaratıcılığa dayalı bir ünü vardır. Şirket her ne kadar ...
FIRSATLAR 
Starbucks fırsatları değerlendirme konusunda son derece 
hızlı ve başarılı bir şirkettir. 
2004 yılında Hewlett...
TEHDİTLER 
Kahve sektörünün büyüyüp büyümeyeceği, veya 
yerinde saymayacağı veyahut kahvenin yerine 
bambaşka ürünlerin al...
PEST ANALİZİ 
Politik, Ekonomik, Sosyal ve Teknolojik 
faktörlerin incelenerek, önemli ve hemen 
harekete geçilmesi gereke...
Planlama Takımının Gözleyeceği Temel Alanlar 
1. POLİTİK 
2. EKONOMİK 
3. SOSYAL 
4. TEKNOLOJİK
Politik/Hukuki Faktörler 
 İlgili yasalar 
 Vergi sistemi 
 Dış ticaret düzenlemeleri 
 Hükümet politikaları 
 Mevcut...
Ekonomik Faktörler 
 Dünyadaki genel ekonomik durum 
 Uluslararası ekonomik kuruluşlar 
 Ticari döngüler 
 Enflasyon v...
Sosyal/Kültürel Faktörler 
 Çevreye olan hassasiyet 
 Tüketici eğilimleri 
 Yeni ihtiyaç ve istekler 
 Çalışma ve boş ...
Teknolojik Faktörler 
 IT kullanımının yaygınlığı 
 Yeni ürünler 
 Enerji kaynakları ve kullanabilirlik 
 Alternatif v...
T.C 
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ 
SAPANCA M.Y.O. 
HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM 
HALKLA İLİŞKİLERİN TEMELLERİ 
HAZIRLAYAN 
HİLAL AY...
Próxima SlideShare
Cargando en…5
×

