SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Тема: «Небезпека в Інтернеті»
Мета:
Навчальна:
навчання інформаційній безпеці в Інтернеті
Виховна:
розвиток самоконтролю учнів і виховання уважного ставлення до
інформаційних ресурсів;
профілактика правопорушень в інтернеті, підвищення безпеки і правової
захищеності в глобальній мережі.
Завдання уроку:
формування навичок поведінки в інформаційному суспільстві з метою
забезпечення інформаційної безпеки;
розробка норм і правил поведінки дітей в мережі Інтернет;
відпрацювання навичок і вмінь: порівняння інформації, критичного
аналізу, виділення головних думок і грамотного їх викладення,
сприйняття і засвоєння почутого;
розширення кругозору учнів.
Обладнання: комп'ютер, проектор, презентація, інтерактивна гра, нетбуки на
кожного учня для практичної частини (по можливості).
Хід заняття
Учитель: Бурхливий розвиток комп'ютерних технологій і широке поширення
мережі Інтернет відкриває перед людьми великі можливості для спілкування і
саморозвитку. Інтернет - це не тільки джерело можливостей, але і джерело загроз.
Сьогодні кількість користувачів мережі Інтернет становить десятки мільйонів
людей, і чимала частина з них - діти, які можуть не знати про небезпеки світової
павутини. Дуже велику увагу при роботі з Інтернетом необхідно приділяти саме
питанням безпеки. І відповісти на питання: «Які небезпеки підстерігають нас в
Інтернеті?» І «Як їх уникнути?» Нам допоможе цей урок. Але перш ніж почнемо
працювати з цими питаннями, дайте відповідь на такі питання.
Експрес-опитування
1. У вас на домашньому комп'ютері встановлений Інтернет?
Так Ні
2. Твоє перше знайомство з Інтернетом було:
дома в школі в комп'ютерному клубі
3. Що вам найбільше подобається в Інтернеті?
a. шукати інформацію до уроків
b. переглядати пошту і писати листи
c. грати в різні ігри
d. спілкуватися в чатах
e. заводити нових друзів
f. брати участь в конкурсах -
g. інша відповідь_________________ ...
4. Коли ти виходиш в Інтернет ...
a. завжди поруч батьки або вчитель -
b. тебе ніхто не контролює -
c. по-різному
5. Скільки часу ти проводиш в Інтернеті?
a. менше години
b. від одного до двох годин
c. від двох до трьох годин
d. скільки хочеш
6. Як ваші батьки сприймають ваші заняття в Інтернеті? Чому?
a. добре, вважають що це корисно
b. погано, вважають, що це небезпечно
c. нічого не говорять
7. Найчастіше ти буваєш на сайті…
Учитель. А для чого по - вашому потрібен Інтернет? (Відповіді дітей)
Висновок: Інтернет - прекрасний спосіб вчитися, розвиватися, проте він може
сприяти розвитку залежної поведінки.
Але зовсім уникнути зустрічі з Інтернетом вам, звичайно, не вдасться. Тому
необхідно знати
Пам'ятайте!
ІНТЕРНЕТ може бути прекрасним і корисним засобом для навчання,
відпочинку або спілкування з друзями.
Але - як і реальний світ - Мережа теж може бути небезпечна!
ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА
Які небезпеки підстерігають нас в Інтернеті?
Презентація «Небезпеки в Інтернеті»
Кібер-булінг
Кібербулінг (кібер-знущання) - це віртуальний терор,
найчастіше підлітковий. Отримав свою назву від англійського
слова bull - бик, із спорідненими значеннями: агресивно
нападати, ятрити, задирати, чіплятися, провокувати,
дошкуляти, тероризувати, труїти. Кібербуллінг ще
перекладають, як кіберзапугування
Натисніть щоб
дізнатися історію
булінга
Кібер-булінг
•обмін короткими
емоційними репліками між
двома і більше людьми,
розгортається зазвичай в
публічних місцях Мережі.
Іноді перетворюється у
затяжний конфлікт
(holywar - священна
війна)
Перепалки
(флеймінг)
•повторювані образливі
повідомлення, спрямовані
на жертву (наприклад,
сотні SMS на мобільний
телефон, постійні
дзвінки), з
перевантаженням
персональних каналів
комунікації
Нападки,
постійні
виснажливі
атаки
•поширення образливої та
неправдивої інформації.
Текстові повідомлення,
фото, пісні, які часто
мають сексуальний
характер
Наклеп
(denigration)
•переслідувач позиціонує
себе як жертву,
використовуючи її пароль
доступу до аккаунт в
соціальних мережах, в
блозі, поштою, системі
миттєвих повідомлень,
або створює свій еккаунт
з аналогічним нікнеймом і
здійснює від імені жертви
негативну комунікацію
Самозванство
(impersonation)
•отримання персональної
інформації і публікація її в
інтернеті або передача
тим, кому вона не
призначалася
Обдурювання
(outing &
trickery)
•Будь-якій людині
притаманне бажання бути
включеним в групу.
Виключення ж з групи
сприймається як соціальна
смерть. Чим більшою мірою
людина виключається з
взаємодії, тим гірше він себе
почуває, і тим більше падає
його самооцінка. У
віртуальному середовищі це
може призвести до повного
емоційного руйнування
дитини
Відчуження
(остракізм,
ізоляція)
•приховане вистежування
жертви з метою
організації нападу,
побиття, згвалтування і
т.д.
Кіберпереслід
ування
•назва походить від випадків
в англійському метро, де
підлітки били перехожих,
тоді як інші записували це на
камеру мобільного телефону.
Зараз ця назва закріпилася
за будь-якими
відеороликами з записами
реальних сцен насильства.
Ці ролики розміщують в
інтернеті, де їх можуть
переглядати тисячі людей,
без згоди жертви
Хеппіслепінг
(Happy
Slapping)
Небажаний контент
Контент - це будь-яка інформація, що міститься на сайті, в блозі
користувача або на сторінці в соціальній мережі. Це може бути
текст, відео, аудіо, графічне зображення.
Небезпечний контент - інформація, що представляє загрозу
або викликає неприязнь.
Порнографія
• Найнебезпечніша - дитяча порнографія. Крім того, з дитячою порнографією
пов'язаний і ще один вельми неприємний момент. Зазвичай, ресурси подібного
толку залучають злочинців - педофілів, які використовують мережу для
знайомства з юними користувачами
Ресурси,…
• що пропагують вживання, виготовлення, збут наркотичних засобів і психотропних
речовин;
• що містять інструкції з виготовлення наркотиків;
• що закликають до скоєння суїцидів
