Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.

HIV - AIDS

POWER POINT VIEW FOR HIV-AIDS

 • Inicia sesión para ver los comentarios

 • Sé el primero en recomendar esto

HIV - AIDS

 1. 1. CFARE ESHTE HIV???  HIV eshte nje virus,virusi I immunodeficences humane.Viruset si HIV nuk mund te rriten ose te riprodhohen ne menyre te thjeshte,ata duhet te futen brenda nje organizmi te gjalle ku mund te replikohen ,te bejne kopje te reja te vetes se tyre.Sistemi imunitar I njeriut zakonisht prodhon antitrupa per ti vrare viruset qe ne momentin kur ato futen ne organizem,por HIV prek sistemin imunitar,shume gjera qe normalisht mund te shpetojne nga virusi.
 2. 2. SIMPTOMAT  Disa njerez perjetojne simptomat e nje gripi me zhvillimin e nje rushi ose me limfonodula te fryra per nje periudhe fare te shkurter,menjehere pasi ata jane infektuar me HIV.Shpesh disa persona te infektuar me HIV nuk kane fare simptoma.  Eshte e rendesishme te theksohet se nje person qe eshte I infektuar me HIV mund ta trasmetoje direkt virusin e sapomarre edhe pse ai mund te ndihet I shendoshe.Menyra me e mire dhe me e sakte per te zbuluar nese je prekur nga jane testet e bera ne laboratore.
 3. 3. TRASMETIMI I HIV  HIV eshte gjendur ne gjak dhe ne lengjet seksuale(sperme) te nje personi te infektuar dhe ne qumeshtin e gjirit te nje gruaje te infektuar.Trasmetimi I HIV ndodh atehere kur nje sasi e mjaftushme e ketyre lengjeve futet brenda sistemit te qarkullimit te gjakut te dikujt tjeter.Ka menyra te ndryshme sesi nje person mund te preket nga HIV….:
 4. 4.  …..Kontakti me gjakun e nje personi te infektuar  Perdorimi I produkteve te infektuara te gjakut(transfuzioni I gjakut)  Injektimi I drogerave me te njejten shiringe  Nga nena tek femija(gjate shtatzanise dhe ushqyerjes me gji)  Grupe te caktuar njerezish si punonjesit e seksit,homoseksualet,personat e doguar te burgosurit jane grupe te vecanta me te rrezikuar per tu prekur nga HIV.Gjithsesi HIV mund te infektoje cdo njeri dhe secili ka te drejte per tu informuar rreth menyres se trasmetimit te HIV
 5. 5. TESTET E DIAGNOSTIKIMIT  Eshte e rendesishme qe nje person te bej nje test per HIV ne qofte se ai mendon se mund te jete I rrezikuar nga infektimi me kete virus.Jane nje variacion testesh per te percaktuar nese je apo jo I infektuar por me kryesoret jane ELISA ose testi I antitrupave.,te cilet tregojne antitrupat e HIV ne gjakun e nje personi.Eshte e nevojshme te presesh te pakten 3 muaj qe pas ekspozimit te fundit te mundshem perpara se te behet testi I ELISA per te qene I sigurt per rezultatin.Prespektiva e marrjes se nje pergjigje pozitive nga rezultati I testit eshte hapi I pare per te marre mbeshtettje dhe per te qendruar I shendetshem.testi I HIV eshte gjithashtu I rendesishem per te ndaluar perhapjen e HIV
 6. 6. PARANDALIMI  Ende nuk ekziston nje vaksine per te parandaluar infektimin nga virusi HIV  Parandalimi nga ky infektim mund te behet ne disa menyra: 1)Parandalimi nepermjet rrugeve sekauale(perdorimi I kondomeve) 2)Parandalimi I HIV nepermjet gjakut (perdorimi I shiringave sterile dhe perdorimi I dorezave tek personeli mjekesor) 3)Parandalimi nga nena tek femija(testi I HIV para shtatzanise)
 7. 7. TRAJTIMI  Medikamentet antiretrovirale e mbajne virusin e HIV brenda trupit te njeriut ne nje nivel te ulet,keshtu qe sistemi imun eshte I afte te rimarr veten dhe te punoje efektivisht.Medikamentet I japin mundesine nje personi te diagnostikuar me HIV te jetoje gjate dhe I shendetshem.  Fillimi I trajtimit me medikamente antiretrovirale perfshin angazhimin.Pershtatja me trajtimin ndaj HIV eshte e rendesishme praktikisht sepse mos berja e ketij trajtimi rrit rriskun e rezistences ndaj medikamenteve.  Efektet anesore:pershtatja me keto medikamente eshte shume e veshtire dhe ne disa raste shume e ashper.
