SlideShare una empresa de Scribd logo
1 de 15
Descargar para leer sin conexión
Παρουσιάζοντας μια ΕναλλακτικήΠαρουσιάζοντας μια Εναλλακτική
Διατροφική ΠυραμίδαΔιατροφική Πυραμίδα
Ένα Σενάριο Μαθήματος για ΜαθητέςΈνα Σενάριο Μαθήματος για Μαθητές
της Α` Γυμνασίου (Προχωρημένοι) στοτης Α` Γυμνασίου (Προχωρημένοι) στο
Μάθημα της Αγγλικής ΓλώσσαςΜάθημα της Αγγλικής Γλώσσας
, . .Πασαλίδου Όλγα Μ Α, . .Πασαλίδου Όλγα Μ Α
. 06,Καθηγήτρια κλ ΠΕ. 06,Καθηγήτρια κλ ΠΕ
Αγγλικής ΓλώσσαςΑγγλικής Γλώσσας
1ο ΣΥΝΕΔΡΙΟ
  “ΕΠΙΚΑΙΡΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ
ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ” “Αξιολόγηση”
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: 17 – 18  Ιανουαρίου  2015ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: 17 – 18  Ιανουαρίου  2015      
ΕισαγωγικάΕισαγωγικά
• Εγχειρίδιο:Εγχειρίδιο: Think Teen, 1Think Teen, 1stst
Grade of Junior HighGrade of Junior High
School (School (Επίπεδο Α2-Βασική ΓνώσηΕπίπεδο Α2-Βασική Γνώση CEFRCEFR
(ΚΕΠΑΓ)(ΚΕΠΑΓ)
• ΕνότηταΕνότητα/(Unit)/(Unit) 3η,3η, Teen MattersTeen Matters/Ζητήματα/Ζητήματα
ΕφήβωνΕφήβων,, ΜάθημαΜάθημα/(Lesson)/(Lesson) 1ο,1ο, Food for Thought-Food for Thought-
Τροφή για ΣκέψηΤροφή για Σκέψη
• Θέμα: Παρουσίαση και Κατανόηση Βασικών ΑρχώνΘέμα: Παρουσίαση και Κατανόηση Βασικών Αρχών
Υγιεινής ΔιατροφήςΥγιεινής Διατροφής
• Διεπιστημονικότητα: Οικιακή Οικονομία,Διεπιστημονικότητα: Οικιακή Οικονομία,
Καλλιτεχνικά (τουλάχιστον)Καλλιτεχνικά (τουλάχιστον)
Εισαγωγικά (2)Εισαγωγικά (2)
Διδασκόμενες Γλωσσικές ΛειτουργίεςΔιδασκόμενες Γλωσσικές Λειτουργίες
• Διατύπωση Γνώμης/Συμβουλής (Διατύπωση Γνώμης/Συμβουλής (GivingGiving
Opinion/Advice),Opinion/Advice), με χρήσημε χρήση modal verbsmodal verbs
• Διατύπωση Ποσότητας:Διατύπωση Ποσότητας: Countable/UncountableCountable/Uncountable
Nouns,Nouns, (Μετρήσιμα/Μη Μετρήσιμα(Μετρήσιμα/Μη Μετρήσιμα
Ουσιαστικά),Ουσιαστικά), QuantifiersQuantifiers (Προσδιοριστικά)(Προσδιοριστικά)
• Επαναλαμβάνεται/Εισάγεται Σχετικό ΛεξιλόγιοΕπαναλαμβάνεται/Εισάγεται Σχετικό Λεξιλόγιο
και Γραμματικήκαι Γραμματική
Τάξη ΑναφοράςΤάξη Αναφοράς
• 25 μαθητές, περιλαμβάνονται (5/πέντε) αλλοδαποί25 μαθητές, περιλαμβάνονται (5/πέντε) αλλοδαποί
μαθητέςμαθητές
• 3/τρεις) μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, 1(ένας) από3/τρεις) μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, 1(ένας) από
τους οποίους αλλοδαπός, 2 (δυο) μαθητές πιοτους οποίους αλλοδαπός, 2 (δυο) μαθητές πιο
προχωρημένου επιπέδουπροχωρημένου επιπέδου
• Οι μαθητές είναι γνώστες του εγχειριδίου (περιεχόμενα,Οι μαθητές είναι γνώστες του εγχειριδίου (περιεχόμενα,
οργάνωση)οργάνωση)
• Η σχετική γραμματική και λεξιλόγιο έχει εισαχθεί στοΗ σχετική γραμματική και λεξιλόγιο έχει εισαχθεί στο
ΔημοτικόΔημοτικό
• Έχουν διαπραγματευθεί στο συγκεκριμένο σχολικόΈχουν διαπραγματευθεί στο συγκεκριμένο σχολικό
έτος το αντικείμενο στο μάθημα της Οικιακήςέτος το αντικείμενο στο μάθημα της Οικιακής
ΟικονομίαςΟικονομίας
Διδακτικά ΜέσαΔιδακτικά Μέσα
• Διδακτικό Εγχειρίδιο και συνοδευτικό Βιβλίο ΑσκήσεωνΔιδακτικό Εγχειρίδιο και συνοδευτικό Βιβλίο Ασκήσεων
• Πίνακας (με μαρκαδόρους ή κιμωλίες)Πίνακας (με μαρκαδόρους ή κιμωλίες)
• Χαρτί και γραφικά υλικά (στυλοί/μολύβια, διορθωτικάΧαρτί και γραφικά υλικά (στυλοί/μολύβια, διορθωτικά
μέσα)μέσα)
• Υπολογιστής (πρόσβαση στο Διαδίκτυο επιθυμητή αλλάΥπολογιστής (πρόσβαση στο Διαδίκτυο επιθυμητή αλλά
όχι αναγκαία)όχι αναγκαία)
• Βιντεοπροβολέας/Βιντεοπροβολέας/ProjectorProjector
• Φύλλα Εργασίας (διαφοροποιημένα με βάση τιςΦύλλα Εργασίας (διαφοροποιημένα με βάση τις
συγκεκριμένες ανάγκες των μαθητών)συγκεκριμένες ανάγκες των μαθητών)
• Άλλα μέσα (στις συγκεκριμένες δραστηριότητες)Άλλα μέσα (στις συγκεκριμένες δραστηριότητες)
ΣτόχοιΣτόχοι
• Σε επίπεδο γνώσεωνΣε επίπεδο γνώσεων α) να κατηγοριοποιούν τα ουσιαστικάα) να κατηγοριοποιούν τα ουσιαστικά
σε μετρήσιμα/μη μετρήσιμα και να εξηγούν τις διαφορέςσε μετρήσιμα/μη μετρήσιμα και να εξηγούν τις διαφορές
μεταξύ τους β) να προσδιορίζουν τα ουσιαστικά αυτά με τιςμεταξύ τους β) να προσδιορίζουν τα ουσιαστικά αυτά με τις
κατάλληλες προσδιοριστικές λέξεις γ) να διατυπώνουνκατάλληλες προσδιοριστικές λέξεις γ) να διατυπώνουν
συμβουλές με την χρήσησυμβουλές με την χρήση modal verbsmodal verbs
• Σε επίπεδο ικανοτήτων (δεξιοτήτων)Σε επίπεδο ικανοτήτων (δεξιοτήτων) α) να επιλύουνα) να επιλύουν
ασκήσεις με βάση τις γλωσσικές λειτουργίες της ενότητας β)ασκήσεις με βάση τις γλωσσικές λειτουργίες της ενότητας β)
να συνθέτουν διαδικτυακή ανάρτηση γ) να σχεδιάζουννα συνθέτουν διαδικτυακή ανάρτηση γ) να σχεδιάζουν
ημερήσιο πρόγραμμα διατροφήςημερήσιο πρόγραμμα διατροφής
• Σε επίπεδο στάσεωνΣε επίπεδο στάσεων α) να διερωτηθούν σχετικά με τηνα) να διερωτηθούν σχετικά με την
διατροφή τους β) να υιοθετήσουν υγιεινότερες συνήθειεςδιατροφή τους β) να υιοθετήσουν υγιεινότερες συνήθειες
διατροφής και άσκησης γ) να ενθαρρύνουν υγιεινότερεςδιατροφής και άσκησης γ) να ενθαρρύνουν υγιεινότερες
διατροφικές συνήθειες στο ευρύτερο κοινωνικό τουςδιατροφικές συνήθειες στο ευρύτερο κοινωνικό τους
περιβάλλονπεριβάλλον
ΕισαγωγήΕισαγωγή
• Προοργανωτής/αφόρμιση: τραγούδια σταΠροοργανωτής/αφόρμιση: τραγούδια στα
Αγγλικά με προτροπές σε υγιεινές διατροφικέςΑγγλικά με προτροπές σε υγιεινές διατροφικές
συνήθειες (παραμένουν με κάποια μορφή μέχρι νασυνήθειες (παραμένουν με κάποια μορφή μέχρι να
μην είναι χρήσιμα)μην είναι χρήσιμα)
• Συγκέντρωση και Επικέντρωση Προσοχής τάξηςΣυγκέντρωση και Επικέντρωση Προσοχής τάξης
• Ανακοίνωση θέματος, στόχων, σχεδιασμόςΑνακοίνωση θέματος, στόχων, σχεδιασμός
(προφορικά και γραπτά)(προφορικά και γραπτά)
• Οι μαθητές κρατούν σημειώσειςΟι μαθητές κρατούν σημειώσεις
• Διάρκεια 5’Διάρκεια 5’
Διδακτικές Ενέργειες (1)Διδακτικές Ενέργειες (1)
1η Διδακτική ώρα1η Διδακτική ώρα
• Καταιγισμός Ιδεών (Καταιγισμός Ιδεών (Brainstorming)Brainstorming): κεντρική λέξη: κεντρική λέξη
διατροφήδιατροφή
• 5 (πέντε) ομάδες Μεικτών Δυνατοτήτων των 5 (πέντε)5 (πέντε) ομάδες Μεικτών Δυνατοτήτων των 5 (πέντε)
ατόμωνατόμων
• Τυχαίος χωρισμός (με κάρτες με σχετικές εικόνες), σχετικόΤυχαίος χωρισμός (με κάρτες με σχετικές εικόνες), σχετικό
όνομαόνομα
• 5’ για οργάνωση5’ για οργάνωση
• 3’ για την ολοκλήρωση (χρόνος από εκπαιδευτικό)3’ για την ολοκλήρωση (χρόνος από εκπαιδευτικό)
• Με το τέλος αναγράφονται στον πίνακα οι ιδέεςΜε το τέλος αναγράφονται στον πίνακα οι ιδέες
