Se ha denunciado esta presentación.
Se está descargando tu SlideShare. ×

RAPORT: #Medycyna Estetyczna. Jak komunikować by promować? Jak promować by zyskiwać?

Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Próximo SlideShare
Carlos pérez siquier
Carlos pérez siquier
Cargando en…3
×

Eche un vistazo a continuación

1 de 37 Anuncio

RAPORT: #Medycyna Estetyczna. Jak komunikować by promować? Jak promować by zyskiwać?

Descargar para leer sin conexión

Postanowiliśmy sprawdzić jak w Internecie mówi się o medycynie estetycznej. Czy mężczyźni również się nią interesują? Czego dotyczą negatywne, a czego pozytywne wpisy jej dotyczące? W jakich kontekstach się o niej mówi? Jak panujące trendy przełożyć na sprzedaż?
Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym raporcie. Owocnej lektury!

Postanowiliśmy sprawdzić jak w Internecie mówi się o medycynie estetycznej. Czy mężczyźni również się nią interesują? Czego dotyczą negatywne, a czego pozytywne wpisy jej dotyczące? W jakich kontekstach się o niej mówi? Jak panujące trendy przełożyć na sprzedaż?
Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym raporcie. Owocnej lektury!

Anuncio
Anuncio

Más Contenido Relacionado

A los espectadores también les gustó (14)

Similares a RAPORT: #Medycyna Estetyczna. Jak komunikować by promować? Jak promować by zyskiwać? (20)

Anuncio

Más reciente (20)

RAPORT: #Medycyna Estetyczna. Jak komunikować by promować? Jak promować by zyskiwać?