Фото або відео зі сценами насильства
Як захиститись
від
небезпечного
контенту?
Виманювання інформації з
метою шахрайства
Шахрайство — заволодіння чужим майном або придбання
права на майно шляхом обману чи зловживання довірою.
Фíшинг (англ. phishing— рибальство) — вид шахрайства, метою якого є
виманювання у довірливих або неуважних користувачів мережі
персональних даних клієнтів онлайнових аукціонів, сервісів з
переказування або обміну валюти, інтернет-магазинів.
Вішинг (vishing — voice phishing) названий так за аналогією з
фішингом - поширеним мережевим шахрайством. Схожість назв
підкреслює той факт, що принципової різниці між вішинг і
фішингом немає. Основна відмінність вішинг в тому, що так чи
інакше задіюється телефон.
Фармінг (англ. pharming) - це процедура
скритного перенаправлення жертви на помилкову
IP-адресу. Для цього може використовуватися
навігаційна структура (файл хостів, система
доменних імен (DNS)).
Перейти до
Практичних
вправ
Віруси
Шкідливі дії:
 звукові і візуальні ефекти
 імітація збоїв ОС і апаратури
 перезавантаження комп'ютера
 розвалювання файлової системи
 знищення інформації
 передавання секретних даних через Інтернет
 масові атаки на сайти Інтернет
Ознаки:
 сповільнення роботи комп'ютера
 перезавантаження або зависання комп'ютера
 неправильна робота ОС або прикладних програм
 зміна довжини файлу
 появлення нових файлів
 зменшення об'єму оперативної пам'яті
Комп'ютерний вірус – це програма, яка при запуску має
властивість розповсюджуватися без керування людиною.
Віруси
 Файлові – заражають файли *.exe, *.sys, *.dll.
 Завантажувальні (бутові, від англ. boot –
завантаження) – заражають завантажувальні
сектори дисків і дискет.
 Макровіруси – заражають документи з макросами
(*.doc, *.xls, *.mdb)
 Поліморфні – при кожному новому зараженні
небагато змінюють свій код.
 Мережеві віруси – розповсюджуються через
компютерні мережі
 хробаки – розповсюджуються через електронну пошту
 “троянські коні" ("трояни") – програми, які дозволяють одержати
віддалене керування комп'ютером через Інтернет, в т.ч. передавати
паролі, організовувати масовані атаки на сайти (DOS-атаки, англ.
Denial Of Service – відказ в обслуговуванні)
Кібер-грумінг
Кібер-грумінг - спеціальний термін, який визначає дії зловмисників
для розбещення дітей та використанню їх в сексуальних цілях. Як
правило, все починається з віртуального спілкування. Часом
докучаннями все і закінчується, але часто злочинці втираються в
довіру до дитини і намагаються організувати особисту зустріч
Шахраї дуже добре ознайомлені з особливостями
вікової психології дитини і досить легко можуть
встановлювати з нею контакт в соціальних мережах,
форумах. Починаючи з віртуального спілкування і
входячи в довіру до дитини, злочинці пропонують
"потоваришувати", а потім поступово переходять до
розмов про зустріч у реальному житті і переводять
тему спілкування в сексуальну площину. Як варіант,
виділяють ще один вид кибер-грумінгу - наполегливе
чіпляння в мережі з сексуальними пропозиціями,
розмови на теми сексу, насильства і (або)
виготовлення, розповсюдження і використання
матеріалів зі сценами насильства над дітьми (у
більшості випадків - сексуального).
А тепер давайте подумаємо, як же ми можемо вберегти себе від цих небезпек.
Як ви думаєте, чи все, що опубліковано в Інтернеті правда, чи варто довіряти
усьому? (Припущення дітей).
Як можна захиститись від небезпеки в Інтернеті?
В Інтернеті, зокрема в соціальних мережах, повідомляй про
себе лише ті факти, які допомагають цікавому спілкуванню.
Додавай до ―друзів‖ лише тих людей, яких знаєш в реальному
житті.
Спілкування
Небезпечно:
• Повідомляти свою адресу,
номер телефону.
• Додавати до ―друзів‖
незнайомців
• Викладати власні
фотографії в загальному
доступі
Безпечно:
• Повідомляти своє ім’я, вік
• Говорити про свої
захоплення та вподобання
• Додавати до ―друзів‖
однокласників, родичів,
знайомих
• Обмежити доступ до своїх
даних лише для друзів
Знайомства
Небезпечно:
• Розповідати особисту
інформацію про себе та
батьків
• Надсилати незнайомцям
свої фотографії
• Приймати запрошення
зустрітись з віртуальними
знайомими в реальному
житті
Не вір усьому, що кажуть про себе віртуальні знайомі. Будь-хто
може користуватися соціальними мережами, форумами, чатами,
видаючи себе за іншого.
Безпечно:
• Заводити нових друзів у
мережі
• Обговорювати з ними
загальні цікаві теми
(фільми, музика, хобі,
спорт тощо)
• Використовувати
псевдоніми (ніки)
Спам
Спам – це масова розсилка шкідливих небажаних повідомлень.
Вони засмічують електронну скриньку і можуть бути
небезпечними для комп’ютера.
Небезпечно:
• Відкривати повідомлення та
вкладені в них файли від
незнайомих людей
• Відповідати на спам-
повідомлення
• Пересилати ―листи щастя‖
по електронній пошті чи в
соціальних мережах
Безпечно:
• Використовувати окрему
електронну адресу для
реєстрації на форумах і т.д.
• Видаляти всі підозрілі
повідомлення від
незнайомців
• Налагодити спам-фільтр в
поштовій системі
Перед тим, як завантажити файли з Інтернету (музику, фільм, картинку,
програму чи навіть текстовий файл), краще порадитися з більш досвідченими
користувачами Інтернету. Завантаження деяких файлів може бути
незаконним чи небезпечним тобто може ―заразити‖ комп’ютер вірусами.
Небезпечно:
• Завантажувати та
встановлювати програми
без дозволу батьків
• Завантажувати фільми,
музику без дозволу
батьків
• Відкривати та
завантажувати файли,
вкладені у повідомлення
незнайомців
Завантаження
Безпечно:
• Завантажувати файли
лише з дозволу та під
наглядом батьків
ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА
Для відпрацювання вироблених правил учні самостійно працюють з
інтерактивною грою «Інтернет-шахрайство» (Якщо є можливість на нетбуках, або
на проекторі проходить гру декілька учнів коментуючи свої дії).
ПІДСУМОК УРОКУ
Кожен учень отримує пам’ятку «Мої безпечні правила поведінки в Інтернеті».

