Projekt biologji

PROJEKT
PUNUAN: PRANOI: BRUNILDA KADENASI
XHESIANA LIKOMETI
KRISTJANA LLOLLI
VALENTINA JAKUPI
SARA KAJANA
SERXHI KULLA
PUNOI: XHESIANA LIKOMETI
Profesori i ushqimit njerezor ne Kansas State University sugjeroi qe per 10
jave duhet te ndiqej nje diete bazuar ne ushqimet e embla, te kripura,
biskota, dridhera me sheqer, patate te skuqura.Sipas tij nuk ka rendesi se
cfare ha, por sa kalori merr ne trup. Ne fund te eksperimentit Haub humbi
12 kilograme. Pyetja qe ngrihet eshte: Nje diete e tille, na ben mire apo keq?
Mund te hash ushqime te demshme duke u varur vetem te kalorite?
Ajo konsiston ne konsumin e produkteve shume te perpunuara. Deri ketu
asgje nuk tingellon çuditshem, por ato qe i jane nenshtruar kesaj diete thone
se edhe duhani si produkt i makroperpunuar nuk e demton shendetin.
Dieta e kalit : sipas kesaj diete duhet konsumuar supe kali per 7 dite. Eshte
nje diete dobesuese pothuajse pa asnjë te dhene ushqyese.
Ajo ka te beje me ngrenien e ushqimeve
te pagatuara. Pervec renies ne peshe,
hamendesohet se kjo lloj diete mund te
reduktoje rreziqet e shume sëmundjeve.
Dieta e frutave: Nese gjate gjithe kohes se
regjimit do te hani vetem fruta, thuhet se kjo
sherben mjaft mire per te rene nga pesha.
Por kjo lloj diete ka nje ane te keqe, pasi nuk
te mundeson sasine e duhur te vitaminave,
si kalcium, zink, po ashtu edhe te proteinave
dhe hekurit.
Dieta me simpatike mes gjithe ketyre regjimeve ushqimore te cuditshme
eshte dieta Shangri-la: Sipas saj mund te hash te gjitha llojet e ushqimeve,
madje edhe ato qe pelqeni me teper. Por, e rendesishme eshte që gjate dites
te pini vaj ulliri ose uje me sheqer ne menyre qe neper vakte mos te jeni te
uritur.
Ne baze te kësaj diete qendron përtypja e mire e ushqimit. Per ta respektuar
mire ate duhet qe ushqimi te pertypet disa dhjetra here ne goje perpara se te
gelltitet.
Dhe mes listes se ketyre dietave te cuditshme
ekziston edhe dieta e “Bukuroshes se Fjetur”.
Sipas saj keshillohet qe te flini sa me gjate, ne
menyre qe te reduktoni numrin e vakteve.
Sot të gjithë ne e dimë se të pish cigare
është e dëmshme , por në gjysmën e
shekullit të 20 nuk ishte e pazakontë
për prodhuesit e cigareve të
reklamonin mallin e tyre si të
dobishëm për shëndetin. Shumë
kompani deklaruan se cigarja
ndihmon për humbjen e peshës.
Një prej librave më të shitur për dietat “ Arti i të jetuarit gjatë “është
shkruar nga Luigji Carnaros i Venedikut. Ai i ndaloi vetes së tij të hante më
shumë se 400 gr ushqim në ditë dhe 500 gr verë , por më vonë ai e
reduktoi ushqimin e tij në vetëm një veze. Cuditërisht ai jetoi deri ne
moshën 98.
Dita e parë - 2 kupa qull (sipas
dëshirës), pa kripë, sheqer dhe
yndyrë.
Dita e dytë - 300 deri 400 g sallatë
perimesh, pa vaj.
Dita e tretë - 400 deri 500 fruta
pemësh sipas dëshirës.
Dita e katërt - 100 g djathë pa
yndyrë apo 1 filxhan qumësht
/kos.
Dita e pestë - 1 peshk i zier i
madhësisë së mesme.
Humbja e shpejtë e deri në 4 kileve për një
kohë të shkurtër. Me heqjen e shtresave
dhjamore, arrihet ajo që me dieta të tjera është
më vështirë të arrihet.E meta më e madhe e
kësaj diete është fakti se ajo është e shkurtër
dhe se kilet që humben, mund të kthehen lehtë,
nëse nuk keni kujdes. Është tepër e ashpër dhe
kërkon sakrifica. Nuk preferohet as sesi gjatë
verës, kur organizmi ka nevojë për sasi shtesë
të ujit.Mendimi i ekspertëve dhe mjekëve është
i ndarë, nga ata që thonë se kjo dietë nuk duhet
të praktikohet, e deri te ata që thonë se kjo dietë
paraqet një mënyrë të mrekullueshme të
detoksikimit të organizmit.
Projekt biologji
PUNOI: KRISTJANA LLOLLI
Limoni përmban vitaminën C, e cila
ndihmon të rritet niveli i “mirë” I
kolesterolit HDL. Një studim ka zbuluar se
limoni pengon në rritjen e qelizave
kancerogjene.
Një kërcell I brokolit përmban më shumë se
100% të kërkesave tona ditore të vitaminës K,
dhe pothuajse 200 për qind të dozës së
rekomanduar të vitaminës C, dy ushqyes
esencialë për ndërtimin e muskujve. Një
këshillë: Ruani deri në 90 për qind të
vitaminës C të brokolit duke e përgatitur në
mikrovalë, sepse avullimi ose zierja ruan
vetëm 66 për qind të lëndës ushqyese.
