Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori

L
SHKOLLA E PARE
SHQIPE
VENDI
~ Mesonjetorja e pare shqipe e Korces veproi 15 vjet, duke perballuar
veshtiresite e pengesat e njerra nga autoritetet osmane.
~ Pas nje lufte kemengulese gati dyvjecare, me 7 Mars 1887 u cel ne Korce
shkolla e pare kombetare shqiptare.

~ Ne prag te shekullit XX ajo u be me gjashte klasa.
~ Mësonjëtorja e Korçës ishte qendër e rëndësishme për
formimin kulturor dhe ngritjen e ndërgjegjes dhe moralit në
popull.

~ Ajo nxiti edukimin patriotik të brezit të ri e të masave të gjera.
~ Shkolla tërhoqi interesin dhe admirimin e shumë shqiptarëve,
nën shembullin e saj u frymëzuan më vonë edhe banorë të viseve
dhe trevave të tjera shqiptare.
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Alfabeti I Kongesit te Manastirit
MESUESIT DHE DREJTORET
Pandeli Sotiri
~ Mesues dhe drejtori I pare I shkolles ishte
Pandeli Sotiri
~ Pandeli Sotiri lindi ne vitin 1843 ne
fshatin Selcke e Luxhit te Gjirokastres.
~ Pandel Sotiri ishte nje Rilindas qe punoi per
hartimin e abetares se pare ne gjuhen shqipe
~ Ishte një patriot dhe mëmëdhetar, por ishte i
martuar me një grua greke.

~ Viktimë i parë e atentateve ndaj shkollës shqipe
ishte Pandel Sotiri i cili nga agjentët grekë u vra në
Stamboll më 1891.
Petro Nini Luarasi
~ Petro Nini Luarasi lindi në 22 prill të vitit
1865 në Luaras të Kolonjës
~Punoi si mësues në fshatrat e Kolonjës, ku u
mësonte fëmijëve fshehurazi gjuhën shqipe dhe
përgatiti një grup shokësh si mësues.
~ Më 1882 hapi Shkollën e Parë Shqipe në
fshatin Bezhan të Kolonjës, kurse më 1887 hapi
shkollën shqipe në Ersekë dhe pak më vonë
shkollat shqipe në krahinën e Kolonjës e të
Vakëfeve, punoi si drejtor dhe mësues i
Mësonjëtores së parë shqipe të Korçës dhe më
vonë i shkollës së Negovanit.
SHKOLLA TE TJERA SHQIPE
Shkolla e pare per vajza ne Korce
~ Më 1892 u hap shkolla e parë për vajza në Korçë ku
mësimet i jepnin Motrat Sevasti dhe Parashqevi Qiriazi.
~ Drejtor i kësaj shkolle u emërua Gjerasim Qiriazi, njeri me
tipare të larta patriotike.
~ Okupatori shekullor turk dhe shovinistët grekë bënin çdo gjë për
pengimin e këtyre shkollave
~ Ata nuk lanë mjet pa përdorur, vetëm që shkolla shqipe të mos
ekzistojë.
Sevasti Qiriazi, mësuese e parë
e shkollës së vashave më 1892

Motrat Sevasti
E dashur ishte ajo
Kur te shikonte, kishte veshtrim te bute.
Por ama, fytyren e kishte e embel si embelsir.
Ishte zojne e mencur.
Ishte nje prindi i dyte.
Thoshte histori, perralla te cuditshem, dhe na
mesonte.
Mire ishte ajo si grua.
Ndihmonte, edukonte shume vajza.
Ajo ishte krenar se ishte shqiptar!
-Jason Vasha
Mbi shqiparët kanë kaluar stuhitë e shumta dhe rrallë mund të ketë
ndonjë popull në botë që të ketë pasur pushtime dhe pushtues kaq të
egër, siç kanë njohur shqiptarët. Veprimtarët e shqiptarisë gjatë gjithë
jetës punuan për kombin dhe vendin duke jetuar në të. Lidhja e
përhershme me ambientin e jetës shqiptare, ashtu si dhe perkushtimi
shpirtëror i tyre i vunë pergjithnjë vulën e artit dhe dashurinë e
zjarrtë për vendin, për tokë e qiell dhe horizont të caktuar që quhej
Shqipëri.
PUNOI:
MAGGIE
VASHA
1 de 14