More Related Content

What's hot

безпека дітей в інтернеті. презентація для батьків
безпека дітей в інтернеті. презентація для батьківбезпека дітей в інтернеті. презентація для батьків
безпека дітей в інтернеті. презентація для батьківviolet1975
 
Презентація на тему "Правила спілкування"
Презентація на тему "Правила спілкування"Презентація на тему "Правила спілкування"
Презентація на тему "Правила спілкування"dtamara123
 
Паризька мирна конференція
Паризька мирна конференціяПаризька мирна конференція
Паризька мирна конференціяArkusha
 
карбонові кислоти
карбонові кислотикарбонові кислоти
карбонові кислотиOlga_ser
 
ХАРАКТЕРИСТИКА учня початкової школи
ХАРАКТЕРИСТИКА учня початкової школиХАРАКТЕРИСТИКА учня початкової школи
ХАРАКТЕРИСТИКА учня початкової школиКовпитська ЗОШ
 
Презентація Інформаційна безпека Урок 11.pptx
Презентація Інформаційна безпека Урок 11.pptxПрезентація Інформаційна безпека Урок 11.pptx
Презентація Інформаційна безпека Урок 11.pptxssuserc8ab9c
 
Презентація 1
Презентація 1Презентація 1
Презентація 1Vladysha1989
 
Права та обов’язки дитини
Права та обов’язки дитиниПрава та обов’язки дитини
Права та обов’язки дитиниpc1kab17ppt
 
Тайм-менеджмент.Презентація.pptx
Тайм-менеджмент.Презентація.pptxТайм-менеджмент.Презентація.pptx
Тайм-менеджмент.Презентація.pptxgurtova
 
Алкани,алкени ,алкіни
Алкани,алкени ,алкіниАлкани,алкени ,алкіни
Алкани,алкени ,алкіниssuser90b404
 
Дидактичні картки з історії України 5клас
Дидактичні картки з історії України 5класДидактичні картки з історії України 5клас
Дидактичні картки з історії України 5класНаталія Бондаренко
 
ПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА ФРІДРИХА ФРЕБЕЛЯ В КОНТЕКСТІ STEM-ОСВІТИ
ПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА ФРІДРИХА ФРЕБЕЛЯ В КОНТЕКСТІ STEM-ОСВІТИПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА ФРІДРИХА ФРЕБЕЛЯ В КОНТЕКСТІ STEM-ОСВІТИ
ПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА ФРІДРИХА ФРЕБЕЛЯ В КОНТЕКСТІ STEM-ОСВІТИOleksii Voronkin
 
Приготування розчинів для домедичної допомоги
Приготування розчинів для домедичної допомогиПриготування розчинів для домедичної допомоги
Приготування розчинів для домедичної допомогиЕлена Мешкова
 
педрада системно діяльнісний підхід (єгорова н.а)
педрада системно діяльнісний підхід (єгорова н.а)педрада системно діяльнісний підхід (єгорова н.а)
педрада системно діяльнісний підхід (єгорова н.а)Таня Кибицкая
 
Лепбук – новітній спосіб організації навчальної діяльності
Лепбук – новітній спосіб організації навчальної діяльності Лепбук – новітній спосіб організації навчальної діяльності
Лепбук – новітній спосіб організації навчальної діяльності bulba81
 
