1. Тема: Загальна характеристика класу Птахи.
Зовнішня будова та покриви птахів.
Лабораторна робота : Вивчення зовнішньої будови птахів та будови пір’я.
Мета: вивчити зовнішню та внутрішню будову птахів, познайомити учнів із
представниками птахів, їхніми характерними рисами в зв'язку із способом
життя, з організацією зграї; сформувати поняття про зграї як цілісну біологічну
систему; розкрити роль птахів у природі й житті людини; на матеріалі уроку
продовжити формування в учнів наукового світогляду, показуючи процеси, які
відбуваються у складних біологічних системах; розширити знання школярів про
значення птахів у природі, їхню практичну роль у житті людини; охорону
птахів, показати значення знань біології птахів при використанні їх у народному
господарстві і розробці методів боротьби зі шкідливими комахами; розвивати
уміння і навички працювати з текстом і малюнками підручника, з додатковою
літературою, порівнювати, узагальнювати, готувати короткі повідомлення;
виховувати інтерес до самостійного набування знань.
Тип уроку: комбінований урок.
Методи, форми і прийоми: інформаційно – рецептивний:
мовний (бесіда, розповідь, пояснення),
наочний (малюнки підручника, презентація, таблиці),
репродуктивний (актуалізація знань),
творчий (повідомлення учнів)
Міжпредметні зв’язки: українська література, інформатика.
Основні терміни і поняття: очин, цівка, борідки, куприкова залоза, птеридії,
аптерії, стрижень, опахало, колодочка, пігменти.
Обладнання: скелет та опудало птахів, таблиці «Тип Хордові. Клас Птахи»,
набір пір’я, мультимедійний центр.
Прийоми активізації пізнавальної діяльності: складання схем та таблиць,
робота з презентацією.
Учні повинні знати:
- загальні ознаки класу Птахи;
- види птахів, поширених на території України, у регіонах де живе учень;
- птахів, що мають господарське значення;
- видів птахів, які потребують охорони;
- риси відмінності будови птахів порівняно з плазунами;
- риси пристосованості птахів до польоту;
- сезонні явища у житті птахів;
- роль птахів у природі і значення для людини;
Учні повинні вміти:
- описувати особливості будови скелета птахів;
- розрізняти рухи птахів рід час польоту;
- пояснювати значення турботи про потомство у птахів;
- характеризувати пристосування птахів до польоту;
- порівнювати спосіб життя холоднокровних та теплокровних тварин;
- характеризувати причини сезонних явищ у житті птахів;
- робити висновки про значення птахів у екосистемах та в житті людини.
2. СТРУКТУРА УРОКУ, ОСНОВНИЙ ЗМІСТ І МЕТОДИ РОБОТИ
І. Етап орієнтації
1. Організаційний момент
2. Створення позитивної психологічної аури.
Девізом нашого уроку :
«З природою живи в дружбі,
То вона буде тобі в службі»
3. Мотивація навчальної діяльності.
Діти, ви чули коли – небудь як співає природа, пробуджуючись від
зимового сну, кожним своїм листочком, пташкою, квіткою.
А чи доводилось вам чути як співає людська душа? Від чого ж вона може
співати? Кожен з вас подумав: «Співає від щастя, радості». А із чого
складається наша радість, щастя? З маленьких вдач, перемог, успіхів, а також
просто від усмішок, які дарують нам люди. Тож я бажаю вам, діти,
попрацювати так на уроці, щоб в кінці уроку, прислухавшись до стану своєї
душі, ви відчули її спів.
«Із землі й дитина підніме, а через огорожу й силач не перекине». І я
думаю, що ви здогадалися, що мова йде про пір’я. Пір’я це відмітна риса птахів,
завдяки якій птахів ще називають пернатими. В свою чергу пернаті тобто птахи
відіграють важливу позитивну та негативну роль у природі і житті людини. А
саме є регуляторами чисельності різних тварин, є об’єктами полювання,
можуть завдавати шкоди культурним рослинам. А найголовніше те, що деякі
види потребують охорони.
ІІ. Етап визначення мети.
Мені дуже хотілося, щоб ви після сьогоднішнього уроку вміли (вчитель
оголошує учням очікувані результати навчання):
1. Поглибити знання з теми: «Загальна характеристика класу Птахи».
2. Вивчити будову опорно – рухової системи та м’язів птахів.
3. Застосовувати теоретичні знання на практиці.