Recomendados

Shkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJA por
Shkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJAShkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJA
Shkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJABesjona Jusufi
11.5K vistas9 diapositivas
Gjirokastra por
GjirokastraGjirokastra
GjirokastraElio Nako
1.1K vistas19 diapositivas
Projekt histori por
Projekt historiProjekt histori
Projekt historiAdi Hoxha
13.1K vistas16 diapositivas
Shkrimtare te shquar shkrimtar por
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtarDenis Celaj
1.4K vistas4 diapositivas
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis" por
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"Matilda Gremi
62.7K vistas17 diapositivas
skenderbeu por
skenderbeuskenderbeu
skenderbeukoralda
10.6K vistas28 diapositivas

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

Te drejtat e femijeve por
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve22062002
41.2K vistas12 diapositivas
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik por
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik Fatjon Cane
6.3K vistas32 diapositivas
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare por
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareNdikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareExhitah Vasija
94.7K vistas8 diapositivas
Figurat e rilindjes sonë kombëtare por
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtareolinuhi
20.8K vistas9 diapositivas
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre por
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyreHumanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyreExhitah Vasija
55.2K vistas3 diapositivas
PROJEKTI por
PROJEKTIPROJEKTI
PROJEKTIS Gashi
5.1K vistas5 diapositivas

La actualidad más candente(20)

Te drejtat e femijeve por 22062002
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
2206200241.2K vistas
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik por Fatjon Cane
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Fatjon Cane6.3K vistas
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare por Exhitah Vasija
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareNdikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Exhitah Vasija94.7K vistas
Figurat e rilindjes sonë kombëtare por olinuhi
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtare
olinuhi20.8K vistas
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre por Exhitah Vasija
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyreHumanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre
Exhitah Vasija55.2K vistas
PROJEKTI por S Gashi
PROJEKTIPROJEKTI
PROJEKTI
S Gashi5.1K vistas
"Greqia e lashte" Projekt Historie por Matilda Gremi
"Greqia e lashte" Projekt Historie"Greqia e lashte" Projekt Historie
"Greqia e lashte" Projekt Historie
Matilda Gremi23.1K vistas
Rilindja Kombetare Shqiptare por Olsi Sita
Rilindja Kombetare ShqiptareRilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare Shqiptare
Olsi Sita51.5K vistas
Muzika popullore ne trevat shqiptare por Internet VloraAlb
Muzika popullore ne trevat shqiptareMuzika popullore ne trevat shqiptare
Muzika popullore ne trevat shqiptare
Internet VloraAlb10.7K vistas
Jeronim De Rada por Muki Huduti
Jeronim De RadaJeronim De Rada
Jeronim De Rada
Muki Huduti12.4K vistas
Monarket e ndricuar por AdoraHallunej
Monarket e ndricuarMonarket e ndricuar
Monarket e ndricuar
AdoraHallunej14.5K vistas
Shqiperia drejt BE-se por Arlinda
Shqiperia drejt BE-seShqiperia drejt BE-se
Shqiperia drejt BE-se
Arlinda 51.2K vistas
Favio Vreka Athina dhe Sparta por lira kuca
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta
lira kuca6.4K vistas
Shqiperia dhe Bashkimi Europian por olinuhi
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
olinuhi16.6K vistas
Shpallja e Pavarësisë në Vorë më 28 por Adelina Dani
Shpallja e Pavarësisë në Vorë  më 28Shpallja e Pavarësisë në Vorë  më 28
Shpallja e Pavarësisë në Vorë më 28
Adelina Dani8.2K vistas
Dialektet e shqipes por Klarisa Klara
Dialektet e shqipesDialektet e shqipes
Dialektet e shqipes
Klarisa Klara10.9K vistas
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret por Marjan DODAJ
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe ShqiptaretPashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Marjan DODAJ7.9K vistas

Destacado

Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912) por
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)Kristjana Duni
74.4K vistas71 diapositivas
Arsimi shqiptar nga pena me boje deri ne por
Arsimi shqiptar nga pena me boje deri neArsimi shqiptar nga pena me boje deri ne
Arsimi shqiptar nga pena me boje deri neAmanda Ravolli
2.3K vistas16 diapositivas
Genti Haveri test semestral histori por
Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral historilira kuca
842 vistas10 diapositivas
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit por
Egi Eacani Lidhja e PrizrenitEgi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e Prizrenitlira kuca
5.5K vistas10 diapositivas
Rilindasit kombetare qe luftuan me pushke por
Rilindasit kombetare qe luftuan me pushkeRilindasit kombetare qe luftuan me pushke
Rilindasit kombetare qe luftuan me pushkeMerkur Sinani
4.5K vistas5 diapositivas
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë por
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë Diana Lamaj
4.1K vistas20 diapositivas

Destacado(20)

Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912) por Kristjana Duni
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Kristjana Duni74.4K vistas
Arsimi shqiptar nga pena me boje deri ne por Amanda Ravolli
Arsimi shqiptar nga pena me boje deri neArsimi shqiptar nga pena me boje deri ne
Arsimi shqiptar nga pena me boje deri ne
Amanda Ravolli2.3K vistas
Genti Haveri test semestral histori por lira kuca
Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral histori
lira kuca842 vistas
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit por lira kuca
Egi Eacani Lidhja e PrizrenitEgi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit
lira kuca5.5K vistas
Rilindasit kombetare qe luftuan me pushke por Merkur Sinani
Rilindasit kombetare qe luftuan me pushkeRilindasit kombetare qe luftuan me pushke
Rilindasit kombetare qe luftuan me pushke
Merkur Sinani4.5K vistas
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë por Diana Lamaj
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Diana Lamaj4.1K vistas
Ismail Qemali per pavaresine e Shqiperise por Chriss Kocibelli
 Ismail Qemali per pavaresine e Shqiperise Ismail Qemali per pavaresine e Shqiperise
Ismail Qemali per pavaresine e Shqiperise
Chriss Kocibelli7.5K vistas
Krijimi i shtetit Shqipëtar por Besjona Jusufi
Krijimi i shtetit ShqipëtarKrijimi i shtetit Shqipëtar
Krijimi i shtetit Shqipëtar
Besjona Jusufi5.8K vistas
Krijimi i shtetit shqiptar por Ysni Ismaili
Krijimi i shtetit shqiptarKrijimi i shtetit shqiptar
Krijimi i shtetit shqiptar
Ysni Ismaili3.7K vistas
Gjeografi: "Zonat e mbrojtura natyrore" por Maja
Gjeografi: "Zonat e mbrojtura natyrore"Gjeografi: "Zonat e mbrojtura natyrore"
Gjeografi: "Zonat e mbrojtura natyrore"
Maja 9.7K vistas
Studim I gjendjes te ujerave te rrethit te Korces por Chriss Kocibelli
Studim I gjendjes te ujerave te rrethit te KorcesStudim I gjendjes te ujerave te rrethit te Korces
Studim I gjendjes te ujerave te rrethit te Korces
Chriss Kocibelli8.7K vistas
Skenderbeu & Rilindja kombetare por Denis Lezo
Skenderbeu & Rilindja kombetareSkenderbeu & Rilindja kombetare
Skenderbeu & Rilindja kombetare
Denis Lezo4.5K vistas
PROJEKT"HISTORI" por fisnik baliu
PROJEKT"HISTORI" PROJEKT"HISTORI"
PROJEKT"HISTORI"
fisnik baliu7.8K vistas
Arti, nje dritare e jetes por Mehmet Emiri
Arti, nje dritare e jetesArti, nje dritare e jetes
Arti, nje dritare e jetes
Mehmet Emiri15.8K vistas
Formimi dhe forcimi i shteteve tw Ballkanit por EGLI TAFA
Formimi dhe forcimi i shteteve tw BallkanitFormimi dhe forcimi i shteteve tw Ballkanit
Formimi dhe forcimi i shteteve tw Ballkanit
EGLI TAFA7.6K vistas
Regjimi komunist në shqipëri por Klea Vyshka
Regjimi komunist në shqipëriRegjimi komunist në shqipëri
Regjimi komunist në shqipëri
Klea Vyshka40K vistas

Similar a Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori

7 marsi dita e mesuesit por
7 marsi dita e mesuesit7 marsi dita e mesuesit
7 marsi dita e mesuesiterjoni123
2.3K vistas2 diapositivas
Fillesat e arsimit shqiptar por
Fillesat e arsimit shqiptarFillesat e arsimit shqiptar
Fillesat e arsimit shqiptarENKELEDA SINJARI
169 vistas22 diapositivas
Histori Shqiptare por
Histori ShqiptareHistori Shqiptare
Histori Shqiptarealbioni
5.1K vistas18 diapositivas
Punim seminarik-2 por
Punim seminarik-2Punim seminarik-2
Punim seminarik-2Ramiz Ilazi
7.9K vistas12 diapositivas
Arsimi ne kosove por
Arsimi ne kosoveArsimi ne kosove
Arsimi ne kosoveEMRI5
884 vistas12 diapositivas
Monografia Pjesa 1 por
Monografia Pjesa 1Monografia Pjesa 1
Monografia Pjesa 1fidani123
459 vistas29 diapositivas

Similar a Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori(20)