30 gramë çokollatë e zezë gjatë ditës
mund të zvogëlojë shtypjen e gjakut.
Pluhuri I kakaos është po ashtu I pasur me
antioksidantë që ndihmojnë në zvogëlimin
e kolesterolit “të keq” LDL dhe të shtojë
nivelet e mira të kolesterolit HDL.
Një patate e ëmbël ka gati 8 herë sasinë e
vitaminës A, që nevojitet gjatë ditës, e cila
lufton kancerin dhe forcon imunitetin. Një
këshillë: Patatja duhet ngrënë e ftohtë, pasi
hulumtimet tregojnë se kjo ndihmon në
largimin e afër 25 përqind të yndyrës.
Salmoni është një burim i shkëlqyeshëm i
acideve yndyrore omega-3, të cilat lidhen
me nivelin e ulët të depresionit, sëmundjeve
të zemrës dhe kancerit.
Arrat ndihmojnë në zvogëlimin e
kolesterolit. Omega 3 e pranishme tek arrat
është vërtetuar se lufton kancerin, po ashtu
ndihmon në mbrojtjen ndaj diellit. Arrat
ndihmojnë gjithashtu në rregullimin e
gjumit.
Avokado është e pasur me yndyra të
shëndetshme, madje një studim ka
dëshmuar se ul kolesterolin në gati 22
përqind. Duke shtuar avokadon në sallatë
rritet thithja e lëndëve ushqyese kryesore,
si beta-karoteni.
Hudhra është luftëtar I fuqishëm I
sëmundjeve, pengon rritjen e baktereve,
përfshirë edhe bakterin E.coli. Gjithashtu,
Allicin, një përbërës I gjetur në hudhër
është dëshmuar se ndihmon në uljen e
nivelit të kolesterolit dhe shtypjes së gjakut.
Mbani mend, hudhrat nuk duhet të ziejnë
shumë, sepse ekspozimi në temperaturë të
lartë për më shumë se 10 minuta humbet
vlerat ushqyese.
Hulumtimet e fundit kanë treguar se
mes frutave dhe perimeve që luftojnë
kancerin, spinaqi është një nga më
efektivët.
Duke ngrënë fasule, bizele dhe
thjerrëza katër herë gjatë javës mund
të ulet deri në 22 përqind rreziku ndaj
sëmundjeve të zemrës. Gjithashtu,
fasulet zvogëlojnë rrezikun nga
kanceri I gjirit. Sa më me ngjyrë të
errët të jenë fasulet aq më shumë
antioksidantë përmbajnë.
PUNOI: VALENTINA JAKUPI
Obeziteti konsiderohet një situatë jonormale, ku ka
depozitim të tepërt të yndyrës në trup. Kjo ndodh nga
marrja e tepërt e ushqimit, d.m.th e energjisë së
tepërt.Për të vlerësuar gjendjen ushqyese të trupit dhe
të obezitetit, përdorim indeksin e mases trupore
(IMT). IMT =Pesha / Gjatësia2. Etiologjia e obezitetit
është shumëfaktoresh, por shkaku themelor është
ngrënia e tepërt.Obeziteti mund t'i ndodhë të gjithëve.
Megjithatë disa grupe janë më shumë në rrezik të
bëhen obezë.
Ulçera është një lloj plage e lokalizuar në stomak ose në duoden . Kjo “gropë“
fillestare, më pas zgjerohet nga inflamacioni i cili shpesh është i dhimbshëm. Në
formën klasike (30% e rasteve) pikasim një dhimbje që i ngjan djegies në bark, e cila
e rrezaton këtë dhimbje edhe anash apo në kurriz. Dhimbja ka ritmin e vakteve të
ngrënies dhe shfaqet një çerek ore pas ngrënies. Ushqimet që përmbajnë spec djegës,
kafeja, dhe pijet kola përkeqësojnë jashtë mase sëmundjen e ulçerës, madje në shumë
raste këto ushqime provokojnë edhe dhimbje stomaku. Përdorimi i ushqimeve me
yndyrë nuk është problematik vetëm për një sërë sëmundjesh por ato janë shkak
edhe për dëmtimin e stomakut.
Në zorrën e trashë, kohë pas kohe te çdo njeri për arsye të ndryshme zhvillohen
polite, pëlcitje të zorrës së trashë apo hemoroide. Këto polite me kalimin e kohës, për
shkak të ushqimit të keq marin kallje dhe kjo mund të jetë shkaktare, që aty të
zhvillohet kanceri. Dieta e pasur në yndyra shtazore, mishi i kuq dhe dieta e varfër
në fruta dhe perime është një faktor kryesor predispozues për kancerin e zorrës së
trashë. Mjaftojne 10 g fibra drithërash në ditë për të reduktuar me 10% rrezikun e
zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë.Gjithashtu qumështi dhe kalciumi në ushqim
zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë dhe rektumit.
Kockat tona janë të përbëra nga kristale të mineraleve si fosfori, kalçiumi dhe
magneziumi. Ka dy lloj qelizash, ato që formojnë kockën dhe ato që e tresin
kockën.Deri në moshën 20-25 vjeç dominante janë qelizat që formojnë kockën, më
pas ato shkatërruese megjithëse kan një ekuilibër mes tyre. Rritja e shkatërrimit
pakëson sasinë e mineralit dhe kjo sjell thyerjen e kockës. Gjendja ku sasia e
