Trevat Shqiptare Ne Greqi

O
Trevat Shqiptare Ne Greqi
Trevat Shqiptare ne Greqi
• Lenda:Gjeografi
• Tema: Trevat Shqiptre ne Greqi
• Punuan:
Konica
• Konica është një qytezë në Greqi pranë kufirit me Shqipërinë.
Konica është vendlindja e Faik Konicës. Para vitit 1923
Konica ishte banuar prej një shumicë mysliman, që një pjesë
e madhe ishte shqiptarë. Shumica prej populli mysliman u
shpërngulën gjatë shkëmbimi i popullisë (1923) dhe
trashigimia kulturore Koniciot shqiptarësh u dogj gjatë Luftës
së Dytë Botërore. Konica është selia e komunës të Konicës.
Përveç Konicës që ka një popullsi historike shqiptar,
fshati Korsackë ishte banuar nga shqiptarët mysliman dhe u
shkatërruar pas Luftën e Dytë Botërore, ndërsa
fshati Plikat është i vetmi vendbanim sot banuar nga
shqiptarët ortodoks.[1] Pranë qytezës është lumi Vojdomat i cili
përfundon në Konicë prej burimi i saj në malet të Pindit.
Historia e Kronices
• Porta e shtëpisë së
Hankos, nëna e Ali
Pashës (majtas);
Xhamia shkatërruar të
Konicës (djathtas)
• Në shekullin 15, Konica ra nën sundimin osman dhe u bë pjesë e Sanxhakut
të Janinës.[2][3] Gjatë periudhës osmane disa të krishterë vendas ishin
mbajtësit i timarit dhe pranuan fenë Islam ndërsa ato familje musliman
Konciot erdhën të përbëhen një grup të madh dhe të fuqishëm në rajonin që
ka jetuar në pjesën e sipërme të Konicës përkrah të krishterëve.[4] Përveç të
krishterëve, në pjesën e poshtme të Konicës muslimanët ishin një popullsi
shumicë dhe i përbërë nga refugjatët musliman shqiptarë nga vendbanimet e
afërta dhe rajone si Leskovik, Kolonjë dhe Frashër (sot gjenden në Shqipëri),
të cilët u bëhen përfundimisht punëtorë bujqësore në Konicë.[4] Gjatë shekullit
19 deri në fillim të shekullit 20, teqenë e Konicës në mënyrë të ngjashme të
teqeve bektashian të tjera shqiptar, ishte një qendër e fshehtë të kulturës, të
mësuarit dhe tolerancës, por edhe aktivizmi kombëtare shqiptar kundër
Perandorisë Osman.[5]
• Në fund të shekullit 19, Konica kishte një shumicë popullsi musliman prej 68%
dhe ato ishin kryesisht greqishtfolës.[6] Konicë ishte edhe qendra
administrative e një kaza (qark Osmane) që përmbante një popullsi kryesisht
të krishterë.[6] Me fillimin e luftërat Ballkanike dhe shkëmbimin të popullsisë
midis Greqisë dhe Turqisë në 1923, afërsisht dy të tretat e muslimanëve të
Konicës u konsideruan "turq nga me origjinë" dhe u larguan për në
Turqi.[6] Për shkak të popullsisë shqipfolës musliman në Epirin grek të hequr
përfundimisht nga shkëmbimi i popullsisë, disa familje musliman në Epir greke
nëpërmjet deklaratat e tyre të origjinës shqiptar arritën të mbeten.[7] Ata u
zëvendësuan prej rreth 1.000 grekët nga Kapadokia.[6][8] Gjatë Luftës Civile
Greke (1946-1949) rajoni përreth u bë një fushë beteje e madhe, ndërsa në
dhjetor të vitit 1947 njësitë guerile komunist pa sukses u përpoq për të kapur
qytezën.[9] Pothuajse të gjitha ndërtesat e banuara me shqiptarë musliman në
Konicës u shkatërruan gjatë luftës Luftës së Dytë Botërore.[10] Në Konicë gjatë
viteve 1950 popullsia musliman numëronte rreth 70 familje dhe këto kanë
rënë me kalimin e kohës në numër të vogël e disa familje për shkak të
konvertimet në krishterim për martesë apo migrim në Trakës Greke për
martesë ku një popullsi musliman banon.[6][1]
Kosturi
• Kosturi është një qytet në
pjesën veriperëndimore të
Maqedonisë, Greqi. Qyteti
është qendra e administratës
në Maqedoninë Perëndimore,
dhe Dioqeza e Kosturit të
kishës greke. Kosturi është i
famshëm për vendndodhjen e
saj të bukur dhe kishat e
shumta të saj mesjetare.
Qyteti ka qenë një qendër
gëzofpunues nga kohët
bizantine deri më sot. Sipas
regjistrimit të vitit 2001
popullsia e Kosturit është
14.813 njerëz.
Follorina
• Follorinë apo Fllërinë është një
qytet i Greqisë dhe qendra
administrative e Rrethit të
Follorinës. Popullata e qytetit,
sipas regjistrimit të popullsisë të
vitit 2001, ishte 17,622 banorë.
Emri i qytetit rrjedh nga fjala
greko-maqedone
φλωρός floros (χλωρός hloros në
greken standarde) që përkthehet
si "gjelbër" ose "freskët". Gjysma e
popullsisë së Follorinës ishte me
prejardhje shqiptare dhe e besimit
mysliman në shek. e 19-të. Sot
popullsia shqipfolëse është
ortodokse dhe shumica nuk e
tregojnë hapur kombësinë e tyre
në publik.
Historia e Follorines
• Hyrja verirore
të Follorinës
me xhami në
sfond (1916-
1918)
• Në 1896 diplomati dhe udhëtari
francez Victor Bérard vizitoi
Follorinën dhe përshkroi qytetin të
përmbante 1500 shtëpi të
shqiptarëve dhe "sllavët të
konvertuar" me rreth një 100
familje "turke" së bashku me 500
familje të krishtera.
Faleminderit per Vemendjen!
1 de 8