7 marsi dita e mesuesit por erjoni123
7 marsi dita e mesuesit7 marsi dita e mesuesit
7 marsi dita e mesuesit
erjoni1232.3K vistas
Histori Shqiptare por albioni
Histori ShqiptareHistori Shqiptare
Histori Shqiptare
albioni5.1K vistas
Punim seminarik-2 por Ramiz Ilazi
Punim seminarik-2Punim seminarik-2
Punim seminarik-2
Ramiz Ilazi7.9K vistas
Arsimi ne kosove por EMRI5
Arsimi ne kosoveArsimi ne kosove
Arsimi ne kosove
EMRI5884 vistas
Monografia Pjesa 1 por fidani123
Monografia Pjesa 1Monografia Pjesa 1
Monografia Pjesa 1
fidani123459 vistas
Monografia Pjesa 3 por fidani123
Monografia Pjesa 3Monografia Pjesa 3
Monografia Pjesa 3
fidani123423 vistas
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme! por Rexhep Smoqi
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Rexhep Smoqi2.8K vistas
110 vjet ma pare ka le dijetari at donat kurti por Marjan DODAJ
110 vjet ma pare ka le dijetari  at donat kurti110 vjet ma pare ka le dijetari  at donat kurti
110 vjet ma pare ka le dijetari at donat kurti
Marjan DODAJ1.1K vistas
110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI por Marjan DODAJ
 110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI 110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI
110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI
Marjan DODAJ1.1K vistas
Rilindja,histori..daniela por Daniela Muhaj
Rilindja,histori..danielaRilindja,histori..daniela
Rilindja,histori..daniela
Daniela Muhaj261 vistas

Más de lira kuca

Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami por
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne MesopotamiNadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotamilira kuca
7K vistas15 diapositivas
Fjona Hysi klasa VI por
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VIlira kuca
1.5K vistas9 diapositivas
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI por
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIRoma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIlira kuca
1.5K vistas13 diapositivas
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930 por
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930lira kuca
8.2K vistas12 diapositivas
Elena Bita Politika antisemite ne Europe por
Elena Bita Politika antisemite ne EuropeElena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne Europelira kuca
603 vistas12 diapositivas
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi por
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne RusiPamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusilira kuca
4.2K vistas12 diapositivas

Más de lira kuca(20)

Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami por lira kuca
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne MesopotamiNadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
lira kuca7K vistas
Fjona Hysi klasa VI por lira kuca
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VI
lira kuca1.5K vistas
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI por lira kuca
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIRoma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
lira kuca1.5K vistas
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930 por lira kuca
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
lira kuca8.2K vistas
Elena Bita Politika antisemite ne Europe por lira kuca
Elena Bita Politika antisemite ne EuropeElena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne Europe
lira kuca603 vistas
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi por lira kuca
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne RusiPamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
lira kuca4.2K vistas
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla por lira kuca
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
lira kuca1.5K vistas
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla por lira kuca
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
lira kuca5.2K vistas
Kei Xhixhabesi por lira kuca
Kei XhixhabesiKei Xhixhabesi
Kei Xhixhabesi
lira kuca384 vistas
Arkelino Hila por lira kuca
 Arkelino Hila Arkelino Hila
Arkelino Hila
lira kuca667 vistas
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti por lira kuca
Arjola Mullai Napoleon BonapartiArjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
lira kuca2.7K vistas
Leonardo da vinci Aron Mane por lira kuca
 Leonardo da vinci Aron Mane Leonardo da vinci Aron Mane
Leonardo da vinci Aron Mane
lira kuca895 vistas
Kei Ushe por lira kuca
Kei Ushe Kei Ushe
Kei Ushe
lira kuca3.6K vistas
Http por lira kuca
HttpHttp
Http
lira kuca1.6K vistas
Sami Frasheri Serena Mane por lira kuca
Sami Frasheri Serena ManeSami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena Mane
lira kuca2.3K vistas
Kris Ushe Pashalleku i Janines por lira kuca
Kris Ushe Pashalleku i JaninesKris Ushe Pashalleku i Janines
Kris Ushe Pashalleku i Janines
lira kuca6.7K vistas
Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri... por lira kuca
 Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri... Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
lira kuca2.9K vistas
Biomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VI por lira kuca
Biomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VIBiomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VI
Biomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VI
lira kuca2.7K vistas
Nikolao Nasto Faktoret abiotike qe karakterizojne biomat e ujerave shkolla "A... por lira kuca
Nikolao Nasto Faktoret abiotike qe karakterizojne biomat e ujerave shkolla "A...Nikolao Nasto Faktoret abiotike qe karakterizojne biomat e ujerave shkolla "A...
Nikolao Nasto Faktoret abiotike qe karakterizojne biomat e ujerave shkolla "A...
lira kuca1.1K vistas
Biomat Genti Haveri shkolla "Albanet" klasa VI por lira kuca
 Biomat Genti Haveri shkolla "Albanet" klasa VI Biomat Genti Haveri shkolla "Albanet" klasa VI
Biomat Genti Haveri shkolla "Albanet" klasa VI
lira kuca4.2K vistas

Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori

 • 3. ~ Mesonjetorja e pare shqipe e Korces veproi 15 vjet, duke perballuar veshtiresite e pengesat e njerra nga autoritetet osmane. ~ Pas nje lufte kemengulese gati dyvjecare, me 7 Mars 1887 u cel ne Korce shkolla e pare kombetare shqiptare. ~ Ne prag te shekullit XX ajo u be me gjashte klasa. ~ Mësonjëtorja e Korçës ishte qendër e rëndësishme për formimin kulturor dhe ngritjen e ndërgjegjes dhe moralit në popull. ~ Ajo nxiti edukimin patriotik të brezit të ri e të masave të gjera. ~ Shkolla tërhoqi interesin dhe admirimin e shumë shqiptarëve, nën shembullin e saj u frymëzuan më vonë edhe banorë të viseve dhe trevave të tjera shqiptare.
 • 5. Alfabeti I Kongesit te Manastirit
 • 7. Pandeli Sotiri ~ Mesues dhe drejtori I pare I shkolles ishte Pandeli Sotiri ~ Pandeli Sotiri lindi ne vitin 1843 ne fshatin Selcke e Luxhit te Gjirokastres. ~ Pandel Sotiri ishte nje Rilindas qe punoi per hartimin e abetares se pare ne gjuhen shqipe ~ Ishte një patriot dhe mëmëdhetar, por ishte i martuar me një grua greke. ~ Viktimë i parë e atentateve ndaj shkollës shqipe ishte Pandel Sotiri i cili nga agjentët grekë u vra në Stamboll më 1891.
 • 8. Petro Nini Luarasi ~ Petro Nini Luarasi lindi në 22 prill të vitit 1865 në Luaras të Kolonjës ~Punoi si mësues në fshatrat e Kolonjës, ku u mësonte fëmijëve fshehurazi gjuhën shqipe dhe përgatiti një grup shokësh si mësues. ~ Më 1882 hapi Shkollën e Parë Shqipe në fshatin Bezhan të Kolonjës, kurse më 1887 hapi shkollën shqipe në Ersekë dhe pak më vonë shkollat shqipe në krahinën e Kolonjës e të Vakëfeve, punoi si drejtor dhe mësues i Mësonjëtores së parë shqipe të Korçës dhe më vonë i shkollës së Negovanit.
 • 10. Shkolla e pare per vajza ne Korce ~ Më 1892 u hap shkolla e parë për vajza në Korçë ku mësimet i jepnin Motrat Sevasti dhe Parashqevi Qiriazi. ~ Drejtor i kësaj shkolle u emërua Gjerasim Qiriazi, njeri me tipare të larta patriotike. ~ Okupatori shekullor turk dhe shovinistët grekë bënin çdo gjë për pengimin e këtyre shkollave ~ Ata nuk lanë mjet pa përdorur, vetëm që shkolla shqipe të mos ekzistojë.
 • 11. Sevasti Qiriazi, mësuese e parë e shkollës së vashave më 1892 Motrat Sevasti
 • 12. E dashur ishte ajo Kur te shikonte, kishte veshtrim te bute. Por ama, fytyren e kishte e embel si embelsir. Ishte zojne e mencur. Ishte nje prindi i dyte. Thoshte histori, perralla te cuditshem, dhe na mesonte. Mire ishte ajo si grua. Ndihmonte, edukonte shume vajza. Ajo ishte krenar se ishte shqiptar! -Jason Vasha
 • 13. Mbi shqiparët kanë kaluar stuhitë e shumta dhe rrallë mund të ketë ndonjë popull në botë që të ketë pasur pushtime dhe pushtues kaq të egër, siç kanë njohur shqiptarët. Veprimtarët e shqiptarisë gjatë gjithë jetës punuan për kombin dhe vendin duke jetuar në të. Lidhja e përhershme me ambientin e jetës shqiptare, ashtu si dhe perkushtimi shpirtëror i tyre i vunë pergjithnjë vulën e artit dhe dashurinë e zjarrtë për vendin, për tokë e qiell dhe horizont të caktuar që quhej Shqipëri.