БСР тренувальні вправи
БСР тренувальні вправиБСР тренувальні вправи
БСР тренувальні вправиSvitlana ZHyvolup
 

What's hot (20)

безпека дітей в інтернеті. презентація для батьків
безпека дітей в інтернеті. презентація для батьківбезпека дітей в інтернеті. презентація для батьків
безпека дітей в інтернеті. презентація для батьків
 
Презентація на тему "Правила спілкування"
Презентація на тему "Правила спілкування"Презентація на тему "Правила спілкування"
Презентація на тему "Правила спілкування"
 
Паризька мирна конференція
Паризька мирна конференціяПаризька мирна конференція
Паризька мирна конференція
 
карбонові кислоти
карбонові кислотикарбонові кислоти
карбонові кислоти
 
Презентація «Їх дух незламний і безсмертний подвиг» (до Дня пам’яті Героїв Не...
Презентація «Їх дух незламний і безсмертний подвиг» (до Дня пам’яті Героїв Не...Презентація «Їх дух незламний і безсмертний подвиг» (до Дня пам’яті Героїв Не...
Презентація «Їх дух незламний і безсмертний подвиг» (до Дня пам’яті Героїв Не...
 
ХАРАКТЕРИСТИКА учня початкової школи
ХАРАКТЕРИСТИКА учня початкової школиХАРАКТЕРИСТИКА учня початкової школи
ХАРАКТЕРИСТИКА учня початкової школи
 
Проект 9-В "Мій родовід"
Проект 9-В "Мій родовід"Проект 9-В "Мій родовід"
Проект 9-В "Мій родовід"
 
доповідь віктимна повдінка
доповідь віктимна повдінка доповідь віктимна повдінка
доповідь віктимна повдінка
 
Презентація Інформаційна безпека Урок 11.pptx
Презентація Інформаційна безпека Урок 11.pptxПрезентація Інформаційна безпека Урок 11.pptx
Презентація Інформаційна безпека Урок 11.pptx
 
Презентація 1
Презентація 1Презентація 1
Презентація 1
 
Права та обов’язки дитини
Права та обов’язки дитиниПрава та обов’язки дитини
Права та обов’язки дитини
 
Тайм-менеджмент.Презентація.pptx
Тайм-менеджмент.Презентація.pptxТайм-менеджмент.Презентація.pptx
Тайм-менеджмент.Презентація.pptx
 
Алкани,алкени ,алкіни
Алкани,алкени ,алкіниАлкани,алкени ,алкіни
Алкани,алкени ,алкіни
 
Дидактичні картки з історії України 5клас
Дидактичні картки з історії України 5класДидактичні картки з історії України 5клас
Дидактичні картки з історії України 5клас
 
ПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА ФРІДРИХА ФРЕБЕЛЯ В КОНТЕКСТІ STEM-ОСВІТИ
ПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА ФРІДРИХА ФРЕБЕЛЯ В КОНТЕКСТІ STEM-ОСВІТИПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА ФРІДРИХА ФРЕБЕЛЯ В КОНТЕКСТІ STEM-ОСВІТИ
ПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА ФРІДРИХА ФРЕБЕЛЯ В КОНТЕКСТІ STEM-ОСВІТИ
 
9 клас урок № 21 лейкоцити
9 клас  урок № 21 лейкоцити9 клас  урок № 21 лейкоцити
9 клас урок № 21 лейкоцити
 
Приготування розчинів для домедичної допомоги
Приготування розчинів для домедичної допомогиПриготування розчинів для домедичної допомоги
Приготування розчинів для домедичної допомоги
 
педрада системно діяльнісний підхід (єгорова н.а)
педрада системно діяльнісний підхід (єгорова н.а)педрада системно діяльнісний підхід (єгорова н.а)
педрада системно діяльнісний підхід (єгорова н.а)
 
Лепбук – новітній спосіб організації навчальної діяльності
Лепбук – новітній спосіб організації навчальної діяльності Лепбук – новітній спосіб організації навчальної діяльності
Лепбук – новітній спосіб організації навчальної діяльності
 
БСР тренувальні вправи
БСР тренувальні вправиБСР тренувальні вправи
БСР тренувальні вправи
 

Similar to Небезпека в Інтернеті

Кібербуллінг
КібербуллінгКібербуллінг
Кібербуллінгrmk-resh
 
Кібербезпека - поради дітям від кіберполіції
Кібербезпека - поради дітям від кіберполіціїКібербезпека - поради дітям від кіберполіції
Кібербезпека - поради дітям від кіберполіціїssusere4e7fc
 
06 проведіть корисний урок до дня безпечного інтернету з матеріалами від проекту
06 проведіть корисний урок до дня безпечного інтернету з матеріалами від проекту06 проведіть корисний урок до дня безпечного інтернету з матеріалами від проекту
06 проведіть корисний урок до дня безпечного інтернету з матеріалами від проектуВолодимир Медвідь
 
РучицаК безпека в інтернеті
РучицаК безпека в інтернетіРучицаК безпека в інтернеті
РучицаК безпека в інтернетіLanakoch
 
наукова конференція день безпечного інтернету
наукова конференція день безпечного інтернетунаукова конференція день безпечного інтернету
наукова конференція день безпечного інтернетуbti14
 
Практична медіаосвіта. Частина 2.3
Практична медіаосвіта. Частина 2.3Практична медіаосвіта. Частина 2.3
Практична медіаосвіта. Частина 2.3Academy of Ukrainian Press
 