Recomendados

Rilindja Kombetare ShqiptareRilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare ShqiptareOlsi Sita
51.5K vistas61 diapositivas
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetikeXhuLia Muca
50.7K vistas15 diapositivas
Cfare ishte Holokausti?Cfare ishte Holokausti?
Cfare ishte Holokausti?Valeria Baçi
26.9K vistas10 diapositivas

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europianolinuhi
16.6K vistas17 diapositivas
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriDonikaLici
39.1K vistas13 diapositivas
Drejtshkrimi i gjuhes shqipeDrejtshkrimi i gjuhes shqipe
Drejtshkrimi i gjuhes shqipeolinuhi
14.3K vistas37 diapositivas
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkollesValeria Baçi
148K vistas12 diapositivas

La actualidad más candente(20)

Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
olinuhi16.6K vistas
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në Shqipëri
DonikaLici39.1K vistas
Drejtshkrimi i gjuhes shqipeDrejtshkrimi i gjuhes shqipe
Drejtshkrimi i gjuhes shqipe
olinuhi14.3K vistas
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
Valeria Baçi148K vistas
Visual basic leksionet e miaVisual basic leksionet e mia
Visual basic leksionet e mia
Markelian Laho11.3K vistas
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneTeknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Jugerta Poçi31.7K vistas
Projekt ElbasaniProjekt Elbasani
Projekt Elbasani
Anisa Kreka6.7K vistas
Hidrokarburet dhe vetite e tyreHidrokarburet dhe vetite e tyre
Hidrokarburet dhe vetite e tyre
irida_200037.1K vistas
Gazeta e shkolles Gazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
Mirsad - New9.9K vistas
Pasurite natyrore ne shqiperiPasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperi
Merkur Sinani73.2K vistas
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humbur
FialdoMema46.8K vistas
EnzimatEnzimat
Enzimat
An An43.7K vistas
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
Denis Lezo44.2K vistas
PROJEKT : SKENDERBEU PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU
#MesueseAurela Elezaj72.8K vistas
IliretIliret
Iliret
Edlira Ekmekciu11K vistas

Similar a Trevat Shqiptare Ne Greqi

Guida turistike, FierGuida turistike, Fier
Guida turistike, FierLili Liljana
7.5K vistas30 diapositivas
Vendlindja iimeVendlindja iime
Vendlindja iimeGenti Germizi
1.8K vistas9 diapositivas
projekt gjeografi 12projekt gjeografi 12
projekt gjeografi 12Alejandro Ferit Shehu
9.4K vistas13 diapositivas

Similar a Trevat Shqiptare Ne Greqi(20)

