Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

UX Turkiye - Kullanıcıyı Anlamak

1.101 visualizaciones

Publicado el

Ux Turkiye, Türkiye’de kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi alanında önemli bir etkinlik olmayı bu konularda ve farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. 2 gün sürecek konferans 4’ü ana konuşmacı olmak üzere 19 konuşmacının yapacağı sunumların yanında 6 adet atölye içerecektir. http://www.userspots.com/ux-turkiye/

Publicado en: Diseño

UX Turkiye - Kullanıcıyı Anlamak

 1. 1. Barış ErkolUX ConsultantUX Design Lead @ Click The Blisswww.bariserkol.combariserkol@gmail.comtwitter @bariserkol
 2. 2. soundklan.com gncplay.com
 3. 3. gezenzi.com kraltv
 4. 4. ntvmsnbc.co m kraltv
 5. 5. ntvmsnbc Android
 6. 6. gezlong.com
 7. 7. tatbilir.com
 8. 8. mappiness.com armut.co m
 9. 9. ection.com
 10. 10. fikralaryeniden.com bibuyuksarki.com
 11. 11. tasteer.com
 12. 12. enmoda.comenmoda.com-mobil site
 13. 13. Kullanıcıyı Anlamak
 14. 14. (Navigasyon) Kullanıcı sitede nasıl dolaşıyor?(Akış) Kullanıcının bir sonraki adımı bizim istediğimiz gibi oluyor mu?(Oryantasyon) Sitede nerede olduğunu kolaylıkla kavrıyor mu?(Etkileşim) Kullanıcı aksiyonlarına sistem ne gibi tepkiler veriyor?(İçerik) Sayfada gördüğü içerik nedir?(Mizanpaj) Bu içerik sayfaya nasıl yerleştirilmiş?(Davranış) Sistem kullanıcıyı tanıyor ve buna göre kararlar alıyor mu?
 15. 15. KULLANILABİLİRLİKGÜVENETKİLEŞİMESTETİK
 16. 16. …pay attention to what users do, not what theysay. JACOP NIELSEN
 17. 17. The details are not the details. They make thedesign. CHARLES EAMES
 18. 18. Hikaye Yaratmak
 19. 19. Great stories, though, don’t just happen randomly;they are designed. Joseph John Campbell
 20. 20. Stories can have long-lasting emotionalimpact. Joseph John Campbell
 21. 21. Projeyi anlamak
 22. 22. Bu proje neden önemli, neyi hedefliyoruz? HEDEFLER Yatırımcının Belirgin fikirleri olmayan amaç Kullanıcının Proje (şirket) Proje ilgili şikayetleri stratejisi Belirgin olmayan talepler amaç Kullanıcı ihtiyaçları Belirgin olmayan amaç
 23. 23. Bu proje neden önemli, neyi hedefliyoruz? HEDEFLER UX tasarımcısının ilk görevi belirgin olmayan amaçları net açıklamalar Net açıklama haline getirmektir. Net açıklama; Proje (şirket) - basit bir dil ile ifade edilmeli, kolay anlaşılır olmalı stratejisi Net (teknik jargon kullanmadan), açıklama - bulanık ve yoruma açık ifadeler içermemeli, - somut, ölçülebilir hedefler içermeli. Net açıklama
 24. 24. Bu proje neden önemli, neyi hedefliyoruz? HEDEFLER Belirgin Net olmayan açıklama amaç
 25. 25. Bu proje neden önemli, neyi hedefliyoruz? HEDEFLER Belirgin Net olmayan açıklama amaç“Amacımız xsektöründe marketlideri olmak.”
 26. 26. Bu proje neden önemli, neyi hedefliyoruz? HEDEFLER Belirgin Net olmayan açıklama amaç“Amacımız x “Amacımız site trafiğinisektöründe market belirgin oranda artırmak.”lideri olmak.”
 27. 27. Bu proje neden önemli, neyi hedefliyoruz? HEDEFLER Belirgin Net olmayan açıklama amaç“Amacımız x “Amacımız toplam ciromuzun “Amacımız site trafiğinisektöründe market %10‘unu online satışlardan belirgin oranda artırmak.”lideri olmak.” yapmak.”