батьківські збори на тему безпечний інтернет
батьківські збори на тему безпечний інтернетбатьківські збори на тему безпечний інтернет
батьківські збори на тему безпечний інтернетznannademcenko
 
Mediabezpeka
MediabezpekaMediabezpeka
MediabezpekaSchool71
 
Безопасность в интернете
Безопасность в интернетеБезопасность в интернете
Безопасность в интернетеDmitry Bulgakov
 
Інтернет сьогодні: загроза чи розвиток для дитини
Інтернет сьогодні: загроза чи розвиток для дитиниІнтернет сьогодні: загроза чи розвиток для дитини
Інтернет сьогодні: загроза чи розвиток для дитиниSerjio Marchenko
 
пам'ятка для батьків
пам'ятка для батьківпам'ятка для батьків
пам'ятка для батьківssuserce4e97
 

Similar to Небезпека в Інтернеті (20)

239,23.docx
239,23.docx239,23.docx
239,23.docx
 
3 2 libre
3 2 libre3 2 libre
3 2 libre
 
Кібербуллінг
КібербуллінгКібербуллінг
Кібербуллінг
 
Кібербезпека - поради дітям від кіберполіції
Кібербезпека - поради дітям від кіберполіціїКібербезпека - поради дітям від кіберполіції
Кібербезпека - поради дітям від кіберполіції
 
06 проведіть корисний урок до дня безпечного інтернету з матеріалами від проекту
06 проведіть корисний урок до дня безпечного інтернету з матеріалами від проекту06 проведіть корисний урок до дня безпечного інтернету з матеріалами від проекту
06 проведіть корисний урок до дня безпечного інтернету з матеріалами від проекту
 
РучицаК безпека в інтернеті
РучицаК безпека в інтернетіРучицаК безпека в інтернеті
РучицаК безпека в інтернеті
 
Scenarij linijky
Scenarij linijkyScenarij linijky
Scenarij linijky
 
07 поради вчителям
07 поради вчителям07 поради вчителям
07 поради вчителям
 
наукова конференція день безпечного інтернету
наукова конференція день безпечного інтернетунаукова конференція день безпечного інтернету
наукова конференція день безпечного інтернету
 
Практична медіаосвіта. Частина 2.3
Практична медіаосвіта. Частина 2.3Практична медіаосвіта. Частина 2.3
Практична медіаосвіта. Частина 2.3
 
280116.pptx
280116.pptx280116.pptx
280116.pptx
 
01 кібербулінг або інтернет
01 кібербулінг або інтернет01 кібербулінг або інтернет
01 кібербулінг або інтернет
 
154
154154
154
 
безпека в інтернеті
безпека в інтернетібезпека в інтернеті
безпека в інтернеті
 
безпечний інтернет для дітей
безпечний інтернет для дітейбезпечний інтернет для дітей
безпечний інтернет для дітей
 
батьківські збори на тему безпечний інтернет
батьківські збори на тему безпечний інтернетбатьківські збори на тему безпечний інтернет
батьківські збори на тему безпечний інтернет
 
Mediabezpeka
MediabezpekaMediabezpeka
Mediabezpeka
 
Безопасность в интернете
Безопасность в интернетеБезопасность в интернете
Безопасность в интернете
 
Інтернет сьогодні: загроза чи розвиток для дитини
Інтернет сьогодні: загроза чи розвиток для дитиниІнтернет сьогодні: загроза чи розвиток для дитини
Інтернет сьогодні: загроза чи розвиток для дитини
 
пам'ятка для батьків
пам'ятка для батьківпам'ятка для батьків
пам'ятка для батьків
 

More from Academy of Ukrainian Press

Про сучасного читача і про можливості використання медіатексту на уроці літер...
Про сучасного читача і про можливості використання медіатексту на уроці літер...Про сучасного читача і про можливості використання медіатексту на уроці літер...
Про сучасного читача і про можливості використання медіатексту на уроці літер...Academy of Ukrainian Press
 
Медіакомпетентність педагога
Медіакомпетентність педагогаМедіакомпетентність педагога
Медіакомпетентність педагогаAcademy of Ukrainian Press
 
Стаття з журналу «Шкільний бібліотечно-інформаційний центр»
Стаття з журналу «Шкільний бібліотечно-інформаційний центр»Стаття з журналу «Шкільний бібліотечно-інформаційний центр»
Стаття з журналу «Шкільний бібліотечно-інформаційний центр»Academy of Ukrainian Press
 
Медийная и информационная грамотность: программа обучения педагогов
Медийная и информационная грамотность: программа обучения педагоговМедийная и информационная грамотность: программа обучения педагогов
Медийная и информационная грамотность: программа обучения педагоговAcademy of Ukrainian Press
 
Навчальна програма з «Основ медіаграмотності»
Навчальна програма з «Основ медіаграмотності» Навчальна програма з «Основ медіаграмотності»
Навчальна програма з «Основ медіаграмотності» Academy of Ukrainian Press
 
Граматика кіномови. Урок 2. Модель уроку
Граматика кіномови. Урок 2. Модель урокуГраматика кіномови. Урок 2. Модель уроку
Граматика кіномови. Урок 2. Модель урокуAcademy of Ukrainian Press
 
Граматика кіномови. Урок 3. Модель уроку
Граматика кіномови. Урок 3. Модель урокуГраматика кіномови. Урок 3. Модель уроку
Граматика кіномови. Урок 3. Модель урокуAcademy of Ukrainian Press
 