IІІ. Етап проектування
У ч и т е л ь.. Ми починаємо працювати в хорошому настрої. А тема
сьогоднішнього уроку: «Загальна характеристика класу Птахи. Зовнішня
будова та покриви птахів».
Які запитання ви пропонуєте, щоб розкрити цю тему? (Учні висловлюють
свої пропозиції, вчитель коригує).
План заняття
1. Загальна характеристика класу Птахи.
2. Зовнішня будова птахів.
3. Опорно – рухова система та м’язи.
4. Пересування птахів.
3. IV. Етап організації виконання плану діяльності
Учитель пропонує учням вибрати спосіб фіксації навчального матеріалу
(конспект, опорний конспект, таблиця). Учні об’єднуються в групи за
бажанням. Кожна група учнів самостійно вибирала завдання зі складеного
плану заняття, готувала і обмінюється інформацією з іншими групами.
Учитель: На минулому уроці ви отримали завдання – підібрати
відповідний матеріал і наочність до питань теми. Кожна група готувала
інформацію на конкретне питання. Опора у повідомленні – моя мультимедійна
презентація .
1. Групова робота
Перша група. Загальна характеристика класу Птахи
У сучасній фауні налічується понад 8500 тис видів теплокровних
хребетних тварин. Птахи – це унікальні хребетні тварини пристосовані до
польоту, в яких передні кінцівки в процесі еволюції перетворилися на крила.
Тіло їхнє має постійну температуру і вкрите пір’ям.
Птахи живуть на всіх материках, освоїли життя в різних екологічних
умовах.
4. Зовнішня будова птахів
11 -- наддзьобокнаддзьобок;;
22 -- піддзьобокпіддзьобок;;
33 -- лоблоб;;
44 -- вуздечкавуздечка;;
55 -- тімтім’’яя;;
66 -- потилицяпотилиця;;
77 -- горлогорло;;
88 -- покривніпокривні перапера вухавуха;;
99 -- шияшия;;
1010 -- грудигруди;;
1111 –– черевочерево;;
1212 -- спинаспина;;
1313 -- надхвістянадхвістя;;
1414 -- підхвістяпідхвістя;;
1515 -- рульовірульові;;
1616 --першорядніпершорядні маховімахові;;
1717 -- другоряднідругорядні маховімахові;;
1818 -- покривніпокривні перапера крилакрила;;
1919 --цівкацівка;;
2020 –– гомілкагомілка..
а) Зовні тіло птаха складається з невеликої голови, рухомої і досить
довгої шиї, компактного тулуба та кінцівок. Передні кінцівки перетворені на
крила і вкриті пір’ям, задні розташовані під тулубом. Їхні цівки вкриті лусками,
пальці закінчуються роговими кігтиками.
На голові розташовані досить великі очі, з рухомими повіками (верхньою,
нижньою та мерехтливою перетинкою), ніздрі, вушні отвори. Попереду голова
закінчується дзьобом.
Дзьоб складається з верхньої частини – наддзьобка, та нижньої –
піддзьобка, вкритих роговими чохликами. У наддзьобку розташовані ніздрі.
Форма та розмір дзьоба залежить від виду їжі та способу її добування.
Зубів у птахів немає, що значно зменшує їх вагу. Шия птаха дуже
рухлива, завдяки чому птах може повертати голову на 180 і більше.
Тулуб птахів обтічної форми. Шкіра у птахів тонка та суха, вона не має
залоз. Виняток – куприкова залоза, яка виділяє жир і особливо добре розвинена
у водоплавних птахів. Секрет цієї залози вона захищає пера від намокання (вода
просто скочується з пір’я, навіть якщо птах пірнає).
На задніх кінцівках розрізняють оголену частину, вкриту роговими лусками
(цівку), та рухливі пальці, які закінчуються пазурами (кігтями). Пальців може
бути від двох до чотирьох.
б) Шкіра вкрита пір’ям, яке вкриває не все тіло, а тільки певні його
ділянки. Ділянки які вкриті пір’ям (птеридії), а ділянки вільні від пір’я (аптерії).
Пір’я має неоднакову будову і виконує різні функції. Розрізняють такі
типи пір’я: контурне, пухове, пух, ниткоподібне, щетинки.
5. Друга група. Будова пір’я:
1 - контурні;
2 - пухове;
3 - пух;
4 - ниткоподібне;
5 - щетинка.