Swot anali̇zi̇ ve pest anali̇zi̇

20.624 visualizaciones

Publicado el

swot ve pest analizi

Publicado en: Educación

Swot anali̇zi̇ ve pest anali̇zi̇

 1. 1. SWOT ANALİZİ VE PEST ANALİZİ
 2. 2. SWOT ANALİZİ NEDİR? Bir kurum veya kuruluşun ve bulunduğu çevrenin değerlendirilmesinde kullanılan bir planlama ve organizasyon aracıdır. Bir kurum veya kuruluşun iç ve dış çevresinin değerlendirilmesinde kullanılan bir analiz tekniğidir.
 3. 3. SWOT ANALİZİ NE İÇİN KULLANILIR  Planlama yaparken,  Sorun tanımlamada ve çözümlemede,  Strateji oluştururken,  Analitik kararlarda, kullanılır.
 4. 4. Fırsatlar ve tehditler genellikle dışardan etkilerle oluşan; güçlü yönler ve zayıf yönler ise firmanıza özel olan daha içsel konulardır. Bu nedenle SWOT Analizi, bazen İçsel-Dışsal Durum Analizi olarak ve SWOT Matriks’i de İngilizce IE Matrix (Internal-External Matrix) olarak adlandırılır.
 5. 5. GÜÇLÜ YÖNLER  Firmanızın avantajlı özellikleri nelerdir?  Rakiplerinizden daha iyi olan özellikleriniz nelerdir?  Düşük maliyetle ve özgün olarak rakiplerinizin yapamadığı neler yapabiliyorsunuz?  Piyasanızdaki insanlar sizin güçlü yönünüz olarak neleri görüyorlar?  Size satış sağlayan başarılı faktörler nelerdir?  Firmanızın benzersiz/eşsiz satış teklifi nedir?
 6. 6. Güçlü yönlerinizi hem içsel bir bakış açısıyla hem de piyasadaki insanların ve müşterilerinizin bakış açısıyla düşünün. Güçlü yönlerinizi belirlerken herhangi bir zorluk yaşıyorsanız; firmanızın karakterini yansıtan bir liste hazırlayın. Bunların bazıları güçlü yönleriniz olacaktır. Güçlü yönlerinizi gözden geçirirken bunların rakiplerinizle olan bağlantısını da düşünün. Örneğin, eğer bütün rakipleriniz müşterilerine yüksek kalitede ürünler sunuyorsa bu pazarınızda bir gerekliliktir, güçlü yönünüz olarak tanımlanmamalıdır.
 7. 7. ZAYIF YÖNLER  Organizasyonunuzda/firmanızda neleri geliştirmeniz gerekiyor?  Hangi hatalardan kaçınmalısınız?  Piyasanızdaki insanlar zayıf yönleriniz olarak neleri görüyorlar?  Satışınızı hangi etkenler engelliyor?
 8. 8. Aynı şekilde zayıf yönlerinizi belirlerken de içsel ve dışsal konuları düşünün: Firmanızda sizin göremediğiniz fakat başkalarının görebileceği zayıflıklar nelerdir? Rakipleriniz neyi sizden daha iyi yapıyorlar? Bunları yaparken gerçekçi olmanız ve tatsız konularla da yüzleşmeniz oldukça önemli.
 9. 9. FIRSATLAR  Firmanız için “iyi fırsat” olarak tanımlayabileceğiniz konular nelerdir?  Haberdar olduğunuz trendler nelerdir?  Bunların dışında firmanıza faydası olabilecek fırsatları sıralayabilirsiniz:  Teknolojide ve piyasalarda oluşan geniş ya da dar ölçekteki değişiklikler.  Sektörünüzdeki hükümet politikası değişiklikleri.  Sosyal kalıplar, nüfus profilleri, yaşam tarzı ve benzeri değişiklikler.
 10. 10. Fırsatlarınıza bakarken en iyi yaklaşım güçlü yönlerinize bakmanız ve bunlardan nasıl fırsatlar oluşturabileceğinizi gözden geçirmenizdir. Alternatif olarak zayıf yönlerinize bakmanız ve bunları nasıl fırsatları kullanarak elimine edebileceğinizi incelemeniz de yararınıza olacaktır.
 11. 11. TEHDİTLER  Karşılaştığınız engeller neler?  Rakipleriniz neler yapıyor?  Ürün ya da hizmetlerinizle ilgili kalite standartları değişiyor mu?  Teknolojinin gelişimi işinizi etkiliyor mu?  Ciddi anlamda borç ya da nakit akışı problemleriniz var mı?  Herhangi bir zayıf yönünüz firmanızı tehdit edecek derecede etkiliyor mu?
 12. 12. STARBUCKS SWOT ANALİZİ 1971 yılında ingilizce öğretmeni Jerry Baldwin, tarih öğretmeni Zev Siegel ve yazar Gordon Bowker tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle eyaletinde kurulan Starbucks, 2006 yılı sonunda 8 milyar dolara yaklaşan cirosuyla ve 12,440 lokasyonuyla sektörünün en büyük şirketidir. 2006 yılı içinde 2,199 yeni mağaza daha açılmıştır, Kuzey Amerika dışında ilk lokasyonunu 1996 yılında Tokyo’da açan şirketin 1998 yılında girdiği İngiltere pazarında kasım 2005 itibariyle Londra’da bulunan Starbucks sayısı Manhattan’ı geçmiştir. Türkiye’de Starbucks’ın temsil hakları Shaya A.Ş. ye aittir. Starbucks Coffee tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bayilik sistemiyle çalışmamaktadır. Tüm mağazalar Shaya merkez yönetimi tarafından açılmakta, işletilmekte ve denetlenmektedir.Ülkemizde hali hazırda Ankara,Aydın, Balıkesir, Bursa, İstanbul ve İzmir’de toplam 63 şubesi (İstanbul 45, Ankara 7, İzmir 6, Bursa 2, Aydın 2,Balıkesir 1 )bulunur.