 1. 1. #WIEMWIĘCKOMUNIKUJĘ # MEDYCYNA ESTETYCZNA Jak komunikować by promować? Jak promować by zyskiwać?
 2. 2. WSTĘP Marta Bodys, CEO Insight PR Uroda, zdrowie, piękno i kosmetyka to bez wątpienia niezwykle popularne tematy w Internecie. Intuicyjnie możemy powiedzieć, że mówi się o nich dużo, a głównymi uczestniczkami tej dyskusji są kobiety. Co jednak dokładnie charakteryzuje tę dyskusję? Postanowiliśmy sprawdzić jak w Internecie mówi się o medycynie estetycznej. Czy mężczyźni również się nią interesują? Czego dotyczą negatywne, a czego pozytywne wpisy jej dotyczące? W jakich kontekstach się o niej mówi? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym raporcie. Mamy nadzieję, że będzie on źródłem wiedzy i inspiracji do odkrywania nowych sposobów dotarcia do klienta, ulepszania procesu obsługi i oferty tak, by przekładało się to na biznesowy sukces. Niniejszy raport jest pierwszym z serii raportów #WiemWięcKomunikuję, które Insight PR będzie systematycznie wydawać, chcąc tym samym pokazać, że trafna komunikacja to obserwacja i tworzenie nieoczywistych połączeń, przynoszących rezultaty przerastające oczekiwania. Owocnej lektury!
 3. 3. CO I JAK BADALIŚMY? Dane przedstawione w raporcie zostały zebrane za pomocą narzędzia do monitoringu Internetu - Senti One. Po określeniu słów kluczowych, które mają być monitorowane, pozwala ono zebrać archiwalne i aktualne wyniki dotyczące interesującego nas tematu. My skupiliśmy się na zebraniu i analizie danych dotyczących medycyny estetycznej, które później analizowaliśmy pod kątem sentymentu, czyli zabarwienia emocjonalnego wypowiedzi, ich tematyki, kontekstu, źródeł (kanałów) w których się ukazały oraz płci autorów wpisów. Nasza analiza to: > 30 słów kluczowych związanych z medycyną estetyczną, działalnością klinik, salonów czy gabinetów medycyny estetycznej. 365 dni zanalizowanych dni - raport obejmuje cały 2015 rok, dzięki czemu możemy dostrzec np. zmiany intensywności dyskusji na przestrzeni kolejnych miesięcy. ¼ miliona przefiltrowanych wyników czyli wpisów zamieszczonych w Internecie, które przejrzeliśmy by wykluczyć te nie związane z tematem medycyny estetycznej. > 90 tysięcy przeanalizowanych wyników czyli wpisów zamieszczonych w Internecie, dotyczących stricte medycyny estetycznej, które szczegółowo przeanalizowaliśmy zarówno ilościowo jak i jakościowo.
 4. 4. Czas na konkrety
 5. 5. JAK CZĘSTO MÓWI SIĘ O MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ? W ciągu ostatniego roku, dokładnie od 1.I.2015 do 31.XII.2015 r., w Internecie pojawiło się aż 92 945 wzmianek, czyli wypowiedzi na forach, artykułów na portalach, wpisów w mediach społecznościowych dotyczących medycyny estetycznej. Oznacza to, że: Ktoś wspominał w swojej wypowiedzi o medycynie estetycznej średnio co 6 minut! Każdego dnia w Internecie pojawiało się 225 różnego rodzaju wpisów czy wypowiedzi o medycynie estetycznej.
 6. 6. JAK CZĘSTO MÓWI SIĘ O MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ? 86 435 wzmianek miało charakter wypowiedzi, co oznacza że ich autorstwo można przypisać internautom, wypowiadającym się na forach, w mediach społecznościowych, zamieszczających komentarze pod artykułami na blogach czy portalach. Pozostałe wyniki to artykuły, które są publikowane przez różnego typu redakcje.
 7. 7. JAK CZĘSTO MÓWI SIĘ O MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ? 2014 2015 To aż o 31% więcej niż rok wcześniej, co świadczy o wzroście popularności medycyny estetycznej
 8. 8. KIEDY O MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ MÓWI SIĘ NAJWIĘCEJ? 0 2000 4000 6000 8000 10000 12000 styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień Intensywność dyskusji o medycynie estetycznej na przestrzeni roku utrzymuje się na względnie stałym, wysokim poziomie – choć są okresy, w których ona wzrasta, co ilustruje poniższy wykres. LICZBAWYPOWIEDZI 2015 ROK