mineralit pakësohet shumë quhet Osteoporoz. Kjo është sëmundja më e shpeshtë
metabolike e kockave ku mikroarkitektura e tyre dhe masa e kockës janë zvogëluar.
Osteoporoza është një sëmundje e fshehtë. Nuk jep shenja për një kohë të shkurtër
por afatgjate. Nëse është krijuar osteoporoza vihet re kërrusje dhe dhimbje të belit
dhe shpinës.
Bulimia nervosa është një çregullim
psikologjik i të ngrënit, që karakterizohet me
intervale të të ngrënit të pakontrolluar të
përcjellur me metoda joadekuate për
kontrollim të peshës (të vjellur). Zakonisht
është rezultat i depresionit, stresit apo çështjes
së vetëbesimit. Bulimia më shumë prek femrat.
Rreth 10% të individëve të diagnostifikuar me
bulimi janë meshkuj ndërsa 10% të individëve
që vuajnë nga bulimia, do të vdesin nga uria,
sulmi në zemër, komplikimet tjera mjekësore
apo vetëvrasja.
Gurët ne veshka jane grumbullime te kristaleve mikroskopike.Ata formohen si
rezultat i çrregullimeve te ekuilibrit midis lëngjeve në urinë dhe sasisë së mineraleve
kripore gurë-formuese. Këto përbërje paraqesin vështirësi në tretjen e tyre dhe
çojnë në krijimin e gurëve. Shkaku i formimit të gurëve në veshka nuk është
saktësisht i njohur. Mendohet që disa persona kanë ndjeshmëri më të madhe sesa të
tjere ndaj disa ushqimeve specifike të cilat çojnë në formimin e gurëve në veshka.
Diabeti është një sëmundje që karakterizohet nga nivel i lartë glukoze( ose sheqeri)
në gjak. Ky nivel i lartë glukoze është i shkaktuar nga paaftësia e organizmit për të
përdorur insulinën e vet për të tretur sheqerin. Mjekësia akoma nuk e di me saktësi
përse ndodh një gjë e tillë dhe e kanë quajtur shkakun: sindroma x, por përgjithsisht
besohet se faktorët kryesorë që çojnë në diabet janë : gjenet e predispozuara, ushqim
jo i shëndetshëm, mungesë aktiviteti fizik, mbipesha.
Arterioskleroza është sëmundje e enëve të gjakut.
Ajo shkaktohet nga trashja dhe ngurtësimi i
mureve të arterieve. Pak nga pak zgavra e arterieve
zvogëlohet, kështu që sasia e gjakut që e përshkron
atë, pakësohet. Në këto rrethana indet vuajnë për
oksigjen dhe lëndë ushqyese. Nëse arterioskleroza
prek enët që ushqejnë zemrën ose trurin, pasojat
janë shumë të rënda dhe mund të shpien deri në
vdekje.
Në faktorët rrezikues të pandikueshëm hyjnë
mosha, predispozita familjare dhe gjinia.Faktore e
ndikueshem: shtypja e lartë e gjakut, përmbajtja e
shtuar e yndyrës në gjak (kolesterina), sëmundja e
sheqerit (diabeti i tipit 2), mbipesha.
PUNOI: SERXHI KULLA
Karbohidratet gjenden ne forme niseshteje dhe sheqeri. Niseshteja gjendet ne
perime, si patatet dhe dritherat. Perimet, patatet dhe dritherat jane te shendetshme
sepse ato permbajne shume karbohidrate ne forme niseshteje, dhe njekohesisht kane
permbajtje te ulet dhjamore. Keto lloj karbohidratesh quhen prandaj karbohidratet
“e mira”. Karbohidratet e “keqija” vijne nga te gjitha produktet qe permbajne sheqer,
si embelsirat, çokollata, akullore, dhe pijet freskuese. Se bashku me sheqerin nga te
gjitha keto ne marrim gjithashtu shume lende ngjyruese dhe lende shijuese, per te
cilat ne nuk kemi nevoje.
Yndyrna eshte nje lende ushqyese qe permban me shume energji, ne 100 grame
yndyre ka dyfish me shume energji se sa ne 100 grame karbohidrate. Do me thene
qe njerezit duhet te bejne kujdes qe te mos te hane shume yndyrna, sepse njeriu
absorbon shume energji shpejt dhe prandaj rrezikon te behet i shendoshe. Mund te
jete e veshtire per te pare sa yndyre ka ne nje ushqim, vetem kur ka gjalpe, vaj ose
margarine, qe jane pothuajse yndyrna.
Proteina eshte nje lende ushqyese shume e rendesishme, sepse ajo perdoret
pjeserisht per te krijuar energji dhe pjeserisht per te ndertuar gjithe organizmin.
Proteina mund te jete me prejardhje shtazore ose bimore. Proteina shtazore vjen
nga kafshet dhe gjendet per shembull ne veze, qumesht, djathe, mish dhe peshk.
Proteina bimore vjen nga bimet dhe gjendet per shembull ne bizele, fasule, oriz ,
miell e drithera. Proteinat marrin pjese ne mirembajtjen e indeve te lekures.
Prandaj eshte e rendesishme qe ato te perfshihen ne te gjitha racionet tona ditore.
Projekt biologji
Projekt biologji
1 de 24