Граматика кіномови. Урок 4. Модель уроку
Граматика кіномови. Урок 4. Модель урокуГраматика кіномови. Урок 4. Модель уроку
Граматика кіномови. Урок 4. Модель урокуAcademy of Ukrainian Press
 
Граматика кіномови. Урок 4
Граматика кіномови. Урок 4Граматика кіномови. Урок 4
Граматика кіномови. Урок 4Academy of Ukrainian Press
 
Навчальна програма “Медіаосвіта (медіаграмотність)”
Навчальна програма “Медіаосвіта (медіаграмотність)”Навчальна програма “Медіаосвіта (медіаграмотність)”
Навчальна програма “Медіаосвіта (медіаграмотність)”Academy of Ukrainian Press
 

More from Academy of Ukrainian Press (20)

Про сучасного читача і про можливості використання медіатексту на уроці літер...
Про сучасного читача і про можливості використання медіатексту на уроці літер...Про сучасного читача і про можливості використання медіатексту на уроці літер...
Про сучасного читача і про можливості використання медіатексту на уроці літер...
 
Медіакомпетентність педагога
Медіакомпетентність педагогаМедіакомпетентність педагога
Медіакомпетентність педагога
 
Стаття з журналу «Шкільний бібліотечно-інформаційний центр»
Стаття з журналу «Шкільний бібліотечно-інформаційний центр»Стаття з журналу «Шкільний бібліотечно-інформаційний центр»
Стаття з журналу «Шкільний бібліотечно-інформаційний центр»
 
Медийная и информационная грамотность: программа обучения педагогов
Медийная и информационная грамотность: программа обучения педагоговМедийная и информационная грамотность: программа обучения педагогов
Медийная и информационная грамотность: программа обучения педагогов
 
Навчальна програма з «Основ медіаграмотності»
Навчальна програма з «Основ медіаграмотності» Навчальна програма з «Основ медіаграмотності»
Навчальна програма з «Основ медіаграмотності»
 
Gramatyka kinomovy
Gramatyka kinomovyGramatyka kinomovy
Gramatyka kinomovy
 
Граматика кіномови. Урок 2. Модель уроку
Граматика кіномови. Урок 2. Модель урокуГраматика кіномови. Урок 2. Модель уроку
Граматика кіномови. Урок 2. Модель уроку
 
Граматика кіномови. Урок 3. Модель уроку
Граматика кіномови. Урок 3. Модель урокуГраматика кіномови. Урок 3. Модель уроку
Граматика кіномови. Урок 3. Модель уроку
 
Граматика кіномови. Урок 4. Модель уроку
Граматика кіномови. Урок 4. Модель урокуГраматика кіномови. Урок 4. Модель уроку
Граматика кіномови. Урок 4. Модель уроку
 
Граматика кіномови. Урок 4
Граматика кіномови. Урок 4Граматика кіномови. Урок 4
Граматика кіномови. Урок 4
 
Навчальна програма “Медіаосвіта (медіаграмотність)”
Навчальна програма “Медіаосвіта (медіаграмотність)”Навчальна програма “Медіаосвіта (медіаграмотність)”
Навчальна програма “Медіаосвіта (медіаграмотність)”
 
Programsummerschooend
ProgramsummerschooendProgramsummerschooend
Programsummerschooend
 
Programm summer 14_19_07
Programm summer 14_19_07Programm summer 14_19_07
Programm summer 14_19_07
 
Programm seminar
Programm seminarProgramm seminar
Programm seminar
 
Programm second summer_school_2012
Programm second summer_school_2012Programm second summer_school_2012
Programm second summer_school_2012
 
Programm first summer_school_for_teachers
Programm first summer_school_for_teachersProgramm first summer_school_for_teachers
Programm first summer_school_for_teachers
 
Programm winter school 02.02[1]
Programm winter school 02.02[1]Programm winter school 02.02[1]
Programm winter school 02.02[1]
 
Programm summer conference26.7 (1)
Programm summer conference26.7 (1)Programm summer conference26.7 (1)
Programm summer conference26.7 (1)
 