 9. 9. KIEDY O MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ MÓWI SIĘ NAJWIĘCEJ? Punkty wskazujące wzrost na linii przedstawiającej rozkład intensywności komunikacji o medycynie estetycznej następują w marcu, czerwcu oraz październiku. Ten ostatni wzrost poziomu utrzymuje się aż do grudnia. Czym się one charakteryzują? Wiosna tuż, tuż Marcowy wzrost wyników dotyczących medycyny estetycznej związany był przede wszystkim z większą ilością wpisów dotyczących pielęgnacji ciała po okresie zimowym oraz przygotowań do wiosny z początkiem której luźne swetry, pod którymi ukrywane są niedoskonałości, chowamy na dno szafy. Lato – czas na plażę! Wzrost wyników w czerwcu, podobnie jak ten w marcu związany jest z nadejściem kolejnej pory roku – lata. Mówi się np. o przygotowaniu ciała do wizyty na plaży, czy też o sposobach radzenia sobie ze słońcem, szczególnie o pielęgnacji skóry. Złota jesień, złote święta W październiku pojawia się temat dbania o ciało i urodę po okresie wakacyjnym, jest to również czas intensywnego promowania zabiegów medycznych. Od listopada do grudnia tematem związanym z tym wzrostem jest promowanie różnego rodzaju zabiegów jako dobrych świątecznych prezentów, a także sposobu na „szybkie” przygotowanie swojego ciała na Sylwestra (i karnawał). Utrzymując się wyższa liczba wyników jest też przejawem rosnącego zainteresowania medycyną estetyczną ogólnie.
 10. 10. GDZIE TOCZY SIĘ DYSKUSJA? Analiza pokazuje, że najbardziej popularnym źródłem wypowiedzi jest Facebook. To na nim pojawia się największa liczba wypowiedzi na temat medycyny estetycznej. Nie można jednak ignorować pozostałych kanałów, które znacząco urozmaicają komunikację i dają możliwość precyzowania lokalizacji komunikatów tak by docierały do różnych grup zainteresowanych tematem medycyny estetycznej. Facebook 75% Portale 9% Recenzje 3% Fora 5% Foto i video 2% Google+ 2% Blogi 3% Mikroblogi 1%
 11. 11. FACEBOOK – poziom dyskusji na tym portalu stale wzrasta. Od 2014 roku liczba wpisów (a co za tym idzie stron poświęconych tematyce) wzrosła aż o 25%. Treści dotyczą głownie zabiegów i ofert salonów lub klinik medycyny estetycznej. Poziom ich urozmaicenia nie jest wysoki. FORA – są niezwykle ważnym źródłem wypowiedzi pozwalającym na bezpośredni kontakt z klientem, poznanie jego wątpliwości, uwag czy opinii. PORTALE – to obszar w którym publikacja własnych treści poprzez współpracę z redakcjami, w przypadku medycyny estetycznej, jest ważna w dotarciu zarówno do klientów indywidualnych (tak kobiet jak i mężczyzn) ale i do specjalistów z branży. Tematyka (lub kontekst) artykułów i komentarzy pod nimi zamieszczanymi pokrywa się z profilem portalu i jej grupą docelową. RECENZJE – zamieszane są na stronach umożliwiających ocenę usług czy oferty danej firmy, osoby. W przypadku medycyny estetycznej recenzje pojawiają się głównie w formie ocen na portalu znanylekarz.pl. FOTO/VIDEO – na platformach, w których głównym przekazem treści są filmy video i zdjęcia największe znaczenie w komunikacji o medycynie estetycznej ma YouTube, na którym znajdują się videoblogi, filmy promujące salony i kliniki, filmy edukacyjne. Drugim w skali popularności kanałem jest, ciągle rosnący w siłę Instagram. Na popularności zyskuje również, od niedawna dostępna, płatna reklama na tym portalu. GOOGLE+ - komunikacja na Google+ skupiona jest wokół wpisów zamieszczanych przez różnego rodzaju biznesy związane z medycyną estetyczną na ich profilach na tej platformie. Interakcja tych treści z internautami jest jednak na bardzo niskim poziomie. BLOGI – blogosfera to typowo kobieca strefa komunikacji o medycynie estetycznej. Skupia się na opisywaniu jej wpływu na urodę, procesie jej poprawy. Dużą popularnością cieszą się wpisy blogerek lifestylowych na ten temat (przy czym nie są to główne temat blogów). GDZIE TOCZY SIĘ DYSKUSJA?
