1. GUIA DIDÀCTICA, PRESENTACIÓ MULTIMÈDIA INTERACTIVA
INFORMACIÓ GENERAL I IDENTIFICACIÓ DELS MATERIALS 1. I NFO RM ACI Ó G EN ER
AL I D’ I DE N TI FI C AC I Ó DELS M ATE RI AL S
TÍTOL DEL MATERIAL: Presentació
treballar la historia d’en Mateu i na Margalida.
multimèdia
interactiva
per
NOM DELS AUTORS: Toni Pujol Alemany i Pere Roca Rodríguez
ANY DE PRODUCCIÓ: 2013
IDIOMA DEL MATERIAL: català
BREU DESCRIPCIÓ: Aquesta presentació multimèdia interactiva està
pensada per alumnes de primer cicle de primària, el que cerquem es treballar
els següents objectius:
Que els alumnes treballin els sentiments exposats
Promoure experiències educatives audiovisuals i interactives.
Que els alumnes coneguin els diferents estats d’ànim, o
sentiments pels que passa una persona enamorada
ESPECIFICACIONS TÈCNIQUES:
La nostre idea és que és pugui treballar la historia a través d’una pissarra digital
o un projector de bona qualitat.C I CIÓ DE L M ATE RI AL/RE CURS
CONCEPCIÓ:
La nostre presentació multimèdia interactiva és una historia amb la qual volem
fer entendre als alumnes els distints sentiments/estats d’ànims pels qual poden
passar una parella d’enamorats. És una eina interactiva divertida amb la que és
pot treballar amb facilitat.
La nostre presentació té:
Activitats per a treballar
Interactivitats dels personatges
FUNCIONALITAT:
2. La nostre presentació multimèdia està pensada per a que el professor pugui
treballar amb ella a classe de la forma que cregui més convenient. L’ideal és
treballar amb una pissarra digital per a que els alumnes puguin apreciar la
interactivitat i on puguin observar els objectius que han d’assimilar.
En el cas que no es pugui treballar amb la pissarra digital, és pot fer feina
damunt altres eines com poden ser:
Projectors
Tablets
Ordinadors
Netbooks
APORTACIONS DIDACTI QUES:
Nosaltres pensem que aquesta presentació multimèdia interactiva serà molt
important i útil pels alumnes perquè aprendran sobre sentiments i estats
d’ànims, cosa que no es sol treballar a les escoles. A més amb aquest material,
farem feina damunt una eina interactiva cosa que per desgracia no s’acaba de
implementar completament a les aules.
Amb aquest treball, els alumnes estaran motivats i això s’apreciarà a la hora de
fer feina perquè aprendran molt més fàcilment. Hem implantat veus als
protagonistes perquè els alumnes estiguin més atents i no és despistin.
El que cerquem és que sigui un treball útil pels alumnes en el sentit que
aprenguin d’aquesta activitat interactiva i aprofiten aquests coneixements per al
seu futur. Pensem que és una feina que els farà reflexionar i pensar. El seu
aprenentatge serà immens.
ESTRUCTURA I ORGANITZACIÓ DEL MATERIAL :
Aquesta presentació inclou:
Una portada amb una imatge dels protagonistes i el títol.
Una plana de presentació dels protagonistes.
Posteriorment totes les diapositives ens mostren les sentiments/estats
d’ànims que volem que es treballin.
La part final són unes activitats per treballar aquests sentiments/estats
d’ànims i d’aquesta forma que els alumnes acabin d’entendre els
conceptes.
ORIENTACIONS DIDÀCTIQUES
3. DESTINATARIS:
Aquesta és una eina per a treballar dins una sessió amb alumnes de primer
cicle, dins l’assignatura de coneixement del medi. La presentació multimèdia
interactiva té un context fàcil i unes imatges adients per a nins de primer cicle.
OBJECTIUS DE LA SESSIÓ:
Treballar els sentiments/estats d’ànims.
Treballar de forma divertida i aprenguin conceptes bàsics per a afrontar la
seva vida diària.
COMPETÈNCIES QUE ES TREBALLARIEN:
Competència social i ciutadana.
Tractament de la informació i competència digital.