Guida turistike, FierGuida turistike, Fier
Guida turistike, Fier
Lili Liljana7.5K vistas
Gjilani - migrimet e popullsisëGjilani - migrimet e popullsisë
Gjilani - migrimet e popullsisë
Ismet Azizi781 vistas
Vendlindja iimeVendlindja iime
Vendlindja iime
Genti Germizi1.8K vistas
projekt gjeografi 12projekt gjeografi 12
projekt gjeografi 12
Alejandro Ferit Shehu9.4K vistas
shqiptaret ne greqishqiptaret ne greqi
shqiptaret ne greqi
Leonard Carcani4.6K vistas
Projekt historiProjekt histori
Projekt histori
Genti Germizi4.2K vistas
rrugetimi i shqiperise  ne berrugetimi i shqiperise  ne be
rrugetimi i shqiperise ne be
klerina16.5K vistas
Projekt ne guide turistikeProjekt ne guide turistike
Projekt ne guide turistike
Anisa 1947.1K vistas
Faik konicaFaik konica
Faik konica
Darla Evangjeli2.3K vistas
AnuuuuuuuuuuuuuuuAnuuuuuuuuuuuuuuu
Anuuuuuuuuuuuuuuu
Algita Mesiti3.6K vistas
Historia e lashtë e peshterit Historia e lashtë e peshterit
Historia e lashtë e peshterit
Ismet Azizi270 vistas
DiplomaDiploma
Diploma
Leonard Carcani8K vistas
DiplomaDiploma
Diploma
Leonard Carcani1.2K vistas
HEBREJTE NE SHQIPERI REVISTE.pdfHEBREJTE NE SHQIPERI REVISTE.pdf
HEBREJTE NE SHQIPERI REVISTE.pdf
refiecehu241 vistas

Más de olinuhi

Revista kulturore redaksia e arsimitRevista kulturore redaksia e arsimit
Revista kulturore redaksia e arsimitolinuhi
1.1K vistas10 diapositivas
Mendimi filozofik ne AntikitetMendimi filozofik ne Antikitet
Mendimi filozofik ne Antikitetolinuhi
2.4K vistas45 diapositivas
AutizmiAutizmi
Autizmiolinuhi
1.6K vistas7 diapositivas
Rendesia dhe elementet e zhurmaveRendesia dhe elementet e zhurmave
Rendesia dhe elementet e zhurmaveolinuhi
2.3K vistas6 diapositivas

Más de olinuhi(18)

Mendimi filozofik ne AntikitetMendimi filozofik ne Antikitet
Mendimi filozofik ne Antikitet
olinuhi2.4K vistas
AutizmiAutizmi
Autizmi
olinuhi1.6K vistas
MikrofonatMikrofonat
Mikrofonat
olinuhi535 vistas
Shkaqet e ndotjes akustikeShkaqet e ndotjes akustike
Shkaqet e ndotjes akustike
olinuhi36K vistas
Pjeset e VeshitPjeset e Veshit
Pjeset e Veshit
olinuhi1.2K vistas
Shqiperia TuristikeShqiperia Turistike
Shqiperia Turistike
olinuhi3.3K vistas
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
olinuhi391 vistas
Mjedisi yne-lokalMjedisi yne-lokal
Mjedisi yne-lokal
olinuhi22.5K vistas
RobotëtRobotët
Robotët
olinuhi99 vistas
Shqiptaret ne italiShqiptaret ne itali
Shqiptaret ne itali
olinuhi1.1K vistas
Pastrimi i gjuhes shqipePastrimi i gjuhes shqipe
Pastrimi i gjuhes shqipe
olinuhi8.9K vistas

