Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

Dell

 • Inicia sesión para ver los comentarios

 • Sé el primero en recomendar esto

Dell

 1. 1. DELL, Inc.DELL1
 2. 2. Michael Dell, 1984de Austindeki TexasÜniversitesinde öğrenciyken sadece 1000$sermayeyle PCs Limitedi kurdu. Michael Dell kişisel bilgisayar sistemlerinidirekt olarak müşterilere satmakla PCs LimitedŞirketinin müşterilerin ihtiyaçlarını daha iyianlayabileceği ve bu ihtiyaçlara daha iyiçözümler üretebileceği inancıyla ticari hayatınabaşladı.
 3. 3. 3Sistemlerinin ilanını direkt müşterileresatılmak üzere ulusal bir bilgisayar dergisindeverdi ve sipariş edilen her üniteyi seçilenopsiyonlara göre özel olarak topladı.Bu şekilde müşterilere perakendemarkalarından daha ucuza, bilgisayarıkendilerinin toplamasından daha pratik birseçenek sundu.
 4. 4. 41987de, PCs Limited satış sonrası hizmetveren yerel satıcıların yokluğunu kapatmak içinilk defa yerinde hizmet programlarını kurdu.1988de, Dellin piyasa değeri halka ilkaçıldığındaki 30 Milyon Dolardan 80 MilyonDolara çıkmıştı. Şirket 1988de adını "DellComputer Corporation"a çevirdi.1990da, Dell Computers ürünlerini indirektolarak toptancı klüpleri ve bilgisayar süpermağazaları üzerinden satmayı deneyip çokbaşarılı olmayınca başarılı olan müşteriye-direktsatış modeline yeniden konsantre oldu.
 5. 5. 51999da, Dell Compaqı geçerek ABDnin enbüyük kişisel bilgisayar satıcısı oldu. Şirketinbilgisayarların ötesine geçmesini tasdik etmekadına 2003teki şirketin yıllık olağan genelkurulunda hissedarlar şirketin adının "DellInc."a çevrilmesini onayladılar.Mart 2004de Dell, televizyon, portatifler vedijital optik disk kutularıyla multimedya ve eveğlence pazarına giriş yapma girişimindebulundu. Dell ayrıca Dell-markalı ev ve küçükofis kullanımı için yazıcılar da üretti.
 6. 6. 6Michael S. Dell Dell Computer KurucusuDünyanın en genç CEO’su Üniversiteyi işine odaklanmak içinbıraktıŞimdi CEO ve Genel MüdürBilgisayar tamir etmek hobilerindenbiri
 7. 7. 7Dell Ana Binası Round Rock, Texas
 8. 8. DELL BİNALAR ve OFİSLERİ
 9. 9. 9Dell Ürünleri• Laptop• Masaüstü Bilgisayarlar , Yazıcı ve Mürekkepleri• Televizyonlar• Yazılım(Anti-Virus and security, Business and Office, OperatingSystems, etc,)• Biligayar Oyunu ve Konsolları• Dijital Fotoğraf ve Kamera• Masaüstü Aksesuarları (klavye, hoparlör, kulaklık, kulaklık, adaptörvb)• GPS (araç, telefon, açık)•Cep Bilgisayarları ve Telefonlar•Bellek (Dell bellek, bellekler, bellek yükseltmeleri) upgrades)•Laptop aksesuarları (olgu, fare, klavye, adaptörler, piller, vs;)Mp3 çalarlar•Ağ (adaptörler, yönlendiriciler, kablosuz / wifi, vs, etc)
 10. 10. 10GENEL ENDÜSTRİ BİLGİLERDünya nüfusunun %10’u PC kullanmakta,Amerikan vatandaşlarının ise %75inin kendiPCsi bulunmaktadır.
 11. 11. 11GENEL ENDÜSTRİ BİLGİLER70lerden bugüne 1 milyardan fazla PC satıldı.Endüstrinin %19u DELL tarafından kontrolediliyor.
 12. 12. 12Dell - Fortune 500
 13. 13. ÜSTÜN ÜRETİM GÜCÜÜSTÜN ÜRETİM GÜCÜÜSTÜN ÜRETİM GÜCÜÜSTÜN ÜRETİM GÜCÜ Dell bilgisayar sistemleri, dünyanın 5 bölgesindebulunan modern, ultra verimli imalat tesislerindeüretilmekte; Dell ürün ve hizmetleri 170’den fazla ülke vebölgeye satılmaktadır.1990 yılında faaliyete geçen Limerick, İrlanda’dabulunan 3 fabrikasıyla Dell Avrupa, Ortadoğu veAfrika’yı destekleyen 1 milyon feet karelik imalat alanınasahiptir. Açılışından bu yana, İrlanda’daki Avrupafabrikalarında 5.000 kişiye çalışma olanağı sağlayanDell, ülkenin en büyük işverenlerinden biridir. Bununlaberaber, Dell ürünleri ABD’de Texas Eyaleti’ndeAustin’de, Tennesse Eyaleti’nde Nashville’de,Brezilya’da Eldorado do Soul’da, Malezya’da Penang’dave Çin’de Xiamen’de üretilmektedir 13