Recomendados

Hekuri ,elementi kimik me vlere... por
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Xhesiana Muka
50.7K vistas7 diapositivas
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor. por
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.ronela hasanaj
24.7K vistas27 diapositivas
Gazeta e shkolles A.Z.CAJUPI por
Gazeta e shkolles A.Z.CAJUPIGazeta e shkolles A.Z.CAJUPI
Gazeta e shkolles A.Z.CAJUPIMirsad
40K vistas16 diapositivas
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem por
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemArenoardReno
7.1K vistas9 diapositivas
Elementët kimikë por
Elementët kimikë Elementët kimikë
Elementët kimikë Esmer Alda
19.6K vistas41 diapositivas
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. por
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
58.5K vistas29 diapositivas

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME por
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME gregorjupa
18.2K vistas9 diapositivas
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut por
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut irena kotobelli
26.3K vistas20 diapositivas
Duhani,droga,alkooli por
Duhani,droga,alkooliDuhani,droga,alkooli
Duhani,droga,alkooliEgi Zenelaj
52.1K vistas20 diapositivas
Lëndët Djegëse Fosile - Nafta Qymyri por
Lëndët Djegëse Fosile - Nafta QymyriLëndët Djegëse Fosile - Nafta Qymyri
Lëndët Djegëse Fosile - Nafta QymyriErdi Dibra
34.2K vistas15 diapositivas
Hidrokarburet e ndotja shkaktuar prej tyre por
Hidrokarburet e ndotja shkaktuar prej tyreHidrokarburet e ndotja shkaktuar prej tyre
Hidrokarburet e ndotja shkaktuar prej tyreEdward Newgate
32.9K vistas73 diapositivas
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut por
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutkoralda
38.8K vistas32 diapositivas

La actualidad más candente(20)

RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME por gregorjupa
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
gregorjupa18.2K vistas
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut por irena kotobelli
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
irena kotobelli26.3K vistas
Duhani,droga,alkooli por Egi Zenelaj
Duhani,droga,alkooliDuhani,droga,alkooli
Duhani,droga,alkooli
Egi Zenelaj52.1K vistas
Lëndët Djegëse Fosile - Nafta Qymyri por Erdi Dibra
Lëndët Djegëse Fosile - Nafta QymyriLëndët Djegëse Fosile - Nafta Qymyri
Lëndët Djegëse Fosile - Nafta Qymyri
Erdi Dibra34.2K vistas
Hidrokarburet e ndotja shkaktuar prej tyre por Edward Newgate
Hidrokarburet e ndotja shkaktuar prej tyreHidrokarburet e ndotja shkaktuar prej tyre
Hidrokarburet e ndotja shkaktuar prej tyre
Edward Newgate32.9K vistas
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut por koralda
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
koralda38.8K vistas
Biodiversiteti por Arlinda
BiodiversitetiBiodiversiteti
Biodiversiteti
Arlinda 64.7K vistas
Ndotja e Mjedisit por Anida Ago
Ndotja e MjedisitNdotja e Mjedisit
Ndotja e Mjedisit
Anida Ago156.5K vistas
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme por sidorelahalilaj113
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmeProjekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
sidorelahalilaj11352.9K vistas
Mikrogjallesat por ldddmk
MikrogjallesatMikrogjallesat
Mikrogjallesat
ldddmk17.5K vistas
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK por KleaHaka
 PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
KleaHaka5.3K vistas
Gazeta e shkolles por Valeria Baçi
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
Valeria Baçi148.1K vistas
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike por koralda
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrikepse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
koralda43.2K vistas
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi por Alimerko Brunilda
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperiLojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi
Alimerko Brunilda27.2K vistas
Perdorimi i paisjeve me decibel te ulet por olinuhi
Perdorimi i paisjeve me decibel te uletPerdorimi i paisjeve me decibel te ulet
Perdorimi i paisjeve me decibel te ulet
olinuhi15.4K vistas
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10) por CleaInanis24
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)
CleaInanis2450.7K vistas
Hidrokarburet dhe vetite e tyre por irida_2000
Hidrokarburet dhe vetite e tyreHidrokarburet dhe vetite e tyre
Hidrokarburet dhe vetite e tyre
irida_200037.1K vistas