 12. 12. JAK MÓWI SIĘ O MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ? Słowa które występują najczęściej w przeanalizowanym przez nas materiale, pokazują w jakim kontekście mówi się o medycynie estetycznej i z czym jest ona przede wszystkim kojarzona. Znajdujemy tu skojarzenia zarówno z miejscem w którym są wykonywane zabiegi (dominuje zwrot „gabinet”), osobą która je wykonuje (nad „lekarzem” dominuje określenie „doktor”) oraz ich zakresem. Najczęściej mówi się o zabiegach związanych z kwasem hialuronowym, wygładzaniem zmarszczek, redukcją tkanki tłuszczowej. Często dyskutuje się również o poprawie wyglądu skóry i ust. Co ważne, medycyna estetyczna kojarzona jest nie tylko ze stricte medycznymi zabiegami, ale też typowo kosmetycznymi czynnościami jak np. depilacją laserową.
 13. 13. Kocha, lubi, szanuje…?
 14. 14. POCHWAŁY CZY KRYTYKA? Każdej wypowiedzi, którą przeanalizowaliśmy przypisany został sentyment – czyli pozytywne, neutralne lub negatywne jej zabarwienie odnoszące się do różnych zagadnień związanych z medycyną estetyczną. pozytywne 22% neutralne 77% negatywne 1% Dominujące wyniki neutralne oznaczają, że większość wypowiedzi ma charakter wymiany informacji, opinii, a co za tym idzie, że zapotrzebowanie na informacje o medycynie estetycznej w Internecie jest duże. Duży odsetek wyników o pozytywnym wydźwięku świadczy o tym, że temat i usługi z zakresu medycyny estetycznej są popularne. Dyskusja z zadowolonymi ich odbiorcami ma niezwykły marketingowy potencjał. Opinie negatywne są wartością marginalną, jednak nie można ich ignorować! W większości są one opiniami na temat działania kontentych gabinetów, klinik czy lekarzy.
 15. 15. CO JEST NA + ? W przypadku komentarzy pozytywnych dominują opinie dotyczące jakości usług i obsługi klientów. W cenie u klientów są profesjonalizm, indywidualne podejście, fachowość i serdeczność obsługi. Oceniane są nie tylko przebieg i efekty zabiegu oraz kompetencje osoby go wykonującej, ale też zachowanie personelu, możliwe sposoby kontaktu i jego przebieg czy nawet dostępność miejsca parkingowego. Komentarze pozytywne pojawiają się przede wszystkim na Facebooku. Na kolejnej stronie przedstawiamy galerię kilku ich przykładów.
 16. 16. CO JEST NA + ? Polecam . Konkretna, miła obsługa - co mnie niesamowicie zaskoczyło. Powiększenie ust zostało wykonane zgodnie z moimi oczekiwaniami. Ustka mam w końcu tak piękne, że szok. Cieszę się. Indywidualne podejście do klienta , dokładność i precyzja. Katarzyna, portal dobrakosmetyczka.pl Pełen profesjonalizm, ogromna wiedza, świetny kontakt z pacjentem. Mimo młodego wieku świetny dermatolog i specjalista medycyny estetycznej. SZCZERZE POLECAM. Aleksandra C., znanylekarz.pl Witam Ja wraz z żoną ostatnio, z pełną satysfakcją uczęszczamy do dr [XYZ]- ma swoją klinikę na Traugutta. Kobieta naprawdę wie co robi i do tego ma najlepszy sprzęt i ceny. Żona jest zachwycona z zabiegów na cellulit, a do wyboru masz kilka zabiegów jak lipoliza, vela shape i endermologia. Ja natomiast jakiś czas temu skorzystałem z botoxu (pracuję jako przedstawiciel handlowy więc muszę wyglądać jak laleczka :)) - naprawdę polecam. Cenowo rewelacja, efekty genialne a przede wszystkim jest bardzo przyjemnie Karol, forum.gazeta.pl Zachowana została oryginalna pisownia wpisów. Nazwy firm i nazwiska zostały pominięte. Ciekawy artykuł - ostrzegawczy zapraszamy do przeczytania . W Atelier [XYZ] wszystkie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonuje Pani Doktor [XYZ], pełen profesjonalizm, miła atmosfera i fenomenalne efekty :) Aneta, facebook.com
 17. 17. POD OSTRZAŁEM KRYTYKI Komentarze negatywne odnoszą się najczęściej do niekompetencji osób wykonujących zabiegi medycyny estetycznej np. braku odpowiednich umiejętności, złego doboru środków kosmetycznych, złej obsługi klienta, zbyt dużych kosztów, braku uprawnień do wykonywania zabiegów, braku możliwości odpowiedniego kontaktu. Tematem negatywnych komentarzy są też zbyt duże koszty w stosunku do efektów jakie zostały osiągnięte. Najwięcej negatywnych komentarzy pojawia się na Facebooku oraz w dalszej kolejności na portalach i blogach. Trzeba pamiętać, że „siła rażenia” negatywnego komentarza jest tym większa im więcej czytelników, fanów, odbiorców ma fanpage, portal czy blog.