Program23.10end
Program23.10endProgram23.10end
Program23.10end
 
Program 23 25_yalta
Program 23 25_yaltaProgram 23 25_yalta
Program 23 25_yalta
 

Небезпека в Інтернеті

  • 1. Тема: «Небезпека в Інтернеті» Мета: Навчальна: навчання інформаційній безпеці в Інтернеті Виховна: розвиток самоконтролю учнів і виховання уважного ставлення до інформаційних ресурсів; профілактика правопорушень в інтернеті, підвищення безпеки і правової захищеності в глобальній мережі. Завдання уроку: формування навичок поведінки в інформаційному суспільстві з метою забезпечення інформаційної безпеки; розробка норм і правил поведінки дітей в мережі Інтернет; відпрацювання навичок і вмінь: порівняння інформації, критичного аналізу, виділення головних думок і грамотного їх викладення, сприйняття і засвоєння почутого; розширення кругозору учнів. Обладнання: комп'ютер, проектор, презентація, інтерактивна гра, нетбуки на кожного учня для практичної частини (по можливості). Хід заняття Учитель: Бурхливий розвиток комп'ютерних технологій і широке поширення мережі Інтернет відкриває перед людьми великі можливості для спілкування і саморозвитку. Інтернет - це не тільки джерело можливостей, але і джерело загроз. Сьогодні кількість користувачів мережі Інтернет становить десятки мільйонів людей, і чимала частина з них - діти, які можуть не знати про небезпеки світової павутини. Дуже велику увагу при роботі з Інтернетом необхідно приділяти саме питанням безпеки. І відповісти на питання: «Які небезпеки підстерігають нас в Інтернеті?» І «Як їх уникнути?» Нам допоможе цей урок. Але перш ніж почнемо працювати з цими питаннями, дайте відповідь на такі питання. Експрес-опитування 1. У вас на домашньому комп'ютері встановлений Інтернет? Так Ні 2. Твоє перше знайомство з Інтернетом було: дома в школі в комп'ютерному клубі 3. Що вам найбільше подобається в Інтернеті? a. шукати інформацію до уроків b. переглядати пошту і писати листи c. грати в різні ігри d. спілкуватися в чатах
  • 2. e. заводити нових друзів f. брати участь в конкурсах - g. інша відповідь_________________ ... 4. Коли ти виходиш в Інтернет ... a. завжди поруч батьки або вчитель - b. тебе ніхто не контролює - c. по-різному 5. Скільки часу ти проводиш в Інтернеті? a. менше години b. від одного до двох годин c. від двох до трьох годин d. скільки хочеш 6. Як ваші батьки сприймають ваші заняття в Інтернеті? Чому? a. добре, вважають що це корисно b. погано, вважають, що це небезпечно c. нічого не говорять 7. Найчастіше ти буваєш на сайті… Учитель. А для чого по - вашому потрібен Інтернет? (Відповіді дітей) Висновок: Інтернет - прекрасний спосіб вчитися, розвиватися, проте він може сприяти розвитку залежної поведінки. Але зовсім уникнути зустрічі з Інтернетом вам, звичайно, не вдасться. Тому необхідно знати Пам'ятайте! ІНТЕРНЕТ може бути прекрасним і корисним засобом для навчання, відпочинку або спілкування з друзями. Але - як і реальний світ - Мережа теж може бути небезпечна! ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА Які небезпеки підстерігають нас в Інтернеті? Презентація «Небезпеки в Інтернеті» Кібер-булінг Кібербулінг (кібер-знущання) - це віртуальний терор, найчастіше підлітковий. Отримав свою назву від англійського слова bull - бик, із спорідненими значеннями: агресивно нападати, ятрити, задирати, чіплятися, провокувати, дошкуляти, тероризувати, труїти. Кібербуллінг ще перекладають, як кіберзапугування Натисніть щоб дізнатися історію булінга Кібер-булінг •обмін короткими емоційними репліками між двома і більше людьми, розгортається зазвичай в публічних місцях Мережі. Іноді перетворюється у затяжний конфлікт (holywar - священна війна) Перепалки (флеймінг) •повторювані образливі повідомлення, спрямовані на жертву (наприклад, сотні SMS на мобільний телефон, постійні дзвінки), з перевантаженням персональних каналів комунікації Нападки, постійні виснажливі атаки •поширення образливої та неправдивої інформації. Текстові повідомлення, фото, пісні, які часто мають сексуальний характер Наклеп (denigration) •переслідувач позиціонує себе як жертву, використовуючи її пароль доступу до аккаунт в соціальних мережах, в блозі, поштою, системі миттєвих повідомлень, або створює свій еккаунт з аналогічним нікнеймом і здійснює від імені жертви негативну комунікацію Самозванство (impersonation) •отримання персональної інформації і публікація її в інтернеті або передача тим, кому вона не призначалася Обдурювання (outing & trickery) •Будь-якій людині притаманне бажання бути включеним в групу. Виключення ж з групи сприймається як соціальна смерть. Чим більшою мірою людина виключається з взаємодії, тим гірше він себе почуває, і тим більше падає його самооцінка. У віртуальному середовищі це може призвести до повного емоційного руйнування дитини Відчуження (остракізм, ізоляція) •приховане вистежування жертви з метою організації нападу, побиття, згвалтування і т.д. Кіберпереслід ування •назва походить від випадків в англійському метро, де підлітки били перехожих, тоді як інші записували це на камеру мобільного телефону. Зараз ця назва закріпилася за будь-якими відеороликами з записами реальних сцен насильства. Ці ролики розміщують в інтернеті, де їх можуть переглядати тисячі людей, без згоди жертви Хеппіслепінг (Happy Slapping)