(επεξεργασία, ομαδοποίηση, καταγραφή)(επεξεργασία, ομαδοποίηση, καταγραφή)
• Σύνοψη/ΑξιολόγησηΣύνοψη/Αξιολόγηση
• 15’15’
Διδακτικές Ενέργειες (2)Διδακτικές Ενέργειες (2)
• Οργάνωση Υλικού με βάση Νοητικό ΧάρτηΟργάνωση Υλικού με βάση Νοητικό Χάρτη
((Mind Map)Mind Map) από τις υπάρχουσες ομάδεςαπό τις υπάρχουσες ομάδες
• Σύντομη εξήγηση τεχνικήςΣύντομη εξήγηση τεχνικής
• Επισημαίνονται οι κομβικές έννοιες καιΕπισημαίνονται οι κομβικές έννοιες και
σχεδιάζεται ο χάρτης σε Α3 μεσχεδιάζεται ο χάρτης σε Α3 με χχρρώώμμαατταα
• 5’-10’ (προοπτική ολοκλήρωσης σε συνεργασία με5’-10’ (προοπτική ολοκλήρωσης σε συνεργασία με
συνάδελφο Καλλιτεχνικών)συνάδελφο Καλλιτεχνικών)
• 2’ τέλους: Σύνοψη πεπραγμένων, αδρό σχέδιο2’ τέλους: Σύνοψη πεπραγμένων, αδρό σχέδιο
επόμενης ώρας, επανάληψη στην γραμματικήεπόμενης ώρας, επανάληψη στην γραμματική
θεωρία στο σπίτι (παράθεμα εγχειριδίου)θεωρία στο σπίτι (παράθεμα εγχειριδίου)
Διδακτικές Ενέργειες 3Διδακτικές Ενέργειες 3
2η Διδακτική ώρα2η Διδακτική ώρα
• 5’ Επικέντρωση προσοχής, σύντομη ανασκόπηση5’ Επικέντρωση προσοχής, σύντομη ανασκόπηση
και σχεδιασμός/στόχοι ενότηταςκαι σχεδιασμός/στόχοι ενότητας
• Εμπλουτισμένη εισήγηση 25’Εμπλουτισμένη εισήγηση 25’
• 5’ Πρόλογος: εξήγηση και καταγραφή στόχων5’ Πρόλογος: εξήγηση και καταγραφή στόχων
(παρουσίαση συμβουλών, πρακτικές εφαρμογές),(παρουσίαση συμβουλών, πρακτικές εφαρμογές),
κύρια σημεία, εισαγωγικές παρατηρήσειςκύρια σημεία, εισαγωγικές παρατηρήσεις
(προφορικές ερωτήσεις σύντομης απάντησης,(προφορικές ερωτήσεις σύντομης απάντησης,
γνωστικού τομέα, κατηγορίας γνώσεων)γνωστικού τομέα, κατηγορίας γνώσεων)
Διδακτικές Ενέργειες 4Διδακτικές Ενέργειες 4
• Κύριο Μέρος: Πολυμεσική παρουσίαση στα Αγγλικά-10’Κύριο Μέρος: Πολυμεσική παρουσίαση στα Αγγλικά-10’
• Α) Οδηγίες υγιεινής ζωής με βάση τον ‘Εθνικό Διατροφικό ΟδηγόΑ) Οδηγίες υγιεινής ζωής με βάση τον ‘Εθνικό Διατροφικό Οδηγό
για Βρέφη, Παιδιά, Εφήβους’ β) προτεινόμενες μερίδες γ)για Βρέφη, Παιδιά, Εφήβους’ β) προτεινόμενες μερίδες γ)
Διατροφικές Πυραμίδες εκτός ΜεσογειακήςΔιατροφικές Πυραμίδες εκτός Μεσογειακής
• 5’ κλεισίματος: προτάσεις γευμάτων της ηλικιακής ομάδας5’ κλεισίματος: προτάσεις γευμάτων της ηλικιακής ομάδας
• Συμμετοχή των μαθητών με απαντήσεις (Αγγλικά) (προφορικές,Συμμετοχή των μαθητών με απαντήσεις (Αγγλικά) (προφορικές,
σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων, κατανόησης,σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων, κατανόησης,
εφαρμογής)εφαρμογής)
• 5’ επίλογος (Ελληνικά): ανακεφαλαίωση/αξιολόγηση, υλικό,5’ επίλογος (Ελληνικά): ανακεφαλαίωση/αξιολόγηση, υλικό,
συμπεράσματα, πρακτικές χρησιμότητες, αναφορά σε επόμενεςσυμπεράσματα, πρακτικές χρησιμότητες, αναφορά σε επόμενες
δραστηριότητεςδραστηριότητες
Διδακτικές Ενέργειες 5Διδακτικές Ενέργειες 5
• 5’ επανάληψη στην γραμματική θεωρία και το λεξιλόγιο5’ επανάληψη στην γραμματική θεωρία και το λεξιλόγιο
(προφορικές ερωτήσεις, σύντομης απάντησης, γνωστικού(προφορικές ερωτήσεις, σύντομης απάντησης, γνωστικού
τομέα, γνώσεων)τομέα, γνώσεων)
• 5’-10’ συμπλήρωση φύλλων εργασίας (ατομικά,5’-10’ συμπλήρωση φύλλων εργασίας (ατομικά,
διαφοροποιημένα ανάλογα με τις ανάγκες)διαφοροποιημένα ανάλογα με τις ανάγκες)
• Βιβλίο Ασκήσεων αλλά και διδάσκουσαΒιβλίο Ασκήσεων αλλά και διδάσκουσα
• Ολοκλήρωση ως εργασία για το σπίτι για μηΟλοκλήρωση ως εργασία για το σπίτι για μη
ολοκληρωμένα (έλεγχος από διδάσκουσα)ολοκληρωμένα (έλεγχος από διδάσκουσα)
• Όσοι τελειώνουν νωρίς: βοήθεια συμμαθητών ή φύλλαΌσοι τελειώνουν νωρίς: βοήθεια συμμαθητών ή φύλλα
ανώτερου επιπέδουανώτερου επιπέδου
Διδακτικές Ενέργειες 6Διδακτικές Ενέργειες 6
3η Διδακτική Ώρα3η Διδακτική Ώρα
• 5’ Εισαγωγή (συγκέντρωση τάξης, στόχοι, πορεία διδασκαλίας)5’ Εισαγωγή (συγκέντρωση τάξης, στόχοι, πορεία διδασκαλίας)
• Μελέτη ανεπιθύμητης περίπτωσης: ατομικές σημειώσεις μαθητώνΜελέτη ανεπιθύμητης περίπτωσης: ατομικές σημειώσεις μαθητών
από παρεχόμενο ατομικά υλικό (διαφοροποιημένο) με περιγραφήαπό παρεχόμενο ατομικά υλικό (διαφοροποιημένο) με περιγραφή
κακών συνηθειών διατροφήςκακών συνηθειών διατροφής  πρακτικά οι επιπτώσειςπρακτικά οι επιπτώσεις
• 5’ εξηγήσεις5’ εξηγήσεις
• Παρακολούθηση εκτός σχολείουΠαρακολούθηση εκτός σχολείου
• Σε άλλο χρόνο σε συνεργασία με Οικιακή Οικονομία καιΣε άλλο χρόνο σε συνεργασία με Οικιακή Οικονομία και
Καλλιτεχνικά στις αρχικές ομάδες σύνταξη ημερησίουΚαλλιτεχνικά στις αρχικές ομάδες σύνταξη ημερησίου
προγράμματος διατροφής για παιδί της ηλικιακής ομάδαςπρογράμματος διατροφής για παιδί της ηλικιακής ομάδας
• 5’ διευκρινήσεις5’ διευκρινήσεις
• Δραστηριότητα προτεινόμενη για Φάκελο Εργασιών (Δραστηριότητα προτεινόμενη για Φάκελο Εργασιών (Portfolio)Portfolio)
Διδακτικές Ενέργεις 7Διδακτικές Ενέργεις 7
• 10’ προεργασία10’ προεργασία → διαδικτυακή ανάρτηση με περιγραφή→ διαδικτυακή ανάρτηση με περιγραφή
διατροφικών και αθλητικών τους συνηθειών (διαφοροποίηση:διατροφικών και αθλητικών τους συνηθειών (διαφοροποίηση:
φύλλο εργασίας-υπόδειγμα, συμπλήρωση κενών)φύλλο εργασίας-υπόδειγμα, συμπλήρωση κενών)
• Αξιολόγηση από διδάσκουσα με ολοκλήρωσηΑξιολόγηση από διδάσκουσα με ολοκλήρωση
• Ποσοτική επισκόπηση: ερωτηματολόγιο (ερωτήσεις κλειστούΠοσοτική επισκόπηση: ερωτηματολόγιο (ερωτήσεις κλειστού
και ανοικτού τύπου)και ανοικτού τύπου)
• Αγγλικά, αλλά βοήθεια και ενίσχυση και στα Ελληνικά ανΑγγλικά, αλλά βοήθεια και ενίσχυση και στα Ελληνικά αν
χρειαστείχρειαστεί
• Τι απεκόμισαν (γνώσεις, στάσεις/συμπεριφορές, σχεδιασμόςΤι απεκόμισαν (γνώσεις, στάσεις/συμπεριφορές, σχεδιασμός
ενότητας, προτάσεις τροποποίησης)ενότητας, προτάσεις τροποποίησης)
• Κύριο μέσο αξιολόγησης/αυτοαξιολόγησης μαθητών (δυνητικάΚύριο μέσο αξιολόγησης/αυτοαξιολόγησης μαθητών (δυνητικά
σε Φάκελο Εργασιών (σε Φάκελο Εργασιών (Portfolio)Portfolio) μαθητών και διδάσκουσας)μαθητών και διδάσκουσας)
• 5’ εξήγηση, 10’ συμπλήρωση5’ εξήγηση, 10’ συμπλήρωση
• 5’απολογισμός ενότητας (γραπτή και προφορική ανασκόπηση),5’απολογισμός ενότητας (γραπτή και προφορική ανασκόπηση),
ενημέρωση μαθητών για συνέχεια (πιθανή σύντομη εισαγωγή)ενημέρωση μαθητών για συνέχεια (πιθανή σύντομη εισαγωγή)
• Τροποποιήσεις-ΔιαφοροποιήσειςΤροποποιήσεις-Διαφοροποιήσεις
Ευχαριστώ Πολύ για τηνΕυχαριστώ Πολύ για την
Υπομονή και την ΠροσοχήΥπομονή και την Προσοχή
Σας!Σας!
ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ;;;ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ;;;