 18. 18. Nie polecam,gabinet wykonuje zabiegi nieprofesjonalnie. Brak kontaktu z szefową,ciągle zajęta.Nieudany zabieg makijaż permanentny zrobiony przez panią U.. zakończony i niedokończony ,brak słów.Ta osoba nie potrafi zrobić równej kreski za 5 razem znów źle,nawet kamuflażu nie potrafi zrobić,kto takie osoby dopuszcza do takich usług,potrafi tylko kogoś narazić na cierpienie, oszpecenie,stratę czas i pieniędzy. Kaska, Gowork.pl Ja miałam zakładane w [XYZ] w szczecinie mija dwa tygodnie a nadal jestem spuchnięta i sina .Nie polecam tam robić. Anna, snobka.pl Czy Pani jako kosmetyczka moze wykonywac ten zabieg? Nie! moze tylko wyspecjalizowany doktor… Kinia, facebook.com NIE POLECAM !!!! Tak jak zabieg kosmetyczny OK , tak cala reszta NIE !! Odczytanie wyniku histpat. odbylo sie na forum publicznym (w obecnosci pielegniarek , obslugi i pacjentow oczekujacych w poczekalni ) W tym momencie Pani Dr. [XYZ] wlascicielka [XYZ] zapomniala o etyce lekarskiej i szacunku do placacego pacjeta ( i to NIE MALE PIENIADZE )i o tym ze kazde wyniki badan sa intymne i przekazywanie ich wymaga dyskrecjii. Jestem oburzona i jeszcze raz NIE POLECAM !!!! Grazyna, znanylekarz.pl POD OSTRZAŁEM KRYTYKI Zachowana została oryginalna pisownia wpisów. Nazwy firm i nazwiska zostały pominięte.
 19. 19. NEUTRALNY GRUNT Wypowiedzi neutralne to wpisy pojawiające się we wszystkich rodzajach kanałów, cechujące się informacyjnym charakterem. Nie są zabarwione emocjonalnie, niektóre z nich prezentują jednak wady i zalety różnego rodzaju kosmetyków, zabiegów. Wpisy neutralne to pytania i odpowiedzi na nie, ale też źródło leadów sprzedażowych. Ich analiza pozwala wyodrębnić kanały w których firma może wchodzić w dialog z potencjalnym klientem np. poprzez udzielanie eksperckich odpowiedzi na pytania zadawane na forach.
 20. 20. NEUTRALNY GRUNT Zmarszczki na szyi pojawiają się bardzo szybko i niestety często niezauważenie. Sama zauważyłam je u siebie dopiero, kiedy zaczęłam czytać artykuły na ten temat. Na blogu eksperckim lekarza medycyny estetycznej [XYZ], jest poświęcone dużo miejsca zmarszczkom na szyi. Doktor pisze, że bardzo skutecznie usuwają je nici liftingujące. Napinają skórę i wygładzają dokładnie w miejscu, gdzie jest bruzda. Alania, papilot.pl Pytacie czym się różni nasz medyczny sprzęt do inwazyjnego liftingu oraz niwelowania blizn itp. od sprzętu typu pen do mikronakłuć....? Odpowiadam: - WSZYSTKIM A PRZEDE WSZYSTKIM EFEKTEM PO ZABIEGOWYM! Klienci i tutaj nie boje się tego tak ująć dosłownie "odzyskują swoją piękną skórę...„ Strefa Piękna, facebook.com Botox jest najpopularniejszą metodą wygładzania zmarszczek głównie w górnej części twarzy (tzw. Zmarszczek mimicznych). Efekty zauważalne są już po dwóch lub trzech dniach, efekt końcowy jest widoczny już siódmego dnia. Marzena, Facebook.com Po pięćdziesiątce pojawia się mnóstwo problemów ze skórą jednocześnie. Moja siostra narzeka na przykład na ziemistą cerę, opadanie bocznych policzków i właśnie – podobnie jak Ty – bruzdy. Czytałyśmy ostatnio mnóstwo artykułów na temat odmładzania w tym wieku i siostrę najbardziej przekonują komórki regeneracyjne i macierzyste. Dużym plusem jest to, że odmładzają naturalnie. W sensie likwidują te wszystkie wymienione objawy starzenia się, ale nie naciągają sztucznie twarzy, jak np. lifting. Podoba nam się takie rozwiązanie, dlatego siostra już zamówiła wizytę u doktor [XYZ] w Warszawie. Ja jestem o 14 lat młodsza, ale wiem, że kiedyś w przyszłości też będę chciała skorzystać Marta, forum.iwoman.pl Zachowana została oryginalna pisownia wpisów. Nazwy firm i nazwiska zostały pominięte.
 21. 21. WENUS VS MARS
 22. 22. KOBIETY KONTRA MĘŻCZYŹNI Nie ulega wątpliwości, że to kobiety są główną grupą docelową medycyny estetycznej. Głos mężczyzn jest jednak również znaczący! Ponad 1/5 wypowiedzi jest właśnie ich autorstwa. Występują jednak różnice w sposobie, nacechowaniu i tematyce wypowiedzi oraz miejscach ich zamieszczania. mężczyźni 22% kobiety 78%