Destacado

Projekt biologji por
Projekt biologjiProjekt biologji
Projekt biologjixhesiona pera
13.2K vistas18 diapositivas
Projekt biologji por
Projekt biologji Projekt biologji
Projekt biologji Xhoana Pepa
3.1K vistas13 diapositivas
Biologji por
BiologjiBiologji
BiologjiXhen'ilda Domi
11.4K vistas6 diapositivas
Projekt biologji por
Projekt biologjiProjekt biologji
Projekt biologjixhesiona pera
16.3K vistas14 diapositivas
Projekt biologji xc por
Projekt biologji xcProjekt biologji xc
Projekt biologji xcGoogle
3.9K vistas14 diapositivas
Projekt biologji por
Projekt biologjiProjekt biologji
Projekt biologjiDoris Jonuzaj
56.1K vistas27 diapositivas

Destacado(8)

Projekt biologji por Xhoana Pepa
Projekt biologji Projekt biologji
Projekt biologji
Xhoana Pepa3.1K vistas
Projekt biologji xc por Google
Projekt biologji xcProjekt biologji xc
Projekt biologji xc
Google3.9K vistas
Mesimet ne Biologji pjesa e dyte por EliotDylazeka
Mesimet ne Biologji pjesa e dyte Mesimet ne Biologji pjesa e dyte
Mesimet ne Biologji pjesa e dyte
EliotDylazeka15.6K vistas
Projekt biologji por Ueda Rrukaj
Projekt biologjiProjekt biologji
Projekt biologji
Ueda Rrukaj33.3K vistas

Similar a Projekt biologji

Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit) por
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)Xhoana Pepa
1.9K vistas8 diapositivas
Piramida Ushqimore por
Piramida UshqimorePiramida Ushqimore
Piramida UshqimoreMarinela Abedini
30.9K vistas49 diapositivas
Te ushqyerit por
Te ushqyeritTe ushqyerit
Te ushqyeritXhesika Merko
4.4K vistas11 diapositivas
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme por
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeDieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeRiku Verri
22.6K vistas28 diapositivas
Një jetë e shëndetshme por
Një jetë e shëndetshmeNjë jetë e shëndetshme
Një jetë e shëndetshmeMario Peleshka
2.7K vistas12 diapositivas
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona. por
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.An An
126.8K vistas33 diapositivas

Similar a Projekt biologji(20)

Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit) por Xhoana Pepa
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Xhoana Pepa1.9K vistas
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme por Riku Verri
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeDieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Riku Verri22.6K vistas
Një jetë e shëndetshme por Mario Peleshka
Një jetë e shëndetshmeNjë jetë e shëndetshme
Një jetë e shëndetshme
Mario Peleshka2.7K vistas
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona. por An An
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
An An126.8K vistas
Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe por Klarisa Klara
Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendosheNje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe
Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe
Klarisa Klara5.5K vistas
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01 por Merkur Sinani
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Merkur Sinani1.8K vistas
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli por irena kotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliRoli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
irena kotobelli6.9K vistas
Kequshqyerja dhe semundjet por Sindi_haka
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjet
Sindi_haka55.1K vistas
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimi por Mirsad - New
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimiRoli i substancave organike natyrore - Projekt kimi
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimi
Mirsad - New5.3K vistas
Te ushqehemi dhe jo te hame! por Egla Mërzheku
Te ushqehemi dhe jo te hame!Te ushqehemi dhe jo te hame!
Te ushqehemi dhe jo te hame!
Egla Mërzheku5.1K vistas
Ushqyerja e shendetshme por Ervis Duti
Ushqyerja e shendetshmeUshqyerja e shendetshme
Ushqyerja e shendetshme
Ervis Duti7.1K vistas
Projekt Biologji XIb Ervis Cara por Ervis Cara
Projekt Biologji XIb Ervis CaraProjekt Biologji XIb Ervis Cara
Projekt Biologji XIb Ervis Cara
Ervis Cara1.5K vistas
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet por Marjan DODAJ
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
Marjan DODAJ9.4K vistas
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja por Oksana Kamberi
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerjaBiologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja
Oksana Kamberi4.6K vistas
Piramida ushqimore por XhuLia Muca
Piramida ushqimorePiramida ushqimore
Piramida ushqimore
XhuLia Muca5.4K vistas