Más contenido relacionado

La actualidad más candente

οριστικος ετησιος προγραμματισμος-του-σχολειου1
οριστικος ετησιος προγραμματισμος-του-σχολειου1οριστικος ετησιος προγραμματισμος-του-σχολειου1
οριστικος ετησιος προγραμματισμος-του-σχολειου1dimkokkonioupoulitsas
 
Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"
Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"
Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"Emytse66
 
ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΔΕΞ Γ_Δ
ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΔΕΞ Γ_ΔΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΔΕΞ Γ_Δ
ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΔΕΞ Γ_Δchristos15
 
Μία διαθεματική προσέγγιση στη διδασκαλία των μαθημάτων των Αγγλικών και της ...
Μία διαθεματική προσέγγιση στη διδασκαλία των μαθημάτων των Αγγλικών και της ...Μία διαθεματική προσέγγιση στη διδασκαλία των μαθημάτων των Αγγλικών και της ...
Μία διαθεματική προσέγγιση στη διδασκαλία των μαθημάτων των Αγγλικών και της ...John Tzortzakis
 
η ομαλή μετάβαση των παιδών από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό
η ομαλή μετάβαση των παιδών από το νηπιαγωγείο στο δημοτικόη ομαλή μετάβαση των παιδών από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό
η ομαλή μετάβαση των παιδών από το νηπιαγωγείο στο δημοτικόcoteacher
 
Διαγωνίσματα Α Γυμνασίου Α' Τρίμηνο
Διαγωνίσματα Α Γυμνασίου Α' ΤρίμηνοΔιαγωνίσματα Α Γυμνασίου Α' Τρίμηνο
Διαγωνίσματα Α Γυμνασίου Α' ΤρίμηνοFotini Pog
 
Εγχειρίδιο Δραστηριοτήτων για Νηπιαγωγούς
Εγχειρίδιο Δραστηριοτήτων για Νηπιαγωγούς Εγχειρίδιο Δραστηριοτήτων για Νηπιαγωγούς
Εγχειρίδιο Δραστηριοτήτων για Νηπιαγωγούς Linda Mamanou
 
Τελική 'Εκθεση Αξιολόγησης Εκπαιδευτικού 'Εργου 2013-14
Τελική 'Εκθεση Αξιολόγησης Εκπαιδευτικού 'Εργου 2013-14Τελική 'Εκθεση Αξιολόγησης Εκπαιδευτικού 'Εργου 2013-14
Τελική 'Εκθεση Αξιολόγησης Εκπαιδευτικού 'Εργου 2013-14laskosd
 
Παραδοσιακά παιχνίδια
Παραδοσιακά παιχνίδιαΠαραδοσιακά παιχνίδια
Παραδοσιακά παιχνίδιαteacher88
 
Παρουσίαση Εκπαιδευτικού Σεναρίου
Παρουσίαση Εκπαιδευτικού ΣεναρίουΠαρουσίαση Εκπαιδευτικού Σεναρίου
Παρουσίαση Εκπαιδευτικού ΣεναρίουMaria Dimou
 
Σχολική ενσωμάτωση: Εννοιολογικές Αποσαφηνήσεις και Βασικές Αρχές
Σχολική ενσωμάτωση:  Εννοιολογικές Αποσαφηνήσεις και Βασικές ΑρχέςΣχολική ενσωμάτωση:  Εννοιολογικές Αποσαφηνήσεις και Βασικές Αρχές
Σχολική ενσωμάτωση: Εννοιολογικές Αποσαφηνήσεις και Βασικές ΑρχέςFANI KOUTSOGEORGOPOULOU
 
παρουσιαση σεναριου
παρουσιαση  σεναριουπαρουσιαση  σεναριου
παρουσιαση σεναριουsteliosmia
 
γνωρίζω την Ισπανία
γνωρίζω την Ισπανίαγνωρίζω την Ισπανία
γνωρίζω την Ισπανίαcomeniusvision2020
 
βιβλια με δραστηριοτητες σε μουσεια
βιβλια με δραστηριοτητες σε μουσειαβιβλια με δραστηριοτητες σε μουσεια
βιβλια με δραστηριοτητες σε μουσειαElef Kent
 
Φόρμα σχέδιο μαθήματος
Φόρμα σχέδιο μαθήματοςΦόρμα σχέδιο μαθήματος
Φόρμα σχέδιο μαθήματοςSxedioMathimatos
 
Project σύγχρονες διατροφικές συνήθειες
Project σύγχρονες διατροφικές συνήθειεςProject σύγχρονες διατροφικές συνήθειες
Project σύγχρονες διατροφικές συνήθειεςeytyxia
 

La actualidad más candente (20)

οριστικος ετησιος προγραμματισμος-του-σχολειου1
οριστικος ετησιος προγραμματισμος-του-σχολειου1οριστικος ετησιος προγραμματισμος-του-σχολειου1
οριστικος ετησιος προγραμματισμος-του-σχολειου1
 
Bletsos Constantinos
Bletsos ConstantinosBletsos Constantinos
Bletsos Constantinos
 
Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"
Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"
Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"
 
ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΔΕΞ Γ_Δ
ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΔΕΞ Γ_ΔΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΔΕΞ Γ_Δ
ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΔΕΞ Γ_Δ
 
Μία διαθεματική προσέγγιση στη διδασκαλία των μαθημάτων των Αγγλικών και της ...
Μία διαθεματική προσέγγιση στη διδασκαλία των μαθημάτων των Αγγλικών και της ...Μία διαθεματική προσέγγιση στη διδασκαλία των μαθημάτων των Αγγλικών και της ...
Μία διαθεματική προσέγγιση στη διδασκαλία των μαθημάτων των Αγγλικών και της ...
 