 28. 28. Bu proje neden önemli, neyi hedefliyoruz? HEDEFLER Belirgin Net olmayan açıklama amaç“Amacımız x “Amacımız toplam ciromuzun “Amacımız site trafiğinisektöründe market %10‘unu online satışlardan belirgin oranda artırmak.”lideri olmak.” yapmak.” Araştır, tanımla & bir araya getir. SWOT RAKİP İHTİYAÇLARI ANALİZİ ANALİZİ TANIMLA
 29. 29. Bu proje neden önemli, neyi hedefliyoruz? HEDEFLER Belirgin Net olmayan açıklama amaç
 30. 30. Bu proje neden önemli, neyi hedefliyoruz? HEDEFLER Belirgin Net olmayan açıklama amaç“Müşterilersiparişlerini onlinetakip edebilirler.”
 31. 31. Bu proje neden önemli, neyi hedefliyoruz? HEDEFLER Belirgin Net olmayan açıklama amaç“Müşterilersiparişlerini onlinetakip edebilirler.”Güzel bir tanımlama ama halen tam belirgin değil.
 32. 32. Bu proje neden önemli, neyi hedefliyoruz? HEDEFLER Belirgin Net olmayan açıklama amaç“Müşteriler “Siparişin online takipsiparişlerini online edilmesi neden önemli?”takip edebilirler.”Güzel bir tanımlama ama halen tam belirgin değil.
 33. 33. Bu proje neden önemli, neyi hedefliyoruz? HEDEFLER Belirgin Net olmayan açıklama amaç“Müşteriler “Siparişin online takipsiparişlerini online edilmesi neden önemli?”takip edebilirler.” “Sipariş takibinde ne gibi bilgilerGüzel bir tanımlama ama halen tam belirgin değil. yer alıyor, hangi bilgilere kullanıcı ulaşmak istiyor?”
 34. 34. Bu proje neden önemli, neyi hedefliyoruz? HEDEFLER Belirgin Net olmayan açıklama amaç“Müşteriler “Siparişin online takipsiparişlerini online edilmesi neden önemli?”takip edebilirler.” “Sipariş takibinde ne gibi bilgilerGüzel bir tanımlama ama halen tam belirgin değil. yer alıyor, hangi bilgilere kullanıcı ulaşmak istiyor?” “Bu bilgilerin önem sırası nedir?” vb... Bu soruların cevapları çok işimize yarayacak.
 35. 35. Tasarlamak
 36. 36. NEGATİF YORUMLAR
 37. 37. NEGATİF YORUMLARPOZİTİF YORUMLAR
 38. 38. NEGATİF YORUMLARPOZİTİF YORUMLAR BEKLENTİLER
 39. 39. NEGATİF YORUMLAR Kullanıcı siteye nasıl ulaşıyor? Arama, banner reklamları, wom, diğer..POZİTİF YORUMLAR BEKLENTİLER
 40. 40. NEGATİF YORUMLAR Kullanıcı siteye nasıl ulaşıyor? Arama, banner reklamları, wom, diğer.. Kullanıcı siteye ulaştığında hangi ekranla karşılaşıyor, karşılacak?POZİTİF YORUMLAR Net, anlaşılır, teknik jargondan uzak açıklamalar.. BEKLENTİLER
 41. 41. NEGATİF YORUMLAR Kullanıcı siteye nasıl ulaşıyor? Arama, banner reklamları, wom, diğer.. Kullanıcı siteye ulaştığında hangi ekranla karşılaşıyor, karşılacak?POZİTİF YORUMLAR Net, anlaşılır, teknik jargondan uzak açıklamalar.. Karşılaştığı ekranda nasıl bir akış izleyecek, BEKLENTİLER izlemesini istiyoruz? Eskizlerle anlatılabilir.
 42. 42. NEGATİF YORUMLAR Kullanıcı siteye nasıl ulaşıyor? Arama, banner reklamları, wom, diğer.. Kullanıcı siteye ulaştığında hangi ekranla karşılaşıyor, karşılacak? POZİTİF YORUMLAR Net, anlaşılır, teknik jargondan uzak açıklamalar.. Karşılaştığı ekranda nasıl bir akış izleyecek, BEKLENTİLER izlemesini istiyoruz? Eskizlerle anlatılabilir. WireframeSayfa taslaklarının ortaya çıkması
 43. 43. Gözden kaçan detaylar,hatalar, eksikler olabilir, normaldir.
 44. 44. Önemli olan; gözlem, araştırma veiyileştirmeye devam etmek olmalı.
 45. 45. Teşekkürler

×