1. გაკვეთილის გ ე გ მ ა
საგანი
მასწავლებელი
გაკვეთილის თემა
სწავლების საფეხური და
კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
სსსმ მოსწ. რაოდენობა
გაკვეთილის მიზანი:
ეროვნული სასწავლო
გეგმით მისაღწევი
შედეგები/ინდიკატორები
წინასწარი ცოდნა
ქართული ენა და ლიტერატურა
ლელა თამარაძე (მაძიებელი)
ფუტკარი
დაწყებითი, VI-ბ კლასი
30
1
მოსწავლეები გაეცნობიან ფუტკრის ცხოვრებას,
აუდიტორიის წინაშე წარმოადგენენ თავიანთ მოსაზრებებს
ფუტკრის შესახებ,მსჯელობას განამტკიცებენ
არგუმენტებით,შეძლებენ საკუთარი აზრის წერილობით
გამოხატვას, კლასში მყოფი სსსმ მოსწავლე აქტიურად
ჩაერთობა გაკვეთილში.
მიმართულება: ზეპირმეტყველება
ქართ.VI.1.მოსწავლეს აქვს ინფორმაციის მიღებისა და
გადაცემისათვის აუცილებელი უნარ-ჩვევები.
*გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას ამა თუ იმ
ფაქტისადმი;
*მეტყველების პროცესში თავისუფლად გადმოსცემს
სხვის ნათქვამს პერიფრაზის გამოყენებით;
ქართ.VI.2. .მოსწავლეს აქვს მხატვრული ტექსტის
გააზრებისათვის არსებითი მნიშვნელობის მქონე
დეტალების შეფასების უნარი.
*ასახელებს მისთვის აზრობრივი და მხატვრული
თვალსაზრისით მნიშვნელოვან ეპიზოდებს, გამოთქვამს და
ახდენს მათს ინტერპრეტირებას;
*მსჯელობს ტექსტში გამოკვეთილ ცალკეულ მოვლენებსა
და ფაქტებს შორის მიზეზ-შედეგობრივ კავშირზე;
მიმართულება წერა:
ქართ.VI.14. მოსწავლეს შეუძლია პიროვნული და
შემოქმედებითი გამოცდილების გამოყენება წერის
პროცესში; აქვს მხატვრული წარმოსახვის უნარი.
*საკუთარი განცდის, შთაბეჭდილების გადმოსაცემად
ირჩევს მისთვის სასურველ მხატვრულ ფორმას;
*კონკრეტული ლიტ. ჟანრის ტექსტის დასაწყისის
მიხედვით ქმნის შესაბამისი მხატვრული ფორმის მცირე
ზომის თხზულებას;
მოსწავლეებმა იციან მწერების შესახებ ბევრი რამ. დაწყებით
კლასებში ისწავლეს გოგებაშვილის ,,მტრედი და ფუტკარი”;
იცნობენ გამონათქვამებს და ანდაზებს ფუტკრის შესახებ.
2. შეფასება
საგანმანათლებლო
რესურსები და
გამოყენებული
ლიტერატურა
გაკვეთილის მსვლელობა,
მენეჯმენტი და დრო
განმავითარებელი: მასწავლებლის დაკვირვება და
კომენტარი მოსწავლეთა მუშაობის პროცესზე,
აქტიურობაზე, ქცევაზე.
განმსაზღვრელი: მოსწავლეთა ურთიერთშეფასება.
ტექნიკა-ინსტრუმენტები: კომპიუტერი, პროექტორი,DVD
დისკი, ცარცი, დაფა; ინფორმაციის წყაროები:ქართული
ენის სახელმძღვანელოVIკლ.(როდონაიას რედაქციით)
გამომც.,,სწავლანი”.
გაკვეთილის ხანგრძლივობა 45წთ.
(გაკვეთილის თემა და სასწავლო მიზნები დაფიქსირებულია
ფორმატზე და გაკრულია თვალსაჩინო ადგილას)
A ფაზა (გამოწვევა)
(მოსწავლეების მოტივაციის ამაღლება) 2წთ.
აქტივობა1. გონებრივი იერიშით მოსწავლეები ასახელებენ
მწერებს. 3წთ.
B ფაზა (შინაარსის რეალიზება)
აქტივობა2. მასწავლებელი დაფაზე ხაზავს სქემას:,,ვიცი, მინდა
ვიცოდე, გავიგე”, მოსწავლეები ავსებენ გრაფებს.
აქტივობა3. მასწავლებელი მონიტორზე პროექტორით აჩვენებს
ფუტკრის ცხოვრებას და უხსნის მოსწავლეებს მის
სარგებლიანობას 5წთ.
აქტივობა4.მასწავლებელი კითხულობს გუგული ტოგონიძის
,,მზისფერ ფუტკარს” და კითხვებით ამოწმებს, როგორ გაიგეს
წაკითხული ტექსტი, ახსენებს ანდაზებსა და ფრაზებს
ფუტკარზე. 5წთ.
აქტივობა5.მასწავლებელი ავალებს მოსწავლეებს დაწერონ მცირე
ესე ფუტკრის შესახებ. 8წთ.
აქტივობა 6. რამდენიმე მოსწავლე კითხულობს ესეს, კლასი
გამოავლენს საუკეთესოებს და ხდება მოსწავლეთა
ურთიერთშეფასება.10წთ.
C ფაზა (გამთლიანება)
აქტივობა7. მოსწავლეები ასრულებენ სქემას:,,ვიცი, მინდა
ვიცოდე, გავიგე”5წთ. (ავსებენ ,,გავიგეს” გრაფას).
საშინაო დავალება: მოიძიონ დამატებითი ცნობები ფუტკრის
შესახებ.