η ομαλή μετάβαση των παιδών από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό
η ομαλή μετάβαση των παιδών από το νηπιαγωγείο στο δημοτικόη ομαλή μετάβαση των παιδών από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό
η ομαλή μετάβαση των παιδών από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό
 
Διαγωνίσματα Α Γυμνασίου Α' Τρίμηνο
Διαγωνίσματα Α Γυμνασίου Α' ΤρίμηνοΔιαγωνίσματα Α Γυμνασίου Α' Τρίμηνο
Διαγωνίσματα Α Γυμνασίου Α' Τρίμηνο
 
Εγχειρίδιο Δραστηριοτήτων για Νηπιαγωγούς
Εγχειρίδιο Δραστηριοτήτων για Νηπιαγωγούς Εγχειρίδιο Δραστηριοτήτων για Νηπιαγωγούς
Εγχειρίδιο Δραστηριοτήτων για Νηπιαγωγούς
 
Τελική 'Εκθεση Αξιολόγησης Εκπαιδευτικού 'Εργου 2013-14
Τελική 'Εκθεση Αξιολόγησης Εκπαιδευτικού 'Εργου 2013-14Τελική 'Εκθεση Αξιολόγησης Εκπαιδευτικού 'Εργου 2013-14
Τελική 'Εκθεση Αξιολόγησης Εκπαιδευτικού 'Εργου 2013-14
 
σχεδιο υποβολης αγωγης υγειας ε1
σχεδιο υποβολης αγωγης υγειας ε1σχεδιο υποβολης αγωγης υγειας ε1
σχεδιο υποβολης αγωγης υγειας ε1
 
Παραδοσιακά παιχνίδια
Παραδοσιακά παιχνίδιαΠαραδοσιακά παιχνίδια
Παραδοσιακά παιχνίδια
 
Παρουσίαση Εκπαιδευτικού Σεναρίου
Παρουσίαση Εκπαιδευτικού ΣεναρίουΠαρουσίαση Εκπαιδευτικού Σεναρίου
Παρουσίαση Εκπαιδευτικού Σεναρίου
 
Σχολική ενσωμάτωση: Εννοιολογικές Αποσαφηνήσεις και Βασικές Αρχές
Σχολική ενσωμάτωση:  Εννοιολογικές Αποσαφηνήσεις και Βασικές ΑρχέςΣχολική ενσωμάτωση:  Εννοιολογικές Αποσαφηνήσεις και Βασικές Αρχές
Σχολική ενσωμάτωση: Εννοιολογικές Αποσαφηνήσεις και Βασικές Αρχές
 
παρουσιαση σεναριου
παρουσιαση  σεναριουπαρουσιαση  σεναριου
παρουσιαση σεναριου
 
γνωρίζω την Ισπανία
γνωρίζω την Ισπανίαγνωρίζω την Ισπανία
γνωρίζω την Ισπανία
 
βιβλια με δραστηριοτητες σε μουσεια
βιβλια με δραστηριοτητες σε μουσειαβιβλια με δραστηριοτητες σε μουσεια
βιβλια με δραστηριοτητες σε μουσεια
 
Ραδιόφωνο
ΡαδιόφωνοΡαδιόφωνο
Ραδιόφωνο
 
Φόρμα σχέδιο μαθήματος
Φόρμα σχέδιο μαθήματοςΦόρμα σχέδιο μαθήματος
Φόρμα σχέδιο μαθήματος
 
Project σύγχρονες διατροφικές συνήθειες
Project σύγχρονες διατροφικές συνήθειεςProject σύγχρονες διατροφικές συνήθειες
Project σύγχρονες διατροφικές συνήθειες
 
Η μέθοδος project σε δώδεκα βήματα
Η μέθοδος project σε δώδεκα βήματαΗ μέθοδος project σε δώδεκα βήματα
Η μέθοδος project σε δώδεκα βήματα
 

Destacado

Orginal gotlands handlingsplan 2015 2018
Orginal gotlands handlingsplan  2015 2018Orginal gotlands handlingsplan  2015 2018
Orginal gotlands handlingsplan 2015 2018Jan Wallner
 
μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275
μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275
μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275Maria Mandala
 
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]The Finest Form
 
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία Foniortodoksonkoritsas Zeriiorthodhoksevekorçare
 
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)mcangelou
 
Nευρική ανορεξία και βουλιμία
Nευρική ανορεξία και βουλιμίαNευρική ανορεξία και βουλιμία
Nευρική ανορεξία και βουλιμίαEfrosini Baliami
 
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξίαΜεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξίαsgroudos
 
νευρική ανορεξία
νευρική ανορεξίανευρική ανορεξία
νευρική ανορεξία4Gym Glyfadas
 
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματοςΗ διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματοςlykagtri
 
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσδιατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσConstantinos Bletsos
 
Oι Διαφορές των Φύλων
Oι Διαφορές των ΦύλωνOι Διαφορές των Φύλων
Oι Διαφορές των ΦύλωνAntonis Zeibekis
 
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλορατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλοmelmaninthezoo
 
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΕύα Ζαρκογιάννη
 
φύλο πρωτοβάθμια
φύλο πρωτοβάθμιαφύλο πρωτοβάθμια
φύλο πρωτοβάθμιαVivi Bouboureka
 

Destacado (20)

Orginal gotlands handlingsplan 2015 2018
Orginal gotlands handlingsplan  2015 2018Orginal gotlands handlingsplan  2015 2018
Orginal gotlands handlingsplan 2015 2018
 
Mind mapping of ancient greece
Mind mapping of ancient greeceMind mapping of ancient greece
Mind mapping of ancient greece
 
Mind Map Of Ancient Greece
Mind Map Of Ancient GreeceMind Map Of Ancient Greece
Mind Map Of Ancient Greece
 
Hedgehogs 101
Hedgehogs 101Hedgehogs 101
Hedgehogs 101
 
KOINΩΝΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
KOINΩΝΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣKOINΩΝΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
KOINΩΝΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
 
Warner ppt
Warner pptWarner ppt
Warner ppt
 
μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275
μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275
μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275
 
Knowing my little body
Knowing my little bodyKnowing my little body
Knowing my little body
 
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
 
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
 
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
 
Nευρική ανορεξία και βουλιμία
Nευρική ανορεξία και βουλιμίαNευρική ανορεξία και βουλιμία
Nευρική ανορεξία και βουλιμία
 
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξίαΜεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
 
νευρική ανορεξία
νευρική ανορεξίανευρική ανορεξία
νευρική ανορεξία
 
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματοςΗ διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
 
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσδιατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
 
Oι Διαφορές των Φύλων
Oι Διαφορές των ΦύλωνOι Διαφορές των Φύλων
Oι Διαφορές των Φύλων
 
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλορατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
 
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
 
φύλο πρωτοβάθμια
φύλο πρωτοβάθμιαφύλο πρωτοβάθμια
φύλο πρωτοβάθμια
 

Similar a Παρουσίαση Συνεδρίου ΕΕΦ Θεσσαλονίκη (Αξιολόγηση)

Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφήΠώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφήdiatrofi
 
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14Irini Andrioti, PMP, GCDF
 
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗAnastasia Petraki
 
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέωνNTANY
 
σχεδιο υποβολησ Co2
σχεδιο υποβολησ Co2σχεδιο υποβολησ Co2
σχεδιο υποβολησ Co2tryfonid
 
πες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιοςπες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιοςKostas Tomaras
 
The oer-game gr-ellaak-071215
The oer-game gr-ellaak-071215The oer-game gr-ellaak-071215
The oer-game gr-ellaak-071215VKSMD
 
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής ΜάθησηςΣχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής ΜάθησηςEleni Papadopoulou
 
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειεςσυμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειεςmxgiosi
 
ερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςmariapeukou
 
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιοΕπιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιοkogxylak
 
ερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςmariapeukou
 
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας στο μαθημα της φυσικης
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας  στο μαθημα της φυσικηςτεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας  στο μαθημα της φυσικης
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας στο μαθημα της φυσικηςtakshmou
 
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑkounekta
 
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14litsa2
 
Sxedio mathimatos_Diadromes
Sxedio mathimatos_DiadromesSxedio mathimatos_Diadromes
Sxedio mathimatos_DiadromesJoce Lyn
 
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)Nikos Palavitsinis, PhD
 

Similar a Παρουσίαση Συνεδρίου ΕΕΦ Θεσσαλονίκη (Αξιολόγηση) (20)

Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφήΠώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
 
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
 
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
 
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
 
σχεδιο υποβολησ Co2
σχεδιο υποβολησ Co2σχεδιο υποβολησ Co2
σχεδιο υποβολησ Co2
 
πες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιοςπες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιος
 
The oer-game gr-ellaak-071215
The oer-game gr-ellaak-071215The oer-game gr-ellaak-071215
The oer-game gr-ellaak-071215
 
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής ΜάθησηςΣχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
 
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειεςσυμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
 
ερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσης
 
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιοΕπιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
 
ενημέρωση γονέων
ενημέρωση γονέωνενημέρωση γονέων
ενημέρωση γονέων
 
ερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσης
 
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας στο μαθημα της φυσικης
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας  στο μαθημα της φυσικηςτεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας  στο μαθημα της φυσικης
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας στο μαθημα της φυσικης
 
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
 
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
 
Sxedio mathimatos_Diadromes
Sxedio mathimatos_DiadromesSxedio mathimatos_Diadromes
Sxedio mathimatos_Diadromes
 
Είμαστε ό,τι τρώμε;
Είμαστε ό,τι τρώμε;Είμαστε ό,τι τρώμε;
Είμαστε ό,τι τρώμε;
 
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
 
The Magic Book Series
The Magic Book SeriesThe Magic Book Series
The Magic Book Series
 

Último

Ημέρα Επιστημών – Επίδειξη πειραμάτων από τους μαθητές.pptx
Ημέρα Επιστημών – Επίδειξη πειραμάτων από τους μαθητές.pptxΗμέρα Επιστημών – Επίδειξη πειραμάτων από τους μαθητές.pptx
Ημέρα Επιστημών – Επίδειξη πειραμάτων από τους μαθητές.pptx36dimperist
 
Οι μικροί αρτοποιοί της Γ τάξης και το ψωμί τους.pptx
Οι μικροί αρτοποιοί της Γ τάξης και το ψωμί τους.pptxΟι μικροί αρτοποιοί της Γ τάξης και το ψωμί τους.pptx
Οι μικροί αρτοποιοί της Γ τάξης και το ψωμί τους.pptx36dimperist
 
Το τέλος του Δυτικού Ρωμαϊκού κράτους.pdf
Το τέλος του Δυτικού Ρωμαϊκού κράτους.pdfΤο τέλος του Δυτικού Ρωμαϊκού κράτους.pdf
Το τέλος του Δυτικού Ρωμαϊκού κράτους.pdfEvangelia Patera
 
13η ENΟΤΗΤΑ ΓΛΩΣΣΑΣ Ε΄ΤΑΞΗΣ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ.pdf
13η ENΟΤΗΤΑ  ΓΛΩΣΣΑΣ Ε΄ΤΑΞΗΣ:  ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ.pdf13η ENΟΤΗΤΑ  ΓΛΩΣΣΑΣ Ε΄ΤΑΞΗΣ:  ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ.pdf
13η ENΟΤΗΤΑ ΓΛΩΣΣΑΣ Ε΄ΤΑΞΗΣ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ.pdfMaria Koufopoulou
 
ΣΤ2 -ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΥ ΜΑΖΙ-ΦΙΛΟΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΟΙ .pdf
ΣΤ2 -ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΥ ΜΑΖΙ-ΦΙΛΟΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΟΙ .pdfΣΤ2 -ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΥ ΜΑΖΙ-ΦΙΛΟΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΟΙ .pdf
ΣΤ2 -ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΥ ΜΑΖΙ-ΦΙΛΟΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΟΙ .pdfChrisa Kokorikou
 
Η εποχή του Ιουστινιανού-Η ελληνοχριστιανική οικουμένη
Η εποχή του Ιουστινιανού-Η ελληνοχριστιανική οικουμένηΗ εποχή του Ιουστινιανού-Η ελληνοχριστιανική οικουμένη
Η εποχή του Ιουστινιανού-Η ελληνοχριστιανική οικουμένηEvangelia Patera
 
Παρουσίαση καλλιτεχνικού θεάματος
Παρουσίαση                  καλλιτεχνικού θεάματοςΠαρουσίαση                  καλλιτεχνικού θεάματος
Παρουσίαση καλλιτεχνικού θεάματοςDimitra Mylonaki
 
ΚΠΑ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 10.2.3 ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
ΚΠΑ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 10.2.3 ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΚΠΑ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 10.2.3 ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
ΚΠΑ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 10.2.3 ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΝίκος Θεοτοκάτος
 
Ιπτάμενη σκάφη ΚΟΜΙΚ ΠΑΙΔΙΩΝ
Ιπτάμενη                σκάφη ΚΟΜΙΚ ΠΑΙΔΙΩΝΙπτάμενη                σκάφη ΚΟΜΙΚ ΠΑΙΔΙΩΝ
Ιπτάμενη σκάφη ΚΟΜΙΚ ΠΑΙΔΙΩΝDimitra Mylonaki
 
Ο μοναχισμός στις διάφορες θρησκείες. Θρησκευτικά Λυκείου
Ο μοναχισμός στις διάφορες θρησκείες. Θρησκευτικά ΛυκείουΟ μοναχισμός στις διάφορες θρησκείες. Θρησκευτικά Λυκείου
Ο μοναχισμός στις διάφορες θρησκείες. Θρησκευτικά ΛυκείουVasiliki Matiaki
 
Διαχείρηση Gmail - Βήμα προς Βήμα - Βασικά Στοιχεία
Διαχείρηση Gmail - Βήμα προς Βήμα - Βασικά ΣτοιχείαΔιαχείρηση Gmail - Βήμα προς Βήμα - Βασικά Στοιχεία
Διαχείρηση Gmail - Βήμα προς Βήμα - Βασικά Στοιχείαbasket20032020
 
ΚΠΑ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 10.2.3 ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
ΚΠΑ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 10.2.3 ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΚΠΑ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 10.2.3 ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
ΚΠΑ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 10.2.3 ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΝίκος Θεοτοκάτος
 
15η ΕΝΟΤΗΤΑ ΓΛΩΣΣΑΣ Ε ΤΑΞΗ :ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.pdf
15η ΕΝΟΤΗΤΑ ΓΛΩΣΣΑΣ Ε ΤΑΞΗ :ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.pdf15η ΕΝΟΤΗΤΑ ΓΛΩΣΣΑΣ Ε ΤΑΞΗ :ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.pdf
15η ΕΝΟΤΗΤΑ ΓΛΩΣΣΑΣ Ε ΤΑΞΗ :ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.pdfMaria Koufopoulou
 
Ο εξελληνισμός του Ανατολικού Ρωμαϊκού κράτους.pdf
Ο εξελληνισμός του Ανατολικού Ρωμαϊκού κράτους.pdfΟ εξελληνισμός του Ανατολικού Ρωμαϊκού κράτους.pdf
Ο εξελληνισμός του Ανατολικού Ρωμαϊκού κράτους.pdfEvangelia Patera
 
1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ-ECOMOBILITY "ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ!"
1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ-ECOMOBILITY "ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ!"1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ-ECOMOBILITY "ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ!"
1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ-ECOMOBILITY "ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ!"margaritathymara1
 
ΡΑΛΛΙΟΥ ΕΛΕΝΗ-les droits des animaux.pdf
ΡΑΛΛΙΟΥ ΕΛΕΝΗ-les droits des animaux.pdfΡΑΛΛΙΟΥ ΕΛΕΝΗ-les droits des animaux.pdf
ΡΑΛΛΙΟΥ ΕΛΕΝΗ-les droits des animaux.pdfChrisa Kokorikou
 
Οι δικές μας αεροσκάφες
Οι δικές μας                    αεροσκάφεςΟι δικές μας                    αεροσκάφες
Οι δικές μας αεροσκάφεςDimitra Mylonaki
 
ΣΠΑΣΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΤΟΥ Β2.pdf
ΣΠΑΣΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΤΟΥ Β2.pdfΣΠΑΣΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΤΟΥ Β2.pdf
ΣΠΑΣΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΤΟΥ Β2.pdfChrisa Kokorikou
 

Último (18)

Ημέρα Επιστημών – Επίδειξη πειραμάτων από τους μαθητές.pptx
Ημέρα Επιστημών – Επίδειξη πειραμάτων από τους μαθητές.pptxΗμέρα Επιστημών – Επίδειξη πειραμάτων από τους μαθητές.pptx
Ημέρα Επιστημών – Επίδειξη πειραμάτων από τους μαθητές.pptx
 
Οι μικροί αρτοποιοί της Γ τάξης και το ψωμί τους.pptx
Οι μικροί αρτοποιοί της Γ τάξης και το ψωμί τους.pptxΟι μικροί αρτοποιοί της Γ τάξης και το ψωμί τους.pptx
Οι μικροί αρτοποιοί της Γ τάξης και το ψωμί τους.pptx
 