DIMENSIONS
DINS
TREBALLARIEN:
LES
COMPETÈNCIES
QUE
ES
Dins la competència social i ciutadana treballarien:
Aprendre a ser i actuar de manera autònoma
Aprendre a conviure
Aprendre a ser ciutadans i ciutadanes en un món global
Dins el tractament de la informació i la competència digital:
Extreure el màxim rendiment de les noves tecnologies
Aprofitar la informació i analitzar-la.
Eina per organitzar la informació, processar-la i orientar-la cap a un profit
propi.
UTILITZACIÓ DEL MATERIAL:
Orientacions educatives per
multimèdia interactiva a l’aula.
treballar
amb
la
presentació
Per a feina amb aquesta material, el convenient es treballar a la
assignatura de llengua catalana per a treballar el propi idioma i el
conceptes que és volen treballar amb l’eina.
Abans de la sessió:
4. Seria convenient que el professor fes una mica d’introducció sobre el que és
volen treballar abans d’endinsar-se amb el conceptes a treballar.
Durant la sessió:
Principi de la sessió:
El professor presentarà l’eina als alumnes perquè es vagin familiaritzant i aniran
avançant en la historia dels 2 enamorats. L’ideal és que el professor vagi
demanant als alumnes si coneixen aquests sentiments/estats d’ànims.
Passat un temps podrien anar sortint alumnes en parella per a representar
aquests sentiments i veure si els han assimilat, d’aquesta manera aprendran
mentres és diverteixen. Els seus propis companys els poden anar corregint si no
ho acaben d’aconseguir.
En quant el professor hagi acabat la historia entre els dos canets, convindria fer
una reflexió sobre que els hi ha parescut la història, si els hi ha agradat i amem
si en qualque ocasió han viscut aquests sentiments .
Desenvolupament de la sessió
Els alumnes hauran de treballar l’activitat proposada al power point
individualment o en parelles, i posteriorment és podria fer una correcció de
manera grupal d’aquesta.
Final de la sessió:
Finament tots els alumnes s’ajuntarien per fer preguntes sobre els possibles
dubtes que els hagin sortit i d’aquesta manera acabar de resoldre els dubtes
d’altres companys que estiguessin en la mateixa situació.
5. Després de la sessió:
Posteriorment a haver realitzat aquesta sessió, és podria dur a terme aquesta
pràctica en una altre assignatura que encara no s’hagi treballat. D’aquesta
forma és treballin els conceptes de la presentació multimèdia interactiva a més
dels de la propi assignatura.
ROL DEL DOCENT DURANT LA SESSIÓ:
Principi de la sessió:
El professor introduirà la història als seus alumnes contant-los una mena
d’historieta per fer que els alumnes s’integrin a la història i en tenguin més
ganes de veure el desenvolupament d’aquesta
Desenvolupament de la sessió:
Si els alumnes durant la reproducció del power point no entenen alguna cosa, el
professor podrà ajudar-los i explicar-los el que no han entès fins el moment.
Final de la sessió:
En acabar el power point, el professor demanarà als alumnes amem si els hi ha
agradat la història i amem si l’han entès. Posteriorment, procedirà a donar peu
als alumnes per a que realitzin les activitats corresponents.
AGRUPAMENT:
.
Per a dur a terme les activitats,els alumnes les hauran de realitzar en parelles
ja que d’aquesta manera s’ajudaran mutuament.
O R GANITZACIÓ DE L’ESPAI:
Estaria be que la classe es pogués dur a terme a una classe que compti amb
pissarra digital, o a la mateixa sala d’ordenadors.
6. ORGANITZACIÓ DEL TEMPS:
Principi de la sessió: Uns 5 minuts
Desenvolupament de la sessió: Uns 35 minuts
Final de la sessió: Uns 25 minuts
La sessió durarà en total 1 hora aproximadament
7. ALTRES USOS DEL RECURS:
Com totes les activitats, el professor les ha de tenir arxivades per així a final de
curs tenir-les totes penjades a la pàgina web si ho creu adient.
AV ALUACIÓ:
En la sessió el professor anirà observant com van treballant cada un dels
alumnes i finalment amb les activitats podrà veure si han assimilat els conceptes
de la presentació.