Контурні пера мають стрижень, до якого прикріплені дві пластинки, які
називаю опахалами. Частину стрижня, що має опахало називають – стовбуром
пера, а частину позбавлену опахала – колодочкою або очином, нею перо
кріпиться до шкіри.
Опахало складається з великої кількості тонких рогових борідок 1 – го порядку.
Від них відходять борідки 2 – го порядку, що мають дрібні гачки, завдяки
цьому опахало стає пружнім.
Залежно від розташування та функцій їх поділяють на:
- махові – довгі махові пера крил збільшують їхню площу, сприяють
польоту;
- стернові (рульові) – розташовані на хвості, змінюючи їхнє положення
птах змінює напрямок польоту, за допомогою них птах ще гальмує.
- покривні (криючі) – вкривають тіло птаха, виконують захисну функцію.
6. 1 - опахало;
2 - стовбур;
3 - очин;
4 - стрижень;
5 - дужка.
1 - борідка 1-го порядку
2 - борідка 2-го порядку
3 - гачечки.
Під контурними перами знаходяться пухові пера та пух.
- пухові пера мають тонкий стрижень і позбавлені борідок 2 – го порядку,
тому в них не утворюється щільні опахала.
- Пух має вкорочений стрижень від якого борідки відходять пучечками.
Пір’я птахів є похідними шкіри. Його забарвлення зумовлене фарбуючи ми
речовинами – пігментами.
Для птахів притаманне таке явище – як линяння, тобто старе зношене
пір’я періодично замінюється на нове.
Отже, зовнішня будова птахів
7. Третя група. Опорно-рухова система
Скелет птахів порівняно зі скелетом наземних нелітаючих хребетних
тварин характеризуються легкістю, що зумовлена наявністю порожнин у
більшості кісток.
Скелет птахів поділяється на скелет голови (череп), скелет тулуба
(хребет, грудна клітка), скелет кінцівок та їх поясів.
Скелет черепа птахів суцільний, лише нижня щелепа рухлива. Його
кістки щільно зростаються між собою. Мозкова частина черепа має значний
об’єм порівняно з черепом плазунів.
Хребет птахів складається з шийного, грудного, поперекового, крижового
та хвостового відділів.
Шийний відділ, досить гнучкий та рухливий, утворюється з великої
кількості хребців (від 11 до 25)
Грудний відділ, хребці грудного відділу зросилися між собою, а також із
складним крижем. Від них відходять ребра, рухомо з’єднані з грудиною. Кожне
ребро складається з двох відділів (спинного та грудного), які напіврухомо
з’єднані між собою хрящами. Об’єм грудної клітини змінюється внаслідок
скорочення м’язів, яке спричиняє зміни величини кута між відділами ребер.
Груднина у більшості птахів, що літають, має виріст – кіль, до якого
прикріплюються великі та малі грудні м’язи, що призводять до руху крила.
Поперековий відділ, поперекові хребці зрослися між собою та з
крижовими хребцями, до яких приростає частина хвостових хребців внаслідок
цього утворюється складний криж.
Хвостовий відділ, хребта складається із декількох (6-9) вільних хребців і
куприкової кістки, яка утворюється внаслідок зростання останніх хвостових
хребців. Куприкова кістка є основою для прикріплення хвостових пер.
8. Пояс передніх кінцівок
Ключиць Лопаток Воронячі кістки
(Зрослися між собою
дальніми кінцями,
утворили вилочку,
яка дає пружності
поясу передніх кінцівок.)
Скелет крила
Плечовий відділ Передпліччя Кисть
- плечова кістка - ліктьова та - частина кісток кисті
променева зростається, а з пальців
зберігаються тільки три-
другий, третій і четвертий
і кількість флангів при
цьому зменшується.
Пояс задніх кінцівок
Складається з тазових кісток, які зрослися з крижовим відділом хребта
Скелет задньої кінцівки:
Стегно Гомілки Стопа
- стегнова кістка - велика і - більшість кісток
- мала гомілка стопи зростається і
(недорозвинена і утворює цівку. Мають
приростає до великої) 3-4 пальці, а іноді 2
(Африканський страус)
М’язова система:
Мускулатура у птахів розвинена краще ніж у плазунів. Добре розвинена
мускулатура пов’язана з польотом. Великі грудні м’язи, що відповідають за
опускання крил, за своєю масою дорівнює решті мускулатури.
Добре також розвинені м’язи шиї та особливо задніх кінцівок.