 14. 14. DELL’İN BAŞARISINISAĞLAYAN UYGULAMALARDELL’İN BAŞARISINISAĞLAYAN UYGULAMALARDell, doğrudan satış yöntemiyle kurumsalmüşterilere kişisel ilişki kurma olanağı, telefon veinternetten satın alma, isteğe göre konfigüre edilmişbilgisayar sistemleri sağlamak, on-line ve telefonlateknik destek ve ertesi gün yerinde ürün servisi gibihizmetler vermektedir.İnternetten karmaşık şirket ağı çözümlerine ve işdünyasındaki bilgi işlem kullanıcılarına kadar olankurumsal müşterilere seslenebilmek için, yeni internetbilgi dünyasının odak noktasına yerleşen ürünleriyletüm bu kullanıcılara kendi alanında çığır açanteknolojik gelişmeleri sunmaktadır.14
 15. 15. DELL’İ FARKLI YAPANNEDİR?DELL’İ FARKLI YAPANNEDİR?• Başarılarından dolayı ödül almaya hak kazanmışMüşteri Hizmetleri benzersiz iş modeli ve güçlü finansalperformansı O’nu rakiplerinden ayırmaktadır. ÇünküDell internetin kullanımına öncülük etmiş ve müşteriilişkilerini on-line bir şekilde geliştirerek bilgisayar alımıve destek biçimini kökten değiştirmiştir.• İster dünyanın en büyük şirketlerinden biri olsun, isterküçük bir iş sahibi, Dell Computer Corporation’unmüşteri ilişkileri, zaman ve maddi kayıp olmadan birebirşekildedir.15
 16. 16. 16|DELL Inc – Şirket KarşılaştırmasıDOĞRUDAN RAKİP KARŞILAŞTIRMASIDELL HPQ IBM SUNW IndustryPazar Kap: 89.29B 60.17B 121.16B 11.79B 112.93MÇalışan Sayısı: 55,200 151,000 329,001 32,600 341Büyüme Oranı(ttm): 18.70% 9.40% 8.00% -2.20% 6.20%Gelir(ttm): 49.21B 81.85B 96.95B 11.20B 116.36MBrüt Marjları(ttm): 18.32% 23.87% 37.42% 40.88% 23.94%Net Gelir (ttm): 3.04B 3.50B 8.25B 645.00M -153.00KBu bilgiler DELLin yalın makine için mükemmel bir örnekolduğunu gösteriyor.Kurumsal Sistem: sunucular, iş istasyonları, depolama, ağ ürünleriİstemci Sistemler: notebook, PC, baskı, görüntüleme sistemleri, yazılım veçevre birimleriDell Finansal Hizmetler (DFS) - Citi grubu ile ortak girişim
 17. 17. 17Burak AYDIN & AylinDELL BAŞARI SIRRIİnternetle iş modelleri birleşince ara dağıtıcılara, satıcılarasatmak yerine direk son kullanıcıya ulaşmaları Sanal entegrasyon (gelişmiş CRM – ERP uygulamaları,müşterilerle satın alma konusunda entegre olma)Satış Noktaları İnternet, B2B (Özel Sayfalar),-Telefon görüşmeleri, katalog posta) Sadece Ürün değil değer satmaları (müşterilein sorunlarınıönceden hazır yazılımlarıla çözmede proaktif olmaları,müşTerilerin bilgisayarlarını birleştirmeleri sağlaması)Dell internet ilk çıktığında HP ve IBM’e göre daha az olgundubu konuda. Bu yüzden teknolojilerini internet sistemlerine göredaha az efor sarfedildi.IBM ve HP’nin ana yetkinlik ürün yeniliği ve gelişimi, DELL içinuzmanlık montaj ve işletme ihtiyaçlarına ikram oldu.
 18. 18. 18REKLAMDell, tüm genel şirketler gibi her mümkün yol dergiler,gazeteler,radyo, tv ve interneti reklam alanı olarakkullanmakta.
 19. 19. 19DELL HİZMETİNİN FARKLARI• Dell gerçek Yerinde Destek Hizmeti sunmaktadır.Onarımı müşteri adresindegerçekleştirmektedir. Dell’ in yerinde desteği bir getir götürhizmeti değildir.• Yedek parça stoğu Türkiye’de bulunduğundan parçabulunamama problemi yaşanmamaktadır.• 12 ilde bir sonraki iş günü müşteri adresine ulaşılmakta vemüdaheleyi gerçekleştirmektedir.• Servis kalitesi baştan sona Dell tarafından kontrol• Arıza tespiti telefondayapıldığından, müşteri adresindesadece parça değişim işlemiyapılmaktadır. Bu da çözümsüresini çok kısa halegetirmektedir.
 20. 20. 201.STOĞU KÜÇÜMSEMEK2.HER ZAMAN MÜŞTERİYİ DİNLE!3.ASLA DOLAYLI YOLLARDANSATIŞ YAPMA
 21. 21. 21DELL "deneyimsiz"müşteri istemiyordu.DELL "eğitimli" müşteriye satmakistiyor.DELL müşterilerin kendilerini 3.veya 4. sistem olarak tercihetmelerini istiyordu.Bu daha yararlı oluyordu.
 22. 22. 22Dell Ne Öğretiyor?• Fırsatları Görebilme: Bir endüstriningidebileceği yönü kestirmek ve hazırlıklı olmak,• Farklılaşmak: İşi rakiplerinin yaptıklarındanfarklı şekilde yapabilmek- doğrudan pazarlama• Kalite ve İyi Fiyat: Müşteri ilişkileri sayesindedüşük fiyatla kaliteli ürün sunabilmek• Profesyonel Örgütlenme: Kurumsallaşmayıbecerebilmek• Vizyoner: Dünya ölçeğinde düşünebilmek• Ar-Ge ve yenilikçilik (inovasyon) Internetaltyapısı sunmanın yanında Interneti birpazarlama aracı olarak kullanabilmek
 23. 23. TEŞEKKÜRLERTEŞEKKÜRLERTEŞEKKÜRLERTEŞEKKÜRLERAHMET DEMİR23

×