 23. 23. MĘŻCZYŹNI WOLĄ PORTALE, KOBIETY BLOGI ALE WSZYSCY KOCHAJĄ FACEBOOKA ŹRÓDŁA WYPOWIEDZI MĘŻCZYZN ŹRÓDŁA WYPOWIEDZI KOBIET Facebook 73% Portale 13% Recenzje 6% Fora 4% Foto i video 2% Google+ 2% Facebook 70% Portale 8% Recenzje 6% Fora 7% Foto i video 2% Google+ 2% Blogi 5% Zarówno wśród kobiet i mężczyzn najpopularniejszym kanałem dyskusji o medycynie estetycznej jest Facebook. Znaczące różnice w popularności różnych źródeł wypowiedzi u pań i panów widoczne są w przypadku portali i blogów. Blogosfera jest całkowicie nieistotna dla mężczyzn, którzy chętniej dyskutują na portalach, a dla kobiet stanowi ona ważną platformę do dyskusji. Można więc powiedzieć, że mężczyźni cenią informacje przekazywane w formie obiektywnych artykułów, a do kobiet trafiają subiektywne opisy doświadczeń.
 24. 24. KTO CHWALI A KTO GANI? Kobiety wypowiadają się o medycynie estetycznej bardziej emocjonalnie niż mężczyźni, szczególnie jeśli chodzi o pozytywne komentarze na jej temat. Wypowiedzi tych drugich charakteryzują się dystansem do tematu, który widoczny jest w nienacechowanym, raczej informacyjnym charakterze wypowiedzi neutralnych. Kobiety dzielą się emocjami, a mężczyźni informacjami. SENTYMENT WYPOWIEDZI MĘŻCZYZN SENTYMENT WYPOWIEDZI KOBIET pozytywne 39% negatywne 1% neutralne 60% pozytywne 28% negatywne 2% neutralne 70%
 25. 25. MĘSKIM OKIEM Mężczyźni w swoich wypowiedziach na temat medycyny estetycznej skupiają się na „aspekcie medycznym”. Kojarzą ją głównie z procesem leczenia, jego efektami, mierzeniem się z problemami niż z aspektem upiększającym.
 26. 26. KOBIECE SPOJRZENIE Kobiety koncentrują się na aspekcie estetycznym. Medycynę estetyczną kojarzą z kuracjami pielęgnacyjnymi i kosmetycznymi mającymi na celu poprawę stanu skóry, redukowaniem oznak starzenia się. Kwestie stricte medyczne są na drugim miejscu.
 27. 27. Jak cię widzą, tak cię piszą…
 28. 28. JAK PISZE SIĘ O MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ? W ciągu ostatniego roku, dokładnie od 1.I.2015 do 31.XII.2015 w Internecie pojawiło się aż 6 515 artykułów na temat medycyny estetycznej. Oznacza to, że każdego dnia w sieci publikowano aż 18 artykułów na ten temat. Artykuły te pojawiały się na portalach o różnym profilu, których odbiorców można podzielić na dwie grupy docelowe komunikatów: KOBIETY - informacje przekazywane są im na różnego rodzaju portalach sprofilowanych pod różne sytuacje życiowe, zainteresowania SPECJALIŚCI Z BRANŻY - którzy zawodowo zajmujący się różnymi aspektami medycyny estetycznej
 29. 29. GDZIE PISZE SIĘ O MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ? Oto przykłady portali, na których ukazują się artykuły dotyczące medycyny estetycznej: KOBIECE np.: • polki.pl • kobieta40.pl • dlalejdis.pl PARNETINGOWE np.: • parenting.pl • mamadu.pl • babyonline.pl PLOTKARSKIE/ LIFESTYLOWE np.: • afterparty.pl • pomponik.pl • styl.pl POŚWIECONE MODZIE, URODZIE i ZDROWIU np.: • wizaz.pl • urodaizdrowie.pl • poradnikzdrowie.pl MEDYCZNE np.: • medserwis.pl • rynekzdrowia.pl BRANŻOWE np.: • kosmetykaprofesjonalna.pl • biomedical.pl • biotechnologia.pl
 30. 30. RESUME
 31. 31. CO, KTO, GDZIE I JAK… Oto 10 faktów, o których warto pamiętać planując działania komunikacyjne związane z medycyną estetyczną: Kobiety grają pierwsze skrzypce. To one są głównymi odbiorcami i autorkami wypowiedzi na temat medycyny estetycznej, choć kojarzą ją głównie z procesem „upiększania” a nie leczenia. Warto komunikować do nich emocjami np. poprzez zdjęcia na Instagramie, ale nie można zapomnieć o eksperckich informacjach. I. Mężczyźni też mają prawo głosu! Choć jest ich mniej, a oferta salonów czy klinik nie jest w większości przypadków na nich nakierowana również wykazują zainteresowanie i aktywność w dyskusji o medycynie estetycznej. Warto skupić się na kreowaniu w ich oczach wizerunku eksperta np. poprzez działania media relations. II. Balansuj między emocjami a informacjami. Różne grupy odbiorców, które analizując szczegółowo dane dotyczące dyskusji w Internecie, można szczegółowo wyodrębnić wymagają różnego rodzaju przekazu charakteryzującego się różnym nasyceniem szczegółowości informacji czy różnym stopniem nacisku na wizualizację efektów. III.
