Se ha denunciado esta presentación.
Utilizamos tu perfil de LinkedIn y tus datos de actividad para personalizar los anuncios y mostrarte publicidad más relevante. Puedes cambiar tus preferencias de publicidad en cualquier momento.
PR-OWCY i DIGITAL INFLUENCERZY
– co sądzą o sobie nawzajem?
Digital influencerzy najchętniej współpracują z PR-owcami jako...
Próxima SlideShare
Cargando en…5
×

PR-owcy i digital influencerzy – co sądzą o sobie nawzajem - infografika dot. raportu z ogólnopolskiego badania Komu Komunikacja

1.619 visualizaciones

Publicado el

PR-owcy i digital influencerzy dostrzegają korzyści wzajemnej współpracy, ale wciąż brakuje im jasno określonych reguł wspólnych działań. To jeden z wniosków wynikających z badania przeprowadzonego w ramach projektu Komu Komunikacja i zebranych w raporcie „PR-owcy i digital influencerzy – co sądzą o sobie nawzajem”.

Raport został opracowany na podstawie wyników badania przeprowadzonego w listopadzie i grudniu 2015 roku wśród N=77 digital influencerów (blogerów, vlogerów, twórców treści w Internecie działających na platformach społecznościowych) i N=82 PR-owców z całej Polski. Ankietowani wypełniali kwestionariusze internetowe przeznaczone dla każdej z grup. W publikowanym właśnie raporcie suche dane zostały opatrzone komentarzami ekspertów, którzy zinterpretowali wyniki i odnieśli je do swoich doświadczeń. Badanie powstało we współpracy z socjologami z Between the Signs.

- Wraz z rozwojem mediów społecznościowych i platform blogowych specjaliści do spraw komunikacji dostali do rąk nowe narzędzia kontaktu z pożądaną przez nich grupą odbiorców. PR-owcy stanęli przed koniecznością nawiązania relacji – także, a może przede wszystkim biznesowych – z digital influencerami. Ci zaś musieli udowodnić swoją wartość i przekonać drugą stronę, że ich działania są skuteczne, mierzalne i przynoszą oczekiwane efekty. To wzajemne docieranie się jeszcze trwa. Choć PR-owcy i digital influencerzy współpracują ze sobą już od kilku lat, dla wielu z nich zasady tych wspólnych działań wciąż są niejasne – mówi Magdalena Grochala, współorganizatorka spotkań Komu Komunikacja i współautorka badania.

- Współpraca między PR-owcami a digital influencerami to biznes. Pamiętać muszą o tym obie strony. Digital influencerze oferując swoje usługi, powinni zapewnić jak najwyższą jakość i zadbać także o formalną stronę współpracy. PR-owcy i przedstawiciele marek natomiast nie mogą zapominać, że za dobrze wykonaną pracę należy się odpowiednie wynagrodzenie. Wyniki naszego badania wskazują, że niezrozumienie tej reguły rodzi nieporozumienia i trudną do zaakceptowania rozbieżność między oczekiwaniami a rzeczywistością – komentuje Łukasz Majewski, współorganizator spotkań Komu Komunikacja i współautor badania.

Partnerami badania są: LifeTube, Związek Firm Public Relations oraz Polskie Stowarzyszenie Public Relations.

Komu Komunikacja to projekt przygotowany z myślą o praktykach PR, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę, podzielić się doświadczeniami, podyskutować z ludźmi z branży i posłuchać ekspertów. Comiesięczne, bezpłatne spotkania dotyczą różnej tematyki i organizowane są w różnych miejscach Krakowa.

Publicado en: Marketing
  • Inicia sesión para ver los comentarios

PR-owcy i digital influencerzy – co sądzą o sobie nawzajem - infografika dot. raportu z ogólnopolskiego badania Komu Komunikacja

  1. 1. PR-OWCY i DIGITAL INFLUENCERZY – co sądzą o sobie nawzajem? Digital influencerzy najchętniej współpracują z PR-owcami jako ambasadorzy marki (53%), PR-owcy natomiast najczęściej oczekują od DI testu, recenzji produktu/usługi (69%). Digital influencerów najbardziej irytuje oczekiwanie przez PR-owców współpracy bez wynagrodzenia oraz niejasne zapytania o współpracę. PR-owców najbardziej irytuje, gdy digital influencerzy nie wywiązują się z terminów i zobowiązań oraz oczekują dodatkowych korzyści materialnych. 40% PR-owców i 44% digital influencerów ocenia wzajemną współpracę na 4 w pięciostopniowej skali. PEŁNY DOSTĘP DO BADANIA: www.KomuKomunikacja.pl Komu Komunikacja to projekt przygotowany z myślą o praktykach PR, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę, dzielić się doświadczeniami, dyskutować z ludźmi z branży i słuchać ekspertów. Comiesięczne, bezpłatne spotkania dotyczą różnej tematyki i organizowane są od marca 2014 roku w niecodziennych miejscach Krakowa. www.KomuKomunikacja.pl Badanie zrealizowane przez Komu Komunikacja we współpracy merytorycznej z Between the Signs przeprowadzono w terminie od 2 listopada do 4 grudnia 2015 r. na próbie N=77 digital influencerów (blogerów, vlogerów, twórców treści w Internecie działających na platformach społecznościowych) i N=82 PR-owców. Techniką zastosowaną w badaniu były ankiety internetowe. SOCIAL MEDIA, w których działają biorący udział w badaniu digital influencerzy: 100% Facebook 92% Instagram 52% Twitter 42% YouTube 80% Platforma blogowa Inne preferowane FORMY WSPÓŁPRACY wskazywane przez DI: Test, recenzja produktu/ usługi 53% Artykuł sponsorowany 40% Konkurs 38% Product placement 31% Inne preferowane FORMY WSPÓŁPRACY wskazywane przez PR-owców: Konkurs 52% Bycie ambasadorem marki 49% Akcje specjalne 41% Zaproszenia DI na event marki 41% PR-owiec, wybierając digital influencera do współpracy, ZWRACA UWAGĘ NA: Grupę docelową, do której trafia DI Tematy podejmowane przez DI Dopasowanie do charakteru marki Zasięg/ popularność DI 68% 55% 49% 40% PR-owcy NAJCZĘŚCIEJ KONTAKTUJĄ SIĘ z digital influencerami: 93% E-mail 55% Social media 45% Telefon Preferowane przez digital influencerów FORMY KONTAKTU z PR-owcami: 90% E-mail 36% Social media 29% Telefon 32% Bezpośrednie spotkanie DI ODMAWIAJĄ WSPÓŁPRACY z PR-owcami, gdy: 27% Temat i marka nie pasują do ich bloga/vloga 27% Nie odpowiada im sposób rozliczenia zaproponowany przez PR-owca 21% Nie odpowiada im dana marka 17% Nie odpowiada im wizja współpracy zaproponowana przez PR-owca Jakiej FORMY ROZLICZENIA oczekują obie strony? 18% PR 92% DI 57% PR 8% DI Pieniądze Barter

×