  • 3. Небажаний контент Контент - це будь-яка інформація, що міститься на сайті, в блозі користувача або на сторінці в соціальній мережі. Це може бути текст, відео, аудіо, графічне зображення. Небезпечний контент - інформація, що представляє загрозу або викликає неприязнь. Порнографія • Найнебезпечніша - дитяча порнографія. Крім того, з дитячою порнографією пов'язаний і ще один вельми неприємний момент. Зазвичай, ресурси подібного толку залучають злочинців - педофілів, які використовують мережу для знайомства з юними користувачами Ресурси,… • що пропагують вживання, виготовлення, збут наркотичних засобів і психотропних речовин; • що містять інструкції з виготовлення наркотиків; • що закликають до скоєння суїцидів Фото або відео зі сценами насильства Як захиститись від небезпечного контенту? Виманювання інформації з метою шахрайства Шахрайство — заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою. Фíшинг (англ. phishing— рибальство) — вид шахрайства, метою якого є виманювання у довірливих або неуважних користувачів мережі персональних даних клієнтів онлайнових аукціонів, сервісів з переказування або обміну валюти, інтернет-магазинів. Вішинг (vishing — voice phishing) названий так за аналогією з фішингом - поширеним мережевим шахрайством. Схожість назв підкреслює той факт, що принципової різниці між вішинг і фішингом немає. Основна відмінність вішинг в тому, що так чи інакше задіюється телефон. Фармінг (англ. pharming) - це процедура скритного перенаправлення жертви на помилкову IP-адресу. Для цього може використовуватися навігаційна структура (файл хостів, система доменних імен (DNS)). Перейти до Практичних вправ Віруси Шкідливі дії:  звукові і візуальні ефекти  імітація збоїв ОС і апаратури  перезавантаження комп'ютера  розвалювання файлової системи  знищення інформації  передавання секретних даних через Інтернет  масові атаки на сайти Інтернет Ознаки:  сповільнення роботи комп'ютера  перезавантаження або зависання комп'ютера  неправильна робота ОС або прикладних програм  зміна довжини файлу  появлення нових файлів  зменшення об'єму оперативної пам'яті Комп'ютерний вірус – це програма, яка при запуску має властивість розповсюджуватися без керування людиною. Віруси  Файлові – заражають файли *.exe, *.sys, *.dll.  Завантажувальні (бутові, від англ. boot – завантаження) – заражають завантажувальні сектори дисків і дискет.  Макровіруси – заражають документи з макросами (*.doc, *.xls, *.mdb)  Поліморфні – при кожному новому зараженні небагато змінюють свій код.  Мережеві віруси – розповсюджуються через компютерні мережі  хробаки – розповсюджуються через електронну пошту  “троянські коні" ("трояни") – програми, які дозволяють одержати віддалене керування комп'ютером через Інтернет, в т.ч. передавати паролі, організовувати масовані атаки на сайти (DOS-атаки, англ. Denial Of Service – відказ в обслуговуванні) Кібер-грумінг Кібер-грумінг - спеціальний термін, який визначає дії зловмисників для розбещення дітей та використанню їх в сексуальних цілях. Як правило, все починається з віртуального спілкування. Часом докучаннями все і закінчується, але часто злочинці втираються в довіру до дитини і намагаються організувати особисту зустріч Шахраї дуже добре ознайомлені з особливостями вікової психології дитини і досить легко можуть встановлювати з нею контакт в соціальних мережах, форумах. Починаючи з віртуального спілкування і входячи в довіру до дитини, злочинці пропонують "потоваришувати", а потім поступово переходять до розмов про зустріч у реальному житті і переводять тему спілкування в сексуальну площину. Як варіант, виділяють ще один вид кибер-грумінгу - наполегливе чіпляння в мережі з сексуальними пропозиціями, розмови на теми сексу, насильства і (або) виготовлення, розповсюдження і використання матеріалів зі сценами насильства над дітьми (у більшості випадків - сексуального). А тепер давайте подумаємо, як же ми можемо вберегти себе від цих небезпек. Як ви думаєте, чи все, що опубліковано в Інтернеті правда, чи варто довіряти усьому? (Припущення дітей). Як можна захиститись від небезпеки в Інтернеті?
  • 4. В Інтернеті, зокрема в соціальних мережах, повідомляй про себе лише ті факти, які допомагають цікавому спілкуванню. Додавай до ―друзів‖ лише тих людей, яких знаєш в реальному житті. Спілкування Небезпечно: • Повідомляти свою адресу, номер телефону. • Додавати до ―друзів‖ незнайомців • Викладати власні фотографії в загальному доступі Безпечно: • Повідомляти своє ім’я, вік • Говорити про свої захоплення та вподобання • Додавати до ―друзів‖ однокласників, родичів, знайомих • Обмежити доступ до своїх даних лише для друзів Знайомства Небезпечно: • Розповідати особисту інформацію про себе та батьків • Надсилати незнайомцям свої фотографії • Приймати запрошення зустрітись з віртуальними знайомими в реальному житті Не вір усьому, що кажуть про себе віртуальні знайомі. Будь-хто може користуватися соціальними мережами, форумами, чатами, видаючи себе за іншого. Безпечно: • Заводити нових друзів у мережі • Обговорювати з ними загальні цікаві теми (фільми, музика, хобі, спорт тощо) • Використовувати псевдоніми (ніки) Спам Спам – це масова розсилка шкідливих небажаних повідомлень. Вони засмічують електронну скриньку і можуть бути небезпечними для комп’ютера. Небезпечно: • Відкривати повідомлення та вкладені в них файли від незнайомих людей • Відповідати на спам- повідомлення • Пересилати ―листи щастя‖ по електронній пошті чи в соціальних мережах Безпечно: • Використовувати окрему електронну адресу для реєстрації на форумах і т.д. • Видаляти всі підозрілі повідомлення від незнайомців • Налагодити спам-фільтр в поштовій системі Перед тим, як завантажити файли з Інтернету (музику, фільм, картинку, програму чи навіть текстовий файл), краще порадитися з більш досвідченими користувачами Інтернету. Завантаження деяких файлів може бути незаконним чи небезпечним тобто може ―заразити‖ комп’ютер вірусами. Небезпечно: • Завантажувати та встановлювати програми без дозволу батьків • Завантажувати фільми, музику без дозволу батьків • Відкривати та завантажувати файли, вкладені у повідомлення незнайомців Завантаження Безпечно: • Завантажувати файли лише з дозволу та під наглядом батьків ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА Для відпрацювання вироблених правил учні самостійно працюють з інтерактивною грою «Інтернет-шахрайство» (Якщо є можливість на нетбуках, або на проекторі проходить гру декілька учнів коментуючи свої дії). ПІДСУМОК УРОКУ Кожен учень отримує пам’ятку «Мої безпечні правила поведінки в Інтернеті».