Projekt biologji

 • 1. PROJEKT PUNUAN: PRANOI: BRUNILDA KADENASI XHESIANA LIKOMETI KRISTJANA LLOLLI VALENTINA JAKUPI SARA KAJANA SERXHI KULLA
 • 3. Profesori i ushqimit njerezor ne Kansas State University sugjeroi qe per 10 jave duhet te ndiqej nje diete bazuar ne ushqimet e embla, te kripura, biskota, dridhera me sheqer, patate te skuqura.Sipas tij nuk ka rendesi se cfare ha, por sa kalori merr ne trup. Ne fund te eksperimentit Haub humbi 12 kilograme. Pyetja qe ngrihet eshte: Nje diete e tille, na ben mire apo keq? Mund te hash ushqime te demshme duke u varur vetem te kalorite? Ajo konsiston ne konsumin e produkteve shume te perpunuara. Deri ketu asgje nuk tingellon çuditshem, por ato qe i jane nenshtruar kesaj diete thone se edhe duhani si produkt i makroperpunuar nuk e demton shendetin. Dieta e kalit : sipas kesaj diete duhet konsumuar supe kali per 7 dite. Eshte nje diete dobesuese pothuajse pa asnjë te dhene ushqyese.
 • 4. Ajo ka te beje me ngrenien e ushqimeve te pagatuara. Pervec renies ne peshe, hamendesohet se kjo lloj diete mund te reduktoje rreziqet e shume sëmundjeve. Dieta e frutave: Nese gjate gjithe kohes se regjimit do te hani vetem fruta, thuhet se kjo sherben mjaft mire per te rene nga pesha. Por kjo lloj diete ka nje ane te keqe, pasi nuk te mundeson sasine e duhur te vitaminave, si kalcium, zink, po ashtu edhe te proteinave dhe hekurit. Dieta me simpatike mes gjithe ketyre regjimeve ushqimore te cuditshme eshte dieta Shangri-la: Sipas saj mund te hash te gjitha llojet e ushqimeve, madje edhe ato qe pelqeni me teper. Por, e rendesishme eshte që gjate dites te pini vaj ulliri ose uje me sheqer ne menyre qe neper vakte mos te jeni te uritur.
 • 5. Ne baze te kësaj diete qendron përtypja e mire e ushqimit. Per ta respektuar mire ate duhet qe ushqimi te pertypet disa dhjetra here ne goje perpara se te gelltitet. Dhe mes listes se ketyre dietave te cuditshme ekziston edhe dieta e “Bukuroshes se Fjetur”. Sipas saj keshillohet qe te flini sa me gjate, ne menyre qe te reduktoni numrin e vakteve. Sot të gjithë ne e dimë se të pish cigare është e dëmshme , por në gjysmën e shekullit të 20 nuk ishte e pazakontë për prodhuesit e cigareve të reklamonin mallin e tyre si të dobishëm për shëndetin. Shumë kompani deklaruan se cigarja ndihmon për humbjen e peshës.
 • 6. Një prej librave më të shitur për dietat “ Arti i të jetuarit gjatë “është shkruar nga Luigji Carnaros i Venedikut. Ai i ndaloi vetes së tij të hante më shumë se 400 gr ushqim në ditë dhe 500 gr verë , por më vonë ai e reduktoi ushqimin e tij në vetëm një veze. Cuditërisht ai jetoi deri ne moshën 98. Dita e parë - 2 kupa qull (sipas dëshirës), pa kripë, sheqer dhe yndyrë. Dita e dytë - 300 deri 400 g sallatë perimesh, pa vaj. Dita e tretë - 400 deri 500 fruta pemësh sipas dëshirës. Dita e katërt - 100 g djathë pa yndyrë apo 1 filxhan qumësht /kos. Dita e pestë - 1 peshk i zier i madhësisë së mesme. Humbja e shpejtë e deri në 4 kileve për një kohë të shkurtër. Me heqjen e shtresave dhjamore, arrihet ajo që me dieta të tjera është më vështirë të arrihet.E meta më e madhe e kësaj diete është fakti se ajo është e shkurtër dhe se kilet që humben, mund të kthehen lehtë, nëse nuk keni kujdes. Është tepër e ashpër dhe kërkon sakrifica. Nuk preferohet as sesi gjatë verës, kur organizmi ka nevojë për sasi shtesë të ujit.Mendimi i ekspertëve dhe mjekëve është i ndarë, nga ata që thonë se kjo dietë nuk duhet të praktikohet, e deri te ata që thonë se kjo dietë paraqet një mënyrë të mrekullueshme të detoksikimit të organizmit.
 • 9. Limoni përmban vitaminën C, e cila ndihmon të rritet niveli i “mirë” I kolesterolit HDL. Një studim ka zbuluar se limoni pengon në rritjen e qelizave kancerogjene. Një kërcell I brokolit përmban më shumë se 100% të kërkesave tona ditore të vitaminës K, dhe pothuajse 200 për qind të dozës së rekomanduar të vitaminës C, dy ushqyes esencialë për ndërtimin e muskujve. Një këshillë: Ruani deri në 90 për qind të vitaminës C të brokolit duke e përgatitur në mikrovalë, sepse avullimi ose zierja ruan vetëm 66 për qind të lëndës ushqyese.