 13. 13. GÜÇLÜ YÖNLER Starbucks 2006 yılı sonunda 7.8 milyar dolar satış performansı ve 600 milyon dolarlık net karıyla son derece karlı ve güçlü bir şirkettir. Dünya çapında 38 farklı ülkede 12440 farklı noktada müşterilerine kaliteli ürünler ve hizmet sunarak iyi vakit geçirmelerini amaç edinmiş şirketin güçlü ve pozitif bir marka imajı vardır. Fortune Dergisi’ nin çalışılabilecek en iyi 100 şirket araştırmasında 16. sırada yer alan şirket çalışan memnuniyetine önem vermektedir.(2007) Şirket etik değerlere son derece önem vermektedir. Şirketin misyonunda işinin her yönünde çevresel liderlik rolünü üstlenmeyi vaat eden tanımlar bulunmaktadır.
 14. 14. ZAYIF YÖNLER Starbucks’ın dünya çapında yeni ürün geliştirme ve yaratıcılığa dayalı bir ünü vardır. Şirket her ne kadar Arge’ye yoğun yatırım yapsa da yenilikçiliğinin zamanla duraksamasına karşı savunmasızdır. Firmanın direk kendisinin yönettiği 7,102 şubesinin 5,668 i ABD sınırları içindeyken 1,434 tanesi diğer ülke sınırları içinde yer almaktadır. 5,338 ortaklık şubesinin ise 3,168 tanesi ABD de 2,170 tanesi diğer ülkelerdedir. Bu da Starbucks’ın 3/4 ünün ABD’de de faaliyet gösterdiğini diğer ülkelerde zayıf kaldığını göstermektedir. Firma kahve çekirdeği perakendeciliğindeki rekabet avantajına bağlıdır ve bu onları zamanla ihtiyaca bağlı olarak ortaya çıkabilecek başka sektörlere doğru farklılaşmalarını yavaşlatacaktır.
 15. 15. FIRSATLAR Starbucks fırsatları değerlendirme konusunda son derece hızlı ve başarılı bir şirkettir. 2004 yılında Hewlett-Packard işbirliğiyle Santa Monica’da müşterilerinin kendi müzik cd lerini oluşturabilecekleri cd yakım servisine başlamışlardır. Bazı şubelerinde kahvaltı için hem soğuk hem de sıcak sandviç sunulmaktadır. Daha önce bir zayıflık olarak bahsettiğimiz ABD ağırlıklı şubeleşmesini global çapta genişletebilmek için önünde çok önemli fırsatlar ve büyük bir pazar bulunmaktadır. Bunu kısmen de olsa İngiltere pazarında başarmışlardır; ancak pazarın büyüklüğü düşünülürse pastadaki dilimlerini genişletebilmeleri için doğru açılımlar yapabilirler.
 16. 16. TEHDİTLER Kahve sektörünün büyüyüp büyümeyeceği, veya yerinde saymayacağı veyahut kahvenin yerine bambaşka ürünlerin almayacağını kimse bilemeyeceği için bu risk her zaman vardır. Fakat trend itibariyle düşünürsek böyle bir tehdit yazmaya da biliriz. Kahve ve süt ürünlerindeki maliyet artışları Starbucks’a ek maliyet olarak yansıyacağı için satışların düşmesine veya daha az kar elde etmeye yolabilir. Starbucks’ın kurulduğu tarihten bu güne kadar sektöründe elde ettiği başarı ve kazanç müteşebbisleri bu alana doğru yöneltmiş ve pazara bir çok rakip girmiştir. Giderek kızışan rekabet her firma için olduğu gibi Starbucks için de önemli bir tehdittir.
 17. 17. PEST ANALİZİ Politik, Ekonomik, Sosyal ve Teknolojik faktörlerin incelenerek, önemli ve hemen harekete geçilmesi gerekenleri tespit etmek ve bu faktörlerin, olumlu veya olumsuz, kimleri etkilediğini ortaya çıkarmak için yapılan bir analizdir.
 18. 18. Planlama Takımının Gözleyeceği Temel Alanlar 1. POLİTİK 2. EKONOMİK 3. SOSYAL 4. TEKNOLOJİK
 19. 19. Politik/Hukuki Faktörler  İlgili yasalar  Vergi sistemi  Dış ticaret düzenlemeleri  Hükümet politikaları  Mevcut hükümetin durumu  Devletin müdahalesi  Uluslararası ilişkiler
 20. 20. Ekonomik Faktörler  Dünyadaki genel ekonomik durum  Uluslararası ekonomik kuruluşlar  Ticari döngüler  Enflasyon ve değişim oranları  Ekonomik büyüme ve GNP değişimleri  Faiz oranları  Para ve kredi kaynakları, güvensizlik durumu  İş gücü mevcudiyeti  Enerji mevcudiyeti ve maliyeti
 21. 21. Sosyal/Kültürel Faktörler  Çevreye olan hassasiyet  Tüketici eğilimleri  Yeni ihtiyaç ve istekler  Çalışma ve boş zaman eğilimleri  Zenginlik ve gelir dağılımı  Toplumun yaş ve eğitim dağılımı  Doğum artış oranı ve ortalama ömür  Toplumdaki etik değerler
 22. 22. Teknolojik Faktörler  IT kullanımının yaygınlığı  Yeni ürünler  Enerji kaynakları ve kullanabilirlik  Alternatif ve yeni teknolojiler  Girdi kaynakları, maliyetleri ve mevcudiyetleri  Hükümet, endüstri ve üniversitelerin ARGE harc.  Ekolojik faktörler  Teknoloji transferi  Altyapı teknolojisi
 23. 23. T.C SAKARYA ÜNİVERSİTESİ SAPANCA M.Y.O. HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM HALKLA İLİŞKİLERİN TEMELLERİ HAZIRLAYAN HİLAL AYDINTEPE B142514057

×