Міжреберні м’язи забезпечують дихальні рухи.
Важливу роль відіграють підшкірні м’язи, які призводять пера до руху. У
прохолодну пору ці м’язи скорочуються і птахи настовбурчують пір’я. При
цьому збільшується прошарок повітря між пір’ям і тулубом, що сприяє
збереженню тепла.
Таким чином опорно – рухова система…
9. Четверта група. Пересування птахів.
Найдивовижнішим і надзвичайно швидким способом пересування птахів
є політ. Він може бути махаючим і ширяючим.
1. Під час махаючого польоту птах підіймає і опускає крила, створюючи
підйомну силу. Опускаючи і піднімаючи крило, птах спирається на повітря і
відштовхується від нього, просуваючись уперед. При цьому м’язи, що
опускають крило, виконують більшу роботу, ніж м’язи, що піднімають крило.
2.Ширяючий політ відбувається з мінімальною витратою енергії. При
цьому крила птаха широко розкриті, але він не махає ними. Використовуються
природні вертикальні потоки повітря.
Є види птахів, які не можуть літати.
Із сказаного підсумуємо, способи пересування…
2. Лабораторна робота
Тема: „Вивчення зовнішньої будови птахів та будови пір’я”
Мета: ознайомитись із зовнішньою будовою птаха.
Обладнання та матеріали: опудало птаха, контурне перо, пухове перо,
таблиця „Зовнішня будова птаха”, лупа ручна, підручник.
Хід роботи
Завдання 1.
1. Розгляньте на натуральному об’єкті чи таблиці зовнішній вигляд птаха,
визначте форму його тіла і хвоста.
2. Розгляньте голову і знайдіть органи, розміщені на ній.
3. Розгляньте тулуб птаха і знайдіть органи, розміщені на ньому.
4. Зверніть увагу на нижні кінцівки, знайдіть неоперену частину, цівку і
пальці з кігтями.
5. Розгляньте рогові лусочки на цівці. Назвіть тварин, вивчених раніше, у
яких є такий покрив:___________________________________________
6. Розгляньте пера птаха, розміщені на тулубі, крилах і хвості, - це контурні
пера. Під ними на тулубі знаходяться пухові пера.
7. На контурному пері знайдіть стовбур, очин, опахало і на ньому борідки
першого і другого порядку. Замалюйте його і підпишіть частини.
Контурне
перо
8. На пуховому пері знайдіть стовбур, очин, опахало і на ньому борідки
першого порядку. Замалюйте його і підпишіть частини.
Пухове
перо
10. 9. Позначте в таблиці особливості зовнішньої будови птаха.
Ознаки Особливості будови
Форма тіла
Покрив
Основні відділи тіла
Органи, розміщені на голові
на тулубі
Завдання 2
Оформити роботу в зошиті, заповнити таблицю і зробити висновки
Висновок:
V. Контрольно – оцінювальний етап
Контрольно – оцінювальний етап проведемо у вигляді гри під назвою
„Факт” чи „Міф” (вчитель задає запитання, а учні відповідають)
1. Тіло птахів вкрите лускою? (міф)
2. Птахи відносяться до типу Ссавці? (міф)
3. Пухові пера позбавлені борідок 2 порядку? (факт)
4. Птахи холоднокровні тварини? (міф)
5. Дзьоб складається з наддзьобка і піддзьобка? (факт)
6. Пір’я птахів є похідними шкіри? (факт)
7. У птахів налічується близько 20 зубів? (міф)
8. У водоплавних птахів відсутня куприкова залоза? (міф)
9. Тіло птахів вкрите пір’ям? (факт)
10. У птахів відсутнє явище линяння? (міф).
VІ. Підсумок уроку.
Ну що ви прислухалися до стану своєї душі, чи відчули ви її спів?
За допомогою керівників груп виставляються оцінки (Керівник групи
характеризує діяльність групи на уроці шляхом підняття сигнальних карток
різного кольору:
- червоний – робота групи на уроці оцінюється негативно;
- жовтий – можна було б працювати краще;
- зелений –працювали на уроці відповідно своїх можливостей, отримали
позитивний заряд від уроку).
Чи досягли очікуваних результатів?
VІІ. Домашнє завдання.
1. Підготувати повідомлення про зовнішню будову різних видів птахів.
2. Вивчити загальну характеристику класу Птахи, зовнішню будову та
покриви птахів.