Trevat Shqiptare Ne Greqi

  • 2. Trevat Shqiptare ne Greqi • Lenda:Gjeografi • Tema: Trevat Shqiptre ne Greqi • Punuan:
  • 3. Konica • Konica është një qytezë në Greqi pranë kufirit me Shqipërinë. Konica është vendlindja e Faik Konicës. Para vitit 1923 Konica ishte banuar prej një shumicë mysliman, që një pjesë e madhe ishte shqiptarë. Shumica prej populli mysliman u shpërngulën gjatë shkëmbimi i popullisë (1923) dhe trashigimia kulturore Koniciot shqiptarësh u dogj gjatë Luftës së Dytë Botërore. Konica është selia e komunës të Konicës. Përveç Konicës që ka një popullsi historike shqiptar, fshati Korsackë ishte banuar nga shqiptarët mysliman dhe u shkatërruar pas Luftën e Dytë Botërore, ndërsa fshati Plikat është i vetmi vendbanim sot banuar nga shqiptarët ortodoks.[1] Pranë qytezës është lumi Vojdomat i cili përfundon në Konicë prej burimi i saj në malet të Pindit.
  • 4. Historia e Kronices • Porta e shtëpisë së Hankos, nëna e Ali Pashës (majtas); Xhamia shkatërruar të Konicës (djathtas) • Në shekullin 15, Konica ra nën sundimin osman dhe u bë pjesë e Sanxhakut të Janinës.[2][3] Gjatë periudhës osmane disa të krishterë vendas ishin mbajtësit i timarit dhe pranuan fenë Islam ndërsa ato familje musliman Konciot erdhën të përbëhen një grup të madh dhe të fuqishëm në rajonin që ka jetuar në pjesën e sipërme të Konicës përkrah të krishterëve.[4] Përveç të krishterëve, në pjesën e poshtme të Konicës muslimanët ishin një popullsi shumicë dhe i përbërë nga refugjatët musliman shqiptarë nga vendbanimet e afërta dhe rajone si Leskovik, Kolonjë dhe Frashër (sot gjenden në Shqipëri), të cilët u bëhen përfundimisht punëtorë bujqësore në Konicë.[4] Gjatë shekullit 19 deri në fillim të shekullit 20, teqenë e Konicës në mënyrë të ngjashme të teqeve bektashian të tjera shqiptar, ishte një qendër e fshehtë të kulturës, të mësuarit dhe tolerancës, por edhe aktivizmi kombëtare shqiptar kundër Perandorisë Osman.[5] • Në fund të shekullit 19, Konica kishte një shumicë popullsi musliman prej 68% dhe ato ishin kryesisht greqishtfolës.[6] Konicë ishte edhe qendra administrative e një kaza (qark Osmane) që përmbante një popullsi kryesisht të krishterë.[6] Me fillimin e luftërat Ballkanike dhe shkëmbimin të popullsisë midis Greqisë dhe Turqisë në 1923, afërsisht dy të tretat e muslimanëve të Konicës u konsideruan "turq nga me origjinë" dhe u larguan për në Turqi.[6] Për shkak të popullsisë shqipfolës musliman në Epirin grek të hequr përfundimisht nga shkëmbimi i popullsisë, disa familje musliman në Epir greke nëpërmjet deklaratat e tyre të origjinës shqiptar arritën të mbeten.[7] Ata u zëvendësuan prej rreth 1.000 grekët nga Kapadokia.[6][8] Gjatë Luftës Civile Greke (1946-1949) rajoni përreth u bë një fushë beteje e madhe, ndërsa në dhjetor të vitit 1947 njësitë guerile komunist pa sukses u përpoq për të kapur qytezën.[9] Pothuajse të gjitha ndërtesat e banuara me shqiptarë musliman në Konicës u shkatërruan gjatë luftës Luftës së Dytë Botërore.[10] Në Konicë gjatë viteve 1950 popullsia musliman numëronte rreth 70 familje dhe këto kanë rënë me kalimin e kohës në numër të vogël e disa familje për shkak të konvertimet në krishterim për martesë apo migrim në Trakës Greke për martesë ku një popullsi musliman banon.[6][1]
  • 5. Kosturi • Kosturi është një qytet në pjesën veriperëndimore të Maqedonisë, Greqi. Qyteti është qendra e administratës në Maqedoninë Perëndimore, dhe Dioqeza e Kosturit të kishës greke. Kosturi është i famshëm për vendndodhjen e saj të bukur dhe kishat e shumta të saj mesjetare. Qyteti ka qenë një qendër gëzofpunues nga kohët bizantine deri më sot. Sipas regjistrimit të vitit 2001 popullsia e Kosturit është 14.813 njerëz.
  • 6. Follorina • Follorinë apo Fllërinë është një qytet i Greqisë dhe qendra administrative e Rrethit të Follorinës. Popullata e qytetit, sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2001, ishte 17,622 banorë. Emri i qytetit rrjedh nga fjala greko-maqedone φλωρός floros (χλωρός hloros në greken standarde) që përkthehet si "gjelbër" ose "freskët". Gjysma e popullsisë së Follorinës ishte me prejardhje shqiptare dhe e besimit mysliman në shek. e 19-të. Sot popullsia shqipfolëse është ortodokse dhe shumica nuk e tregojnë hapur kombësinë e tyre në publik.
  • 7. Historia e Follorines • Hyrja verirore të Follorinës me xhami në sfond (1916- 1918) • Në 1896 diplomati dhe udhëtari francez Victor Bérard vizitoi Follorinën dhe përshkroi qytetin të përmbante 1500 shtëpi të shqiptarëve dhe "sllavët të konvertuar" me rreth një 100 familje "turke" së bashku me 500 familje të krishtera.