Το τέλος του Δυτικού Ρωμαϊκού κράτους.pdf
Το τέλος του Δυτικού Ρωμαϊκού κράτους.pdfΤο τέλος του Δυτικού Ρωμαϊκού κράτους.pdf
Το τέλος του Δυτικού Ρωμαϊκού κράτους.pdf
 
13η ENΟΤΗΤΑ ΓΛΩΣΣΑΣ Ε΄ΤΑΞΗΣ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ.pdf
13η ENΟΤΗΤΑ  ΓΛΩΣΣΑΣ Ε΄ΤΑΞΗΣ:  ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ.pdf13η ENΟΤΗΤΑ  ΓΛΩΣΣΑΣ Ε΄ΤΑΞΗΣ:  ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ.pdf
13η ENΟΤΗΤΑ ΓΛΩΣΣΑΣ Ε΄ΤΑΞΗΣ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ.pdf
 
ΣΤ2 -ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΥ ΜΑΖΙ-ΦΙΛΟΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΟΙ .pdf
ΣΤ2 -ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΥ ΜΑΖΙ-ΦΙΛΟΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΟΙ .pdfΣΤ2 -ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΥ ΜΑΖΙ-ΦΙΛΟΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΟΙ .pdf
ΣΤ2 -ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΥ ΜΑΖΙ-ΦΙΛΟΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΟΙ .pdf
 
Η εποχή του Ιουστινιανού-Η ελληνοχριστιανική οικουμένη
Η εποχή του Ιουστινιανού-Η ελληνοχριστιανική οικουμένηΗ εποχή του Ιουστινιανού-Η ελληνοχριστιανική οικουμένη
Η εποχή του Ιουστινιανού-Η ελληνοχριστιανική οικουμένη
 
Παρουσίαση καλλιτεχνικού θεάματος
Παρουσίαση                  καλλιτεχνικού θεάματοςΠαρουσίαση                  καλλιτεχνικού θεάματος
Παρουσίαση καλλιτεχνικού θεάματος
 
ΚΠΑ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 10.2.3 ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
ΚΠΑ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 10.2.3 ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΚΠΑ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 10.2.3 ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
ΚΠΑ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 10.2.3 ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
 
Ιπτάμενη σκάφη ΚΟΜΙΚ ΠΑΙΔΙΩΝ
Ιπτάμενη                σκάφη ΚΟΜΙΚ ΠΑΙΔΙΩΝΙπτάμενη                σκάφη ΚΟΜΙΚ ΠΑΙΔΙΩΝ
Ιπτάμενη σκάφη ΚΟΜΙΚ ΠΑΙΔΙΩΝ
 
Ο μοναχισμός στις διάφορες θρησκείες. Θρησκευτικά Λυκείου
Ο μοναχισμός στις διάφορες θρησκείες. Θρησκευτικά ΛυκείουΟ μοναχισμός στις διάφορες θρησκείες. Θρησκευτικά Λυκείου
Ο μοναχισμός στις διάφορες θρησκείες. Θρησκευτικά Λυκείου
 
Διαχείρηση Gmail - Βήμα προς Βήμα - Βασικά Στοιχεία
Διαχείρηση Gmail - Βήμα προς Βήμα - Βασικά ΣτοιχείαΔιαχείρηση Gmail - Βήμα προς Βήμα - Βασικά Στοιχεία
Διαχείρηση Gmail - Βήμα προς Βήμα - Βασικά Στοιχεία
 
ΚΠΑ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 10.2.3 ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
ΚΠΑ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 10.2.3 ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΚΠΑ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 10.2.3 ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
ΚΠΑ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 10.2.3 ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
 
15η ΕΝΟΤΗΤΑ ΓΛΩΣΣΑΣ Ε ΤΑΞΗ :ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.pdf
15η ΕΝΟΤΗΤΑ ΓΛΩΣΣΑΣ Ε ΤΑΞΗ :ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.pdf15η ΕΝΟΤΗΤΑ ΓΛΩΣΣΑΣ Ε ΤΑΞΗ :ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.pdf
15η ΕΝΟΤΗΤΑ ΓΛΩΣΣΑΣ Ε ΤΑΞΗ :ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.pdf
 
Ο εξελληνισμός του Ανατολικού Ρωμαϊκού κράτους.pdf
Ο εξελληνισμός του Ανατολικού Ρωμαϊκού κράτους.pdfΟ εξελληνισμός του Ανατολικού Ρωμαϊκού κράτους.pdf
Ο εξελληνισμός του Ανατολικού Ρωμαϊκού κράτους.pdf
 
1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ-ECOMOBILITY "ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ!"
1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ-ECOMOBILITY "ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ!"1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ-ECOMOBILITY "ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ!"
1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ-ECOMOBILITY "ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ!"
 
ΡΑΛΛΙΟΥ ΕΛΕΝΗ-les droits des animaux.pdf
ΡΑΛΛΙΟΥ ΕΛΕΝΗ-les droits des animaux.pdfΡΑΛΛΙΟΥ ΕΛΕΝΗ-les droits des animaux.pdf
ΡΑΛΛΙΟΥ ΕΛΕΝΗ-les droits des animaux.pdf
 
Οι δικές μας αεροσκάφες
Οι δικές μας                    αεροσκάφεςΟι δικές μας                    αεροσκάφες
Οι δικές μας αεροσκάφες
 
ΣΠΑΣΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΤΟΥ Β2.pdf
ΣΠΑΣΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΤΟΥ Β2.pdfΣΠΑΣΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΤΟΥ Β2.pdf
ΣΠΑΣΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΤΟΥ Β2.pdf
 

Παρουσίαση Συνεδρίου ΕΕΦ Θεσσαλονίκη (Αξιολόγηση)

