Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.
PR-OWCY I DZIENNIKARZE
- CO SĄDZĄ O SOBIE NAWZAJEM?
ŹRÓDŁA INFORMACJI, Z KTÓRYCH DZIENNIKARZE KORZYSTAJĄ
NAJCZĘŚCIEJ, PRZY...
Próxima SlideShare
Cargando en…5
×

PR-owcy i dziennikarze – co sądzą o sobie nawzajem - infografika dot. raportu z ogólnopolskiego badania Komu Komunikacja

1.280 visualizaciones

Publicado el

PR-owcy i dziennikarze wiedzą, za pomocą jakich narzędzi się ze sobą komunikować, ale rzadko naprawdę rozmawiają o wzajemnych potrzebach i oczekiwaniach. To jeden z wniosków wynikających z badania przeprowadzonego w ramach projektu Komu Komunikacja i zebranych w raporcie „PR-owcy i dziennikarze – co sądzą o sobie nawzajem”.

Raport został opracowany na podstawie wyników badania przeprowadzonego w marcu 2015 roku wśród 214 PR-owców i 98 dziennikarzy z całej Polski. Ankietowani wypełniali kwestionariusze internetowe przeznaczone dla każdej z grup. W publikowanym właśnie raporcie suche dane zostały uzupełnione o komentarze specjalistów z branży odnoszących się do wyników badań oraz do ich własnych doświadczeń. Badanie powstało we współpracy z socjologami z firmy Between the Signs.

- Pomysł na badanie zrodził się podczas spotkań w ramach projektu Komu Komunikacja, które gromadzą osoby związane zawodowo z szeroko pojętą komunikacją. Z prezentacji ekspertów i z dyskusji z uczestnikami spotkań niejednokrotnie wypływał niepokojący wniosek, że PR-owcy i dziennikarze nie do końca rozumieją swoje potrzeby. Postanowiliśmy to zbadać i sprawdzić, czego tak naprawdę potrzebują obie grupy zawodowe, jak postrzegają swoje role, jak oceniają swoje działania – mówi Magdalena Grochala, współorganizatorka spotkań Komu Komunikacja i współautorka badania.

- Badanie pokazało, że i dziennikarze, i PR-owcy korzystają z podobnych narzędzi, można ich odnaleźć w mediach społecznościowych, stawiają na podobne formy kontaktu. Okazało się jednak też, że mimo podobnych potrzeb komunikacyjnych obie grupy czasem ze sobą nie rozmawiają. W świecie technologii brakuje dialogu, a współpraca PR-owców z dziennikarzami często kończy się na przesłaniu informacji prasowej, niejednokrotnie bardziej przypominającej przekaz reklamowy, i na ewentualnym pytaniu o datę publikacji. A to stanowczo za mało, aby zbudować efektywną relację, przynoszącą korzyści obu stronom – komentuje Łukasz Majewski, współorganizator spotkań Komu Komunikacja i współautor badania.

Badanie zostało przeprowadzone po raz pierwszy, ale autorzy przewidują coroczne powtarzanie ankiet i porównywanie uzyskanych wyników.

Komu Komunikacja to projekt przygotowany z myślą o praktykach PR, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę, podzielić się doświadczeniami, podyskutować z ludźmi z branży i posłuchać ekspertów. Comiesięczne, bezpłatne spotkania dotyczą różnej tematyki i organizowane są w różnych miejscach Krakowa.

Publicado en: Marketing
  • Inicia sesión para ver los comentarios

PR-owcy i dziennikarze – co sądzą o sobie nawzajem - infografika dot. raportu z ogólnopolskiego badania Komu Komunikacja

  1. 1. PR-OWCY I DZIENNIKARZE - CO SĄDZĄ O SOBIE NAWZAJEM? ŹRÓDŁA INFORMACJI, Z KTÓRYCH DZIENNIKARZE KORZYSTAJĄ NAJCZĘŚCIEJ, PRZYGOTOWUJĄC MATERIAŁY REDAKCYJNE: PREFEROWANE FORMY KONTAKTU DZIENNIKARZY Z PR-OWCAMI: 47% materiał PR 46% strona internetowa firmy 61% rzecznik prasowy/PR-owiec ważność newsa/tematu przejrzystość język, jakim został napisany zwięzłośćdane liczbowe 60% telefon 40% konferencja prasowa 76% e-mail 61% niedopasowanie do charakteru medium, które reprezentuje dziennikarz 38% niekompletność informacji 82% zbyt reklamowy charakter 87% 68% 43% 33% KANAŁY SOCIAL MEDIA: W OCENIE DZIENNIKARZY W MATERIALE PR LICZĄ SIĘ: DZIENNIKARZE ZA PRZYDATNE UZNAJĄ: WADY MATERIAŁÓW PR WEDŁUG DZIENNIKARZY: wykorzystywane przez PR-owców do publikacji materiałów PR wykorzystywane przez dziennikarzy do szukania informacji informacje prasowe zdjęcia badania własne firm (np. analiza rynku) 84% 66% 49% 37% 29% dziennikarzy czyta większość lub prawie wszystkie materiały PR, jakie dostaje. Tylko 42% materiałów PR odpowiada tematycznie zawodowym zainteresowaniom dziennikarzy. Dziennikarze wykorzystują jedynie 18% materiałów PR. Dziennikarzy najbardziej irytuje pytanie o to, kiedy zostanie opublikowany przesłany materiał PR! PEŁNY DOSTĘP DO BADANIA: bit.ly/pobierz_raport_KomuKomunikacja ZŁOTE ZASADY W PRACY PR-OWCA: 1. Nie możemy żyć bez dziennikarzy, więc zadbajmy o relacje. 2. W social media publikujmy, a nie szukajmy kontaktu do dziennikarza. 3. Stawiajmy na bezpośrednie spotkania. Nie zapominajmy o konferencjach prasowych i oraganizowaniu spotkań z przedstawicielami firmy. 4. Dziennikarze nas czytają, ale by wykorzystali przesyłana przez nas materiały, zadbajmy o dobry temat i jego najlepsze przedstawienie. Pamiętajmy o zdjęciach. 5. Pytajmy dziennikarzy o ich potrzeby, zamiast pytać o to, kiedy opublikują materiał. 6. Bądźmy przygotowani merytorycznie. 7. Dotrzymujmy obietnic. Komu Komunikacja to projekt przygotowany z myślą o praktykach PR, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę, dzielić się doświadczeniami, dyskutować z ludźmi z branży i słuchać ekspertów. Comiesięczne, bezpłatne spotkania dotyczą różnej tematyki i organizowane są od marca 2014 roku w niecodziennych miejscach Krakowa. www.KomuKomunikacja.pl Badanie zrealizowane przez Komu Komunikacja we współpracy merytorycznej z firmą Between the Signs przeprowadzono w terminie od 1 do 31 marca 2015 r. na próbie N=98 dziennikarzy i N=214 PR-owców. Techniką zastosowaną w badaniu były ankiety internetowe.

×