 • 10. 30 gramë çokollatë e zezë gjatë ditës mund të zvogëlojë shtypjen e gjakut. Pluhuri I kakaos është po ashtu I pasur me antioksidantë që ndihmojnë në zvogëlimin e kolesterolit “të keq” LDL dhe të shtojë nivelet e mira të kolesterolit HDL. Një patate e ëmbël ka gati 8 herë sasinë e vitaminës A, që nevojitet gjatë ditës, e cila lufton kancerin dhe forcon imunitetin. Një këshillë: Patatja duhet ngrënë e ftohtë, pasi hulumtimet tregojnë se kjo ndihmon në largimin e afër 25 përqind të yndyrës.
 • 11. Salmoni është një burim i shkëlqyeshëm i acideve yndyrore omega-3, të cilat lidhen me nivelin e ulët të depresionit, sëmundjeve të zemrës dhe kancerit. Arrat ndihmojnë në zvogëlimin e kolesterolit. Omega 3 e pranishme tek arrat është vërtetuar se lufton kancerin, po ashtu ndihmon në mbrojtjen ndaj diellit. Arrat ndihmojnë gjithashtu në rregullimin e gjumit.
 • 12. Avokado është e pasur me yndyra të shëndetshme, madje një studim ka dëshmuar se ul kolesterolin në gati 22 përqind. Duke shtuar avokadon në sallatë rritet thithja e lëndëve ushqyese kryesore, si beta-karoteni. Hudhra është luftëtar I fuqishëm I sëmundjeve, pengon rritjen e baktereve, përfshirë edhe bakterin E.coli. Gjithashtu, Allicin, një përbërës I gjetur në hudhër është dëshmuar se ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit dhe shtypjes së gjakut. Mbani mend, hudhrat nuk duhet të ziejnë shumë, sepse ekspozimi në temperaturë të lartë për më shumë se 10 minuta humbet vlerat ushqyese.
 • 13. Hulumtimet e fundit kanë treguar se mes frutave dhe perimeve që luftojnë kancerin, spinaqi është një nga më efektivët. Duke ngrënë fasule, bizele dhe thjerrëza katër herë gjatë javës mund të ulet deri në 22 përqind rreziku ndaj sëmundjeve të zemrës. Gjithashtu, fasulet zvogëlojnë rrezikun nga kanceri I gjirit. Sa më me ngjyrë të errët të jenë fasulet aq më shumë antioksidantë përmbajnë.
 • 15. Obeziteti konsiderohet një situatë jonormale, ku ka depozitim të tepërt të yndyrës në trup. Kjo ndodh nga marrja e tepërt e ushqimit, d.m.th e energjisë së tepërt.Për të vlerësuar gjendjen ushqyese të trupit dhe të obezitetit, përdorim indeksin e mases trupore (IMT). IMT =Pesha / Gjatësia2. Etiologjia e obezitetit është shumëfaktoresh, por shkaku themelor është ngrënia e tepërt.Obeziteti mund t'i ndodhë të gjithëve. Megjithatë disa grupe janë më shumë në rrezik të bëhen obezë. Ulçera është një lloj plage e lokalizuar në stomak ose në duoden . Kjo “gropë“ fillestare, më pas zgjerohet nga inflamacioni i cili shpesh është i dhimbshëm. Në formën klasike (30% e rasteve) pikasim një dhimbje që i ngjan djegies në bark, e cila e rrezaton këtë dhimbje edhe anash apo në kurriz. Dhimbja ka ritmin e vakteve të ngrënies dhe shfaqet një çerek ore pas ngrënies. Ushqimet që përmbajnë spec djegës, kafeja, dhe pijet kola përkeqësojnë jashtë mase sëmundjen e ulçerës, madje në shumë raste këto ushqime provokojnë edhe dhimbje stomaku. Përdorimi i ushqimeve me yndyrë nuk është problematik vetëm për një sërë sëmundjesh por ato janë shkak edhe për dëmtimin e stomakut.
 • 16. Në zorrën e trashë, kohë pas kohe te çdo njeri për arsye të ndryshme zhvillohen polite, pëlcitje të zorrës së trashë apo hemoroide. Këto polite me kalimin e kohës, për shkak të ushqimit të keq marin kallje dhe kjo mund të jetë shkaktare, që aty të zhvillohet kanceri. Dieta e pasur në yndyra shtazore, mishi i kuq dhe dieta e varfër në fruta dhe perime është një faktor kryesor predispozues për kancerin e zorrës së trashë. Mjaftojne 10 g fibra drithërash në ditë për të reduktuar me 10% rrezikun e zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë.Gjithashtu qumështi dhe kalciumi në ushqim zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë dhe rektumit. Kockat tona janë të përbëra nga kristale të mineraleve si fosfori, kalçiumi dhe magneziumi. Ka dy lloj qelizash, ato që formojnë kockën dhe ato që e tresin kockën.Deri në moshën 20-25 vjeç dominante janë qelizat që formojnë kockën, më pas ato shkatërruese megjithëse kan një ekuilibër mes tyre. Rritja e shkatërrimit pakëson sasinë e mineralit dhe kjo sjell thyerjen e kockës. Gjendja ku sasia e mineralit pakësohet shumë quhet Osteoporoz. Kjo është sëmundja më e shpeshtë metabolike e kockave ku mikroarkitektura e tyre dhe masa e kockës janë zvogëluar. Osteoporoza është një sëmundje e fshehtë. Nuk jep shenja për një kohë të shkurtër por afatgjate. Nëse është krijuar osteoporoza vihet re kërrusje dhe dhimbje të belit dhe shpinës.