 32. 32. Oto 10 faktów, o których warto pamiętać planując działania komunikacyjne związane z medycyną estetyczną: Analizuj! Wykonanie analizy dyskusji o przedmiocie oferty firmy, sprawdzenie jak opowiada o sobie konkurencja czy „najlepsi z najlepszych” w branży to podstawa dobrej, trafionej komunikacji, inwestycja która zwraca się z nawiązką. IV. Be social! Nie ignoruj mediów społecznościowych, ale też nie bądź w nich dla samego „być”. By media społecznościowe przynosiły zysk, komunikacja w nich musi być przemyślania i prowadzona starannie, z pomysłem, regularnie. W przypadku medycyny estetycznej „must have” jest Facebook, ale ważną rolę grają też YouTube i Instagram. V. Dyskutuj! Fora i portale to źródła feedbackowych informacji od grupy docelowej, źródło wskazówek co do prezentacji oferty, leadów sprzedażowych, ale przede wszystkim platforma umożliwiająca komunikację z potencjalnymi klientami. Wypowiadanie się na forach jako firma to jednak gra o twardych zasadach. Wymaga więc przygotowania i strategii, by uniknąć „zbanowania” i uznania przez Internautów za „marketingowe spamowanie”. VI. CO, KTO, GDZIE I JAK…
 33. 33. CO, KTO, GDZIE I JAK… Oto 10 faktów, o których warto pamiętać planując działania komunikacyjne związane z medycyną estetyczną: Content is the king! Osoby zainteresowane medycyną estetyczna poszukują fachowych, ale przystępnie przekazanych informacji. Content marketing dostarcza dziś wielu pomysłów co do tego jak je podać – pewne jest, że przy odpowiedniej promocji znajdą je czytelnicy, czyli potencjalni klienci. Współpracuj z mediami. Portale internetowe to źródło nie tylko informacji, ale też dyskusji. Różnorodność ich tematyki pozwala w różnym kontekście pokazać aspekty dotyczące medycyny estetycznej, jednocześnie popularyzując własną ofertę. Warto więc pojawiać się w artykułach tam publikowanych. Trzeba też pamiętać, że nie musi być to tylko współpraca płatna. Prawidłowe działania media relations pozwalają na budowanie wizerunku eksperta w mediach, skutkującego częstym cytowaniem przez redakcje. Bloguj i przyjaźń się z bloggerami. Blogosfera to strefa komunikacji internetowej, która w przypadku medycyny estetycznej jest ważna szczególnie dla kobiet. Warto więc prowadzić własnego bloga stargetowanego na klientki, ale też nawiązywać relacje z blogerami – im bardziej wpływowymi tym lepiej! IX. VIII. VII.
 34. 34. Oto 10 faktów, o których warto pamiętać planując działania komunikacyjne związane z medycyną estetyczną: Patrz pod kątem 360 ! Medycyna estetyczna to obszar, w którym komunikacja jest wielopłaszczyznowa, wymaga balansu informacji i emocji, profilowania tematyki przekazu między różne grupy docelowe. By skutecznie korzystać z możliwości jakie daje dyskusja o niej, każdy kto chce o niej opowiadać, nie ważne czy po to by tylko ją popularyzować czy promować swoją ofertę powinien „mieć oczy dookoła głowy” – obserwować, analizować po to by kreować oryginalne i trafne przekazy oraz efektywnie je wdrażać. X. CO, KTO, GDZIE I JAK…
 35. 35. Daj się poznać! Jesteśmy Insight PR. Na co dzień zajmujemy się komunikacją. Obserwujemy i analizujemy po to by tworzyć nieoczywiste połączenia, przynoszące korzyści większe niż oczekiwane. Słyszeliśmy też, że mamy do tego talent. A do tego, jak widzisz, wiemy sporo o Twoje branży. To co, może kawa? Skontaktuj się z nami! Napisz na: kontakt@insightpr.pl lub zadzwoń pod: 570 484 604
 36. 36. www.sentione.pl Za dane dziękujemy: *Monitoring fraz w Internecie został wykonany za pomocą narzędzia sentione.pl, z którego zaczerpnięte zostały wszelkie dane ilościowe. Monitoring był wykonany w okresie 1.01-28.01.2016 r., obejmował okres od 01.01.2015-31.12.2015 r.
 37. 37. www.insightpr.pl Łączymy nieoczywiste

×