  • 1. Παρουσιάζοντας μια ΕναλλακτικήΠαρουσιάζοντας μια Εναλλακτική Διατροφική ΠυραμίδαΔιατροφική Πυραμίδα Ένα Σενάριο Μαθήματος για ΜαθητέςΈνα Σενάριο Μαθήματος για Μαθητές της Α` Γυμνασίου (Προχωρημένοι) στοτης Α` Γυμνασίου (Προχωρημένοι) στο Μάθημα της Αγγλικής ΓλώσσαςΜάθημα της Αγγλικής Γλώσσας , . .Πασαλίδου Όλγα Μ Α, . .Πασαλίδου Όλγα Μ Α . 06,Καθηγήτρια κλ ΠΕ. 06,Καθηγήτρια κλ ΠΕ Αγγλικής ΓλώσσαςΑγγλικής Γλώσσας 1ο ΣΥΝΕΔΡΙΟ   “ΕΠΙΚΑΙΡΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ” “Αξιολόγηση” ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: 17 – 18  Ιανουαρίου  2015ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: 17 – 18  Ιανουαρίου  2015      
  • 2. ΕισαγωγικάΕισαγωγικά • Εγχειρίδιο:Εγχειρίδιο: Think Teen, 1Think Teen, 1stst Grade of Junior HighGrade of Junior High School (School (Επίπεδο Α2-Βασική ΓνώσηΕπίπεδο Α2-Βασική Γνώση CEFRCEFR (ΚΕΠΑΓ)(ΚΕΠΑΓ) • ΕνότηταΕνότητα/(Unit)/(Unit) 3η,3η, Teen MattersTeen Matters/Ζητήματα/Ζητήματα ΕφήβωνΕφήβων,, ΜάθημαΜάθημα/(Lesson)/(Lesson) 1ο,1ο, Food for Thought-Food for Thought- Τροφή για ΣκέψηΤροφή για Σκέψη • Θέμα: Παρουσίαση και Κατανόηση Βασικών ΑρχώνΘέμα: Παρουσίαση και Κατανόηση Βασικών Αρχών Υγιεινής ΔιατροφήςΥγιεινής Διατροφής • Διεπιστημονικότητα: Οικιακή Οικονομία,Διεπιστημονικότητα: Οικιακή Οικονομία, Καλλιτεχνικά (τουλάχιστον)Καλλιτεχνικά (τουλάχιστον)
  • 3. Εισαγωγικά (2)Εισαγωγικά (2) Διδασκόμενες Γλωσσικές ΛειτουργίεςΔιδασκόμενες Γλωσσικές Λειτουργίες • Διατύπωση Γνώμης/Συμβουλής (Διατύπωση Γνώμης/Συμβουλής (GivingGiving Opinion/Advice),Opinion/Advice), με χρήσημε χρήση modal verbsmodal verbs • Διατύπωση Ποσότητας:Διατύπωση Ποσότητας: Countable/UncountableCountable/Uncountable Nouns,Nouns, (Μετρήσιμα/Μη Μετρήσιμα(Μετρήσιμα/Μη Μετρήσιμα Ουσιαστικά),Ουσιαστικά), QuantifiersQuantifiers (Προσδιοριστικά)(Προσδιοριστικά) • Επαναλαμβάνεται/Εισάγεται Σχετικό ΛεξιλόγιοΕπαναλαμβάνεται/Εισάγεται Σχετικό Λεξιλόγιο και Γραμματικήκαι Γραμματική
  • 4. Τάξη ΑναφοράςΤάξη Αναφοράς • 25 μαθητές, περιλαμβάνονται (5/πέντε) αλλοδαποί25 μαθητές, περιλαμβάνονται (5/πέντε) αλλοδαποί μαθητέςμαθητές • 3/τρεις) μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, 1(ένας) από3/τρεις) μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, 1(ένας) από τους οποίους αλλοδαπός, 2 (δυο) μαθητές πιοτους οποίους αλλοδαπός, 2 (δυο) μαθητές πιο προχωρημένου επιπέδουπροχωρημένου επιπέδου • Οι μαθητές είναι γνώστες του εγχειριδίου (περιεχόμενα,Οι μαθητές είναι γνώστες του εγχειριδίου (περιεχόμενα, οργάνωση)οργάνωση) • Η σχετική γραμματική και λεξιλόγιο έχει εισαχθεί στοΗ σχετική γραμματική και λεξιλόγιο έχει εισαχθεί στο ΔημοτικόΔημοτικό • Έχουν διαπραγματευθεί στο συγκεκριμένο σχολικόΈχουν διαπραγματευθεί στο συγκεκριμένο σχολικό έτος το αντικείμενο στο μάθημα της Οικιακήςέτος το αντικείμενο στο μάθημα της Οικιακής ΟικονομίαςΟικονομίας
  • 5. Διδακτικά ΜέσαΔιδακτικά Μέσα • Διδακτικό Εγχειρίδιο και συνοδευτικό Βιβλίο ΑσκήσεωνΔιδακτικό Εγχειρίδιο και συνοδευτικό Βιβλίο Ασκήσεων • Πίνακας (με μαρκαδόρους ή κιμωλίες)Πίνακας (με μαρκαδόρους ή κιμωλίες) • Χαρτί και γραφικά υλικά (στυλοί/μολύβια, διορθωτικάΧαρτί και γραφικά υλικά (στυλοί/μολύβια, διορθωτικά μέσα)μέσα) • Υπολογιστής (πρόσβαση στο Διαδίκτυο επιθυμητή αλλάΥπολογιστής (πρόσβαση στο Διαδίκτυο επιθυμητή αλλά όχι αναγκαία)όχι αναγκαία) • Βιντεοπροβολέας/Βιντεοπροβολέας/ProjectorProjector • Φύλλα Εργασίας (διαφοροποιημένα με βάση τιςΦύλλα Εργασίας (διαφοροποιημένα με βάση τις συγκεκριμένες ανάγκες των μαθητών)συγκεκριμένες ανάγκες των μαθητών) • Άλλα μέσα (στις συγκεκριμένες δραστηριότητες)Άλλα μέσα (στις συγκεκριμένες δραστηριότητες)
  • 6. ΣτόχοιΣτόχοι • Σε επίπεδο γνώσεωνΣε επίπεδο γνώσεων α) να κατηγοριοποιούν τα ουσιαστικάα) να κατηγοριοποιούν τα ουσιαστικά σε μετρήσιμα/μη μετρήσιμα και να εξηγούν τις διαφορέςσε μετρήσιμα/μη μετρήσιμα και να εξηγούν τις διαφορές μεταξύ τους β) να προσδιορίζουν τα ουσιαστικά αυτά με τιςμεταξύ τους β) να προσδιορίζουν τα ουσιαστικά αυτά με τις κατάλληλες προσδιοριστικές λέξεις γ) να διατυπώνουνκατάλληλες προσδιοριστικές λέξεις γ) να διατυπώνουν συμβουλές με την χρήσησυμβουλές με την χρήση modal verbsmodal verbs • Σε επίπεδο ικανοτήτων (δεξιοτήτων)Σε επίπεδο ικανοτήτων (δεξιοτήτων) α) να επιλύουνα) να επιλύουν ασκήσεις με βάση τις γλωσσικές λειτουργίες της ενότητας β)ασκήσεις με βάση τις γλωσσικές λειτουργίες της ενότητας β) να συνθέτουν διαδικτυακή ανάρτηση γ) να σχεδιάζουννα συνθέτουν διαδικτυακή ανάρτηση γ) να σχεδιάζουν ημερήσιο πρόγραμμα διατροφήςημερήσιο πρόγραμμα διατροφής • Σε επίπεδο στάσεωνΣε επίπεδο στάσεων α) να διερωτηθούν σχετικά με τηνα) να διερωτηθούν σχετικά με την διατροφή τους β) να υιοθετήσουν υγιεινότερες συνήθειεςδιατροφή τους β) να υιοθετήσουν υγιεινότερες συνήθειες διατροφής και άσκησης γ) να ενθαρρύνουν υγιεινότερεςδιατροφής και άσκησης γ) να ενθαρρύνουν υγιεινότερες διατροφικές συνήθειες στο ευρύτερο κοινωνικό τουςδιατροφικές συνήθειες στο ευρύτερο κοινωνικό τους περιβάλλονπεριβάλλον
  • 7. ΕισαγωγήΕισαγωγή • Προοργανωτής/αφόρμιση: τραγούδια σταΠροοργανωτής/αφόρμιση: τραγούδια στα Αγγλικά με προτροπές σε υγιεινές διατροφικέςΑγγλικά με προτροπές σε υγιεινές διατροφικές συνήθειες (παραμένουν με κάποια μορφή μέχρι νασυνήθειες (παραμένουν με κάποια μορφή μέχρι να μην είναι χρήσιμα)μην είναι χρήσιμα) • Συγκέντρωση και Επικέντρωση Προσοχής τάξηςΣυγκέντρωση και Επικέντρωση Προσοχής τάξης • Ανακοίνωση θέματος, στόχων, σχεδιασμόςΑνακοίνωση θέματος, στόχων, σχεδιασμός (προφορικά και γραπτά)(προφορικά και γραπτά) • Οι μαθητές κρατούν σημειώσειςΟι μαθητές κρατούν σημειώσεις • Διάρκεια 5’Διάρκεια 5’
  • 8. Διδακτικές Ενέργειες (1)Διδακτικές Ενέργειες (1) 1η Διδακτική ώρα1η Διδακτική ώρα • Καταιγισμός Ιδεών (Καταιγισμός Ιδεών (Brainstorming)Brainstorming): κεντρική λέξη: κεντρική λέξη διατροφήδιατροφή • 5 (πέντε) ομάδες Μεικτών Δυνατοτήτων των 5 (πέντε)5 (πέντε) ομάδες Μεικτών Δυνατοτήτων των 5 (πέντε) ατόμωνατόμων • Τυχαίος χωρισμός (με κάρτες με σχετικές εικόνες), σχετικόΤυχαίος χωρισμός (με κάρτες με σχετικές εικόνες), σχετικό όνομαόνομα • 5’ για οργάνωση5’ για οργάνωση • 3’ για την ολοκλήρωση (χρόνος από εκπαιδευτικό)3’ για την ολοκλήρωση (χρόνος από εκπαιδευτικό) • Με το τέλος αναγράφονται στον πίνακα οι ιδέεςΜε το τέλος αναγράφονται στον πίνακα οι ιδέες (επεξεργασία, ομαδοποίηση, καταγραφή)(επεξεργασία, ομαδοποίηση, καταγραφή) • Σύνοψη/ΑξιολόγησηΣύνοψη/Αξιολόγηση • 15’15’