 • 17. Bulimia nervosa është një çregullim psikologjik i të ngrënit, që karakterizohet me intervale të të ngrënit të pakontrolluar të përcjellur me metoda joadekuate për kontrollim të peshës (të vjellur). Zakonisht është rezultat i depresionit, stresit apo çështjes së vetëbesimit. Bulimia më shumë prek femrat. Rreth 10% të individëve të diagnostifikuar me bulimi janë meshkuj ndërsa 10% të individëve që vuajnë nga bulimia, do të vdesin nga uria, sulmi në zemër, komplikimet tjera mjekësore apo vetëvrasja. Gurët ne veshka jane grumbullime te kristaleve mikroskopike.Ata formohen si rezultat i çrregullimeve te ekuilibrit midis lëngjeve në urinë dhe sasisë së mineraleve kripore gurë-formuese. Këto përbërje paraqesin vështirësi në tretjen e tyre dhe çojnë në krijimin e gurëve. Shkaku i formimit të gurëve në veshka nuk është saktësisht i njohur. Mendohet që disa persona kanë ndjeshmëri më të madhe sesa të tjere ndaj disa ushqimeve specifike të cilat çojnë në formimin e gurëve në veshka.
 • 18. Diabeti është një sëmundje që karakterizohet nga nivel i lartë glukoze( ose sheqeri) në gjak. Ky nivel i lartë glukoze është i shkaktuar nga paaftësia e organizmit për të përdorur insulinën e vet për të tretur sheqerin. Mjekësia akoma nuk e di me saktësi përse ndodh një gjë e tillë dhe e kanë quajtur shkakun: sindroma x, por përgjithsisht besohet se faktorët kryesorë që çojnë në diabet janë : gjenet e predispozuara, ushqim jo i shëndetshëm, mungesë aktiviteti fizik, mbipesha. Arterioskleroza është sëmundje e enëve të gjakut. Ajo shkaktohet nga trashja dhe ngurtësimi i mureve të arterieve. Pak nga pak zgavra e arterieve zvogëlohet, kështu që sasia e gjakut që e përshkron atë, pakësohet. Në këto rrethana indet vuajnë për oksigjen dhe lëndë ushqyese. Nëse arterioskleroza prek enët që ushqejnë zemrën ose trurin, pasojat janë shumë të rënda dhe mund të shpien deri në vdekje. Në faktorët rrezikues të pandikueshëm hyjnë mosha, predispozita familjare dhe gjinia.Faktore e ndikueshem: shtypja e lartë e gjakut, përmbajtja e shtuar e yndyrës në gjak (kolesterina), sëmundja e sheqerit (diabeti i tipit 2), mbipesha.
 • 20. Karbohidratet gjenden ne forme niseshteje dhe sheqeri. Niseshteja gjendet ne perime, si patatet dhe dritherat. Perimet, patatet dhe dritherat jane te shendetshme sepse ato permbajne shume karbohidrate ne forme niseshteje, dhe njekohesisht kane permbajtje te ulet dhjamore. Keto lloj karbohidratesh quhen prandaj karbohidratet “e mira”. Karbohidratet e “keqija” vijne nga te gjitha produktet qe permbajne sheqer, si embelsirat, çokollata, akullore, dhe pijet freskuese. Se bashku me sheqerin nga te gjitha keto ne marrim gjithashtu shume lende ngjyruese dhe lende shijuese, per te cilat ne nuk kemi nevoje.
 • 21. Yndyrna eshte nje lende ushqyese qe permban me shume energji, ne 100 grame yndyre ka dyfish me shume energji se sa ne 100 grame karbohidrate. Do me thene qe njerezit duhet te bejne kujdes qe te mos te hane shume yndyrna, sepse njeriu absorbon shume energji shpejt dhe prandaj rrezikon te behet i shendoshe. Mund te jete e veshtire per te pare sa yndyre ka ne nje ushqim, vetem kur ka gjalpe, vaj ose margarine, qe jane pothuajse yndyrna.
 • 22. Proteina eshte nje lende ushqyese shume e rendesishme, sepse ajo perdoret pjeserisht per te krijuar energji dhe pjeserisht per te ndertuar gjithe organizmin. Proteina mund te jete me prejardhje shtazore ose bimore. Proteina shtazore vjen nga kafshet dhe gjendet per shembull ne veze, qumesht, djathe, mish dhe peshk. Proteina bimore vjen nga bimet dhe gjendet per shembull ne bizele, fasule, oriz , miell e drithera. Proteinat marrin pjese ne mirembajtjen e indeve te lekures. Prandaj eshte e rendesishme qe ato te perfshihen ne te gjitha racionet tona ditore.