Se ha denunciado esta presentación.
Se está descargando tu SlideShare. ×

Feathered Nests produces decorative birdhouses- The companys average t.docx

Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio
Anuncio

Eche un vistazo a continuación

1 de 2 Anuncio

Feathered Nests produces decorative birdhouses- The companys average t.docx

Descargar para leer sin conexión

Feathered Nests produces decorative birdhouses. The company’s average total cost per unit is $20.00 when it produces 2,000 birdhouses. If $4704 of the costs are fixed, and the plant manager uses the cost equation to predict total costs, his forecast for 2233 birdhouses will be:
(Input your number without dollar signs or commas. Round your final answer to the nearest whole number. DO NOT round any numbers in doing your calculations other than your final answer)
Solution
Solution:
Total cost per unit = $ 20 per unit
Total Cost = Fixed Cost + Variable cost per unit
Total cost for 2,000 birdhouses = $ 20 * 2,000 birdhouses
= $ 40,000
Fixed cost = $ 4,704
Variable cost per unit = $ 40,000 - $ 4,704
= $ 35,296
Per unit Variable cost = $ 35,296 / 2,000 units
= $ 17.648
The cost equation is
$ 17.648* number of units + $ 4,704 ( Fixed cost )
Cost for 2233 birdhouses -
$ 17.648 * 2233 birdhouses + $ 4,704
= $ 44,111.984, or
= $ 44, 112
.

Feathered Nests produces decorative birdhouses. The company’s average total cost per unit is $20.00 when it produces 2,000 birdhouses. If $4704 of the costs are fixed, and the plant manager uses the cost equation to predict total costs, his forecast for 2233 birdhouses will be:
(Input your number without dollar signs or commas. Round your final answer to the nearest whole number. DO NOT round any numbers in doing your calculations other than your final answer)
Solution
Solution:
Total cost per unit = $ 20 per unit
Total Cost = Fixed Cost + Variable cost per unit
Total cost for 2,000 birdhouses = $ 20 * 2,000 birdhouses
= $ 40,000
Fixed cost = $ 4,704
Variable cost per unit = $ 40,000 - $ 4,704
= $ 35,296
Per unit Variable cost = $ 35,296 / 2,000 units
= $ 17.648
The cost equation is
$ 17.648* number of units + $ 4,704 ( Fixed cost )
Cost for 2233 birdhouses -
$ 17.648 * 2233 birdhouses + $ 4,704
= $ 44,111.984, or
= $ 44, 112
.

Anuncio
Anuncio

Más Contenido Relacionado

Más de jkristen1 (20)

Más reciente (20)

Anuncio

Feathered Nests produces decorative birdhouses- The companys average t.docx

  1. 1. Feathered Nests produces decorative birdhouses. The company’s average total cost per unit is $20.00 when it produces 2,000 birdhouses. If $4704 of the costs are fixed, and the plant manager uses the cost equation to predict total costs, his forecast for 2233 birdhouses will be: (Input your number without dollar signs or commas. Round your final answer to the nearest whole number. DO NOT round any numbers in doing your calculations other than your final answer) Solution Solution: Total cost per unit = $ 20 per unit Total Cost = Fixed Cost + Variable cost per unit Total cost for 2,000 birdhouses = $ 20 * 2,000 birdhouses = $ 40,000 Fixed cost = $ 4,704 Variable cost per unit = $ 40,000 - $ 4,704 = $ 35,296 Per unit Variable cost = $ 35,296 / 2,000 units = $ 17.648 The cost equation is $ 17.648* number of units + $ 4,704 ( Fixed cost ) Cost for 2233 birdhouses -
  2. 2. $ 17.648 * 2233 birdhouses + $ 4,704 = $ 44,111.984, or = $ 44, 112

×