 8. 8. LIDHJA NDERMJET HIV DHE SIDA  Gjendja qe I referohet SIDA eshte:SIDA shkaktohet nga virusi HIV I cili demton qelizat e sistemit imunitar derisa sistemi imunitar nuk mund te luftoje infeksionet e tjera qe ne gjendje normale mund ti luftonte.Qe nje person I infektuae me HIV te zhvilloje SIDEN duhen rreth mesatarisht 10 vjet.Individet te cilet kane nje sistem imunitar te forte dhe mbajne nje diete ushqimore te rregullt duan me shume se 10 vjet te zhvillojne SIDEN
 9. 9. HIV SHKAKTON SIDEN  SIDA eshte nje gjendje mjekesore ku organizmi eshte I paafte te luftoje infeksionet e mbivendosura  SIDA eshte nje semundje e re epidemike  SIDA nuk ndodh pa HIV  Ifeksioni HIV eshte faktori I vetem qe parashikon se kush do te zhvilloje SIDEN e cila eshte zhvillim I avancuar I infeksionit HIV  Mostrajtimi I ketij infeksioni ben qe organizmi I njeriut te zhvilloje SIDEN ne me pak se 10 vjet  Trajtimi me antiretrovirale sjell benifite te medha
 10. 10. SIMPTOMAT  Nje person eshte I diagnostikuar me SIDE kur ata kane te zhvilluar SIDEN lidhur me nje gjendje ose simptome te quajtur infeksion oportunist ose nje SIDE lidhur me kancerin.SIDA mund te diagnostikohet kur numri I qelizave te sistemit imunitar (qelizat CD4)ne gjakun e nje personi HIV pozitiv bien poshte nje niveli te caktuar
 11. 11. A KA NDONJE KURE PER SIDEN?????  Shume njerez mendojne se ekziston nje kure per HIV por ne fakt ende nuk ka nje kure per kete virus.Menyra e vetme per tu siguruar nga mosinfektimi me kete virus eshte informimin rreth trasmetimit dhe parandalimit nga infektimi me virusin HIV.Gjithsesi njerezit mund te trajtohen me antiretrovirale te cilat e ndalojne virusin HIV.Ne disa raste eshte e mundur qe nje person qe eshte I diagnostikuar me SIDE te rifitoje nje sistem imunitar te forte me terapine antiretrovirale.
 12. 12. SI MUND TA TRAJTOJME???? Trajtimi me antiretrovirale mund ta zgjase jeten e personave qe jetojne me HIV.Kombinacioni terapeutik eshte efektivisht I larte dhe dikush me HIV qe merr trajtimin mund ta jetoje pjesen tjeter te jetes pa e zhvilluar SIDEN.Nje diagnoze me SIDE nuk eshte e nevojshme te barazohet me vdekjen.Shume njerez mund te perfitojne nga terapia edhe pse ata kane zhvilluar nje here nje semundje percaktuese te SIDES.Trajtimi me I mire eshte parandalimi I infeksioneve oportuniste.Gjithashtu ky trajtim ul dhe dhimbjen qe perjetojne personat e infektuar ne stade shume te avancuara te
 13. 13. SA NJEREZ VDESIN NGA HIV DHE SIDA???  2,5 milion njerez jane infektuar me HIV ne 2011  34 milion njerez tani ne te gjithe boten jetojne me HIV  Miliona te tjere kane zhvilluar SIDEN  Qe nga rasti I pare I diagnostikuar me SIDE ne 1981 me shume se 30 milion njerez kane vdekur nga SIDA  Ne 2011 kane vdekur 1,7 milion njerez
 14. 14. EPIDEMIA GLOBALE E SIDES  Rreth 2,5 milion njerez u infektuan me HIV ne 2011.Afrika sub-sahariane ka qene me e goditura nga kjo epidemi ku ne 2011 2/3 e vdekjeve me SIDE ishin ne kete rajon.  Te rinjte jane popullata me e rrezikuar ku ne Azi HIV dhe SIDA shkaktojne humbje te medha te produktivitetit me shume se cdo lloj semundje tjeter  Ne Afriken sub-sahariane me shume se 15 milion femije kane vdekur nga HIV dhe SIDA
 15. 15. PSE NJEREZIT VAZHDOJNE ENDE TA ZHVILLOJNE SIDEN?? Edhe pse trajtimi me antiretrovirale mund ta parandaloje sulmin e SIDA ne nje person qe jeton me HIV shume njerez jane akoma te diagnostikuar me SIDA.Cilat jane arsyet??/ 1)Ne shtetet e varfra trajtimi me antiretrovirale nuk eshte plotesisht I disponueshem 2)Shume njerez qe nuk kane bere asnjehere asnje test HIV por shqetesohen vetem kur eshte zhvilluar SIDA 3)Disa njerez nuk mund ti tolerojne dot efektet anesore te medikamenteve ose nuk munden dot te aderohen me medikamentin