  • 9. Διδακτικές Ενέργειες (2)Διδακτικές Ενέργειες (2) • Οργάνωση Υλικού με βάση Νοητικό ΧάρτηΟργάνωση Υλικού με βάση Νοητικό Χάρτη ((Mind Map)Mind Map) από τις υπάρχουσες ομάδεςαπό τις υπάρχουσες ομάδες • Σύντομη εξήγηση τεχνικήςΣύντομη εξήγηση τεχνικής • Επισημαίνονται οι κομβικές έννοιες καιΕπισημαίνονται οι κομβικές έννοιες και σχεδιάζεται ο χάρτης σε Α3 μεσχεδιάζεται ο χάρτης σε Α3 με χχρρώώμμαατταα • 5’-10’ (προοπτική ολοκλήρωσης σε συνεργασία με5’-10’ (προοπτική ολοκλήρωσης σε συνεργασία με συνάδελφο Καλλιτεχνικών)συνάδελφο Καλλιτεχνικών) • 2’ τέλους: Σύνοψη πεπραγμένων, αδρό σχέδιο2’ τέλους: Σύνοψη πεπραγμένων, αδρό σχέδιο επόμενης ώρας, επανάληψη στην γραμματικήεπόμενης ώρας, επανάληψη στην γραμματική θεωρία στο σπίτι (παράθεμα εγχειριδίου)θεωρία στο σπίτι (παράθεμα εγχειριδίου)
  • 10. Διδακτικές Ενέργειες 3Διδακτικές Ενέργειες 3 2η Διδακτική ώρα2η Διδακτική ώρα • 5’ Επικέντρωση προσοχής, σύντομη ανασκόπηση5’ Επικέντρωση προσοχής, σύντομη ανασκόπηση και σχεδιασμός/στόχοι ενότηταςκαι σχεδιασμός/στόχοι ενότητας • Εμπλουτισμένη εισήγηση 25’Εμπλουτισμένη εισήγηση 25’ • 5’ Πρόλογος: εξήγηση και καταγραφή στόχων5’ Πρόλογος: εξήγηση και καταγραφή στόχων (παρουσίαση συμβουλών, πρακτικές εφαρμογές),(παρουσίαση συμβουλών, πρακτικές εφαρμογές), κύρια σημεία, εισαγωγικές παρατηρήσειςκύρια σημεία, εισαγωγικές παρατηρήσεις (προφορικές ερωτήσεις σύντομης απάντησης,(προφορικές ερωτήσεις σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, κατηγορίας γνώσεων)γνωστικού τομέα, κατηγορίας γνώσεων)
  • 11. Διδακτικές Ενέργειες 4Διδακτικές Ενέργειες 4 • Κύριο Μέρος: Πολυμεσική παρουσίαση στα Αγγλικά-10’Κύριο Μέρος: Πολυμεσική παρουσίαση στα Αγγλικά-10’ • Α) Οδηγίες υγιεινής ζωής με βάση τον ‘Εθνικό Διατροφικό ΟδηγόΑ) Οδηγίες υγιεινής ζωής με βάση τον ‘Εθνικό Διατροφικό Οδηγό για Βρέφη, Παιδιά, Εφήβους’ β) προτεινόμενες μερίδες γ)για Βρέφη, Παιδιά, Εφήβους’ β) προτεινόμενες μερίδες γ) Διατροφικές Πυραμίδες εκτός ΜεσογειακήςΔιατροφικές Πυραμίδες εκτός Μεσογειακής • 5’ κλεισίματος: προτάσεις γευμάτων της ηλικιακής ομάδας5’ κλεισίματος: προτάσεις γευμάτων της ηλικιακής ομάδας • Συμμετοχή των μαθητών με απαντήσεις (Αγγλικά) (προφορικές,Συμμετοχή των μαθητών με απαντήσεις (Αγγλικά) (προφορικές, σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων, κατανόησης,σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων, κατανόησης, εφαρμογής)εφαρμογής) • 5’ επίλογος (Ελληνικά): ανακεφαλαίωση/αξιολόγηση, υλικό,5’ επίλογος (Ελληνικά): ανακεφαλαίωση/αξιολόγηση, υλικό, συμπεράσματα, πρακτικές χρησιμότητες, αναφορά σε επόμενεςσυμπεράσματα, πρακτικές χρησιμότητες, αναφορά σε επόμενες δραστηριότητεςδραστηριότητες
  • 12. Διδακτικές Ενέργειες 5Διδακτικές Ενέργειες 5 • 5’ επανάληψη στην γραμματική θεωρία και το λεξιλόγιο5’ επανάληψη στην γραμματική θεωρία και το λεξιλόγιο (προφορικές ερωτήσεις, σύντομης απάντησης, γνωστικού(προφορικές ερωτήσεις, σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων)τομέα, γνώσεων) • 5’-10’ συμπλήρωση φύλλων εργασίας (ατομικά,5’-10’ συμπλήρωση φύλλων εργασίας (ατομικά, διαφοροποιημένα ανάλογα με τις ανάγκες)διαφοροποιημένα ανάλογα με τις ανάγκες) • Βιβλίο Ασκήσεων αλλά και διδάσκουσαΒιβλίο Ασκήσεων αλλά και διδάσκουσα • Ολοκλήρωση ως εργασία για το σπίτι για μηΟλοκλήρωση ως εργασία για το σπίτι για μη ολοκληρωμένα (έλεγχος από διδάσκουσα)ολοκληρωμένα (έλεγχος από διδάσκουσα) • Όσοι τελειώνουν νωρίς: βοήθεια συμμαθητών ή φύλλαΌσοι τελειώνουν νωρίς: βοήθεια συμμαθητών ή φύλλα ανώτερου επιπέδουανώτερου επιπέδου
  • 13. Διδακτικές Ενέργειες 6Διδακτικές Ενέργειες 6 3η Διδακτική Ώρα3η Διδακτική Ώρα • 5’ Εισαγωγή (συγκέντρωση τάξης, στόχοι, πορεία διδασκαλίας)5’ Εισαγωγή (συγκέντρωση τάξης, στόχοι, πορεία διδασκαλίας) • Μελέτη ανεπιθύμητης περίπτωσης: ατομικές σημειώσεις μαθητώνΜελέτη ανεπιθύμητης περίπτωσης: ατομικές σημειώσεις μαθητών από παρεχόμενο ατομικά υλικό (διαφοροποιημένο) με περιγραφήαπό παρεχόμενο ατομικά υλικό (διαφοροποιημένο) με περιγραφή κακών συνηθειών διατροφήςκακών συνηθειών διατροφής  πρακτικά οι επιπτώσειςπρακτικά οι επιπτώσεις • 5’ εξηγήσεις5’ εξηγήσεις • Παρακολούθηση εκτός σχολείουΠαρακολούθηση εκτός σχολείου • Σε άλλο χρόνο σε συνεργασία με Οικιακή Οικονομία καιΣε άλλο χρόνο σε συνεργασία με Οικιακή Οικονομία και Καλλιτεχνικά στις αρχικές ομάδες σύνταξη ημερησίουΚαλλιτεχνικά στις αρχικές ομάδες σύνταξη ημερησίου προγράμματος διατροφής για παιδί της ηλικιακής ομάδαςπρογράμματος διατροφής για παιδί της ηλικιακής ομάδας • 5’ διευκρινήσεις5’ διευκρινήσεις • Δραστηριότητα προτεινόμενη για Φάκελο Εργασιών (Δραστηριότητα προτεινόμενη για Φάκελο Εργασιών (Portfolio)Portfolio)
  • 14. Διδακτικές Ενέργεις 7Διδακτικές Ενέργεις 7 • 10’ προεργασία10’ προεργασία → διαδικτυακή ανάρτηση με περιγραφή→ διαδικτυακή ανάρτηση με περιγραφή διατροφικών και αθλητικών τους συνηθειών (διαφοροποίηση:διατροφικών και αθλητικών τους συνηθειών (διαφοροποίηση: φύλλο εργασίας-υπόδειγμα, συμπλήρωση κενών)φύλλο εργασίας-υπόδειγμα, συμπλήρωση κενών) • Αξιολόγηση από διδάσκουσα με ολοκλήρωσηΑξιολόγηση από διδάσκουσα με ολοκλήρωση • Ποσοτική επισκόπηση: ερωτηματολόγιο (ερωτήσεις κλειστούΠοσοτική επισκόπηση: ερωτηματολόγιο (ερωτήσεις κλειστού και ανοικτού τύπου)και ανοικτού τύπου) • Αγγλικά, αλλά βοήθεια και ενίσχυση και στα Ελληνικά ανΑγγλικά, αλλά βοήθεια και ενίσχυση και στα Ελληνικά αν χρειαστείχρειαστεί • Τι απεκόμισαν (γνώσεις, στάσεις/συμπεριφορές, σχεδιασμόςΤι απεκόμισαν (γνώσεις, στάσεις/συμπεριφορές, σχεδιασμός ενότητας, προτάσεις τροποποίησης)ενότητας, προτάσεις τροποποίησης) • Κύριο μέσο αξιολόγησης/αυτοαξιολόγησης μαθητών (δυνητικάΚύριο μέσο αξιολόγησης/αυτοαξιολόγησης μαθητών (δυνητικά σε Φάκελο Εργασιών (σε Φάκελο Εργασιών (Portfolio)Portfolio) μαθητών και διδάσκουσας)μαθητών και διδάσκουσας) • 5’ εξήγηση, 10’ συμπλήρωση5’ εξήγηση, 10’ συμπλήρωση • 5’απολογισμός ενότητας (γραπτή και προφορική ανασκόπηση),5’απολογισμός ενότητας (γραπτή και προφορική ανασκόπηση), ενημέρωση μαθητών για συνέχεια (πιθανή σύντομη εισαγωγή)ενημέρωση μαθητών για συνέχεια (πιθανή σύντομη εισαγωγή) • Τροποποιήσεις-ΔιαφοροποιήσειςΤροποποιήσεις-Διαφοροποιήσεις
  • 15. Ευχαριστώ Πολύ για τηνΕυχαριστώ Πολύ για την Υπομονή και την ΠροσοχήΥπομονή και την Προσοχή Σας!Σας! ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ;;;ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ;;;