 16. 16. SA MIRE INFEKSIONI ME HIV PARASHIKON SEMUNDJEN DHE VDEKJEN????  Gjysma e njerezve me HIV zhvillojne SIDEN  Personat HIV pozitiv amerikane dhe kanadeze jane 1000 here me te rrezikuar per te zhvilluar semundjet percaktuese te SIDES si PCP dhe sacroma e Kaposit sesa personat HIV negativ  Personat HIV pozitiv jane me te
 17. 17. VAZHDIMI…  Shkalla e vdekshmerise tek punonjesit e seksit eshte 50 here me e larte se tek te tjeret  Homoseksualet dhe biseksualet ne Angli,60% e HIV pozitiv vdisnin me shpejt krahasuar me 2,3 % e HIV negativeve  Ndermjet 1979-1992 shkalla e vdekshmerise u rrit masivisht tek HIV pozitiv hemofiliket  Ne studimin Europian per bebet e lindura nga nje nene me HIV tregon se 17% e bebeve te lindura me HIV kane vdekur
 18. 18. ORIGJINA  Origjina e HIV dhe SIDES ka vene ne medyshje shkencetaret qekur semundja doli dhe u shfaq ne drite per here te pare ne 1980.Njohja e pare me rastin me SIDE ndodhi me ne USA ne fillimet e 1980.Nje numer I homoseksualeve ne New York dhe Kaliforni menjehere filluan te shfaqin infeksione oportuniste te rralla dhe kancera te cilat dukeshin shume rezistente ndaj cfaredolloje trajtimi.Ne kete kohe SIDA ende nuk kishte nje emer por u be e dukshme qe te gjithe meshkujt po vuanin nga e njejta sindrome.
 19. 19. Zbulimi I HIV u be shume shpejt me vone.Ndersa disa te tjere ishin te paqarte ndermjet HIV-SIDA tani eshte mese e qarte te provohet se HIV shkakton SIDA.Keshtu ne vend qe te gjendet burimi I SIDES eshte e nevojshme te gjendet origjina e HIV dhe te zbulohet si,kur dhe ku HIV fillimisht filloi te shkaktonte semundje tek humanet
 20. 20. SI???  HIV eshte nje retrovirus dhe si cdo lloj tjeter virusi I ketij grupi sulmon sistemin imunitar.Eshte nje virus I ngadalte sepse I duhet nje kohe e madhe per te prodhuar efekte te pafavorshme ne trup.Ato jane gjetur ne kafshe te ndryshme perfshire macet,delet,kuajt dhe bagetite.Megjithese pjesa me interesante e te gjithe investigimeve ne origjinen e HIV eshte virusi I ngjashem I gjetur ne trupin e majmuneve kryesisht shimpazeve e quajtur SIMIAN IMMUNODEFFICENCE VIRUS (SIV)Ky virus mendohet te shkakotoje semundjen e SIDES ne trupin e njeriut
 21. 21. PSE ESHTE E VESHTIRE NJE KURE PER HIV DHE SIDA????  Te kurosh SIDEN domethene ta pastrosh trupin nga HIV.Virusi replikohet duke futur kodin e tij gjenetik brenda nje qelize humane e njohur praktikisht si qeliza CD4.Zakonisht qeliza e infektuar prodhon pjezeza HIV dhe shume shpejjt keto qeliza vdesin.Medikamentet antiretrovirale pengojne kete proces replikimi.Fatekeqesisht jo tre gjithe qelizat sillen ne te njejten menyre.problemi me I madh eshte qendrimi ne gjendje qetesie e qelizave CD4.Nje here te infektohen me HIV keto qeliza ne vend qe te prodhojne kopje te reja te virusit ngelin ne gjendje qetesie per vite ose dekada…..
 22. 22.  ….Terapia nukmund te heqi materialin gjenetik te HIV nga keto qeliza.Edhe pse dikush merr medikamente antiretrovirale per shume vite ata akoma kane disa pjeseza HIV te fshehura ne pjese te ndryshme te trupit te tyre.Studiuesit kane zbuluar se nese trajtimi nderpritet atehere HIV mund te rikthehet duke nxjerre jashte “burimet virale”.Nje kure per HIV duhet:  1)te fshije cdo pjese te qelizes se infektuar(e njohur si kura sterilizuese)  2)duke mbajtur ne gjendje qetesie virusin HIV edhe pas nderprerjes se trajtimit(kura efektive)
 23. 23. SI U PERHAP KAQ SHPEJT SIDA??/  Udhetimet  Industria e gjakut  Perdorimi I drogerave

×